1911-05-06 Cracovia - Czarni Lwów 3:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mecz w ramach trzydniowego Meetingu Footballowego Cracovii


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion zlotowy, sobota, 6 maja 1911

Cracovia - Czarni Lwów

3
:
0

(0:0)Herb_Czarni Lwów


Skład:
Lustgarten
Calder
Pollak
Owsionka
Schwarzer
Synowiec
Poznański
Szeligowski
Singer
Traub I
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Anton Mehlich z Wiednia

bramki Bramki
Poznański
Szeligowski
Traub I
Skład:
Harasymowicz
Kowalski "Tadi"
Rzadki
Scherautz
Bilor "Henior"
Berger
Picenik
Sykora
Bizoń
Pappius "Emeryk"
Jadowski
Mecze tego dnia:

1911-05-06 Cracovia - Czarni Lwów 3:0
1911-05-06 Cracovia II - Makkabi Kraków 2:1Inne mecze Meetingu Footballowego Cracovii

Uwaga

Skład zespołu Czarni Lwów na podstawie programu meczowego.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu." -
Głos Narodu

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
„Meeting sportowy" W dniach 6, 7 i 8 maja organizuje Klub sportowy „Cracovia“ pierwszy raz w granicach Polaki, trzy dni obejmujący meeting sportowy, przy współudziale „Anstrjackiego Związku piłki nożnej". Austryacki Związek przysyła do Krakowa swą drużynę reprezentacyjną, składającą się z najlepszych graczy wiedeńskich klubów. Do współudziału zaprosiła „Cracovia“ Lwów. Program na trzy dni będzie przeto następujący: W sobotę gra „Cracovia“ z drużyną lwowską, w niedzielę wystąpią Lwowianie przeciw reprezentacyjnej drużynie, w poniedziałek spotka się „Cracovia“ z „Auetryą“. Bilety na te matche nabywać będzie można już wieczorem w środę w "Auto“, plac Szczepański, u p. Weissmanna, ul. Szewska I. 13 i w lokalu Klubn, ul. Jabłonowskich I. 18, od go¬ziny 7 — 8 wieczorem.
Źródło: Głos Narodu nr 103 z 5 maja 1911


"„Meeting sportowy"." -
Nowa Reforma

„Meeting sportowy".

Pierwsza zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Pierwsza zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Nowa Reforma cz.2
W dolach 6, 7 i 8 maja organizuje klub sportowy "Cracovia“, pierwszy raz w granicach Polski, trzy dni obejmujący meeting sportowy. Przy współudziale „Austryackiego Związku piłki nożnej" urządza "Cracovia“ zawody footballu we, które będą atrakcyą sezonu wiosennego. Astryacki Związek przysyła do Krakowa swą drużynę reprezentacyjną, składającą się z najlepszych graczy wiedeńskich i praskich klubów. Do współudziału zaprosiła "Cracovia“ Lwów. Program na trzy dni będzie przeto następujący: W sobotę gra "Cracovia“ z drużyną lwowską, w niedzielę wystąpią lwowianie przeciw reprezentacyjnej drużynie, w poniedziałek spotka się „Cracovia“ z „Austryą". Bilety na te matche nabywać będzie można już wieczorem w środę w „Auto“ plac Szczepański, u p. Weissmanna Szewska 13 i w lokalu klubu ulica Jabłonowskich 1. 18 od 7—8 wieczorem.
Źródło: Nowa Reforma nr 199 z 2 maja 1911


"— Mityng footballowy" -
Czas

— Mityng footballowy

Pierwsza zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Czas
w dniach e, 7 1 8 maja organizuje klub sportowy "Cracovia" pierwszy raz w Police wielki, trzy dni obejmujący, mityng sportowy. Przy współudziale "Austryackiego Związku Piłki nożnej", urządza "Cracovia" zawody footballowe, które staną się niezwykłą atrakcyą sezonu wiosennego. Austryackl Związek przysyła do Krakowa swą drużynę reprezentacyjną, składającą się z najlepszych graczy ośmiu klubów pierwszoklasowycb. Do współudziału zaprosiła "Cracovia" Lwów. Program na trzy dni będzie przeto następujący. W sobotę gra "Cracovia" z drużyną lwowską "Czarnych", w niedzielę wystąpią Lwowianie przeciw reprezetancyi "Austryi", w poniedziałek spotka się "Cracovia" z Austryą. Bilety na te matche nabyć będzie można od środy wieczorem w "Auto" plac Szczepańsi, u p. Weissmanna ul. Szewska i w lokalu klubu ul Jabłonowskich 18 codziennie od godziny 7-8 wieczorem.
Źródło: Czas 2 maja 1911


"„Meeting sportowy"." -
Nowiny

„Meeting sportowy".

