Szaryński

4-3-3

podczas meczu

b.d.

Górnik przyjechał do Krakowa w pełnym składzie wzmocnionym dodatkowo pozyskanymi właśnie Szaryńskim i Banasiem. Zabrzańscy "galacticos" przyciągnęli na stadion na ul. Kałuży rekordową w jego historii liczbę widzów. Oficjalnie było ich 26,000 - faktycznie ponad 30,000. Ci, którzy nie pomieścili się na trybunach zasiedli za bramkami, a nawet na torze kolarskim. Od początku meczu Górnik mocno atakował, wykorzystując to, że nasza obrona na skutek kontuzji H. Jałochy, Kubika i Chemicza grała w przemeblowanym, niezbyt zgranym składzie, z dwoma juniorami Jałochą i Joczysem na stoperze. Rewilak w tym meczu zagrał na pozycji defensywnego pomocnika. Zabrscy reprezentanci często pojawiali się na naszym polu karnym, życiowy mecz rozegrał jednak kolejny junior, 19-letni wówczas bramkarz Cracovii Aleksander Paluch (ojciec późniejszego bramkarza Cracovii - Łukasza). Wyciągał wręcz nieprawdopodobne piłki, co go chyba lekko zdekoncentrowało i tuż przed przerwą po kornerze wyjątkowo szmatławym strzałem piłkę w bramce umieścił Olek. Właściwie trudno nazwać to strzałem. Po centrze Szaryńskiego z rogu piłka odbiła się od pleców stojącego na polu karnym Olka i myląc naszego bramkarza powoli wtoczyła się do bramki. Po bramce Górnik jeszcze bardziej przycisnął, ale Paluch nadal dokonywał cudów w bramce. Na dwie minuty przed końcem, po koronkowej akcji Mikołajczyk - Zuśka - Szymczyk - Sarnat - ten ostatni (ojciec bramkarza Cracovii i Wisły - Artura) wyłożył piłkę tak, ze nadbiegającemu Jałosze nie pozostało nic innego jak wbić ją do bramki Kostki. W tym momencie na widowni nastąpiła euforia. Górnik wściekle zaatakował, lecz nasza drużyna nie dała sobie wydrzeć ciężko zapracowanego punktu (nota bene pierwszego punktu w historii spotkań Cracovii z zabrzanami). Co więcej przeprowadziła jeszcze jeden atak, po którym Szymczyk nie trafił do pustej bramki. Po meczu kibice wybiegli na boisko i przy owacji na stojąco znieśli na rękach Palucha i Jałochę. Oprócz tej dwójki fantastyczny mecz rozegrali Mikołajczyk (wyłączył z gry Banasia) i Zuśka (przypilnował Szołtysika, a bez podań tego ostatniego nie pograła sobie największa gwiazda zabrzan - Włodzimierz Lubański). Mecz jednak kosztował Cracovię tyle wysiłku, że cztery dni później przegrali 1:2 (też u siebie) ze słabiuteńką Pogonią, strzelając honorowego gola już w doliczonym czasie gry. Nie mieli sił biegać po boisku, a bohater meczu z Górnikiem Paluch, po dwóch fatalnych interwencjach (kosztujących dwie bramki strzelone przez szczecinian) w 38 minucie został zmieniony przez H. Jałochę.
Źródło: b.d.

"25.000 widzów w Krakowie. Beniaminek bez respektu przed 8-krotnym mistrzem" -
Sport

25.000 widzów w Krakowie. Beniaminek bez respektu przed 8-krotnym mistrzem

Biało-czerwoni rozegrali istotnie b. dobrą partię. Od początku natarli na bramkę Kostki i przez pierwszych 30 minut drużyna Lubańskiego, Szołtysika i Oślizły zmuszona była odpierać falowe ataki przeciwnika. Inna rzecz, że w okresie tej wyraźnej przewagi biało-czerwonych każdy kontratak górników, najczęściej organizowany z głębi pola, był niezwykle groźny i Paluch , choć rzadziej zatrudniony, miał więcej zajęcia niż Kostka. tym okresie jednak obrońcy Cracovii grali niemal bezbłędnie, co specjalnie odnosi się do Rewilaka i Antczaka.

