2015-06-06 Karpaty Siepraw - Cracovia II 1:3

"Cracovia bez trzech piłkarzy na Piasta" -
dziennikpolski24.pl

Cracovia bez trzech piłkarzy na Piasta

W piątek Cracovia kończy sezon meczem z Piastem w Gliwicach

Piątkowyy mecz z Piastem w Gliwicach (godz. 20.30) nie ma już większego znaczenia dla „Pasów”. Cracovii nic już nie odbierze 9. miejsca. Ale krakowianie notują wspaniałą serię pod kierunkiem trenera Jacka Zielińskiego – wygrali sześć meczów, zremisowali dwa i chcą podtrzymać tę dobrą passę. Nie zagrają jednak w optymalnym składzie. Zabraknie bowiem trzech zawodników z podstawowej jedenastki – Miroslava Covilo, Krzysztofa Pilarza i Sretena Sretenovicia.

- Miro odpoczywa i leczy się w Belgradzie – mówi szkoleniowiec Cracovii. - Drobny problem z kolanem ma Sretenović, z kolei Pilarz miał zastrzyk leczniczy na kolano i też będzie miał wolne.

Dla rezerwowego bramkarza Cracovii to będzie debiut w ekstraklasie, do tej pory bowiem hegemonem na tej pozycji był Pilarz. Poobijany po meczu z Ruchem jest Mateusz Cetnarski, ale powinien dzisiaj zagrać. Z kolei szansę na grę mogą dostać ci, którzy ostatnio mniej grali.

Piast zagwarantował sobie utrzymanie, nie musi grać nerwowo. „Pasy” przystąpią do meczu na luzie. Co z tego wynika?

- Gramy bez większego ciśnienia, Piast też – mówi Zieliński. - Zawodnicy powinni zaprezentować to co mają najlepszego. Będziemy chcieli zagrać otwartą piłkę, ale też tak, by wygrać i podtrzymać dobrą passę.
Źródło: dziennikpolski24.pl 4 czerwca 2015 [1]

"Piast - Cracovia. Czwarte wyjazdowe zwycięstwo "Pasów" 3:0. Co za regularność!" -

Piast - Cracovia. Czwarte wyjazdowe zwycięstwo "Pasów" 3:0. Co za regularność!

Cracovia zakończyła sezon ekstraklasy wygrywając 3:0 z Piastem w Gliwicach

Piast Gliwice - Cracovia 0:3 (0:1)

Bramki: 0:1 Kapustka 14, 0:2 Jendrisek 71, 0:3 Zjawiński 73. Sędziowali: Paweł Gil (Lublin) oraz Konrad Sapela (Łódź) i Bartosz Heinig (Gdańsk). Żółta kartka: Horvath (88, faul). Widzów: 4774.

Piast: Szmatuła - Osyra, Horvath, Hebert, Klepczyński (80 Kędziora) - Mokwa, Martinez (46 Podgórski), Hanzel, Dziczek (46 Moskwik), Badia - Szeliga.

Cracovia: Stępniowski - Deleu, Rymaniak, Polczak, Jaroszyński - Dialiba, Budziński, Kapustka (65 Cetnarski), Dąbrowski, Jendrisek (78 Wdowiak) - Zjawiński (74 Szewczyk).

To czwarta wygrana Cracovii z rzędu na wyjeździe zakończona identycznym rezultatem 3:0.

Na ostatni mecz sezonu trener Jacek Zieliński dokonał pięciu zmian w składzie, w porównaniu z ostatnim spotkaniem z Ruchem. Niektóre zmiany były wymuszone przez kontuzje, inne to nowa koncepcja trenera i chęć dania szansy tym, którzy ostatnio mniej grali. Krzysztofa Pilarza, Sretena Sretenovicia, Denissa Rakelsa, Mateusza Cetnarskiego, Adama Marciniaka zastąpili Krystian Stępniowski, Bartosz Rymaniak, Paweł Jaroszyński, Bartosz Kapustka, Dariusz Zjawiński.

Szczególnie ważny był to mecz dla Stępniowskiego. Zawodnik przyszedł latem zeszłego roku z Puszczy Niepołomice, ale nie miał jeszcze okazji zadebiutować w ekstraklasie. Grał tylko w meczach Pucharu Polski. I tymi występami nie przekonał do swojej osoby. Wczoraj wreszcie poznał smak najwyższej klasy rozgrywkowej, bo Pilarz zmagał się z drobną kontuzją.

Gospodarze też byli dalecy od optymalnej jedenastki, zabrakło z powodu kontuzji choćby najlepszego strzelca ekstraklasy Kamila Wilczka. Krakowianinie nie mogli już stracić 9. pozycji w tabeli, ale Piast mógł się jeszcze obsunąć z 10. lokaty. Oba zespoły mogły sobie pozwolić na komfort bezstresowej gry. W 5 min Bartosz Kapustka stanął przed kapitalną szansą na zdobycie gola, ale strzelił nad bramką. “Pasy” atakowały, Dariusz Zjawiński posłał dalekie podanie na pole karne, a Boubacara Dialibę uprzedził Jakub Szmatuła, piąstkując piłkę.

