Kubisztal
Graba

1984-06-10 Cracovia II - Sandecja Nowy Sącz 1:1

Znaczenie meczu

Mecz decydujący o spadku Cracovii. Będące na 15-tym miejscu Pasy potrzebowały dwóch zwycięstw przy dwóch porażkach któregoś z mających 4 punkty więcej rywali (Bałtyku Gdynia, Zagłębia Sosnowiec lub ŁKS-u Łódź) i jeszcze ewentualnie nadrobienia bilansu bramkowego (-15). Późniejsze kolejki pokazały, że Pasy nie mogły się utrzymać nawet wygrywając w tym meczu - każdy ze wspomnianych rywali zdobył jakieś punkty.

Tempo

Mecz był słabym widowiskiem i na dobrą sprawę, nielicznie zebrana publiczność częściej spoglądała na zegar, niż na murawę boiska. Dziwić musi słaba postawa "Pasiaków", którzy mając jeszcze teoretyczne szanse uratowania się przed spadkiem z ligi, zaprezentowali tak mizerną grę, że aż żal było patrzeć.

Atak gości praktycznie nie istniał, gdyż Kubisztalem troskliwie zaopiekował się Szewczyk, dlatego gra niemal cały czas toczyła się na połowie Cracovii, a Jojko w bramce gospodarzy tylko kilka razy miał okazję "zapoznać" się z piłką.
Dobrą formę i poczucie humoru zaprezentowali jedynie kibice Ruchu, którzy chóralnym śpiewem pocieszali piłkarzy krakowskich, że w drugiej lidze nie będzie im źle.
Chorzowianie, którzy wyszli na boisko bardzo ofensywnie ustawieni - tylko trzech obrońców w tyle - nie bardzo wiedzieli, jak poradzić sobie ze szczelną strefą obrony gości. Nieliczne próby rozciągnięcia gry skrzydłami nie przynosiły efektów, a i strzałów z drugiej linii było jak na lekarstwo. Jedyna sytuacja podbramkowa z pierwszej połowy to sytuacja sam na sam z bramkarzem Mikulskiego w 35 minucie, lecz strzał chorzowianina był minimalnie niecelny. Pierwsze oklaski na stadionie przy ul. Cichej usłyszeliśmy dopiero w 65 minucie, kiedy to pięknym strzałem z woleja popisał się nasz reprezentacyjny junior Mirosław Jaworski, lecz Szczerba był na posterunku. Pięć minut wcześniej na listę strzelców mógł się wpisać Siudek, ale anemiczny strzał nie znalazł drogi do siatki.
Nieliczne kontrataki "Pasów" kierowane były do osamotnionego w przodzie Kubisztala, lecz miał on swojego "plastra" w osobie Szewczyka i niewiele mógł zdziałać.

W 81 minucie padła wreszcie bramka dla Ruchu, której strzelcem był Szuster. Jego silny strzał lewą nogą z 20 metrów trafił w samo okienko i Szczerba nie miał nic do powiedzenia. Końcowy wynik ustalił na minutę przed końcowym gwizdkiem arbitra, Siudek, który ograł zrezygnowanych obrońców krakowskich i wjechał z piłką do bramki.
Źródło: Tempo

"Los „pasiaków" przypieczętowany!" -

Los „pasiaków" przypieczętowany!

Tabela i wyniki po 29 kolejce
Smutny los piłkarzy Cracovii degradacja do II ligi został przypieczętowany niedzielnym popoludniem na stadionie chorzowskiego Ruchu. "Pasiaki" przegrywając zawody straciły wszelkie, nawet teoretyczne szanse, uchronienia się przed spadkiem do niższej klasy. Tak na dobrą sprawę, to los lubianej i popularnej drużyny krakowskiej był już od dawna praktycznie przesądzony. Kibice nudzili się jednak jeszcze do wczoraj, że a nuż zdarzy się cud, ich pupile wygraja a kontrkandydaci do spadku nie zdobędą punktów i Cracovia się uratuje. Niestety, w ostatnich 10 minutach spotkania chorzowianie strzelili dwa gole i postawili w ten sposób kropkę nad "i".