Pierwsza zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Nowiny
W dniach 6, 7 i 8 maja organizuje klub sportowy ,"Cracovia" pierwszy raz w granicach Polski, trzy dni obejmujący meeting sportowy. Przy współudziale „Austryackiego Związku piłki nożnej" urządza „Cracovia" zawody footballowi które będą atrakcyą sezonu wiosennego. Austryackl Związek przysyła do Krakowa swą drużynę reprezentacyjną, składającą się z najlepszych graczy wiedeńskich i praskich klubów. Do współudziału zaprosiła „Cracovia" Lwów. Program na trzy dni będzie przeto następujący: W sobotę gra „Cracovia“ z drużyną lwowską, w niedzielę wystąpią lwowianie przeciw reprezentacyjnej drużynie, w poniedziałek spotka się „Cracovia" z „Austryą". Bilety na te matche nabywać będzie można już wieczorem w środę w „Auto", plac Szczepański, u p. Weissmanna, Szewska 13 i w lokalu klubu ulica Jabłonowskich 18 od 7—8 wieczorem.
Źródło: Nowiny 3 maja 1911


"3-doiowy „Meeting sportowy"." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

3-doiowy „Meeting sportowy".

Pierwsza zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W dniach 6, 7 i 8 maja organizuje "Cracovia" pierwszy raz w granicach Polski, trzy dni obejmujący meeting sportowy Przy współudziale i "Austryackiego Związku piłki nożnej" urządza „Cracovia" zawody footballowe, które będą atrakcyą sezonu wiosennego ."Austryacki Związek" przysyła do Krakowa swą drużyną reprezentacyjną, składającą się z najlepszych graczy wiedeńskich t pruskich klubów. Do współudziału zaprosiła „Cracovia“ Lwów. — Program jest następujący; W sobotą gra „Cracovia" z drużyną lwowską, w niedzielą występują Lwowianie przeciw reprezentacyjnej , drużynie, w poniedziałek zaś spotka się „Cracovia" z "Austryą".
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 199 z 4 maja 1911


Czas

Druga zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Czas cz.1
Druga zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Czas cz.2
— Trzydniowy meeting footballowy, urządzany przez "Cracovię", zaczyna się w sobotę o godzinie 3 popoł. grą pomiędzy Ż. K. S. "Makkabi" z Rezerwą "Cracovii". Match ten będzie niewątpliwie interesujący. "Makkabi" postępuje w rozwoju aportowym coraz bardziej, a Rezerwa "Craoovii" wystawiła sobie ostatniem zwycięstwem nad Robotniczym Klubem Sportowym do sensie świadectwo. Po tym "mstchu" nastąpi match "Cracovii" I z I/ L. K. S. "Czarni". Matche z "Czarnymi" były zawsze szczególnie interesujące, bo lwowska drużyna gra w tempie szybkiem i z temperamentem. Obecnie wystąpią "Czarni" w składzie znacznie silniejszym, niż w ubiegłych latach. Na uwagę zasługuje przedewszystkiem bardzo silna linia pomocy, w której grają członkowie czynni od założenia klubu a więc już od ośmiu lat; okres to w młodym polskim sporcie footballowym niezwykły. "Czarni" dotychczas w tym sezonie żadnego poważniejszego matchu nie grali, nie podobna więc ocenić, jak wystąpią z przeciwnikiem tak poważnym, jakim dzisiaj jest dla nich ,"Cracovia". Pewnem jest tylko, że gra będzie zacięta, choćby ze względu na od dawna datującą się rywalizacyę sportową między oboma drużynami.