Po pół godzinie gry górnicy przypomnieli sobie swoje najlepsze czasy o pokazali na co ich stać. Nic też dziwnego, że pierwsze mniej zdecydowane wejście obrońców Cracovii w akcję i moment zawahania się Palucha z wybiegiem, wykorzystał Olek, lokując z bliska piłkę w siatce gospodarzy. Strzelcowi bramki znakomitą pozycję wypracował Lubański, który w pełnym biegu przejął podanie Szołtysika i skierował piłkę na prawą stronę, gdzie Olek na moment nie miał przy sobie „anioła stróża”.

Po przerwie ostry szturm na bramkę Cracovii przypuścili górnicy. Siedzący obok trener zabrskiego zespołu dr Kalocsai powiedział po kilku minutach gry – „Oni (domyślnie Cracovia) są już … gotowi”.

Istotnie – przez kilkanaście minut górnicy prawie nie schodzili z pola karnego Cracovii. Wtedy to z jednej strony Lubański, Banaś, a przede wszystkim Szaryński pudłowali w najdogodniejszych sytuacjach , z drugiej zaś Paluch popisał się znakomitym refleksem i olbrzymim szczęściem. W 52 min., kiedy znów pozbawiony „anioła stróża” Lubański z najbliższej odległości strzelił ostro – bramkarz Cracovii zdołał jeszcze sparować piłkę, która wysokim lotem przeszła ponad jego głową i wpadała do siatki. Paluch zdążył jednak cofnąć się na linię i wybić piłkę, ale pod nogi … Lubańskiego. Poprawka zabrskiego snajpera znów odbiła się od bramkarza Cracovii i kiedy rykoszetem wpadała już do bramki, Antczak zdążył jeszcze zagrodzić piłce drogę i wybić w pole. Tego rodzaju sytuacje mnożyły się raz po raz. Do Palucha piłka jak gdyby kleiła się, a kiedy i jemu wymknęła się z rąk, w obronie bramki wyręczali go obrońcy.

Szturm górników trwał prawie pół godziny. W tym czasie trener Cracovii wymienił Gigonia na Szymczyka, górnicy zaś, jak gdyby zrażeni niepowodzeniem, zaczęli z wolna mniej energicznie walczyć. W Cracovię, dopingowaną przez tysiące swoich wiernych sympatyków, wstąpił nowy duch. Na dwie minuty przed końcem meczu gospodarze przeprowadzili szybki atak lewą stroną, skąd Sarnat podał piłkę na przeciwległą flankę,a nadbiegający Jałocha strzelił z bliska nie

Cracovia zasłużyła na pochwały i uznanie. Biało-czerwoni walczyli w tym meczu jak o najwyższą stawkę. Grą i postawą udowodnili, że stać ich na nawiązanie równej walki z najsilniejszymi zespołami. Górnicy okresami, zwłaszcza między 30 a 60 minutą przypomnieli swoje najlepsze czasy. Dotyczy to w pierwszym rzędzie Szołtysika, Latochy, Oślizły i Kostki. Pozostali, a wśród nich Lubański mieli okresy słabszej gry i nie popisali się jako strzelcy. Najbardziej pechowym jednak strzelcem w zespole górników był Szaryński, który przynajmniej 4 razy stracił szansę, jakiej klasowemu piłkarzowi zmarnować nie wolno. Na Banasiu , podobnie zresztą jak na Gigoniu w Cracovii, znać było dłuższą przerwę w zawodach.

Po meczu powiedzieli:

TOMASZ KRUPIŃSKI – CRACOVIA: „Jesteśmy zadowoleni nie tylko z cennego punktu, jaki udało się nam zdobyć z tak doświadczonym przeciwnikiem, ale przede wszystkim z ambicji i postawy całego zespołu, z którego każdy dał z siebie dosłownie wszystko”.

