1911-04-16 Cracovia - DSB Praga 6:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, boisko pozlotowe, niedziela, 16 kwietnia 1911

Cracovia - DSB Praga

6
:
1Herb_DSB Praga


Skład:
Lustgarten
Schwarzer
Pollak
Zabża
Owsionka
Synowiec
Poznański
Szeligowski
Singer
Traub I
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Vykonkal z Wiednia

bramki Bramki
Zabża
Szeligowski x3
Singer
Traub I
Skład:
Sigurd
Meissner
Kratky
Lory
Kubik K.
Stoklasa
Krippner
Freyer
Kubik R.
Buska
Steiner
Mecz następnego dnia:

1911-04-17 Cracovia - DSB Praga 0:3Program meczowy
bramkarz "Sportbrüderów", usiłujący bezskutecznie obronić bramkę przed celnym "strzałem" jednego z graczów krakowskich
drużyna Deutsche Sportbrüder w tym dniu lub następnym

Uwaga

Skład DSB Praga na podstawie programu meczowego.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Naprzód

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
Na święta rozegra "Cracovia" match z klubem „Sportbrüder" z Pragi, „Wisła" ze znaną już w Krakowie „Spartą".
Źródło: Naprzód 11 kwietnia 1911


Głos Narodu

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Mniej interesu może budzić match „Cracovii“ ze „Sportbrüderami", którzy swą dotkliwą klęską i „Karlsbadem", klubem zalewie drogo rzędnym wykazali, te są drużyną słabą stojącą co najwyżej na poziomie Bielska lub Opawy. Wygrana więc znaczna "Cracovii" w stsunku 7—10 bramek jest pewną. Dla lepszej orjentacyi podajemy rezultaty matchów rozegranych w sezonie wiosennym 1911 przez „Sportbrüder": ...
Źródło: Głos Narodu 13 kwietnia 1911


"— Ze sportu." -
Czas

— Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W niedzielę i poniedziałek t.j. w obydwa dni świąteczne rozegra "Cracovia" na boisku pozlotowem matche footballowe z klubem praskim "Deutsche Sportbrüder". Sympatyczna drużyna składa się wyłącznie z akademików, a jest zaliczona przez Austryacki Związek do drużyn pierwszej klasy. Drużyna gra systemem niskiej, przyziemnej kombinacyi, uprawianej przez angielskich profesyonałów. Na jak wysokim stopniu doskonałości stoją "Sportbrüderzy" świadczy ich zwycięstwo nad "Spartą" w sezonie jesiennym, a więc w czasie, gdy "Sparta" była jeszcze na szczycie swego rozwoju. Że nie cofnęli się oni i w tym sezonie, świadczy ich mecz z D.F.C. z Pragi przegrany w stosunku 1:3, a więc rezultat, który wobec znakomitej gry D. F. C. można uważać za doskonały. Podporą i punktem oparcia całej drużyny jest środkowy pomocnik, p. Kubik, wielokrotny "internacyonał", o którym już dziś wiadomo, że będzie grał w reprezentatywnej drużynie Austryi (nie jak mylnie wydrukowano w programach. — Wiednia) w Krakowie. Oprócz niego jest jeszcze w drużynie kilku innych graczy reprezentatywnych. "Sportbrüderzy" znani są ze swego niezwykle saybkiego tempa i temperamentu, to też świąteczne matche na boisku pozlotowem zapowiadają się mimo przewidywanej przegranej "Cracovii" niezwykle interesująco. Jako sędzia Aust. Związku przybędzie z Wiednia na oba dni p. Vykoukal lub p. Holilek, Anglik. Bilety do nabycia wcześniej w firmie "Auto", plac Sczepański, u p. Weissmanna, Szewska 1. 13 i w lokalu klubu Jabłonowskich 1. 18 od wpół do 7 do wpół do 8, a w dni świąteczne od 10-12 przedpołudniem.
Źródło: Czas 13 kwietnia 1911


