4-4-2
Mecz poprzedniego dnia:

2008-11-22 Cracovia - Lech Poznań 0:1

Sportowe Fakty

W pierwszej połowie przewagę uzyskali piłkarze Kolejorza. Ekipa Mariana Kurowskiego lepiej przystosowała się do warunków panujących na boisku i dużo sprawniej operowała piłką. Na efekty nie trzeba było długo czekać, bowiem już w 3. minucie przed szansą stanął Maciej Kononowicz. Strzał napastnika Lecha został jednak zablokowany przez jednego z obrońców i Marcin Szwiec nie musiał interweniować.

Gospodarze kontynuowali natarcie i w 20. minucie znów mogli otworzyć wynik, tyle że tym razem sytuacja była już stuprocentowa. Po znakomitej kombinacyjnej akcji całej drużyny, Kononowicz stanął oko w oko z krakowskim bramkarzem, ale nie zachował zimnej krwi i Szwiec zdołał sparować piłkę do boku. Z dobitką pospieszył jeszcze Łukasz Kowalski, lecz pomocnik Kolejorza miał trudną pozycję i nie zdołał skierować futbolówki w światło bramki. Pasy mogły zatem odetchnąć, bowiem na tablicy wyników wciąż było 0:0.

W pierwszej części spotkania drużyna spod Wawelu spisywała się nie najlepiej. Goście starali się wprawdzie toczyć z poznaniakami wyrównany bój i w środku pola ich gra wyglądała momentami całkiem nieźle. Sytuacje strzeleckie stwarzali jednak tylko lechici. W 37. minucie kolejną kapitalną okazję zmarnował Kononowicz. Napastnik Kolejorza otrzymał świetne podanie z głębi pola i raz jeszcze znalazł się w sytuacji sam na sam ze Szwiecem. W ostatniej fazie akcji starał się minąć krakowskiego golkipera, jednak robił to zbyt długo. W efekcie osaczyli go defensorzy Pasów, uniemożliwiając oddanie celnego strzału. Piłka przeleciała ostatecznie niespełna metr obok słupka.

Po zmianie stron obraz gry był nieco inny i drużyna Cracovii nie pozwalała już poznaniakom na tak wiele, jak przed przerwą. Z upływem czasu goście zyskali nawet optyczną przewagę w środku pola, lecz nie potrafili przełożyć jej na jakiekolwiek sytuacje strzeleckie pod bramką Dawida Kręta. W efekcie minuty mijały, a wynik wciąż był bezbramkowy.

W momencie, gdy piłkarze obu drużyn zaczęli się już godzić z podziałem punktów, nastąpił moment zwrotny w całym meczu. W 78. minucie Dawid Łoziński centrował w pole karne Pasów z rzutu rożnego. Wydawało się, że sytuacja jest niegroźna i Szwiec bez trudu złapie piłkę. Tymczasem golkiper Cracovii popełnił fatalny błąd, odbijając futbolówkę wprost na głowę Macieja Patera. Rezerwowy Kolejorza trafił do siatki niemal z linii bramkowej, zdobywając jednego z najłatwiejszych goli w swojej karierze. Najbardziej kuriozalna sytuacja w całym meczu miała jednak dopiero nadejść...

Od 80. minuty lechici kontynuowali mecz w osłabieniu, bowiem za bezpardonowy faul na Macieju Łuczaku czerwoną kartkę otrzymał Kamil Szczepański. W tym momencie krakowianie uwierzyli, że mogą jeszcze doprowadzić do wyrównania i ruszyli do ofensywy. Najlepszą okazję drużyna spod Wawelu miała jednak po fatalnym błędzie Kręta. W 84. minucie sędzia liniowy sygnalizował pozycję spaloną jednego z zawodników gości, lecz arbiter główny nie zagwizdał z uwagi na fakt, że piłkę przejął golkiper gospodarzy. Kręt zinterpretował jednak całą sytuację inaczej i był przekonany, że gra została przerwana. Wobec tego postawił piłkę na ziemi i celebrował wykonanie rzutu wolnego. Sporym sprytem wykazał się natomiast Marcin Krzywicki, który podbiegł do rywala i odebrał mu futbolówkę. W efekcie przed bramką poznaniaków doszło do ogromnego zamieszania. Rosły napastnik Pasów uderzał z ostrego kąta, lecz Kręt zdołał naprawić swój błąd i ostatecznie popisał się skuteczną interwencją.