TRENER CRACOVII – M. MATYAS: „Jestem zadowolony ze zrealizowania taktycznych założeń gry mojej drużyny. Joczys, któremu poleciłem opiekę nad Lubańskim, wywiązał się świetnie ze swojego zadania, ograniczając do minimum swobodę ruchów najgroźniejszego strzelca Górnika. Przy takiej grze Joczysa miał jednak dużo swobody Szołtysik, który był siła napędową Górnika. Moi chłopcy zdołali się w końcówce opanować nerwowo, zdobywając w efekcie cenny punkt”.

TRENER GÓRNIKA –DR KALOCSAI: „Bywa tak w piłce nożnej, że zmarnowane seriami 100-procentowe pozycje potrafią się zemścić na grze, a zwłaszcza na wyniku. Muszę jednak wyrazić uznanie dla podziwu godnej ambicji i woli walki krakowskiego zespołu”.
Stanisław Habzda
Źródło: Sport nr 108 z 11 września 1969

"Paluch bohaterem pięknego widowiska" -

Paluch bohaterem pięknego widowiska

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Za szczupły okazał się stadion Cracovii by pomieścić chętnych obejrzenia atrakcyjnego piłkarskiego pojedynku pierwszoligowego Cracovia — Górnik Zabrze.

Ponad 30 tysięcy widzów oklaskiwało wczoraj drużynę wicemistrza Polski i zespól „biało-czerwonych”.
Bohaterem spotkania można nazwać bramkarza Cracovii Palucha. Stoczył on wspaniały pojedynek z napastnikami Górnika. Niekiedy bronił wydawało się w beznadziejnych sytuacjach. Po meczu rozradowani kibice znieśli na rękach Palucha i zdobywcę wyrównującej bramki — Jałochę.
Krakowianie nie ulękli się sławy renomowanej drużyny z Zabrza. Walczyli z ogromną ambicją, nie było dla nich straconych piłek. Początek spotkania należał do górników. Z niepokojeni obserwowaliśmy składne nieszablonowe akcje ofensywne gości. Kilkakrotnie jednak bronił skutecznie Paluch, kilkakrotnie piłkarze Górnika „pudłowali”. W 34 min. po dokładnym podaniu Lubańskiego Olek zdobywa prowadzenie dla Górnika. Nie załamuje to jednak zespołu krakowskiego. W 40 min. kapitalny strzał z odległości 30 metrów Rewilaka z trudem broni na róg Kostka. DJ przerwy prowadzili goście 1:0.
Gdy po zmianie stron Paluch trzykrotnie — w 53 min., 57 min. i fil min. wprost fantastycznie obronił z bliska oddane strzały przez Banasia, Szołtysika i Lubawskiego — otucha wstąpiła w szeregi zespołu krakowskiego. Teraz Cracovia przypuściła szturm na bramkę Kostki. W 77 min. grający od 65 min. za Gigonia Szymczyk nie wykorzystał jednak okazji do zdobycia bramki, w 87 min. Zuśka strzelił tuż nad poprzeczką.
W minutę później widownia o- szalała z radości. Po akcji zainicjowanej przez Niemca Jałocha i z bliska strzela nieuchronnie, wyrównując na 1:1. Odezwały się i trąbki, klaksony. W ostatniej minucie Szymczyk mógł zdobyć zwycięską bramkę dla „biało-czerwonych” lecz z bliskiej odległości nie trafił do bramki i mecz zakończył się wynikiem remisowym 1:1 (0:1).
W Cracovii (poza Gigoniem) cala „jedenastka” zasłużyła na wielkie stówa uznania, a Paluch ; — na „piątkę i plusem”. W zespole górników najlepsza nota należy się Szaryńskiemu.
CRACOVIA: Paluch, Mikołajczyk, Rewilak, Antczak, Niemiec, Jałocha, Joczys, Spiżak, Zuśka, Sarnat, Gigoń (Szymczyk).

