1909-10-31 Cracovia II - Skawa Wadowice 7:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Najstarszy znany udokumentowany mecz rezerw Cracovii.


Herb_Cracovia II


pilka_ico
mecz towarzyski (Cracovia II)
Kraków, Błonia, niedziela, 31 października 1909, 14:30

Cracovia II - Skawa Wadowice

7
:
2Herb_Skawa Wadowice
Skład:
Cul
Lasak
Pyka
Jankowski
Olbrycht
Bernaś
Kublin
Urupa
Zaczek
Czarnota
Trzyms

Ustawienie:
2-3-5


Skład może być zamieniony stronami lewa-prawa.

Zapowiedź meczu

"Zawody W piłkę nożną." -
Nowa Reforma

Zawody W piłkę nożną.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę dnia 31 b. m. rozegra „Cracovia Juniores„“ match z klubem footballowym „Skawą I“ z Wadowic. Młoda drużyna „Cracovii“, której dwaj członkowie w korzystem świetle przedstawili się w zawodach pierwszej drużyny przeciw Katowicom, rokuje wielkie nadzieje i pozwala przypuszczać, iż w krótkim czasie nauczycieli swych doścignie. Drużyna wadowicka jest najsilniejszą drużyną prowincjonalną. Początek matchu, który odbędzie się bez względu na pogodę, punktualnie o g. 2 1/2 popołudniu. Ceny wstępów popularne.
Źródło: Nowa Reforma 30 października 1909


"Piłka nożna." -
Nowiny

Piłka nożna.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
W niedzielę dnia 31 b. a, rozegra „Cracovia Juniores“ match z klubem footballowym „Skawą I“ z Wadowic. Młoda drużyna „Cracovii“, której dwaj członkowie w korzystnym świetle przedstawili się w matchu pierwszej drużyny przeciw Katowicom, ro- kuje wielkie nadzieje i pozwala przypuszczać, iż w krótkim czasie nauczycieli swych dościgną. Drużyna wadowicka jest najsilniejszą drożyną prowincyonalną. Początek matchu, który odbędzie się bez względu na pogodę, punktualnie o godzinie wpół do 3-ciej po południu. Ceny wstępów popularne.
Źródło: Nowiny 31 października 1909


"Kronika." -
Nowa Reforma

Kronika.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma

Zawody w piłkę nożną na Błoniach krakowskich o godz. 2 i pół po południu.
Źródło: Nowa Reforma 31 października 1909


Opis meczu

Rok 1909. Drużyny "Skawa I" z Wadowic (w czapeczkach) i "Cracovii juniores"
Stoją od lewej: Raczyński?, Hetper?, Klakurka, x, Synowiec, Długocki, Marfiak?, Zabża, x, Szaynowski, Owsionka.
mogą być wśród nich jeszcze m.in. Biały i Dołęga.

Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Zawody w piłkę nożną odbyły się w ubiegłą niedzielę na błoniach krakowskich między drużynami "Skawą I" z Wadowic, a krakowską "Cracovia Juniores". Zawody, ze względu na umiejętność gry obu drużyn, nadto wobec zawodów pierwszorzędnych drużyn w sezonie jesiennym na terenie krakowskim, niedzielne zawody nie wzbudziły żywszego zainteresowania i nie zgromadziły liczniejszej publiczności. Przebieg ich również nie był interesujący, wobec silnej przewagi młodej Cracovii i z góry zadecydowanego rezultatu gry. "Skawa" przedstawiła się dość okazale, w grze jednak objawiła znaczne braki organizacyi i znajomości techniki gry. Wynik zawodów przedstawia się 7:2 na korzyść drużyny krakowskiej.
Źródło: Nowa Reforma nr 502 z 2 listopada 1909


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Wadowiccy footbaliści zawitali do nas w niedzielę dla zmierzenia się z "Cracovia juniores". Kraków bardzo rzadko ma sposobność widzieć grę prowincyonalnych klubów, które - niestety - nieczęsto do nas się zaprasza. Takie matche dałyby przybliżone do prawdy pojęcie, jak sport piłki nożnej rozwija się w Galicyi poza Krakowem i Lwowem. "Skawa I" zaproszenie do Krakowa zawdzięcza podobno jednemu z członków "Cracovii I.", dawnemu instruktorowi wadowickiego klubu. Do "Skawy I" należą: napad - Trzyms, Czarnota, Zaczek, Urupa, Kublin; pomoc - Bernaś, Olbrycht, Jankowski; beki: Pyka i Lasak; bramkarz - Cul. Przebieg gry wykazał, że "Skawa I." nie ma nawet elementarnego wyrobienia w piłce nożnej. Popełnia w grze kardynalne błędy, a dodatnich stron posiada bardzo mało. Mała rada przyda się naszym niedzielnym gościom: niech się nie boją wydzierać śmiało, gdy trzeba nawet brutalnie piłkę przeciwnikowi i niech uważają na ręce podczas gry, żeby im nie goniły na wszystkie strony a najczęściej ku piłce. "Skawa I." przegrała w stosunku 7:2 punktów. A szkoda, bo "Cracovia juniores" to bardzo średni gracze, a u Wadowian znać było zapał i siły. Bramkarz "Skawy I." dużo się przyczynił do przegranej: jego obojętność w krytycznych chwilach i nieudolność godne nagany.
Spodziewamy się jednak, że pracą ciągłą wyrówna "Skawa I." swe braki i kiedyś odwiedzi nas jako silny, dzielny klub.
K-er.
Źródło: Nowiny nr 250 z 3 listopada 1909


"Zakończenie sezonu sportowego w Krakowie." -
Nowości Ilustrowane

Zakończenie sezonu sportowego w Krakowie.

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.2
W ubiegłą niedzielę wystąpili w Krakowie po raz pierwszy do match'u publicznego Cracovia Juniores. W białych switezach, z czerwonemi wypustkami i w czarnych spodeńkach, z miną pewną i rezolutną, zrobiła ta młoda drużyna na licznie zebranych widzach sympatyczne wrażenie.

Przeciw nim do walki o lepsze wystąpili goście z Wadowic „Skawa I”. Rozbudzenie ruchu sportowego w Wadowicach przypadło przed 2 laty w udziale „Cracovii” i przyznać wypada, że goście wadowiccy przedstawiają materyał na wcale dobrą drużynę. Aczkolwiek - jak to było do przewidzenia - „Skawa” musiała uledz przewadze Juniorów, trenowanych przez „Cracovię I”, jednak goście wadowiccy wykazali, że przy należytym trainingu mogliby stać się poważnym przeciwnikiem.

Ostateczny wynik 7:2 na korzyść „Juniorów”. Na zakończenie jesiennego sezony sportowego pokazała „Cracowia” swój dorobek w osobach „Juniorów” i otwarcie trzeba powiedzieć, że „Juniorzy” z czasem godnie zastąpią starych graczy z „Cracovii I”.
Źródło: Nowości Ilustrowane 6 listopada 1909


Mecze sezonu 1909 (Cracovia II)