Mecz chorzowski stał na bardzo słabym poziomie. Gospodarze grali niemrawo, nie kwapili się do zdecydowanych ataków, tak jakby nie chcieli rywalom zrobić krzywdy. Ale i piłkarze Cracovii nie walczyli z ambicją i desperacją. Jaka im chyba pozostawała jeszcze w tej trudnej sytuacji. Wyszli na boisko jakby pogodzeni z porażką, z degradacją i nie bardzo kwapili się do atakowania bramki Ruchu. Stąd Jojko był  właściwie bezrobotny.

Na niespełna 10 minut przed końcem meczu Szuster strzelił z ponad 20 metrów i piłka poszybowała wprost w „okienko" bramki Szczerby. Krakowianin próbował interweniować, ale nie dosięgnął piłki. Tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego błąd Szczerby i obrońców umożliwił Siudkowi skierowanie piłki do pustej bramki.

Tak skończył się dwusezonowy pobyt "pasiaków" w piikarskiej ekstraklasie, uzyskany po wielu latach gry w niższych ligach. Czy zdoła ta drużyna znów wrócić do czołówki, trudno dziś snuć na ten temat jakieś przypuszczenia. Jedno jest pewne - szkoda Cracovii. Tyle że była to, niestety, bardzo słaba drużyna, nie ma co się dziwić, że spotkał ją ten smutny los.
Źródło: Echo Krakowa nr 115 z 11 czerwca 1984

"Cracovia już zdegradowana" -

Cracovia już zdegradowana

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
Piłkarze Rocha Chorzów pokonali Cracovię 2:0 (0:0). Bramki zdobyli: Szuster (81 min.) i Siudek (89 min.).

Po grze stojącej na bardzo przeciętnym poziomie zwyciężyli piłkarze chorzowskiego Ruchu, degradując Jednocześnie do drugiej ligi zespół „pasiaków". Przez 83 minut gra prowadzona była w wolnym tempie, a żaden z zespołów nie kwapił się nawet ze stworzeniem dogodnych pozycji strzeleckich. Dopiero w 81 minucie Szuster zdecydował się na oddanie silnego strzału z odległości około 25 m w górny prawy róg bramki. Bramkarz gości — Szczerba, mimo rozpaczliwej interwencji nie zdołał piłki złapać. Uzyskanie bramki dodało animuszu piłkarzom Ruchu, którzy przyspieszyli grę 1 zepchnęli przeciwnika do obrony, która zaczęła się gubić na własnym przedpolu. W 89 min. wskutek niezdecydowania obrońców i nieudanej Interwencji bramkarza Cracovii, Włodzimierz Siu- dek z bliskiej odległości skierował piłkę do pustej bramki, podwyższając rezultat na 2:0. Zwycięstwo Ruchu w pełń! zasłużone.

W Ruchu dobrze grali jedynie: Gawara, Walot i Szuster, a w Cracovii wyróżniali się Podsiadło, Kubisztal i Surowiec.

RUCH: Jojko — Waliczek (od 69 min. Nowal), Gawara, Walot, Wrona, Szewczyk, Szuster, Perlak, Mikulski, Jaworski, Siudek.

CRACOVIA: Szczerba — Podsiadło, Dybczak, Nazimek, Zych, Surowiec, Bzukała (od 88 min. Cichy), Graba, Hnatio (od 46 min. Osoba), Wcześniak, Kubisztal.

Sędziował T. Ignatowicz (Wrocław). Widzów około 1.500.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 138 z 11 czerwca 1984

Ciekawostka

Bramka tygodnia według dziennika "Trybuna Robotnicza"

Bramka którą przepuścił nasz bramkarz z Ruchem Fotografia: Trybuna Robotnicza

W minioną niedzielę na Śląsku odbyły się trzy mecze, padło w nich aż 10 bramek, podczas gdy w pozostałych pięciu zdobyto ich tylko 9. Mieliśmy zatem bogaty wybór... Do naszej rubryki trafiło kapitalne uderzenie młodego pomocnika Ruchu Chorzow, Krystiana Szustera.