W niedzielę rozegra pierwszy swój match w Krakowie reprezentacyjna drużyna "Anstryackiego Związku Pliki Nożnej". Drużyna ta składa się z doborowych graczy wiedeńskich i praskich. Z wyjątkiem lewego skrzydła napadu są w drużynie wyłącznie gracze, którym powierzano już zaszczyt zaprezentowania barw Związku lub Wiednia w międzymiastowych lub międzynarodowych matchach. Najsilniejeszą stroną drużyny reprezentacyjnej jest pomoc i obrona. W bramce gra Weinberg z "Vienny" (I. V. F. C.) uważany za najlepszego bramkarza wiedeńskiego. W obronie zwraca uwagą dzielny stary niesłychanie rutynowany, "parokrotny Internaeyonał" Retschury, również z "Vienny". Imponująco przedstawia się pomoc. Nazwiska, jak Kubik, Kolaryk i Roscher mają u sportmenów bardzo dobry dźwięk. W napadzie uwagę przodewszystkiem zwraca bardzo groźna prawa strona graczy Sportklubu, Müller i Neubaher. Na lewym łączniku gra jeden z najlepszych strzelców wiedeńskich Kudin.

Drużyna ta wystąpi w niedzielę przeciw "Czarnym* w poniedziałek przeciw "Cracovii". Przypuszczać należy, że zwycięstwo Austryi w poniedziałek będzie większe, gdyż gracze teamu zdołają w niedzielę poznać się wzajemnie i zrozumieć. W każdym razie w oba dni przedstawia się publiczności gra piękna 1 w wysokim stylu.

Bilety w przedsprzedaży po znacznie zniżonej cenie do nabycia w firmie "Auto" plac Szczepański, u p. Weismanna Szewska 1. 13. i w lokalu klubu Jabłonowskich 1. 18. od godz. 7—8 wieczorem.
Źródło: Czas 5 maja 1911


"Meeting footballowy." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Meeting footballowy.

Druga zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Trzydniowy meeting footbalowy, urządzany przez "Cracovię" zaczyna się w sobotę o godzinie 3 popoł. grą pomiędzy Ż. K. S. "Makkabi“ a Rezerwą "Cracovii", po którym nastąpi match „Cracovii I." z I. L. K. S. „Czarni". Obecnie wystąpią „Czarni" w składzie znacznie silniejszym, niż w ubiegłych latach. Na uwagę zasługuje przedewszystkiem bardzo silna linia pomocy, w której grają członkowie czynni od .ałożenia klubu a więc już od ośmiu lat; okres to w młodym polskim sporcie footballowym niezwykły.

W niedzielę rozegra match reprezent. drużyna „Austr. Związku Piłki Nożnej". Najsilniejszą stroną drużyny tej jest pomoc i obrona. W bramce gra Weinberg z "Vienny“ (I. V. F. C.) uważany za najlepszego bramkarza wiedeńskiego. W obronie zwraca uwagę stary gracz, niesłychanie rutynowany, „parokrotny intemacyonał" Rotschury, również z "Vienny*. Imponująco przedstawia się pomoc. Nazwiska jak Kubik, Kolaryi. i Roscher mają u sportmenów bardzo dobry dźwięk. W najadzie uwagę, przedewszystkiem zwraca bardzo groźna prawa strona graczy Sportklubu, Mülller i Neubauer. Na lewym łączniku gra jeden a lepszych strzelców wiedeńskich Kudin.

Druzyna to wystąpi w niedzielę przeciw "Czrnym", w poniedziałek przeciw „Cracovii".
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 199 z 6 maja 1911