W ostatnich minutach w polu karnym Lecha zakotłowało się jeszcze kilkakrotnie, ale groźnej sytuacji, po której mogłoby paść wyrównanie, Cracovia już nie stworzyła. Ostatecznie Kolejorz triumfował zatem 1:0 i zainkasował niezwykle cenne trzy punkty. Drużyna Mariana Kurowskiego powiększyła w ten sposób przewagę nad Jagiellonią Białystok do czterech punktów. Taki sam dystans dzieli poznaniaków od, zajmującego pozycję lidera Młodej Ekstraklasy, Ruchu Chorzów. Cracovia ma natomiast 19 oczek na koncie i plasuje się w dolnej połowie tabeli.

Źródło: Sportowe Fakty [1]

Trener Marcin Gędłek o meczu

- Mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych spotkanie z Lechem Poznań stało na dobrym, a momentami na bardzo dobrym poziomie. Było sporo składnych sytuacji. Moi podopieczni walczyli i starali się osiągnąć korzystny wynik - mówi trener Marcin Gędłek.

Cracovia straciła bramkę w 78. minucie meczu.
- Jesteśmy trochę źli na siebie, bo rozegraliśmy jedno z lepszych spotkań w tym a sezonie, a i tak nie zdobyliśmy nawet jednego punktu. W drugiej połowie Lech stworzył sobie pół sytuacji, a mimo to strzelił bramkę - przyznaje szkoleniowiec Pasów.

W 80. minucie zawodnik Lecha ujrzał czerwoną kartkę i Pasy grały z przewagą jednego zawodnika.
- Od tego momentu mieliśmy miażdżącą przewagę, stworzyliśmy kilka stuprocentowych sytuacji, jednak nie udało się. Brakowało koncentracji, a czasami po prostu zwykłego farta - wyjaśnia trener Gędłek.

W drużynie zabrakło: Tomasza Baligi, Mateusza Jelenia, Sebastiana Kurowskiego Pawła Sachy i Przemysława Wróbla.
- Dopadła nas prawdziwa epidemia i z powodu choroby nie mogli zagrać. Nie pojechali z nami również Mateusz Klich oraz Jakub Snadny, którzy dzień wcześniej byli w kadrze pierwszego zespołu - tłumaczy trener.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Mecze sezonu 2008/09 (Cracovia (ME) )