GÓRNIK: Kostka, Kuchta, Oślizło, Kapciński, Latocha, Szołtysik, Wilczek, Olek, Banaś, Lubański, Szaryński. Sędziował p. Karolak (Łódź).

CRACOVIA — GÓRNIK ZABRZE 1:1 (0:1).

Bramki zdobyli: dla Górnika — Olek w 33 min,, a dla Cracovii — K. Jałocha w 88 min. gry. Sędziował p. Karolak z Łodzi. Widzów ponad 25 tys.

CRACOVIA: Paluch, Mikołajczyk, Rewilak, Antczak, Joczys, Niemiec, K. Jałocha, Spiżak, Zuska, Sarnat, Gigoń (od 65 min. Szymczyk). GÓRNIK: Kostka, Kuchta. Oślizlo, Kapciński, Latocha, Szołtysik, wilczek, Olek, Banaś, Lubański, Szaryński.

Mało kto przypuszczał, że Cracovia w meczu z wielokrotnym mistrzem Polski — Górnikiem Zabrze, w którym występują takie sławy piłkarskie, jak Lubański, Szołtysik, Kostka czy Latocha, zdoła uzyskać wynik remisowy, Tymczasem biało - czerwoni zmusił przeciwnika do największego wysiłku i po niezwykle ambitnej grze odnieśli piękny sukces remisując z jedenastką gości.

Krakowianie od pierwszych minut rozpoczęli atak „non stop”. Niestety ich akcjom brakowało należytego wykończenia. — Strzały napastników albo mijały bramkę albo były za mało precyzyjne ’ z łatwością wyłapywał je bramkarz gości — Kostka. Co więcej po dość drugo trwającym impecie piłkarzy Cracovii — coraz częściej widziało się niezwykle groźne akcje górników. Z jednej z nich po rajdzie Lubańskiego i ładnym strzale Olka goście uzyskali prowadzenie. Utrata bramki w pewnym stopniu zdeprymowała gospodarzy. Lubański, Banaś, Szaryński. — zatrudniają bramkarza A. Palucha, który raz po raz znajduje się w niezwykłych opałach. Ile młodziutki bramkarz Cracovii miał swój wielki dzień. Bronił z wielkim sercem, wyczuciem, refleksem. — Świetnie się ustawiał i kiedy zdawało się był w beznadziejnych sytuacjach — sam na sam z tak doborowym strzelcem jak Lubański — potrafił zażegnać niebezpieczeństwo. Obronił co najmniej 5 ,,murowanych” goli. Toteż ma swój wielki udział w pięknym sukcesie drużyny, które pod koniec meczu potrafiła zerwać się znów do boju, chcąc poprawić niekorzystny dla siebie wynik. Jedna z szybkach akcji przeprowadzonych na 2 minuty przed końcem moczu zakończyła sią podaniem piłki przez Sarnata, a dobrze ustawiony Jałocha z bliskiej odległości zdobył wyrównującą bramkę.

Po meczu, kibiców krakowskich ogarnął szał radości. Wbiegli na boisko z klubowymi chorągiewkami, głośno skandując nazwisko bohatera tego spotkania: "Paluch”, "Paluch” i znosząc bramkarza Cracovii na rękach do szatni, podobnie jak 1 zdobywcą wyrównującej bramki — Jałochą. Sukces Cracovii jest w pełni zasłużony i powinien drużyną podbudować w dalszych meczach. Wszyscy zawodnicy zasługują na pochwałą za bardzo ofiarna grą. Zmusili oni Górnika do największego wysiłku. Mecz był ciekawy i obfitował w liczne podbramkowe sytuacje.