Nowa Reforma

Druga zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Druga zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Trzydniowy meeting footballowy, urządzany przez „Cracovię“, zaczyna się w sobotę o godzinie 3 po południu grą pomiędzy Ż. K. S. „Makkabi“ a Rezerwą „Cracovii“. Match ten będzie niewątpliwie interesujący. „Makkabi" postępuje w rozwoju sportowym coraz bardziej, a Rezerwa „Cracovii“ wystawiła sobie ostatniem zwycięstwem nad Robotniczym Klubem Sportowym doskonałe świadectwo. Po tym matchu nastąpi match "Cracovii I" z I. L. K. S. „Czarni". Matche z „Czarnymi" były zawsze szczególnie interesujące, bo lwowska drużyna gra w tempie szybkiem i z temperamentem. Obecnie wystąpią „Czarni" w składzie silniejszym, niż w ubiegłych latach. Na uwagę zasługuje przdewszystkiem bardzo silna linia pomocy, w której grają członkowie czynni od założenia klubu, a więc już od ośmiu lat; okres to w młodym polskim sporcie footballowym niezwykły. „Czarni" dotychczas w tym sezonie żadnego poważniejszego matchu nie grali, nie podobna więc ocenić, jak wystąpią z przeciwnikiem tak poważnym, jakim dzisiaj jest dla nich „Cracovia". Pewnem jest tylko, że grr będzie zacięta, choćby ze względu na od dawna datującą się rywalizację sportową między oboma drużynami.

W niedzielę rozegra pierwszy swój match w Krakowie reprezentacyjna drużyna „Austryackiego Związku Piłki Nożnej". Drużyna ta składa się t doborowych graczy wiedeńskich i praskich. Z wyjątkiem lewego skrzydła napadu są w drużynie wyłącznie gracze, którym powierzano już zaszczyt reprezentowania barw Związku lub Wiednia w między miastowych lub międzynarodowych matchach.— Najsilniejszą stroną drużyny reprezentacyjnej jest pomoc i obrona. W bramce gra Weinberg z "Vienny" (I. V. F. C.), uważany za najlepszego bramkarza wiedeńskiego. W obronie zwraca przedewszystklom uwagę stary gracz, niesłychanie rutynowany, "parokrotny internacjonał" Retschury, również z "Vienny“. Imponująco przedstawia się pomoc. Nazwiska, jak Kubik, Kolaryk i Roscher mają u sportmenów bardzo dobry dźwięk. W napadzie uwagę przodewszystklem zwraca bardzo groźna prawa strona graczy Sportklubu, Müller i Neubauer. Na lewym łączniku gra jeden z najlepszych strzelców wiedeńskich Kudin.

Drużyna ta wystąpi w niedzielę przeciw „Czarnym" w poniedziałek przeciw „Cracovii". Przypuszczać należy, że zwycięstwo Austryi w poniedziałek będzie większe, gdyż gracze teamu zdołają w niedzielę poznać się wzajemnie i zrozumieć. W każdym razie w oba dni przedstawia się publiczności gra piękna i w wysokim stylu.

Bilety w przedsprzedaży po znacznie zniżonej cenie do nabycia w firmie „Auto", plac Szczepański, u p. Weissmanna, Szewska 1. 13 iw lokalu klubo, Jabłonowskich 1. 18 od godziny 7 do g wieczorem.
Źródło: Nowa Reforma nr 206 z 6 maja 1911


Nowiny

Druga zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Nowiny

Trzydniowy meeting obejmuje match „Czarnych" z „Cracovią“ w sobotę, „Czarnych" z „Reprezentatywną austr." w niedzielę, „Cracovii“ z „R. austr." w poniedziałek. „Pogoń" jedynie nie bierze udziału w tej walce usuwając się z powodu matchu, jaki rozegrać pragnie w niedzielę we Lwowie.

Źródło: Nowiny 6 maja 1911


"„Meeting sportowy"." -
Nowiny

„Meeting sportowy".

