2015-04-04 Cracovia II - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 4:0

"Cracovia kontra niepokonani" -
dziennikpolski24.pl

Cracovia kontra niepokonani

W sobotę o godz. 13 Cracovia zagra na własnym boisku z Lechią Gdańsk.

- Siłą Lechii jest zespół – mówi szkoleniowiec Cracovii Robert Podoliński. - Mila, Wawrzyniak oraz Wojtkowiak to najlepsze wzmocnienia zimowe. Docierają do nas informacje o osłabieniach rywala, ale jeszcze nikt nie wygrał meczu, słysząc o kłopotach przeciwnika. Doceniamy ten zespół, przypomnę, że w tej rundzie stracił tylko jedną bramkę i to z rzutu karnego. To świadczy o sile tego zespołu.

W krakowskim zespole nie zagra Bartosz Kapustka, który musi pauzować jeden mecz za czerwoną kartkę, którą zobaczył w meczu z Wisłą. Na ile jego nieobecność może pokrzyżować szyki trenerowi?

- Jego brak to dla nas duży problem – mówi o młodym pomocniku Podoliński. Kapustka był ostatnio podstawowym zawodnikiem zespołu. „Pasy” wygrały wiosną tylko jeden mecz, mają zaledwie punkt przewagi nad strefą spadkową. Czy szkoleniowiec nie myślał o zmianie taktyki i grze np. czwórką w obronie?

- Moja koncepcja jest niezmienna, musimy być elastyczni – mówi Podoliński. - Problem mamy z czym innym. Nie ustawienia, a aktywności zawodników. W meczu z Wisłą, w sytuacjach, w których straciliśmy bramki, mieliśmy przewagę jednego zawodnika i to nie wystarczyło. Na mecz z Lechią nie bierzemy pod uwagę rozwiązania z czwórką obrońców.

Nie należy oczekiwać wielkich zmian w meczowej „18”, w porównaniu do ostatniego spotkania. Zamiast Mateusza Cetnarskiego znajdzie się w kadrze Dariusz Zjawiński.

- Uważam, że nie stoimy na straconej pozycji – mówi szkoleniowiec. - Mamy inny pomysł na ten mecz niż na derby.

Czy się sprawdzi? Porażka może zepchnąć „Pasy” do strefy spadkowej. Wszyscy zdają sobie sprawę z wagi tego spotkania.
Źródło: dziennikpolski24.pl 3 kwietnia 2015 [1]

"Cracovia pokonała Lechię Gdańsk" -

Cracovia pokonała Lechię Gdańsk

Cracovia pokonała Lechię Gdańsk 3:2 w meczu inaugurującym 26. kolejkę ekstraklasy.

Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2 (2:1)

Bramka: 1:0 Budziński 21, 1:1 Grzelczak 40, 2:1 Rakels 44 karny, 2:2 Vranjes 47, 3:2 Polczak 49. Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Polczak, Rymaniak, Dąbrowski, Nykiel - Colak, Kazlauskas. Widzów: 6143. Cracovia: Pilarz - Rymaniak, Sretenović, Polczak, Marciniak - Ortega (46 Dialiba), Dąbrowski, Budziński (87 Szeliga) Covilo, Wdowiak (64 Nykiel) - Rakels.

Lechia: Bąk - Możdżeń, Janicki, Gerson, Wojtkowiak - Makuszewski, Borysiuk, Vranjes (79 Freisenbichler), Grzelczak (71 Kazlauskas), Nazario (67 Dźwigała) - Colak.

Cracovia pokonała niepokonana wiosnę Lechię. Gospodarze wyszli na ten mecz w dawno nie widzianym w ich wykonaniu ustawieniu z czterema obrońcami. Nie przejęli się tym goście i od początku zaatakowali. Groźnie strzelał w 5 min Piotr Grzelczak - piłkę spod poprzeczki na rzut różny wybił Krzysztof Pilarz.

Na pierwszą groźną akcję Cracovii czekaliśmy do 16 min, po dograniu Adama Marciniaka Miroslav Covilo główkował nad bramką. W 21 min “Pasy” objęły prowadzenie. Po strzale Denissa Rakelsa Mateusz Bąk odbił piłkę wprost na głowę Marcina Budzińskiego, który z bliska trafił do siatki. Goście dążyli do remisu, w 33 min groźnie główkował Bruno Nazario - piłka przeleciał koło słupka. Gospodarze czyhali na kontry, po jednej z nich Mateusz Wdowiak uruchomił Rakelsa, ten jednak z ostrego kąta, mając pustą bramkę, strzelił nad poprzeczką.

