Przybecki (46' Dvalishvili)
Akahoshi
Zwoliński

2015-10-24 Hutnik Nowa Huta (Kraków) - Cracovia II 4:0

"Podrażniona Cracovia kontra niepokonana Pogoń Szczecin. Mogą być wielkie emocje. Mecz o godz. 15.30" -
dziennikpolski24.pl

Ekstraklasa piłkarska. Mecz z Pogonią ma być dla krakowian lekiem na lekkiego kaca, jakiego mieli po ostatniej wizycie w Warszawie. Legia sprowadziła ich na ziemię, ale teraz znów mogą się od niej odbić i trochę ponosić głowę w chmurach. Warunek jest jeden: trzeba wygrać z zespołem, który w tym sezonie jeszcze nie przegrał i niespodziewanie jest wiceliderem tabeli.

- A dla mnie to nie jest niespodzianka. Potencjał tej drużyny jest taki, że nie ma w tym przypadku - uważa trener Cracovii Jacek Zieliński. - My jednak chcemy w sobotę odrobić to, co straciliśmy w Warszawie. Jest duża „sprężara” w drużynie. Wszyscy są zdrowi, wszyscy gotowi do gry. Zmiany w __składzie? Będą, ale nie powiem, jakie. Miejmy nadzieję, że jakościowe.

Najtrudniejsze może być wymyślenie sposobu na włamanie się do szczecińskiego zamka. Pogoń straciła do tej pory najmniej bramek w lidze, bo tylko 10, a stworzona przed tym sezonem para stoperów Jarosław Fojut - Jakub Czerwiński objawiła się jako jedna z najlepszych w ekstraklasie.

Zieliński: - Wszystko się zgadza, w obronie „Portowcy” grają bardzo solidnie, ale mamy pomysł, jak ich zaskoczyć. To jest tak jak z bokserami. Nie ma bokserów doskonałych, są tylko ci źle trafieni. Teraz pozostaje tylko kwestia, żeby Pogoń dobrze trafić. Bo można sobie snuć różne teorie, ale to wszystko trzeba pokazać na boisku. Czeka nas bez wątpienia ciężki mecz, bo u rywali te kolejne występy bez porażki nakręcają pewność siebie. Ale jest też tak: oni tracą mało bramek, a my ich zaczęliśmy ostatnio u siebie dużo strzelać, więc sam jestem ciekaw, jak to będzie wyglądało.

Czesław Michniewicz, szkoleniowiec Pogoni, zapowiada, że w Krakowie jego drużyna „musi myśleć, jak strzelać gole, a nie tylko bronić się”. Szykuje się więc świetne widowisko? Na dwoje babka wróżyła - zdaje się sugerować Zieliński.

- Ja wiem, że wszyscy oczekują futbolu efektownego z obu stron. Ale te racje trzeba jakoś pogodzić. My też jesteśmy teraz mądrzejsi o doświadczenia z meczu z Legią. Gdybyśmy nie zagrali w Warszawie tak otwarcie i tak efektownie - mówię to oczywiście w cudzysłowie - to kto wie, jaki byłby wynik. Postawiliśmy na grę w piłkę, chcieliśmy się pokazać się z jak najlepszej strony, a jak się to skończyło - wiemy. Nie zawsze te mecze muszą przypominać delicje podane na najlepszych stołach świata, bo póki co, w każdej lidze na __pierwszym miejscu są punkty - zauważa trener Cracovii.

W trwających rozgrywkach obie drużyny są z tej samej bajki. Bajki o ligowych zaskoczeniach, które wespół z Piastem Gliwice, sensacyjnym liderem, do góry nogami wywracają ustalony porządek. Przypadek czy trend, pokazujący, że sporo zespołów osiągnęło na tyle stabilny poziom, by rzucić wyzwanie żelaznym faworytom?

- Czy to trwałe zjawisko, trudno dziś przesądzać. Niewątpliwie jednak, o czym mówimy już od jakiegoś czasu, polska liga bardzo się wyrównała. Poziom może nie poszedł w górę, ale coraz więcej zespołów jest stabilnych finansowo, montujących fajne, ciekawe zespoły, jak Piast czy Pogoń. Mam nadzieję, że i o __nas można tak powiedzieć - podkreśla Zieliński. - Legia i Lech prędzej czy później wrócą na dobre tory, ale widać, że liga robi się coraz ciekawsza. I dobrze, warto, żeby najlepsza piłka gościła nie tylko w Poznaniu i Warszawie, ale też w innych miastach.

Tak jak dziś w Krakowie: starcie czwartej (po 12 kolejkach) drużyny w tabeli z drugą do czegoś zobowiązuje.