"Ze sportu." -
Naprzód

Ze sportu.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
W niedzielę i poniedziałek t. j. obydwa dni świąteczne rozegra „Cracovia" na boisku pozlotowem matche footballowe z klubem praskim "Deutsche Sportbrüer". Sympatyczna ta drużyna składa się wyłącznie z akademików, a jest zaliczona przez austryacki związek do pierwszej klasy. Drużyna gra systemem niskiej, przyziemnej kombinacyi, uprawianej przez angielskich profesyonałów. Na jak wysokim stopniu doskonałości stoją „Sportbrüderzy", świadczy ich zwycięstwo nad „Spartą" w sezonie jesiennym, a więc w czasie, gdy „Sparta" była jeszcze na szczycie swego rozwoju. Że nie cofnęli się oni i tym sezonie, to świadczy ich match z D. F. C. z Pragi przegrany w stosunku 1:3, a więc rezultat, który wobes znakomitej gry D. F. C. można uważać za doskonały. Podporą i punktem oparcia całej drużyny jest środkowy pomocnik Kubik, wielokrotny internacyonał, o którym już dziś wiadomo, że będzie grał w reprezentatywnej drużynie Austryi (nie jak mylnie w programach — Wiednia) w Krakowie. Oprócz niego jest jeszcze w drużynie wielu graczy reprezentatywnych. „Sportbrüderzy" słynni są z swego niezwykle szybkiego tempa i temperamentu, to też świąteczne matche na boisku poztotowem zapowiadają się mimo przewidywanej przegranej „Cracovii" niezwykle interesująco. — Bilety do nabycia wcześniej w „Auto", plac Szczepański, u Wp. Weissmanna, ul. Szewska 1. 13 i w lokalu klubu ul Jabłonowskich 1. 18 od godz. 6 1/2 do 7 1.2, a w dni świąteczne od godz. 10 do 12 przed południem.
Źródło: Naprzód 15 kwietnia 1911


"Ze sportu." -
Głos Narodu

Ze sportu.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Z "Cracovii" donoszą: W niedzielę i w poniedziałek, t j. w obydwa dni świąteczne rozegra "Cracovia" na boisku pozlotowem matcho footballowe z praskim klubem „Deutsche Sportbrüder". Niemiecka ta drużyna składa się wyłącznie z akademików i jest zaliczona przez austryacki Związek do pierwszej klasy. Drużyna gra systemem niskiej kombinacyjnej gry, oprawianej przez angielskich profeayonałów. Na jak wysokim stopniu techniki stanęli „Sportbrüderzy“, świadczy ich zwycięstwo nad "Spartą“ w sezonie jesiennym, a więc w czasie gdy „Sparta" mogła stanowić groźnego przeciwnika 1 znajdowała się na szczycie swego rozwoju. Że nie cofnęli się oni i w tym sezonie to świadczy ich match z praskim „D. F. C.“ przegrany w stosunku 1 : 3, a więc rezultat, który wobec znakomitej gry "D. F. C.“ można uważać za doskonały. Podporą i punktem oparcia całej drużyny jest środkowy pomocnik Kubik, wielokrotny internacyonał, o którym już dziś wiadomo, że będzie grał w reprezentacyjnej drużynie Austryi (nie Jak mylnie w programach Wiednia) w Krakowie. Oprócz niego jest jeszcze w drużynie wielu graczy reprezentatywnych.

„Sportbrüderzy“ słynni są ze swego niezwykle szybkiego tempa i temperamentu, to też świąteczne matche na boisku pozlotowem zapowiadają się mimo przewidywasej przegranej „Cracovii" niezwykle interesująco.

Bilety do nabycia wcześniej w „Auto", plac Szczepański, u p. Weissmanna, ul. Szewska I. 13 i w lokalu klubu, ul. Jabłonowskich 1. 18, od godziny wpół do 7 do wpół do 8, w dni świąteczne od godziny 10—12 przed południem.
Źródło: Głos Narodu 15 kwietnia 1911