W 40 min padło wyrównanie - Piotr Grzelczak uderzył technicznie z 20 m, piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki. W 43 min w polu karnym Gerson sfaulował Wdowiaka i arbiter się nie zawahał - wskazał na “wapno”. Pewnym egzekutorem karnego okazał się Rakels. Ledwo zaczęła się II połowa, a już goście mogli wyrównać. Po akcji Stojana Vranjesa, do strzału doszedł Makuszewski, ale Pilarz obronił. Potem nastąpił dwie minuty, w których nastroje kibiców zmieniały się jak w kalejdoskopie. Najpierw kapitalnym strzałem z 30 m popisał się Vranjes i przelobował golkipera Cracovii. Odpowiedź padła natychmiast. Po rzucie wolnym Piotr Polczak uprzedził bramkarza i skierował piłkę do siatki. W 55 min groźnie uderzał Mateusz Możdżeń, ale Pilarz wypiąstkował piłkę.

Przez kilka minut Cracovia dała się zamknąć na własnej połowie. Ale po kontrze o mało co Rakels nie przejął piłki - udanym wyjściem na 40 m przed bramkę powstrzymał go Bąk. Po chwili kłopoty z Łotyszem miał Rafał Janicki, ale zażegnał niebezpieczeństwo. Pilarz musiał się wykazać, broniąc strzał głową Vranjesa. “Pasy” uspokoiły grę, już nie dawały się stłamsić, szukały czwartego gola. Z dystansu strzelał Boubacar Dialiba - nad bramką. W 79 popisową akcję przeprowadził Bartosz Rymaniak, wyłożył piłkę jak na tacy Budzińskiemu, który jednak nie oddał strzału, dając się zablokować. Piłkę przejął Rakels, uderzył, ale Bąk złapał piłkę. Potem krakowianie kontrolowali wynik.

3-2 Piotr Polczak 49 (głową)

Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Polczak, Rymaniak, Dąbrowski, Nykiel - Colak, Kazlauskas. Widzów 6143.

CRACOVIA: Pilarz - Rymaniak, Sretenovic, Polczak - Wdowiak (64 Nykiel), Dąbrowski, Covilo, Marciniak - Ortega Medina (46 Diabang), Budziński (88 Szeliga) - Rakels.

LECHIA: Bąk - Możdżeń, Janicki, Gerson, Wojtkowiak - Borysiuk, Vranjes (80 Friesenbichler) - Makuszewski, Nazario (66 Dźwigała), Grzelczak (71 Kazlauskas) - Colak.

Gdańszczanie zaczęli w takim stylu, że wydawało się, iż będą kontynuować dobrą tegoroczną passę. W 4. minucie Grzelczak huknął z 20 m pod poprzeczkę, ale Pilarz wykazał się świetnym refleksem. Z przewagi gości nie urodził się gol, zdobyła go natomiast Cracovia.

W 21. minucie Rakels wpadł lewą stroną w pole karne, kąśliwie strzelił, Bąk odbił piłkę przed sobie, prosto na głowę nadbiegającego Budzińskiego, który z 5 m trafił do pustej bramki! Aktywny Rakels miał szansę na podwyższenie prowadzenia w 35. minucie, lecz z ostrego kąta spudłował.

W 40. minucie Lechia wyrównała. Defensywa gospodarzy nie przeszkodziła Grzelczakowi w oddaniu strzału z 16 m, technicznie uderzona lewą nogą futbolówka odbiła się od wewnętrznej strony prawego słupka i wpadła do siatki.

Tuż przed przerwą szczęście uśmiechnęło się do krakowian. Znajdującego się z boku pola karnego Wdowiaka Gerson kopnął w nogę i arbiter podyktował jedenastkę, być może była to kontrowersyjna decyzja. Rakels pewnie uderzył i było 2-1.

Losy meczu, jak się okazało, rozstrzygnęły się zaraz po przerwie. Najpierw z ok. 30 m kapitalnie w lewe "okienko" przymierzył Vranjes i było 2-2. Cracovia zrewanżowała się błyskawicznie. Z lewej strony z wolnego piłkę wrzucił w piątkę Budziński, a Polczak głową ubiegł bramkarza, uderzając z 2 m do siatki.

