3-2-5

Cracovia gra w 10 od 62', Mazur zostaje wyrzucony z boiska

"Nie dość że źle, ale jeszcze brutalnie grano w Bytomiu" -

Nie dość że źle, ale jeszcze brutalnie grano w Bytomiu

Po beznadziejnie słabej grze obu drużyn zasłużone zwycięstwo odnieśli gospodarze, będąc zespołem lepszym, mającym więcej z gry. Zwycięską bramkę dla Ogniwa Bytom zdobył Kauder wykorzystując zamieszanie podbramkowe, w czasie którego piłkarze krakowscy stracili głowę i pozwolili oddać pomocnikowi bytomskiemu celny strzał. Gra była bardzo ostra.
Celował w tym obrońca drużyny gości Mazur faulując brutalnie Ciupę. Mazur został usunięty przez sędziego z boiska, ale niewiele to pomogło poszkodowanemu, który już nie powrócił do gry i prawdopodobnie będzie musiał przez kilka tygodni pauzować. Krakowian od wyższej porażki uratował bramkarz Pajor, wyłapując kilkanaście niebezpiecznych strzałów. Poza tym zawodnikiem trudno wyróżnić któregoś z uczestników spotkania, ponieważ wszyscy grali na bardzo słabym poziomie, popełniając szereg błędów, a przede wszystkim razili niecelnym podawaniem.
(B)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 88 z 25 października 1954 [1]

"Po słabej i nudnej grze Ogniwo Bytom — Ogniwo Kraków 1:0 (0:0}" -

Po słabej i nudnej grze Ogniwo Bytom — Ogniwo Kraków 1:0 (0:0}

Mecz dwóch Ogniw, który był powtórzeniem spotkania z 5 września br. wygranego wówczas przez Ogniwo Kraków 1:0. zakończył się tym razem wygrana Ogniwa Bytom 1:0 (0:0).

Ogniwo Bytom zagrało w tym samym zestawieniu jak tydzień temu w Krakowie przeciwko Gwardii, jedynie Skromnego w bramce zastąpił od przerwy Bem. W drużynie krakowskiej za chorego Kolasę zagrał Gołąb a na prawym skrzydle Raitar. Zawody stały na niezwykle niskim poziomie. Można powiedzieć, że był to pojedynek ataku, a może nawet całej drużyny bytomian z obrona krakowskiego Ogniwa. Jedynie przez pierwsze 15 minut drużyna krakowska była równorzędnym przeciwnikiem, tzn., że w tym okresie atak Ogniwa często gościł pod bramka Skromnego. Następnie notujemy przygniatająca przewagę bytomian. Raz po raz. na bramkę Pajora suną ataki, które jednak likwidują Kaszuba, Glimas i doskonale grający Mazur.
Po przerwie gra staje się nerwowa. Zawodnicy obydwu drużyn zaczynają grać ostro. Mnożą się obustronne faule, za które nie reaguje sędzia. — Bytomiacy nie mogą w żaden sposób przejść obrony krakowian. Nic nie wskazuje na to. że potrafią strzelić bramkę. W 61 min. Trampisz fauluje Gołąba. W dwie minuty później zostaje kontuzjowany Ciupa przy zderzeniu z Mazurem. Teraz sędzia odgwizduje faula i równocześnie usuwa z boiska Mazura.
Ogniwo Kraków gra w dziesiątkę. Prowadzi jednak grę otwartą i często zagraża bramce Bema. W 75 minucie Wawrzusiak mijaMasselego i zdawałoby się, że mu już nikt nie przeszkodzi w strzeleniu gola, jednak bramkarz wybiegiem likwiduje groźną sytuacje.
Za chwilę Pajor broni niebezpieczny strzał Cichego przerzucając Piłkę na róg. — Rzut rożny egzekwuję Sąsiadek. Pajor piąstkując wybija piłkę w pole. Pod bramką powstałe zamieszanie. Piłka wędruje pomiędzy nogami zawodników. Z mrowiska nóg wyłuskuje ja pomocnik Kauder i mocnym strzałem posyła w lewy róg bramki. Pajor jest tu bezradny Ryła to 78 minuta gry. Ogniwo Rytom prowadzi 1:0.

Wysiłek napastników krakowskiej- drużyny nie przyniósł jednakże zmiany wyniku.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 254 z 25 października 1954

Mecze sezonu 1954

Szombierki II Bytom 1953-11-15 Górnik II Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Garbarnia Kraków 1954-02-28 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 3:3  Legia Warszawa 1954-03-14 CWKS Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Polonia Bydgoszcz 1954-03-21 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Bydgoszcz 0:1  ŁKS Łódź 1954-03-28 ŁKS-Włókniarz Łódź - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Polonia Bytom 1954-04-04 Ogniwo MPK Kraków - Ogniwo Bytom 1:1  AKS Chorzów 1954-04-11 Budowlani Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 6:1  Wisła Kraków 1954-04-18 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Ślęza Wrocław 1954-05-09 Ogniwo Wrocław - Ogniwo MPK Kraków 0:4  Gwardia Warszawa 1954-05-30 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Warszawa 2:3  Lech Poznań 1954-06-06 Kolejarz Poznań - Ogniwo MPK Kraków 0:1  Górnik Radlin 1954-06-13 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Radlin 2:0  Ruch Chorzów 1954-06-17 Unia Chorzów - Ogniwo MPK Kraków 2:0  Wisła Kraków 1954-06-20 Ogniwo MPK Kraków - Gwardia Kraków 1:1  Garbarnia Kraków 1954-06-27 Włókniarz Kraków - Ogniwo MPK Kraków 0:3  Start Oldboye Kraków 1954-07-06 Ogniwo MPK Kraków - Oldboje Start Kraków 1:1  Zagłębie Sosnowiec 1954-07-11 Stal Sosnowiec - Ogniwo MPK Kraków 2:7  Polonia Warszawa 1954-08-29 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Warszawa 1:2  Polonia Bytom 1954-09-05 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 0:1  AKS Chorzów 1954-09-12 Ogniwo MPK Kraków - Budowlani Chorzów 4:1  Górnik Zabrze 1954-09-19 Ogniwo MPK Kraków - Górnik Zabrze 3:0  Gwardia Warszawa 1954-10-03 Gwardia Warszawa - Ogniwo MPK Kraków 2:1  Lech Poznań 1954-10-10 Ogniwo MPK Kraków - Kolejarz Poznań 5:0  Górnik Radlin 1954-10-17 Górnik Radlin - Ogniwo MPK Kraków 3:0  Polonia Bytom 1954-10-24 Ogniwo Bytom - Ogniwo MPK Kraków 1:0  Wisła Kraków 1954-10-31 Gwardia Kraków - Ogniwo MPK Kraków 0:0  Ruch Chorzów 1954-11-07 Ogniwo MPK Kraków - Unia Chorzów 2:1  ŁKS Łódź 1954-11-14 Ogniwo MPK Kraków - ŁKS-Włókniarz Łódź 1:1  Legia Warszawa 1954-11-21 Ogniwo MPK Kraków - CWKS Warszawa 0:2  Polonia Bydgoszcz 1954-11-28 Gwardia Bydgoszcz - Ogniwo MPK Kraków 0:0