"Kronika sportowa." -
Nowiny

Kronika sportowa.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.2
Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny cz.3
Wiosenny sezon sportowy rozpoczął się w tym roku wcześniej jeszcze niż w ubiegłym. Łatwo to będzie zrozumiałem, jeżeli weźmiemy pod uwagę listy terminów klubów krakowskich. Walki zapowiedziane wymagają dłuższej zaprawy i wcześniejszego „przedsezonu“. To też poprzednie matche mają znaczenie jedynie jako zapowiedź p r z y s z ł e j gry na wielką skalę. W prawdziwy sezon wkraczamy dopiero w oba dni świąt Wielkiej Nocy t. j. Niedzielę i Poniedziałek. Zapowiedziane matche „Cracovii“ ze „Sportbrüderami“ (stowarzyszeniem z Pragi) stoją już na wyżynie sportu w metropoliach footballowych w Wiedniu, Pradze i Budapeszcie. Match „Wisły", jak się w ostatniej chwili dowiadujemy — nie odbędzie się z powodów bliżej nieznanych.

Ogólne wrażenie list obu klubów przedstawia się nadzwyczaj korzystnie. Widzimy bowiem drużyny węgierskie znane już w Krakowie ze swego temperamentu przy nadzwyczajnie fair postępowaniu z przeciwnikiem; widzimy dalej na probramie drużyny czeskie, mający sławę mistrzów kontynentu, przejęte angielskim duchem kombinacyi, a zatracające częste u Czechów zewnętrzne niesympatyczne wrażenie ociężałości. Wreszcie widzimy drużyny wiedeńskie i niemieckie z Czech, wskutek wybujałej konkurencyi przewyższające już dawne swe wzory Czechów. Drużyny o gwałtownym, nieraz brutalnym, charakterze dochodzą do wyników coraz lepszych mimo, że Niemcy w porównaniu do Słowian mają mniejsze do piłki nożnej zdolności.

Nakoniec mamy na liście „Wisły" zapowiedź występu dwóch klubów angielskich. Drużyny te mogą być bardzo dobremi, jednakowoż n i e uwzględnia ich rocznik austryacki ani w pierwszej ani drugiej lidze. Przytem drużyny te przybywają do Krakowa po sezonie angielskim, nie zapowiadają więc należytego składu i formy.

Załączamy równocześnie dla dokładnej oryentacyi obie listy, zastrzegając sobie dokładniejsze ich omówienie w następnych kronikach, które regularnie zamieszczać będziemy w poniedziałki i piątki. Zarazem w najbliższej kronice, która ukaże się ze względu na święta d¬piero we wtorek, podamy czytelnikom godziny, w których sprawozdawca będzie mógł udzielać potrzebnych czytelnikom informacyi.

Eibor.

Program matchów „Cracovii“ na sezon bieżący jest następujący:
Święta Wielk. 16 i 17 kwietnia: Deutche Sportbrüder z Pragi;
Niedziela 23 kwietnia: Reprezentatywna drużyna z Królestwa Polskiego;
Niedziela 30 kwietnia: Budapesti Atletikai Klub z Budapesztu;
Sobota 6, niedziela 7 i poniedzialek 8 maja (świętego Stanisława) przeznaczone są na matche z „Reprezentatywną drużyną wiedeńską".
Niedziela 14 maja: Terezvarosi Torna Club z Budapesztu;
Niedziela 28 maja: Nemzeti Sportclub z Budapesztu ;
Zielone święta 4 i 5 czerwca: Deutscher Fussballklub z Pragi;
Niedziela 11 czerwca: Wiener Sportclub z Wiednia;
Boże Ciało 26 czerwca; Wiener Association- Footballclub z Wiednia;

