1906-09-09 I Klub Studencki Kraków - Czarni Kraków 5:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Park Jordana, niedziela, 9 września 1906, 16:30

I Klub Studencki Kraków - Czarni Kraków (rzemieślnicy)

5
:
1Herb_Czarni Kraków (1906)Sędzia: Łyżkiewicz


Mecz poprzedniego dnia:

1906-09-08 I Klub Studencki Kraków - Czarni Kraków 7:0


I Klub Studencki

I Klub Studencki, od 30 września 1906 zwany Biało-Czerwonymi. Wiosną 1907 Biało-Czerwoni połączą się z Cracovią.

Klub "białych"

I Klub Studencki w artykule lwowskiego Słowa Polskiego nr. 418 z dnia 15 września 1906 r. nazywany jest klubem "białych" - pewno autor nazwał tak drużynę z uwagi na kolor koszulek.

Zapowiedź meczu

"Dla opuszczonych chłopców" -
Głos Narodu

Dla opuszczonych chłopców

Zapowiedź z meczu w dzienniku Głos Narodu
... O godzinie wpół do 5tej rozpocznie się Match footballowy pierwszego klubu studenckiego z klubem Białym (zapasy piłką nożną). Publiczność oprócz opłaty wstępu nie będzie narażona na żadne inne wydatki.
Źródło: Głos Narodu nr 433 z 7 września 1906


Nowa Reforma

Zapowiedź z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W paru dra Jordana odbędzie się jutro w sobotę, a w razie niepogody pojutrze (w niedzielę) koncert "Harmonii" w połączeniu z zabawą młodzieży, celem przysporzenia funduszu na założenie nowego schroniska dla opuszczonych chłopców. - O godzinie 4 1/2 rozpocznie się match footballowy (zapasy piłką nożną) pierwszego "klubu studenckiego" z "klubem białym". Publiczność, prócz opłaty wstępu, nie będzie narażoną na żadne inne wydatki.
Źródło: Nowa Reforma nr 204 z 8 września 1906Opis meczu

Nowa Reforma

Opis z meczu w dzienniku Nowa Reforma
....
W parku dra Jordana odbył się koncert "Harmonii", podczas którego walczyły z sobą kluby "piłki nożnej". Dochód z koncertu przeznaczony był na dom opieki nad małoletniem, opuszconemi dziećmi, jaki zamierzają utworzyć w Krakowie OO. Pijarzy.
Źródło: Nowa Reforma nr 205 z 11 września 1906


"Sport" -
Słowo Polskie

Sport

Opis z meczu w dzienniku lwowskim Słowo Polskie
...

Postępy, jaka młodzież tutejsza zrobiła - od czerwca są nie do uwierzenia, tak dalece, że drużyna "białych" (uczniowie szkół średnich), którą miałem sposobność widzieć w dniu mojego przybycia do Krakowa w spotkaniu z "czarnymi" (młodzież rzemieślnicza), a którą przeznaczono do matchu - rewanżu 29 bm. we Lwowie stanie niezawodnie z bardzo znacznemi szansami zwycięstwa do walki z najlepszym u nas klubem.

W grze ani śladu już dawnego chaosu, dobre prowadzenie piłki nie jest nie jest już ich jedyną zaletą, podają ją sobie wzorowo, strzelają na bramkę na bardzo znaczną nieraz odległość i podziw budzącą fantazyą i brawurą i to najczęściej trafnie; o podstawieniu nóg, brutalnym potrącaniu niama tu już mowy, a przytem wszystkiem uwypukla się doskonały system, pewien plan i doskonałe zrozumienie zasady: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Słowem: garde á vous, panowie lwowianie! - nie łatwą ze swoim krakowskimi kolegami będziecie mieli walkę.

Klub "białych" widziałem na Błoniach w zaimprowizowanym na prędce matchu z bardzo jeszcze surową, pełną jednak animuszu drużyną rzemieślniczą; uległa ona swoim przeciwnikom w normalnym czasie z rezultatem 7:0. Następnego dnia potykały się znowu te same dwie drużyny w Parku jordana podczas koncertu Harmonii, na Dochód Domu opieki nad małoletnimi opuszczonemi dziećmi. I tu rezultat (5:1) wypadł podobnie jak poprzednio na korzyść drużyny studenckiej. Sędziował w tych dwóch matchach, bawiący się na wakacyach, a znany w naszych akademickich sferach sportowych, technik p. Łyżkiewicz, którego doświadczeniu zawdzięczają także w znaczem stopniu swoje postępy krakowscy sporstmeni.

...
Źródło: Słowo Polskie nr 418 z 15 września 1906