1932-08-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 43: Linia 43:
[[Grafika:1932 Polonia-Cracovia.jpg|thumb|right|300px|Sytuacja pod bramką "Czarnych koszul". Na zdjęciu od lewej: Stefan de Jelski, Leon Sperling, Stefan Kisieliński (w wyskoku), Stanisław Malczyk i Bronisław Seichter.]]
[[Grafika:1932 Polonia-Cracovia foto 2.jpg|thumb|right|300px|Mysiak odbiera piłkę Szczepaniakowi]]

Sędzia: Obst
Widzów: ok. 3 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 3000.

Ciekawostki

Szóste i ostatnie starcie Kazimierza i Bronisława Seichterów. Rok 1932 był jedynym w którym bracia spotkali się zarówno "wiosną" jak i "jesienią"...

Mysiak odbiera piłkę Szczepaniakowi

"Polonia - Cracovia 2:2" -

Polonia - Cracovia 2:2

Spotkanie outsidera Ligi z kandydatem na mistrza nie wypadło pochlebnie dla żadnej z drużyn.

Polonia, mimo poważnie wzmocnionego przez powrót Suchockiego i Pazurka, składu nie zmieniła oczywiście zasadniczej "klasy" swej gry. Było w niej jak zwykle, dużo zapału 1 ambicji, kilka niezłych zagrań lewej strony ataku, parę szaleńczych biegów I skoków Suchockiego i Seichtera, lecz najwięcej — bezmyślności, czy łagodnie mówiąc przypadkowości.

Ponieważ jednak i Cracovia nie przeciwstawiła rywalce swej wiele więcej ponad poprawność akcji ataku, a w strzałach — zawiodła, podobnie, jak i Polonia. przeto wynik był niepewny do ostatniej minuty gry.

Mimo to stwierdzić trzeba, że lepszą drużyną byli goście, już choćby dlatego, iż sita ich leżała w linii napadu, podczas gdy warszawianie opierali się raczej na pomocy i Bułanowie w obronie.

Ten ostatni obchodził właśnie jubileusz 300-go meczu i chociaż nie błyszczał, jak za najlepszych czasów, jednak wybijał się na czoło obydwu zespołów.

Bardzo słabo grał jego partner, Jelski, tworząc z Puchniarzem parę. "najgorszych" na boisku. Pierwszy stale kiksował i stwarzał krytyczne momenty podbramkowe, dragi - statystował i to bardzo nieudolnie.

Cracovia miała najlepszych ludzi w Malczyku, Sperlingu Kubińskim. Centry skrzydłowych były nieraz klasyczne, -niestety, łącznicy nie umieli ich wykorzystać.

W obronie Pająk nadużywał zbytnio siły fizycznej. Jego bezceremonialne odepchnięcie łokciem nieszkodliwego Puchniarza znalazło epilog w rzucie karnym i utracie przez Cracovię bramki. Podobnie i Seichter grał zbyt ostro, za co otrzymał ostrzeżenie.

Ogółem mecz mógł się podobać tylko w pierwszej części, kiedy ogromny zapal Polonii zniwelował wyższość Cracovii i sytuacje zmieniały się, jak w kalejdoskopie. Chwilami warszawianie gnietli nawet wyraźnie.

Natomiast po przerwie goście opanowali zupełnie boisko, a Polonia, zmęczona, zaczęła eksperymentować, przestawiając graczy. Wreszcie, gdy Seichter poszedł do ataku, nadal nowego tempa akcjom tej linji.

Ofiarę gwałtownych ataków Polonii przed przerwą padł Otfinowski, którego skokiem kontuzjował Suchocki, chcąc wybić piłkę z rąk po strzale.

Mimo, że piłka znalazła się w siatce Cracovii, bramka nie została uznana, a Otfinowskiego zastąpił Szumiec.

Już w 7-ei minucie Szczepaniak zdobywa prowadzenie dla Polonji, przytomnie wykorzystując, błąd obrony. Strzał padł z pozycji pr. łącznika, nisko w róg bramki.

Cracovia rewanżuje się dopiero w 40-ej minucie, kiedy uzyskuje już zupełną przewagę. Strzelcem Jest Małczyk, z podobnej, co pierwsza — sytuacji.