Niedziela 28 czerwca: F. C. Sturm z Pragi.
Źródło: Nowiny 16 kwietnia 1911


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.2
– Zawody piłką nożną między „Cracovią” a „Deutsche Sportbrüder” z Pragi zgromadziły przy prześlicznej pogodzie przez oba dni świąteczne tłumy wyborowej publiczności. Zawodów oczekiwano z zainteresowaniem; drużyna praska ma rangę i sławę pierwszoklasowej, a „Cracovia” okazała przed tygodniem, że znajduje się w doskonałej formie. – Publiczność nie zawiodła się: oba dni dały widzom szereg wrażeń, nieustannie utrzymujących ich w napięciu. W pierwszym dniu grę prowadziła od pierwszej chwili drużyna krakowska, z ogromnym temperamentem i wyborną kombinacyą prowadząc atak; w pierwszej połowie gry bramka zielonych niemal bez przerwy była otoczona i trzy razy wpadła do niej piłka krakowska wśród oklasków uradowanej publiczności; Prażanie nie uzyskali ani jednego punktu. Po zmianie bramek drużyna praska, rzeczywiście wyborna i pierwszorzędna, na najlepszych wzorach angielsko-czeskich wyćwiczona, ale nieco ociężała, zaczęła się ożywiać i publiczność miała nieustannie epizody gry obustronnie pięknej i w najwyższym stopniu interesującej. „Cracovia” i teraz górowała, to też rezultatem było zwycięstwo, chlubne wprost i sensacyjne 6:1.
Źródło: Czas nr 175 z 18 kwietnia 1911


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Ze sportu. W niedzielę i poniedziałek odbyły się na Boisku pozlotowem na Błoniach zawody footballowe pierwszej drużyny „Cracovii” z niemieckim klubem „Sportbrüder” z Pragi. Match niedzielny przyniósł zwycięstwo „Cracovii” (6:1) natomiast poniedziałkowy zakończył się jej porażką w stosunku 3:0.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 89 z 19 kwietnia 1911


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowiny cz.2
„Cracovia” - „Deutsche Sportbrüder” z Pragi. Niedziela 16 i poniedziałek 17.

Oba dni świąteczne bardzo dobitnie przekonały publiczność, że forma papierowa nie świadczy nigdy o rzetelnej wartości wyników sportowych i bynajmniej nie jest miarodajną dla oceny drużyn walczących ze sobą. Niedziela przyniosła bowiem dla „Cracovii” zwycięstwo 6:1, (3:0) poniedziałek przegraną 3:0, (3:0).

Same te cyfry ujrzane na papierze wywołałyby zdumienie, a gdyby nawet i u nas raczyła się pojawić konkurencya, wytwarzająca zawodowość i przekupstwo, możnaby sądzić, że między drużynami powstało jakieś porozumienie; o tem jednak nie ma mowy, podobna rzecz jest niemożliwą w tym wypadku, ale „forma papierowa” obu dni daje pole do najbardziej fantastycznych dociekań, o ile gry przez oba dni z pilną nie śledziło się bacznością. Dla widza bezstronnego, chociaż mógł on entuzyazmować się dniem pierwszym, dzień drugi związany był z niedzielą zupełnie organicznie. To też przejdziemy odrazu do rozpatrzenia poszczególnych matchów z zielonymi.

Dzień pierwszy daje odrazu „Cracovii” szansze strony, przypada im bowiem zachodnia bramka wraz z korzystnym wiatrem. Szansa ta zresztą przy obustronnej dobrej grze nie dająca się odczuć tak, jak zwykle, czego dowodem gra po pauzie.

W piątej minucie uzyskuje „Cracovia” punkt z rzutu karnego, bynajmniej nie dającego pojęcia o złej grze „Sportbrüderów”, którzy grali nadzwyczajnie fair i przyzwoicie. Szanse wiatru i strony, które zapewne podane będą przez niemieckie sprawozdania, jako decydujące, nie były niemi, jedyną szansą, jaką można brać w rachubę, było pewne niedomaganie wzroku bramkarza Sigurda, oraz zawodność strzałów środkowego napastnika, najmłodszego z wszystkich graczy obu drużyn. Rzeczywiście nie był on pewny swego strzału, co w dniu drugim okazało się w niewyzyskaniu karnego rzutu; podobno wykonuje go on zazwyczaj niezawodnie „plasując” go na poprzeczkę od strony przeciwnej, niż spodziewana przez bramkarza. Te szanse jednak byłyby bardzo wątpliwe przy formie „Cracovii”, a zwłaszcza p. Lustgartena, który w obu dniach dostał zaledwie 4 bramki, lecz te były rzeczywiście „niewstrzymalne”.