Trzecia zapowiedź Meetingu Footballowego Cracovii w dzienniku Nowiny
Trzydniowy meeting footballowy, urządzony przez „Cracovię", zaczyna się w sobotę o godzinie 3 popołudniu pomiędzy Ż. K. S. „Makkabi" a Rezerwą „Cracovii“. Match ten będzie niewątpliwie interesujący. „Makkabi" postępuje w rozwoju sportowym coraz bardziej, a Rezerwa „Cracovii" wystawiła sobie ostatniem zwycięstwem nad Robotniczym Klubem sportowym doskonałe świadectwo. Po tym „matchu" nastąpi match „Cracovii I.“ z „I. L. K. S. „Czarni". Matche z „Czarnymi" były zawsze szczególnie interesujące, bo lwowska drużyna gra w tempie szybkiem i z temperamentem. Obecnie wystąpią „Czarni" w składzie znacznie silniejszym, niż w ubiegłych latach. Na uwagę zasługuje przedewszystkiem bardzo silna linia pomocy, w której grają członkowie czynni od założenia klubu, a więc już od ośmiu lat; okres to w młodym polskim sporcie footballowym niezwykły. „Czarni" dotychczas w tym sezonie żadnego poważniejszego matchu nie grali, nie podobna więc ocenić, jak wystąpią z przeciwnikiem tak poważnym, jakim dzisiaj jest dla nich „Cracovia“. Pewnem jest tylko, że gra będzie zacięta, choćby ze względu na oddawna datującą się rywalizacyę sportową między oboma drużynami.
Źródło: Nowiny 7 maja 1911


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Match "Czarnych" z "Cracovią I" był ciekawy ze względu na dwa następne dni, ponieważ da on obliczyć łącznie z dzisiejszym szanse "Cracovii" wobec "Reprezentatywnej". Rozpoczęta dziesięciominutową przewagą "Czarnych" powoli przybiera gra coraz bardziej agresywny charakter ze strony "Cracovii". Ataki biało-czerwonych udaremniała dobra gra backów i bramkarza, który stanowczo ograniczył znacznie przegraną "Czarnych". Stosunek do pauzy 0:0. Gra w drugiej połowie zyskała znacznie na tempie, które rwało się często w pierwszej połówce. "Cracovia" podniecona szorstką grą gości naciera coraz silniej. Pierwszy punkt uzyskuje p. Traub z rzutu karnego strzelonego nisko pod rękę bramkarza. Lwowianie tracą środkowego pomocnika, p. Henisza, (pseudonim) którego wyklucza za grę brutalną sędzia p. Melich z Wiednia. "Cracovia" podniecona tym niebywałym w Krakowie faktem (dotąd jeszcze nie wykluczono nigdy żadnego z graczy), dochodzi coraz szybszem tempem do następnych punktów przez pp. Poznańskiego i Szeligowskiego. Rezultat 3:0.
Źródło: Czas nr 208 z 7 maja 1911


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Trzydniowy meeting footballowy przyniósł następujące wyniki. Sobota: "Czarni" ze Lwowa - "Cracovia" 3:0 na korzyść ostatniej.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 106 z 10 maja 1911


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Drugi match sobotni rozegrała „Cracovia I” z „Czarnymi”. Drużyna lwowska przedstawiała się bardzo dorodnie, lepiej daleko, aniżeli „Cracovia” i „Reprezentatywna Austryi”. Jednak nawet dziesięciominutowa przewaga nad „Cracovią” z początku matchu dała poznać brak uzdolnienia i wielkiej nieumiejętności. Brutalna gra Lwowian doprowadziła do wykluczenia środkowego pomocnika p. Heniora (pseudonim) przez sędziego p. Mielicha z Wiednia. Bardzo nam przykro, że goście nasi splamili w ten sposób boisko, na którem fakt podobny pierwszy raz miał miejsce.
Bramkarz ich w znakomitej formie poparty wyjątkowem szczęściem w połączeniu z dobrą obroną i pomocą, był jedynym tłómaczem tak korzystnego wyniku dla „Czarnych” jak przegrane 3:0 (0:0). Prócz tego brutalna gra znacznie przyczyniła się do tego.
Źródło: Nowiny nr 105 z 10 maja 1911


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Naprzód cz.2
W sobotę, niedzielę i poniedziałek rozegrano na błoniach krakowskich trzy interesujące matche piłki nożnej. W pierwszym dniu grała „Cracovia” przeciw drużynie „Czarni” ze Lwowa. Od razu można było poznać dużą przewagę „Cracovii”, mimo bardzo zaciętej gry ze strony gości lwowskich. Zaciętość ta przekraczała bardzo często granice dozwolone tak, że sędzia był zmuszony wykluczyć jednego gracza. To też Lwowiacy pozostawili z tego dnia wśród publiczności jak najgorsze wrażenie. Ostateczny rezultat 3:0 na korzyść „Cracovii”.
Źródło: Naprzód nr 106 z 11 maja 1911