W 14 min wspaniałą bramkę zdobył Kapustka. Po podaniu Zjawińskiego szukał sobie miejsca do strzału, wreszcie posłał piłkę w samo “okienko” bramki gospodarzy. Przyjezdni grali bardzo spokojnie, mogły podobać się ich kombinacyjne akcje. Czasem brakowało ostatniego podania, by atak zakończyć strzałem, ale było widać pomysł w grze. W 21 min Szmatułę starał się zaskoczyć Zjawiński, golkiper odbił jednak piłkę na róg. Po chwili ten sam zawodnik nie bardzo zdecydował się czy podawać, czy strzelać i szansa przepadła. Ofensywa jednak trwała, próbował z dystansu Erik Jendrisek - obok słupka. Po kilku minutach Słowak pomylił się niemiłosiernie, posyłając piłkę wysoko nad bramką.

W 41 min golkiper gliwiczan uratował ich od niechybnej straty drugiego gola. Wyszedł bowiem naprzeciw Kapustki, który trafił w niego. W tej akcji czterech krakowian atakowało na samotnego bramkarza i jednego obrońcę.

Na drugą połowę gospodarze wyszli ożywieni. W 51 min o mało co nie doprowadzili od remisu. Potężnym uderzeniem popisał się Bartosz Szeliga, ale trafił w poprzeczkę. 3 min później uderzał groźnie Gerard Badia, ale Stępniowski popisał się świetna paradą. W 63 min mógł pokonać go Csaba Horvath, ale młody golkiper znów stanął na wysokości zadania. Po chwili po centrze Hanzela piłka trafiła w słupek, a strzał Badii obronił bramkarz.

Krakowianie po krótkotrwałym okresie przewagi gospodarzy otrząsnęli się w najlepszy z możliwych sposób. Damian Dąbrowski idealnie znalazł w polu karnym Jendriska, a ten w sytuacji sam na sam pokonał bramkarza.

Dwie minuty później po podaniu Boubacara Dialiby gola strzałem głową zdobył Zjawiński.
Źródło: dziennikpolski24.pl 5 czerwca 2015 [2]

"Cracovii dziewiąty mecz bez porażki" -

Cracovii dziewiąty mecz bez porażki

0-1 Bartosz Kapustka 14

0-2 Erik Jendrisek 71

0-3 Dariusz Zjawiński 73 (głową)

Sędziował Paweł Gil (Lublin). Żółta kartka: Horvath (Piast). Widzów 4774.

PIAST: Szmatuła - Mokwa, Hebert, Osyra, Klepczyński (80 Kędziora), Martinez (46 Podgórski), Horvath, Badia, Dziczek (46 Moskwik), Hanzel, Szeliga.

CRACOVIA: Stępniowski - Deleu, Polczak, Rymaniak, Jaroszyński - Budziński, Dąbrowski, Jendrisek (78 Wdowiak), Kapustka (66 Cetnarski), Diabang - Zjawiński (75 Szewczyk).

Pierwsza połowa to absolutna dominacja Pasów, co potwierdza statystyka NC+: 11:1 w strzałach (4:0 w celnych), 16:4 w dośrodkowaniach, 65 procent posiadania piłki...

W podstawowym składzie zagrał Bartosz Kapustka i od początku był wyróżniającym się zawodnikiem. W 5. minucie, po podaniu Deleu, piłkę zgrał mu głową Budziński, ale młody piłkarz Cracovii strzelił z 9 m za wysoko. Zrehabilitował się w pełni w 14. minucie. Dostał podanie od Zjawińskiego, po czym "zaczarował" obrońców i z 14 m przymierzył lewą nogą idealnie w prawe "okienko"!

W 21. minucie mógł podwyższyć Zjawiński, lecz jego strzał w "krótki" róg obronił bramkarz gospodarzy. Kapustka miał swoją trzecią szansę w 41. minucie. W sytuacji "sam na sam" przegrał jednak pojedynek ze Szmatułą. Chyba lepszym rozwiązaniem było podanie na prawo do nieobstawionego Zjawińskiego...

W szatni Piasta musiały w przerwie paść ostre słowa, bo gliwiczanie zagrali w II połowie prawie jak rywale. W ciągu 20 minut mieli pięć okazji do wyrównania. Najpierw Hanzel uderzył z 12 m tuż obok lewego słupka, po chwili Szeliga posłał bombę w poprzeczkę. Później strzał Badii z 20 m obronił Stępniowski, podobnie jak strzał Horvatha. W 64. minucie z kolei dośrodkowana przez Hanzela piłka trafiła w słupek, a Badia z dobitki spudłował. W międzyczasie Cracovia zrewanżowała się tylko jedną groźną akcją. W 52. minucie, po podaniu Kapustki, Diabang mając przed sobą golkipera strzelił w niego.