Goście próbowali odwrócić losy spotkania, ale podopieczni trenera Podolińskiego byli w defensywie znakomicie dysponowani i nie dopuszczali rywali do sytuacji bramkowych (może poza główką Nazario w 60. minucie, obronioną przez golkipera). Sami zaś mieli ich przynajmniej dwie. W 57. minucie, po wykopie Pilarza, do podania wystartował Rakels, ale przeszkodził mu Bąk, który wybiegł aż 40 metrów przed bramkę. Z kolei w 79. minucie akcję wyprowadził Rymaniak, zagrał na prawo do Budzińskiego, który jednak nie zdołał pokonać bramkarza Lechii, podobnie jak z dobitki Rakels.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 4 kwietnia 2015 [3]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2014/15

Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-06-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Ruch Chorzów 2014-06-28 Cracovia - Ruch Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 2014-07-02 BKS Stal Bielsko-Biała - Cracovia 1:2  Rozwój Katowice 2014-07-02 Rozwój Katowice - Cracovia 1:2  Karpaty Lwów 2014-07-05 Cracovia - Karpaty Lwów 0:1  ROW Rybnik 2014-07-05 Energetyk ROW Rybnik - Cracovia 1:3  GKS Bełchatów 2014-07-08 GKS Bełchatów - Cracovia 2:1  Polonia Warszawa 2014-07-12 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Górnik Zabrze 2014-07-21 Górnik Zabrze - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2014-07-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:3  Jagiellonia Białystok 2014-08-01 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Korona Kielce 2014-08-08 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Śląsk Wrocław 2014-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-08-23 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:3  Lech Poznań 2014-08-31 Lech Poznań - Cracovia 1:1  MKS Radymno 2014-09-07 MKS Radymno - Cracovia 1:7  Górnik Łęczna 2014-09-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:1  Piast Gliwice 2014-09-20 Piast Gliwice - Cracovia 4:2  Okocimski Brzesko 2014-09-24 Okocimski KS Brzesko - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 2014-09-28 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Lechia Gdańsk 2014-10-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Beskid Andrychów 2014-10-11 Beskid Andrychów - Cracovia 1:4  Ruch Chorzów 2014-10-17 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Pogoń Szczecin 2014-10-25 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Ostrovia Ostrów Wielkopolski 2014-10-29 Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cracovia 1:2  Zawisza Bydgoszcz 2014-11-02 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 1:0  GKS Bełchatów 2014-11-08 GKS Bełchatów - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 2014-11-13 Cracovia - Cracovia II 10:0  Górnik Zabrze 2014-11-24 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Legia Warszawa 2014-12-01 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Jagiellonia Białystok 2014-12-06 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Korona Kielce 2014-12-12 Korona Kielce - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2015 Trening Noworoczny  Dolcan Ząbki 2015-01-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2015-01-14 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1  ASA Târgu Mureș 2015-01-26 Cracovia - ASA Târgu Mureș 0:1  SV Ried 2015-01-30 Cracovia - SV Ried 0:1  Slavia Praga 2015-02-02 Cracovia - Slavia Praga 0:1  GKS Tychy 2015-02-07 GKS Tychy - Cracovia 3:1  Śląsk Wrocław 2015-02-15 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-02-20 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:1  Lech Poznań 2015-02-27 Cracovia - Lech Poznań 0:0  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-04 Błękitni Stargard Szczeciński - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2015-03-09 Górnik Łęczna - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2015-03-13 Cracovia - Piast Gliwice 3:1  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-17 Cracovia - Błękitni Stargard Szczeciński 0:2  Wisła Kraków 2015-03-21 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2015-03-26 Cracovia - Cracovia II 6:0  Lechia Gdańsk 2015-04-04 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2  Ruch Chorzów 2015-04-10 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2015-04-18 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:1  Zawisza Bydgoszcz 2015-04-24 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:3  GKS Bełchatów 2015-04-29 Cracovia - GKS Bełchatów 3:1  GKS Bełchatów 2015-05-10 Cracovia - GKS Bełchatów 1:1  Górnik Łęczna 2015-05-16 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Zawisza Bydgoszcz 2015-05-19 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1  Korona Kielce 2015-05-22 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-05-29 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 2015-06-02 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Piast Gliwice 2015-06-05 Piast Gliwice - Cracovia 0:3