Gra „Sportbrüderów”, jakkolwiek obronna z wjątkiem pierwszego kwadransa, po pauzie była zawsze „otwarta” t.zn. nie ograniczali się oni do otoczenia nieprzebitym murem bramki, lecz ciągle ponawiali ataki i gry zaczepnej nie zaniechali z wyjątkiem ostatnich chwil, w których, jak sami przyznawali, rezygnacya nakazała im wyłączną obronę. Dzień pierwszy był dniem „Cracovii”; takiej gry z ich strony niewidziało się dotąd nigdy: forma, tempo i kombinacya były bez zarzutu. Zdaniem „Sportbrüderów” mogli oni śmiało stawić w tym dniu czoło całej pierwszej klasie austryackiej lub węgierskiej z obawą minimalnej przegranej lub nadzieją nierozegranej. - A zdanie to trzeba cenić, gdyż było ono zupelnie szczere; powiadają oni bowiem, że wygrana „Cracovii” w dniu pierwszym była jedynie wynikiem znakomitej formy, wykazującej materyały na graczy światowych. Cenną ich uwagą jest również powiedzenie, że mimo graczy obcych grających w „Cracovii” doszli oni do tych rezultatów jedynie swoim materyałem i zdolnościami. Zdanie to tembardziej jest cenne, że „Sportbrüderzy” odznaczają się nadzwyczajną czystością w przestrzeganiu formalnych i idealnych wymagań sportu, co o niewielu niemieckich drużynach powiedzieć można.

Dzień pierwszy mimo pewnych usterek u poszczególnych graczy był dniem tak pięknym, że widzieć go trzeba było i zachować w pamięci. Życzyć należy „Cracovii”, aby jej wszystkie dnie były takiemi. A jednak odrazu wytrawniejszy sportsman dostrzegał możliwość porażki w dniu następnym, widząc grę zielonych, wśród których na pierwszy plan wybijał się K. Kubik, kapitan drużyny, mający grać w Krakowie na meetingu trzydniowym z reprezentatywną drużyną austryacką. Tacy ludzie jak Lory i Kubik R., sportsmani w każdym calu, nie mogli nie wpaść w oko swą rutyną, a nawet imponujący wynik dnia pierwszego nie mylił co do wyniku na jutro.

Rutyna, lata, szkoła i kombinacya musiały znaleźć prawo odwetu. To też w drugim dniu wytężyli „Sportbrüderzy” swe siły i całe zapasy wiedzy dla gry zwycięzkiej. Obawa, że na wzór „Rudolfshügla” grać będą nadzwyczaj brutalnie, nie mając już nic do stracenia, okazała się poniekąd uzasadnioną; z powodu ostrej gry dopuszczano się nieraz „foulów”, jednakowoż znając drużyny niemieckie jeszcze podziwiać musimy ich poprawność. Drugi dzień przyniósł porażkę „Cracovii”; prawy łącznik, niemal bezczynny w porównaniu z samym sobą w pierwszym dniu, ustąpić musiał w końcu z placu. Prawe skrzydło, paraliżowane przez Lory’ego, było również zrezygnowane, kombinacya i forma „Cracovii”, wysilona w dniu poprzednim, nie mogła absolutnie dojść do wyrazu.

„Sportbrüderzy” są stosunkiem sportowym bardzo korzystnym dla „Cracovii”; jest to drużyna bardzo solidna i przesiąknięta duchem prawdziwie sportowym.

Dwa dni ściągnęły wiele publiczności, zauważyć jednak można było, że publiczność ta świąteczna nie była tak dokładnie, jak zazwyczaj, obznajomiona z arkanami gry.

Wśród gości z kół sportowych wymienić należy prezesa Tow. wyścig. warsz. p. Fryderyka Jurjewicza, tudzież sekretarza W.K.S. p. Lilpopa.
Źródło: Nowiny nr 89 z 19 kwietnia 1911


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Naprzód cz.2
Ze sportu. Można śmiało powiedzieć, że gra w piłkę nożną przyjęła się w Krakowie. Najlepiej świadczą o tem tłumy publiczności na matchach K.S. „Cracovii” w oba dni świąteczne.