W 71. i 73. minucie Pasom wyszły dwie akcje, które przesądziły o losach meczu. Najpierw Dąbrowski zagrał prostopadle do Jendriska, a ten wykorzystał sytuację "sam na sam". Po chwili Szmatuła wypiąstkował piłkę za pole karne, na strzał zdecydował się Diabang, po rykoszecie futbolówka trafiła na głowę do Zjawińskiego, który zdobył z bliska trzeciego gola.

Piast w zasadzie się poddał, choć w 76. mógł zanotować honorowe trafienie. Podgórski zagrał z połowy boiska do wychodzącego na wolne pole Badii, ten lobował bramkarza, tyle że nieznacznie chybił.

Cracovia do końca kontrolowała wynik, kończąc spotkanie z bilansem 21 strzałów (Piast 10), w tym 7 celnych (Piast 2).
Źródło: Sportowe Tempo 5 czerwca 2015 [3]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2014/15

Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-06-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Ruch Chorzów 2014-06-28 Cracovia - Ruch Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 2014-07-02 BKS Stal Bielsko-Biała - Cracovia 1:2  Rozwój Katowice 2014-07-02 Rozwój Katowice - Cracovia 1:2  Karpaty Lwów 2014-07-05 Cracovia - Karpaty Lwów 0:1  ROW Rybnik 2014-07-05 Energetyk ROW Rybnik - Cracovia 1:3  GKS Bełchatów 2014-07-08 GKS Bełchatów - Cracovia 2:1  Polonia Warszawa 2014-07-12 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Górnik Zabrze 2014-07-21 Górnik Zabrze - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2014-07-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:3  Jagiellonia Białystok 2014-08-01 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Korona Kielce 2014-08-08 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Śląsk Wrocław 2014-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-08-23 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:3  Lech Poznań 2014-08-31 Lech Poznań - Cracovia 1:1  MKS Radymno 2014-09-07 MKS Radymno - Cracovia 1:7  Górnik Łęczna 2014-09-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:1  Piast Gliwice 2014-09-20 Piast Gliwice - Cracovia 4:2  Okocimski Brzesko 2014-09-24 Okocimski KS Brzesko - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 2014-09-28 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Lechia Gdańsk 2014-10-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Beskid Andrychów 2014-10-11 Beskid Andrychów - Cracovia 1:4  Ruch Chorzów 2014-10-17 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Pogoń Szczecin 2014-10-25 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Ostrovia Ostrów Wielkopolski 2014-10-29 Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cracovia 1:2  Zawisza Bydgoszcz 2014-11-02 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 1:0  GKS Bełchatów 2014-11-08 GKS Bełchatów - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 2014-11-13 Cracovia - Cracovia II 10:0  Górnik Zabrze 2014-11-24 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Legia Warszawa 2014-12-01 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Jagiellonia Białystok 2014-12-06 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Korona Kielce 2014-12-12 Korona Kielce - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2015 Trening Noworoczny  Dolcan Ząbki 2015-01-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2015-01-14 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1  ASA Târgu Mureș 2015-01-26 Cracovia - ASA Târgu Mureș 0:1  SV Ried 2015-01-30 Cracovia - SV Ried 0:1  Slavia Praga 2015-02-02 Cracovia - Slavia Praga 0:1  GKS Tychy 2015-02-07 GKS Tychy - Cracovia 3:1  Śląsk Wrocław 2015-02-15 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-02-20 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:1  Lech Poznań 2015-02-27 Cracovia - Lech Poznań 0:0  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-04 Błękitni Stargard Szczeciński - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2015-03-09 Górnik Łęczna - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2015-03-13 Cracovia - Piast Gliwice 3:1  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-17 Cracovia - Błękitni Stargard Szczeciński 0:2  Wisła Kraków 2015-03-21 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2015-03-26 Cracovia - Cracovia II 6:0  Lechia Gdańsk 2015-04-04 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2  Ruch Chorzów 2015-04-10 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2015-04-18 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:1  Zawisza Bydgoszcz 2015-04-24 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:3  GKS Bełchatów 2015-04-29 Cracovia - GKS Bełchatów 3:1  GKS Bełchatów 2015-05-10 Cracovia - GKS Bełchatów 1:1  Górnik Łęczna 2015-05-16 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Zawisza Bydgoszcz 2015-05-19 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1  Korona Kielce 2015-05-22 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-05-29 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 2015-06-02 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Piast Gliwice 2015-06-05 Piast Gliwice - Cracovia 0:3