W drugiej polowie 10-ta minuta przynosi piękny. wybieg Zielińskiego, podanie do Malczyka wstecz i niezawodny strzał. Sędzia znów bramki nie uznaje.

Zaledwie w minutę potem strzela po rzucie z rogu Ciszewski z pośród lasu nóg. Cracovia prowadzi 2: 1, a przewaga jej nie maleje bynajmniej.

Zaczyna się rozpaczliwa obrona na polu Polonji raz po razu obleganym ściśle. Równocześnie zaś trwają wspomniane próby zrekonstruowania napadu. Szczepaniak idzie do pomocy, a Seichter na łącznika zamiast lękliwego Puchniarza.

I czego nie może dokonać on sam, załatwia Pająk — prowokując rzut karny. Egzekutorem jest Szczepaniak: piłka strzelona celnie, choć słabo, grzęźnie w siatce Cracovii. Jeden punkt Polonji został uratowany!

Koniec meczu mógł równie dobrze przynieść nową bramkę każdej z drużyn, lecz nikt nie umiał jej strzelić.

Sędzia Obst pełnił swój urząd obiektywnie, lecz nie ustrzegł się od poważnych błędów.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 68 (765) z 24 sierpnia 1932 [1]

Mecze sezonu 1932

Legia Kraków 1932-01-06 Cracovia - Legia Kraków 5:3  Wisła Zakopane 1932-02-27 Wisła Zakopane - Cracovia 1:7  Wisła Kraków 1932-02-28 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  KS Roździeń 1932-03-06 Cracovia - KS Roździeń 8:2  Zbrojovka Brno 1932-03-12 Židenice Brno - Cracovia 4:2  Slovan Bratysława 1932-03-13 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 7:2  Chorzów 1932-03-20 Cracovia - Chorzów 2:0  Slovan Bratysława 1932-03-28 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 1:0  Warta Poznań 1932-04-03 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Pogoń Lwów 1932-04-10 Cracovia - Pogoń Lwów 2:1  Ruch Chorzów 1932-04-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:1  Makkabi Kraków 1932-04-21 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Czarni Lwów 1932-04-24 Czarni Lwów - Cracovia 0:3  Vienna 1932-05-01 Cracovia - Vienna 0:5  Wisła Kraków 1932-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1932-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 5:0  Czarni Radom 1932-05-16 Czarni Radom - Cracovia 0:6  Radom 1932-05-17 Radom - Cracovia 0:2  22 Strzelec Siedlce 1932-05-22 Cracovia - 22 p.p. Siedlce 3:1  Warszawianka Warszawa 1932-05-26 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1932-06-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Rapid Wiedeń 1932-06-22 Cracovia - Rapid Wiedeń 2:2  Polonia Warszawa 1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2  ŁKS Łódź 1932-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:1  Hakoah Bielsko 1932-07-03 Hakoah - Cracovia 2-2  Wacker Wiedeń 1932-07-16 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:3  Czarni Lwów 1932-07-24 Cracovia - Czarni Lwów 4:1  Legia Warszawa 1932-08-07 Legia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1932-08-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:3  Metal Tarnów 1932-08-15 Metal - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1932-08-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Warszawianka Warszawa 1932-08-28 Cracovia - Warszawianka Warszawa 5:1  Wisła Kraków 1932-09-04 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Lechia Lwów 1932-09-04 Cracovia II - Lechja lwów 3:0  Garbarnia Kraków 1932-09-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Pogoń Lwów 1932-09-18 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1932-09-25 BBSV - Cracovia 0:4  Podgórze Kraków 1932-10-08 Cracovia -Podgórze Kraków 3:3  ŁKS Łódź 1932-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1932-10-23 Cracovia - Warta Poznań 0:1  Śląsk Świętochłowice 1932-10-30 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 0:3  22 Strzelec Siedlce 1932-11-06 22 p.p. Siedlce - Cracovia 2:2  Wawel Kraków 1932-11-06 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4  Makkabi Kraków 1932-11-12 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1932-11-20 Cracovia - Legia Warszawa 2:0