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2008-07-10 Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia (ME) 3:1  Garbarnia Kraków 2008-07-12 Garbarnia Kraków - Cracovia (ME) 2:1  Hutnik Kraków 2008-07-16 Hutnik Kraków - Cracovia (ME) 3:2  Ruch Chorzów (ME) 2008-07-19 Cracovia (ME) - Ruch Chorzów (ME) 0:0  Polonia Bytom (ME) 2008-07-26 Cracovia (ME) - Polonia Bytom (ME) 2:2  Śląsk Wrocław (ME) 2008-08-01 Cracovia (ME) - Śląsk Wrocław (ME) 2:1  Cracovia_herb 2008-08-06 Cracovia - Cracovia (ME) 4:1  Piast Gliwice (ME) 2008-08-10 Cracovia (ME) - Piast Gliwice (ME) 2:1  Cracovia_herb 2008-08-12 Cracovia - Cracovia (ME) 0:3  ŁKS Łódź (ME) 2008-08-16 ŁKS Łódź (ME) - Cracovia (ME) 3:1  Cracovia_herb 2008-08-28 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Wisła Kraków (ME) 2008-08-30 Wisła Kraków (ME) - Cracovia (ME) 2:0  Lechia Gdańsk (ME) 2008-09-09 Cracovia (ME) - Lechia Gdańsk (ME) 1:1  Ruch Chorzów (ME) 2008-09-13 Cracovia (ME) - Ruch Chorzów (ME) 0:2  Legia Warszawa (ME) 2008-09-20 Legia Warszawa (ME) - Cracovia (ME) 1:2  Polonia Bytom (ME) 2008-10-04 Polonia Bytom (ME) - Cracovia (ME) 1:2  Śląsk Wrocław (ME) 2008-10-13 Cracovia (ME) - Śląsk Wrocław (ME) 2:1  Polonia Warszawa (ME) 2008-10-18 Cracovia (ME) - Polonia Warszawa (ME) 1:2  Odra Wodzisław Śląski (ME) 2008-10-27 Odra Wodzisław Śląski (ME) - Cracovia (ME) 0:1  Jagiellonia Białystok (ME) 2008-11-04 Cracovia (ME) - Jagiellonia Białystok (ME) 0:0  GKS Bełchatów (ME) 2008-11-08 Cracovia (ME) - GKS Bełchatów (ME) 1:2  Arka Gdynia (ME) 2008-11-12 Arka Gdynia (ME) - Cracovia (ME) 2:2  Górnik Zabrze (ME) 2008-11-17 Cracovia (ME) - Górnik Zabrze (ME) 1:1  Lech Poznań (ME) 2008-11-23 Lech Poznań (ME) - Cracovia (ME) 1:0  Jagiellonia Białystok (ME) 2008-12-01 Jagiellonia Białystok (ME) - Cracovia (ME) 1:1  Arka Gdynia (ME) 2008-12-08 Cracovia (ME) - Arka Gdynia (ME) 3:3  Cracovia_herb 2009 Trening Noworoczny  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2009-01-25 Cracovia (ME) - Bruk-Bet Nieciecza 3:2  Górnik Wieliczka 2009-01-31 Cracovia (ME) - Górnik Wieliczka 0:3  Okocimski Brzesko 2009-02-05 Cracovia (ME) - Okocimski Brzesko 3:2  KS Olkusz 2009-02-18 Cracovia (ME) - KS Olkusz 5:5  Unia Tarnów 2009-02-21 Cracovia (ME) - Unia Tarnów 3:2  Okocimski Brzesko 2009-02-28 Cracovia (ME) - Okocimski Brzesko 4:4  ŁKS Łódź (ME) 2009-03-07 Cracovia (ME) - ŁKS Łódź (ME) 3:1  Lechia Gdańsk (ME) 2009-03-16 Lechia Gdańsk (ME) - Cracovia (ME) 1:0  Wisła Kraków (ME) 2009-03-23 Cracovia (ME) - Wisła Kraków (ME) 2:1  Piast Gliwice (ME) 2009-03-28 Piast Gliwice (ME) - Cracovia (ME) 0:0  Ruch Chorzów (ME) 2009-04-06 Ruch Chorzów (ME) - Cracovia (ME) 1:1  Legia Warszawa (ME) 2009-04-11 Cracovia (ME) - Legia Warszawa (ME) 0:2  Śląsk Wrocław (ME) 2009-04-18 Śląsk Wrocław (ME) - Cracovia (ME) 4:0  Polonia Bytom (ME) 2009-04-25 Cracovia (ME) - Polonia Bytom (ME) 1:2  Polonia Warszawa (ME) 2009-05-02 Polonia Warszawa (ME) - Cracovia (ME) 2:0  Odra Wodzisław Śląski (ME) 2009-05-10 Cracovia (ME) - Odra Wodzisław Śląski (ME) 1:2  GKS Bełchatów (ME) 2009-05-17 GKS Bełchatów (ME) - Cracovia (ME) 2:0  Górnik Zabrze (ME) 2009-05-24 Górnik Zabrze (ME) - Cracovia (ME) 3:3  Lech Poznań (ME) 2009-05-29 Cracovia (ME) - Lech Poznań (ME) 1:2