Zieliński przed spotkaniem nie ma żadnych problemów, Michniewicz jeden. Nie wiadomo, czy będzie mógł wystąpić leczący kontuzję kapitan Pogoni Rafał Murawski. Decyzja ma zapaść w ostatniej chwili.
Przemysław Franczak
Źródło: dziennikpolski24.pl 24 października 2015 [1]

"Cierpliwość i konsekwencja" -
Terazpasy.pl

Cierpliwość i konsekwencja

W porównaniu z poprzednim meczem ligowym z Legią w Warszawie w wyjściowym składzie Cracovii nastąpiły dwie zmiany. Miejsce Deleu i Sretena Sretenovića zajęli Jakub Wójcicki i Hubert Wołąkiewicz.

W pierwszych minutach meczu gra toczyła się w środkowej strefie boiska, ale z każdą chwilą inicjatywę przejmowali piłkarze Cracovii, którym jednak nie udawało się stworzyć większego zagrożenia pod bramką rywali. Piłkarze Cracovii próbują głównie kombinacyjnymi, pomysłowymi akcjami przełamać defensywę Pogoni. Trzy strzały z dalszej odległości – Cetnarskiego, Jendriska i Dąbrowskiego – minęły światło bramki Kudły.

W 43. minucie Cracovia stworzyła pierwszą naprawdę groźną sytuację do zdobycia bramki. Piłkę w środkowej strefie boiska przejął Covilo i podał do Kapustki, który po krótkim rajdzie w polu karnym strzelił z 8 metrów, ale znakomicie interweniował bramkarz gości.

W doliczonym czasie pierwszej połowy w pole karne ponownie przedarł się Bartosz Kapustka, ale w starciu z obrońcą padł na murawę. Sędzia uznał, że nie było faulu...

Przerwa: Cracovia całkowicie zdominowała rywala, który ograniczał się praktycznie tylko do obrony własnej bramki. Piłkarze Cracovii grali „swój futbol”, długo utrzymywali się przy piłce i tworzyli efektowne akcje, które jednak nie przekładały się na sytuacje bramkowe.

Cierpliwość Cracovii z pierwszej połowy została nagrodzona dwukrotnie tuż po wznowieniu gry. Najpierw w 48 minucie Bartosz Kapustka wyprowadził kontrę lewą stroną boiska, podał do środka do Mateusza Cetnarskiego, a ten strzałem sprzed linii pola karnego pokonał bramkarza! 1:0!

Jeszcze nie umilkły brawa na trybunach, a piłka po raz drugi znalazła się w bramce Pogoni. Tym razem Mateusz Cetnarski rozpoczął akcję podając na prawą stronę do Jakuba Wójcickiego, ten oddał piłkę do środka do Denissa Rakelsa, który strzałem z kilku metrów nie dał żadnych szans Kudle! 2:0!

Goście nie zamierzali jednak kapitulować i w 57. minucie po kapitalnym strzale głową Łukasza Zwolińskiego zdobyli kontaktową bramkę. 2:1 dla Cracovii.

To jednak nie był koniec bramkowego „rogu obfitości”, bo w 61. minucie Wójcicki dośrodkował na piąty metr do Denissa Rakelsa po raz drugi pokonał bramkarza Pogoni zdobywając trzecią bramkę dla Cracovii! 3:1! Ależ to był kwadrans!

W 68 minucie boisko opuścił Damian Dąbrowski, a jego miejsce zajął Marcin Budziński, który po trzech minutach wpisał się na listę strzelców. „Budzik” uderzył piłkę z dystansu, ta została niemal zatrzymana przez bramkarza i powoli wtoczyła się za linię bramkową! 4:1 dla Pasów!

W 79. minucie boisko opuścił Erik Jendrisek, a jego miejsce zajął Mateusz Wdowiak. Pięć minut później za Denissa Rakelsa wszedł Boubacar Dialiba.

Koniec meczu! Po bardzo cierpliwej pierwszej połowie i kapitalnej drugiej części meczu Cracovia wygrywa i – przynajmniej do niedzieli – wraca na podium!

4-1 Marcin Budziński 71

Sędziował Piotr Lasyk (Bytom). Żółte kartki: Fojut, Małecki (Pogoń). Widzów 8133.

CRACOVIA: Sandomierski - Wójcicki, Wołąkiewicz, Polczak, Jaroszyński - Dąbrowski (68 Budziński), Covilo - Kapustka, Cetnarski, Rakels (83 Diabang) - Jendrisek (79 Wdowiak).

POGOŃ: Kudła - Frączczak, Czerwiński, Fojut, Lewandowski - Matras (66 Listkowski), Murawski - Przybecki (46 Dwaliszwili), Akahoshi, Murayama (52 Małecki) - Zwoliński.

Cracovia rozegrała znakomity mecz dominując niepokonanego do tej pory wicelidera w sposób absolutny. Statystycznie wyraziło się to 72-procentowym posiadaniem piłki oraz bardzo dużą przewagą w strzałach (19:4, 10:1 w celnych).

W I połowie przewaga krakowian była ogromna, ale rywale bronili się bardzo skutecznie. W efekcie dopiero pod koniec tej części gry gospodarze mieli okazję bramkową. W 43. minucie z pola karnego strzelił bardzo aktywny Kapustka, lecz Kudła odbił piłkę w bok. W 45+1. minucie Kapustka mijając Czerwińskiego przewrócił się, ale - jak sam przyznał - nie był faulowany i sędzia słusznie nie odgwizdał karnego.

