M. Ałaszewski
Krygier

2-3-5

Ciekawostki

Bracia Bolesław i Kazimierz Seichterowie rywalizowali po raz drugi [1], ale jeszcze nie ostatni [2] [3] przeciwko sobie.

Bułanow usiłuje rozbić inicjowany przez Kałużę atak. Na ziemi leży Malczyk II.

"Pewne zwycięstwo gospodarzy nad exmistrzem Warszawy" -

Pewne zwycięstwo gospodarzy nad exmistrzem Warszawy

Cracovia: Otfinowski; Lasota, Piekarz; Seichter, Chruściński, Zastawniak II; Kubiński, Malczyk II, Kałuża, Kozok, Sperling.

Polonia: Kisieliński; Miączyński, Bułanow; Siechter, Hyla, Nowikow; Zimowski, Suchocki, Szczepaniak, Ałaszewski, Krygier.

Polonia, drużyna zespołu, temperamentu i kondycji fizycznej nie lubi błota. Trudny teren wydobywa na jaw wszystkie niedomagania techniczne exmistrza stolicy i brak przemyślenia w grze pozycyjnej.

Dwie te kardynalne wady drużyny warszawskiej, spotęgowane obserwowaną u niej stale impotencją linji napadu, złożyły się w sumie na niedzielną klęskę 2:6 (1:3) poniesioną od Cracovii.

Drużyna krakowska na swem boisku i do tego boisku pokropionem obficie deszczem, czuła się doskonale. Zwłaszcza linja napadu biało-czerwonych ze wspaniałym łącznikiem Kozokiem na czele wykazała świetną formę ogólną, ciąg na bramkę i niemałą dyspozycję strzałową.

Po dobrym meczu zeszłoniedzielnym Polonii z Garbarnią zdawało się, że gospodarze będą mieli w Polonii ciężki orzech do zgryzienia. Tymczasem zwycięstwo przyszło gładko i bez wysiłku.

Mimo to, zwłaszcza w pierwszej połowie, Polonia stanowiła przeciwnika, który bynajmniej nie rezygnował ze zwycięstwa czy też ograniczał się do defenzywy.

W walce niezmiernie żywej i ciekawej przewaga Cracovii wyłaniała się powoli, stopniowo, krok za krokiem. Pierwszy punkt jest konsekwencją rzutu rożnego. Czy jednak winę ponosi Kisieliński, czy też sędzia, który nie zareagował na atakowanie na polu bramkarza bez piłki – jest kwestią do dyskusji. Fakt faktem, że Kubiński zapisuje na swe konto pierwszy punkt dla Cracovii.

Kontrofensywa Polonii wyraża się jedynie w jej przewadze w polu. W napadzie warszawian wyczuwa się zarówno brak potencji strzałowej, jak możności zdobywania bramki z przeboju. Pierwsza fala deszczu, który zaczyna padać po 20 minutach gry przekreśla i tak minimalne szanse zdobycia bramki z kombinacji.

To też całym plonem długotrwałych i ambitnych wysiłków jest jedyna bramka strzelona bardzo pięknie z dośrodkowania Krygiera przez Suchockiego.

Rewanż gospodarzy jest bardziej owocny, wyraża się bowiem w dwu bramkach, strzelonych przez Kubińskiego i Malczyka.

Druga połowa, to walka Kisielińskiego ze świetnie dysponowanym napadem Cracovii. Szczęśliwy jej strzelec Kubiński już w pierwszych minutach podwyższa wynik do 4:1.

Polonia ogranicza się do trzymania przeciwnika w swem przedpolu i sporadycznych wypadów. Jeden z nich, przeprowadzony bardzo zręcznie, kończy się bramką strzeloną przez Ałaszewskiego. Ale na tem też koniec.

Tymczasem Cracovia nie rezygnuje z chęci podwyższenia wyniku. Jej bombardier Kozok, zasypuje bramkę Polonii strzałami, dając Kisielińskiemu pole do wykazania całej skali swego talentu. Wreszcie na kilka minut przed końcem Kozok osiąga swój cel: wynik brzmi 5:2.

O pięknem zwycięstwie biało-czerwonych w równej mierze zadecydowała ich linja pomocy jak napadu, gdzie jedynie Kałuża nie miał dobrego dnia. Najsłabszą częścią ich drużyny byli obrońcy.

Natomiast piętą achillesową warszawian był napad, zwłaszcza Zimowski i Ałaszewski. Pomoc dobra w defenzywie, grzeszyła (zwłaszcza Hyla) dokładnością podań do napadu.

W obronie ciężki i niezwrotny Miączyński miał wiele kłopotu z szybkimi napastnikami Cracovii zwłaszcza z Kozokiem.

Sędzia p. Słomczyński z Sosnowca słabszy niż zazwyczaj. Krzywdził nieco swemi rozstrzygnięciami gości.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 71 (473) z 30 października 1929 [4]

Stadjon

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon
W Krakowie Cracovia zwyciężyła Polonię 5:2 (3:1). Obie drużyny w pełnym składzie. Sędzia p. Słomczyński z Sosnowca. Komarów 6:2 dla Cracovii. Publiczności około 2.500 osób. Drużyna Polonji nie zmieniła swej formy od ubiegłego tygodnia, wykazał zwykłe swe walory, t. zn. szybkość, ruchliwość, ciąg na bramkę, ambicję i niezmordowaną wolę zwycięstwa. Cracovia nie wysilała się zbytnio; wyjąwszy pierwsze pól godziny, miała stałą rosnącą przewagę nad swoim przeciwnikiem, mimo to bramkarz czarnych miał stosunkowo mało roboty. Najproduktywmiejszym w obu bladych atakach był Kozok, którego ruchliwość na ciężkim terenie wzrosła znacznie. Kubiński zwłaszcza po przerwie mało wykorzystany, Szperling miał jeden z lepszych dni tego sezonu. Atak gości poza dobrą wolą i ślicznym golem, strzelonym volleyem przez Suchockiego z podania Krygiera nie pokazał nic zadziwiającego, tern mniej, że trafił r,a parę bardzo słabych i niepewnych obrońców Cracovii. Ani w taklingu ani w wykopie nie nadają się oni do drużyny ligowej, choćby o środkowej lokacie. Linie pomocy mniej więcej sobie równe. Polonja pracowitsza, Cracovia skuteczniejsza. Kisieliński grał tylko do przerwy, po pauzie grał doskonale bramkarz rezerwowy. Bramki padły w 6 min. po komorze przez Kozoka, wyrównuje Polonia przez Suchockiego, w 36 min. Kubiński strzela druga, w 42 min. Malczyk trzecią, po przerwie w 7 min. znowu Kubiński czwartą, w 40 min. Ałaszewski dla Poloniji, w 43 m. Kozok piątą dla Cracovii bramkę.
Źródło: Stadjon nr 44 z 31 października 1929

Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2