P. S. Niestety i tym razem na stadionie Cracovii znalazło się o wiele tysięcy widzów więcej, aniżeli obiekt mole pomieścić. — Służba porządkowa nie mogła opanować sytuacji. Takie przepełnienie stwarza wielkie niebezpieczeństwo dla widzów {bardzo łatwo o złamania kości i inne kontuzje!).

Mówi trener M. Matyas

„Jestem z pełnym uznaniem dla postawy moich chłopców. Wszystkim wyrażam uznanie za ambitną grę. Górnik traktował spotkanie bardzo poważnie. Wystąpił w najsilniejszym składzie z nowo pozyskanymi zawodnikami Banasiem i Szaryńskim. Mimo to Cracovia zmusiła tak renomowanego przeciwnika do wielkiego wysiłku. Górnicy czuli respekt przed krakowską drużyną.

Wszyscy moi piłkarze zasłużyli na pochwałę. Szczególne uznanie należy się bramkarzowi A. Paluchowi. Zadowolony jestem także z gry Antczaka, który dobrze wypełnił swe zadanie. Gigoń za mało trenował, dlatego go zmieniłem. Mecz podobał mi się”.
Źródło: Echo Krakowa nr 213 z 11 września 1969

Mecze sezonu 1969/70

Stahl Eisenhüttenstadt 1969-07-05 Stahl Eisenhüttenstadt - Cracovia 3:1  Dynamo Frankfurt 1969-07-09 Dynamo Frankfurt - Cracovia 3:1  Dynamo Berlin 1969-07-13 Dynamo Berlin - Cracovia 0:0  Górnik Radlin 1969-08-03 Cracovia - Górnik Radlin 3:1  Zagłębie Wałbrzych 1969-08-10 Cracovia - Zagłębie Wałbrzych 2:1  Polonia Bytom 1969-08-16 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 1969-08-20 Cracovia - Ruch Chorzów 2:4  Gwardia Warszawa 1969-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:2  Górnik Zabrze 1969-09-10 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Pogoń Szczecin 1969-09-14 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:2  Stal Rzeszów 1969-09-20 Stal Rzeszów - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1969-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 2:3  Odra Opole 1969-09-28 Odra Opole - Cracovia 2:1  Petrolul Ploieşti 1969-10-11 Cracovia - Petrolul Ploieşti 4:2  GKS Katowice 1969-10-19 Cracovia - GKS Katowice 1:2  Legia Warszawa 1969-10-25 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Star Starachowice 1969-11-16 Star Starachowice - Cracovia 4:1  Szombierki Bytom 1969-11-23 Cracovia - Szombierki Bytom 1:1  Zagłębie Sosnowiec 1969-11-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 1970 Trening Noworoczny  Limanovia Limanowa 1970-02-23 Cracovia - Limanovia 1:1  Garbarnia Kraków 1970-03-05 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Hutnik Kraków 1970-03-08 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:0  Wisła Kraków 1970-03-11 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Zagłębie Wałbrzych 1970-03-15 Zagłębie Wałbrzych - Cracovia 2:0  Polonia Bytom 1970-03-22 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Garbarnia Kraków 1970-03-29 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2 k.5:3  Wisła Kraków 1970-03-30 Cracovia - Wisła Kraków 0:0 k.4:3  Ruch Chorzów 1970-04-04 Ruch Chorzów - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1970-04-11 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Gwardia Warszawa 1970-04-18 Cracovia - Gwardia Warszawa 0:0  Hutnik Kraków 1970-05-06 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 1970-05-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:2  Stal Rzeszów 1970-05-13 Cracovia - Stal Rzeszów 0:3  Wisła Kraków 1970-05-23 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Odra Opole 1970-05-28 Cracovia - Odra Opole 0:0  GKS Katowice 1970-06-06 GKS Katowice - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1970-06-10 Górnik Zabrze - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 1970-06-14 Cracovia - Legia Warszawa 0:2  Szombierki Bytom 1970-06-17 Szombierki Bytom - Cracovia 1:0  Zagłębie Sosnowiec 1970-06-21 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:1