Z przykrością jednak trzeba zauważyć, że gra klubu „Sportbrüder” z Pragi, nie stała w żadnym stosunku do reklamy jaką go poprzedzono. Uderzał przedewszystkiem brak gry kombinacyjnej.

Dzień pierwszy przyniósł „Cracovii” zwycięstwo w stosunku 6:1. Na wzmiankę zasługuje przedewszystkiem bramkarz p. Lustgarten, który prawie wszystkie strzały łapał w ręce. Dzień drugi przyniósł „Cracovii” zupełnie niespodziewaną klęskę. Wynik tego matchu, wypadłego w stosunku 3:0 na korzyść „Sportbrüderów” daje się tylko wytłómaczyć niewidzianem dotychczas w Krakowie tempem, który rozwinęli goście. Grano z „ambicyą”, ale bez najmniejszego ładu i kombinacyi.

Uderzał przedewszystkiem brak dobrych strzałów do bramki ze strony „Sportbrüderów” do tego stopnia, że strzelono z rzutu karnego auta. Także bramkarz „Sportbrüderów” nie odpowiadał swemu zadaniu.

Czas już, by „Cracovia” zaczęła się mierzyć z klubami pierwszorzędnymi, gdyż inaczej w grze swej naprzód nie postąpi. (…)
J.W.M.
Źródło: Naprzód nr 89 z 19 kwietnia 1911


Nowości Ilustrowane

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.2
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.3
Ogromne zainteresowanie wywołały dwa ostatnie matche, urządzone przez „Cracovię” na boisku pozlotowem w czasie świąt wielkanocnych z praskim klubem „Deutsche Sportbrüder”. Klub ten należy do pierwszoklasowych, to też Krakowianie z niecierpliwością oczekiwali wyniku spotkania jego z klubem krakowskim. Istotnie matche te były niezmiernie interesujące, zwłaszcza match niedzielny, w którym „Cracovia” odniosła świetne zwycięstwo, bijąc „Sportbrüderów” w stosunku 6:1 (3:0). Zwycięstwo to było uwieńczeniem pięknej w całem słowa znaczeniu gry „Cracovii”, która atakowała przeciwników śmiało i energicznie a broniła się niemniej dobrze, wykorzystując wszystkie braki przeciwników.

Natomiast match poniedziałkowy przyniósł „Cracovii” fatalną porażkę, wyrażającą się w cyfrach 0:3. Z jednej strony „Sportbrüderzy” zapoznali się lepiej z terenem i z graczmi, mogli też rozwinąć swój kunszt cały i pokazać piękną zaprawdę grę, z drugiej za „Cracovia”, wyczerpana forsowną grą z dnia poprzedniego, grała znacznie gorzej a nawet broniła się słabiej. Widocznie gracze krakowscy mają jeszcze za mało treningu i dwudniowe zawody są ponad ich siły, jak zresztą wskazują wyniki wszystkich dotychczasowych dwudniowych matchów tego klubu.

W każdym razie na podstawie ostatnich matchów „Cracovii” należy stwierdzić, iż drużyna jej może się śmiało zaliczać do pierwszej klasy. Atak posiada zwinny i lotny, kombinujący bardzo dobrze, pomoc wzorową, tak samo obronę a przedewszystkim bramkarza w osobie p. Lustgartena, który ostatnio złożył nowy dowód, jak znakomitą jest siłą. Z tem większem zainteresowaniem oczekują sportowe koła krakowskie dalszych spotkań „Cracovii” z kilku pierwszorzędnemi drużynami z Wiednia, Pragi i Budapesztu.
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 16 z 22 kwietnia 1911


"Match footballowy" -
Sport Powszechny

Match footballowy

Relacja z meczu w tygodnikuSport Powszechny
Match footballowy rozegrany pierwszego dnia Świąt na boiska pozlotowem wobec tłumów publiczności, między "Cracovią" a drużyną praskiego niemieckiego klubu„Sport-brüder" przyniósł zwycięstwo Krakowianom w stosunku 6: 1, nazajutrz jednak zrewanżowali się swoim przeciwnikom niemieccy „Bracia sportowi", zadając im porażkę 3 : 0.
Źródło: Sport Powszechny nr 9 z 30 kwietnia 1911


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Matche świąteczne „Cracovii“ z klubem „Sport-brüder" z Pragi, drużyną bardzo dobrą ściągnęły tłumy publiczności. Na zawodach można było tak w niedzielę, jak poniedziałek zauważyć szereg wybitnych osobistości, przypatrujących się z zainteresowaniem żywej i pięknej grze obu klubów sportowych.