Po przerwie rozpoczęła się kanonada Pasów. Gol padł już w 48. minucie. Kapustka po lewej stronie boiska podał do Cetnarskiego, ten zszedł do środka i z ponad 20 m uderzył celnie do bramki przy prawym słupku. Trzy minuty później było 2-0. Akcję zaczął Cetnarski, obsłużył prostopadłym podaniem Wójcickiego, ten z prawej strony dograł do wbiegającego na czystą pozycję Rakelsa, który z ok. 10 m strzelił obok golkipera do siatki.

Pogoń musiała wyjść z defensywy i w 56. minucie złapała kontakt. Fojut wrzucił z wolnego piłkę na prawo do Frączczaka, ten głową zgrał ją do środka, gdzie Zwoliński - również głową - posłał ją w okolice lewego górnego rogu. 2-1, to był pierwszy - i jak się okazało - jedyny celny strzał gości w tym meczu.

Szczecinianie nie poszli za ciosem, gdyż nie pozwoliła im na to Cracovia. W 59. minucie, po wrzutce Wójcickiego z prawego skrzydła, Rakels główkował obok słupka. Trzy minuty później Wójcicki ponowił centrę, tym razem miękko na 4. metr. Rakels wykorzystał bierną postawę trzech obrońców i bramkarza, trafiając z bliska do siatki na 3-1.

Podopieczni trenera Zielińskiego postawili pieczęć w 71. minucie. Budziński dostał podanie od Kapustki, po czym z ponad 25 m uderzył dołem na bramkę. Kudła popełnił błąd, piłka pod jego lewą ręką wtoczyła się za linię bramkową. 4-1.

Gospodarze nadal atakowali, ale jeszcze tylko w 83. minucie wypracowali sytuację po której mógł paść gol. Sam przed bramkarzem znalazł się z prawej strony Wdowiak, lecz przegrał pojedynek.

Pogoń mogła poprawić swój dorobek w 90+2. minucie, lecz Frączczak z wolnego pośredniego (za podanie Polczaka do Sandomierskiego) trafił w mur.

st
Źródło: Sportowe Tempo 25 października 2015 [3]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2015/16

Baník Ostrawa 2015-06-27 Cracovia - Baník Ostrawa 3:1  MFK Košice 2015-07-01 FC VSS Košice - Cracovia 3:2  Zemplín Michalovce 2015-07-04 Zemplín Michalovce - Cracovia 1:2  MFK Ružomberok 2015-07-07 Cracovia - MFK Ružomberok 3:1  Ruch Chorzów 2015-07-10 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2015-07-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2015-07-24 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-08-01 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 2015-08-07 Cracovia - Piast Gliwice 1:2  Dolcan Ząbki 2015-08-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3  Korona Kielce 2015-08-14 Korona Kielce - Cracovia 0:3  Jagiellonia Białystok 2015-08-22 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Górnik Zabrze 2015-08-30 Górnik Zabrze - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2015-09-04 Cracovia - Korona Kielce 4:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2015-09-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3  Zagłębie Lubin 2015-09-18 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 4:2  GKS Katowice 2015-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 2015-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lech Poznań 2015-10-04 Cracovia - Lech Poznań 5:2  Legia Warszawa 2015-10-18 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Pogoń Szczecin 2015-10-24 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-10-27 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:2  Górnik Łęczna 2015-10-30 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2015-11-06 Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-11-19 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:2  Lechia Gdańsk 2015-11-23 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Wisła Kraków 2015-11-29 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1  Piast Gliwice 2015-12-05 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2015-12-14 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Jagiellonia Białystok 2015-12-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:2  Cracovia_herb 2016 Trening Noworoczny  Górnik Wałbrzych 2016-01-16 Górnik Wałbrzych - Cracovia 3:2  1. FC Kaiserslautern 2016-01-24 Cracovia - 1. FC Kaiserslautern 0:1  La Hoya Lorca 2016-01-28 La Hoya Lorca - Cracovia 0:1  Olímpic de Xàtiva 2016-02-02 Olímpic de Xàtiva - Cracovia 0:0  Zemplín Michalovce 2016-02-06 Cracovia - Zemplín Michalovce 2:0  Górnik Zabrze 2016-02-13 Cracovia - Górnik Zabrze 3:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-02-20 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-02-27 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:2  Ruch Chorzów 2016-03-02 Ruch Chorzów - Cracovia 2:3  Lech Poznań 2016-03-06 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2016-03-12 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Pogoń Szczecin 2016-03-20 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:2  Górnik Łęczna 2016-04-02 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Śląsk Wrocław 2016-04-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2016-04-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Legia Warszawa 2016-04-22 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 2016-04-29 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2016-05-08 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Pogoń Szczecin 2016-05-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2016-05-15 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0