W 80 min. przejał on niecelne podanie jednego z obrońców Cracovii i niewiele się namyślając strzelił niezwykle silnie w kierunku bramki strzeżonej przez Szczerbę. Piłka wylądowała w prawym górnym rogu. Był to klasyczny wolej, rzadko widziany ostatnio na naszych boiskach. Szuster stał bokiem do bramki; sam moment „złożenia" do strzału był godny sfilmowania. Trener Alojzy Łysko wyraził po meczu nadzieję, że bramka ta doda temu zawodnikowi pewności siebie. Grał on przecież dopiero trzeci mecz w lidze.
Źródło: Trybuna Robotnicza, nr. 141 z 14.06.1984

Mecze sezonu 1983/84

Videoton Fehérvár 1983-06-25 Cracovia - Videoton Fehérvár 1:3  Sturm Graz 1983-07-02 Sturm Graz - Cracovia 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-09 Cracovia - Rudá Hvězda Cheb 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-16 Rudá Hvězda Cheb - Cracovia 2:0  Sturm Graz 1983-07-23 Cracovia - Sturm Graz 1:1  Videoton Fehérvár 1983-07-30 Videoton Fehérvár - Cracovia 6:0  Pogoń Szczecin 1983-08-10 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:2  Chemie Buna Schkopau 1983-08-11 Cracovia - Chemie Buna Schkopau 6:2  Wisła Kraków 1983-08-13 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 1983-08-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Szombierki Bytom 1983-08-21 Szombierki Bytom - Cracovia 3:2  Widzew Łódź 1983-08-28 Cracovia - Widzew Łódź 0:0  Zagłębie Sosnowiec 1983-09-10 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:0  Bałtyk Gdynia 1983-09-14 Bałtyk Gdynia - Cracovia 3:2  Motor Lublin 1983-09-17 Motor Lublin - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 1983-09-21 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lech Poznań 1983-09-24 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Legia Warszawa 1983-10-01 Cracovia - Legia Warszawa 3:1  Górnik Wałbrzych 1983-10-12 Górnik Wałbrzych - Cracovia 2:0  Górnik Zabrze 1983-10-16 Cracovia - Górnik Zabrze 0:1  ŁKS Łódź 1983-10-22 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Ruch Chorzów 1983-11-05 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  GKS Katowice 1983-11-13 GKS Katowice - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 1984 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1984-01-29 Cracovia - Wisła Kraków 0:0 k.6:5  Concordia Knurów 1984-02-09 Górnik Knurów - Cracovia 0:2  Piast Gliwice 1984-02-15 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Stal Stalowa Wola 1984-02-20 Cracovia - Stal Stalowa Wola 5:1  Start Łódź 1984-02-22 Cracovia - Start Łódź 2:0  Arka Gdynia 1984-02-25 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Błękitni Kielce 1984-03-04 Cracovia - Błękitni Kielce 2:0  Pogoń Szczecin 1984-03-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:0  Lechia Zielona Góra 1984-03-14 Cracovia - Lechia Zielona Góra 3:0  Wisła Kraków 1984-03-18 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Śląsk Wrocław 1984-03-24 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Szombierki Bytom 1984-04-08 Cracovia - Szombierki Bytom 3:0  Widzew Łódź 1984-04-15 Widzew Łódź - Cracovia 1:0  Bałtyk Gdynia 1984-04-25 Cracovia - Bałtyk Gdynia 0:2  Zagłębie Sosnowiec 1984-04-29 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Motor Lublin 1984-05-05 Cracovia - Motor Lublin 0:0  Lech Poznań 1984-05-09 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1984-05-13 Legia Warszawa - Cracovia 3:0  Górnik Wałbrzych 1984-05-19 Cracovia - Górnik Wałbrzych 1:0  Górnik Zabrze 1984-05-26 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  ŁKS Łódź 1984-06-03 Cracovia - ŁKS Łódź 0:0  Ruch Chorzów 1984-06-10 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  GKS Katowice 1984-06-13 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Dalin Myślenice 1984-07-08 Dalin Myślenice - Cracovia 0:4