Dzień pierwszy rozpoczął się i skończył nadzwyczaj korzystnie dla „Cracovii“. „Napad" jej wraz z „pomocą" pracował nadzwyczaj dzielnie, kombinacje ataków przeprowadzone były z całą skrupulatnością i wyzyskane zręcznie. To też dzień pierwszy przyniósł „Cracovii“ poważne zwycięstwo, bo w stosunku 6:1 (do pauzy 3:0).
W drugim dniu zawodów t. j. w poniedziałek zaczęły z początku obie strony grę z temperamentem i pewną zaciętością, górowali jednak zaraz z początku nad „Cracovią" goście prascy. Członkowie „Cracovii"- byli jakby wyczerpani, zawsze prawie atakowani, bronili się przed konsekwentną i zręczną grą „Sportbrüderów". Jeden z najlepszych „strzelców" Cracovii p. Szeligowski z powoda zwichnięcia nogi prawie zupełnie w pierwszej połowie gry udziału nie brał, a w drugiej części musiał zejść z boiska wskutek uderzenia go przez przeciwnika w bolejącą nogę. Brak normalnego zespołu, jak również wyczerpanie, spowodowało, że „Cracovia" w drugim dniu przegrała na korzyść „Sport-brüderów" w stosunku 3:0, co było niespodzianką do pewnego stopnia wobec niedzielnego zwycięstwa. Mimo przegranej na ogół jednak sumaryczny stosunek punktów przedstawia się dla Cracovii korzystnie, bo 6:4. „Sportbrüderzy" wykazali swoją grą, że stoją na wysokim stopniu zgrania i opanowania piłki, a ich metoda krótkiego „pasowania” zupełnie odpowiadała stylowi gry drożyn pierwszo-klasowycb. Pod względem jakości w pierwszy dzień grali goście nadzwyczaj „fair“, w dniu drogim natomiast charakter gry był czasami zbyt ostry, a sędzia za mało mitygował ich temperamenty. Na ogół biorąc, drużyna praska, składająca się ze studentów uniwersytetu niemieckiego i techniki, zostawiła po sobie bardzo korzystne wrażenie, szczególniej zaś odznaczyli się dwaj bracia Kubikowie, Stoklasa i obaj skrajni napastnicy.

Sędzia p. Vykonkal spełniał w pierwszym dniu swoją rolę bez zarzutu, natomiast wczoraj wiele momentów nie dowidział, jak na przykład pierwszej bramki, zrobionej jaskrawo z „of-site”.
Źródło: Nowa Reforma nr 175 z 18 kwietnia 1911


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Dwa matche rozegrane podczas świąt na boisku pozlotowem ściągnęły tłmy publiczności na błonia. Zawody były rzeczywiście zajmujące z powodu bardzo szybkiego tempa gry obu drużyn. W pierwszym dniu „Cracovia“ miała silną przewagę kombinując bardzo dobrze i strzelając celnie.
U Prażan najsłabszym okazał się bramkarz. Oprócz tego mają wielką skłonność do nieprawidłowych chwytów. W pierwszym dniu zaraz na początku sędzia przyznał „Cracovii“ rzut karny 11 metrowy, który pan Szeligowski przemienił w bramkę. Potem obie strony atakowały zapalczywie i walka toczyła się na przemianę przy obu bramkach. Ale podczas gdy p. Lustgarten przejmował piłkę z nadzwyczajną zręcznością, praski bramkarz nie umiał odpierać natarczywych strzałów pp. Trauta, Poznańskiego, Sieligowskiego i Singera.
Źródło: Głos Narodu nr 89 z 19 kwietnia 1911