1908-05-28 Troppauer FV - Cracovia 4:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwszy mecz międzynarodowy w historii polskiej piłki nożnej.


Herb_DSV Opawa


pilka_ico
mecz towarzyski
Opawa, czwartek, 28 maja 1908

Troppauer FV - Cracovia

4
:
2

(2:1)Herb_Cracovia


Skład:
grali m.in.
Lockyer
Eigl

Sędzia: prof. Lux

bramki Bramki

John Lockyer
John Lockyer
0:1
1:1
2:1
2:2
3:2
4:2
Zabża lub Nowotny


Nowotny lub Zabża
Skład:
Lustgarten
Calder
Jachieć
Markheim
Pollak
Miller
Zabża
Szeligowski
Nowotny
Just

Ustawienie:
2-3-4Cracovia cały mecz w dziesiątkę.

Zapowiedź meczu

"Z treningu "Cracovii"." -
Przeglad zdrojowy sportowy i turystyczny

Z treningu "Cracovii".

Zapowiedź meczu w piśmie Przeglad zdrojowy sportowy i turystyczny
„Cracovia” jest jedną z najstarszych drużyn footballowych zorganizowanych w Krakowie. Powstała przed dwoma laty jako klub akademicki i skupiła koło siebie najlepszych footballistów. W Krakowie jest ona bezwarunkowo dziś najsilniejszą drużyną i ona to dotychczas reprezentowała Kraków na match’ach Krakowa przeciw Lwowowi. Po zawiązaniu się Sekcyi Społecznej, "Cracovia" przystąpiła jedna z pierwszych do Koła footballowego tejże Sekcyi. Wobec zapowiedzianych match’ów ze Lwowem i Opawą trening "Cracovia" na Błoniach jest nic mniej interesujący od samego m a t c h’u. Publiczność rekrutująca się przeważnie z młodzieży oblega zawsze bramkę biało-czerwonych z zadowoleniem patrząc na szybkę i brawurową grę tej doborowej jedynastki. Podajemy obok klisze z treningu tej drużyny, sposobiącej się na 26 b. m. do matchu ze lwowską „Pogonią”.
Źródło: Przeglad zdrojowy sportowy i turystyczny nr 5 z 15 kwietnia 1908


"Kronika sportowa." -
Słowo Polskie

Kronika sportowa.

Druga zapowiedź z meczu w dzienniku Słowo Polskie
— Program Sekcyi sportowej Krajowego Związku turystycznego na m. maj obejmuje między innemi: 10go wycieczkę KI. "Cracovii" do Lwowa i match footballowy z "Pogonią I", 17go wycieczkę "Pogoni II" do Krakowa i match footballowy z KI. „Wisła", 24go wycieczkę "Wisły" do Lwowa i match footballowy z „Pogonią II", 28 wycieczkę "Cracovii" do Opawy i match footballowy z tamtejszą drużyną. Nadto projektowane są w tym miesiącu zawody w lekkiej atletyce.
W dalszych planach ma Sekcya sportowa zamiar urządzenia w jesieni zawodów polskich drużyn footballowych o nagrodę rządową, i w tym kierunku teraz już czyni potrzebne zabiegi.
Źródło: Słowo Polskie nr 214 z 7 maja 1908


Strzelcy bramek

Po jednej bramce zdobyli Zabża i Nowotny.

Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
"Cracovia" nie ma jakoś szczęścia. Match wczorajszy w Opawie przeciw tutejszemu klubowi piłki nożnej zakończył się klęską "Cracovii" w stosunku 2:4. Opawczycy górowali nad naszymi footbalistami pod względem fizycznym. "Cracovia" grała nie w komplecie. Wskutek wypadku drużyna grała w dziesięciu, brakowało jej środkowego pomocnika, wskutek czego musiano zmienić ułożenie partyi w ten sposób, że lewy łącznik z napadu grał w pomocy a napad składał się jedynie z czterech. W pierwszych 10 minutach zyskał Kraków jeden punkt. Bramka ta doszła do skutku po ciężkiej walce, przyczem bramkarz przeciwników został wepchnięty w sieć. Do pauzy Opawa uzyskała 2 punkty, które zrobił p. Lockyer. Po pauzie ładną kombinacyą "Cracovia" uzyskała swój drugi punkt i po wyrównania stosunku rozpoczęła się ostra gra o lepsze. Pomoc "Cracovii" spisywała się dzielnie, ale zdekompletowany napad nie mógł zrobić więcej, niż zrobił. To też Opawa zdołała uzyskać dalsze 2 punkty, z których ostatni stanowczo został zrobiony off side. Z Opawczyków bardzo dobrze grał p. Lockyer (środkowy napastnik) i prawy obrońca p. Eigl, rutynowany gracz wiedeński.

Pomimo deszczu i niepewnej pogody zebrało się dość wielu widzów, którzy oklaskiwali grę obu drużyn. Zawodom przypatrywał się także prezydent kraju hr. Coudenhove.

W jesieni odbędzie się match-rewanż w Krakowie.
Źródło: Czas nr 123 wydanie wieczorne z 29 maja 1908


Przegląd Zdrojowy Sportowy i Turystyczny

Relacja z meczu w piśmie Przegląd Zdrojowy Sportowy i Turystyczny
Relacja z meczu w piśmie Przegląd Zdrojowy Sportowy i Turystyczny
"Cracovia" z "Opawą" grała w dniu 28 maja na boisku opawskiego boiska piłki nożnej z rezultatem 4:2 na korzyść Opawy. Dodać należy, że "Cracovia" grała w dziesięciu
Źródło: Przegląd Zdrojowy Sportowy i Turystyczny nr 5 z 29 maja 1908