Nowości Ilustrowane

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.2
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.3
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.4
Ruchliwa i coraz większą sympatyą wśród publiczności krakowskiej ciesząca się "Cracovia" urządziła w ubiegłą sobotę, niedzielę i poniedziałek meeting footballowy na boisku pozlotowem, zapraszając do współudziału klub "Czarnych" ze Lwowa oraz reprezentatywny team austryackiego związku footballowego. Preludium właściwych zawodów stanowił match między "Cracovią Res." a żyd. klubem "Makkabi", który został pokonany w stosunku 2:1. Zaraz potem stanęła do zapasów "Cracovia I" z "Czarnymi" ze Lwowa. Przewaga drużyny krakowskiej była od razu widoczna. Wyćwiczeni na wzorach pierwszorzędnych, gracze krakowscy stanowią dziś drużynę bardzo silną, zgraną ze sobą, umiejącą dobrze kombinować i kombinacye z konsekwencyą i energią przeprowadzać. "Czarni" więc musieli się ograniczyć do obrony, zwłaszcza że linia ich napadu nie stoi jeszcze na właściwym poziomie. Sytuację uratowali lwowskiemu klubowi obaj backi, zwłaszcza znakomity Tadi, oraz szczęście bramkarza. Dzięki temu przegrali tylko w stosunku 0:3 (0:0).
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 19 z 13 maja 1911


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt (u góry)
Drużyna związkowa w Krakowie

Na polecenie Zarządu Związku towarzyszyłem do Krakowa reprezentacji Związku, która miała wystąpić 7 maja przeciwko klubowi sportowemu Czarni Lwów, a w następnym dniu przeciwko Cracovii. Spotkanie obydwóch wymienionych klubów będące pierwszą częścią trzydniowego mitingu piłkarskiego odbyło się jeszcze podczas naszej podróży i przyniosło zwycięstwo Cracovii (3:0).

(...)

Krakowski turniej pozostawił u jego uczestników najlepsze,niezapomniane wrażenia.

Jesteśmy przekonani, że polska piłka nożna będzie się szybko i dynamicznie rozwijać i będzie groźnym rywalem dla ekip i drużyn zrzeszonych w naszym Związku. Z tego może się cieszyć i mieć satysfakcję każdy austriacki sportowiec. Dr Abeles
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 20 z 13 maja 1911


Kronika Powszechna

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Kronika Powszechna
"Meeting" sportowy Cracovii udał się doskonale przez dwa pierwsze dni; było w miarę chłodno i sucho, dla grających, pogodnie dla patrzących. W sobotę Cracovia pobiła Czarnych (...).
Źródło: Kronika Powszechna nr 21 z 20 maja 1911


Kurjer Lwowski

Relacja z meczu w dzienniku Kurjer Lwowski
Czarni w sobotniem spotkaniu z „Cracovią" ulegli w stosunku 0:3. Pierwsza połowa gry przyniosła partję nierozstrzygniętą 0:0; w drugiej połowie grają Czarni w dziesiątkę, tracąc w centrhallbacku najlepszą swą siłę, którą sędzia prawie bez powodu z boiska wykluczył. Cracovia uzyskuje pierwszy goal w 15. in. z karnego kopnięcia, drugą bramkę zdobył Poznański ze skrzydła, trzecią Szeligowski. Gra „Cracovii" surowa — gra „Czarnych" prawie wszyscy rozbici i pokaleczeni. Przeciwko bramce, zdobytej z karnego kopnięcia, wniesiono protest ze strony „Czarnych" do austr. Zw. football., którą prawdopodobnie Związek uzna za nieważną. Fizyczne wyczerpana drużyna „Czarnych" staje w drugim dniu do matchu z teamem reprezentacyjnym ausitr. Zw. footb., złożonym z wybitnych graczów wiedeńskich i otrzymuje z góry przewidzianą porażkę 0:12 (0:7). Nidmieniamy dla orientacji, że team Wiednia zadał teamowi Berlina porażkę w stosunku 8: 1.
Źródło: Kurjer Lwowski nr 209 z 8 maja 1911


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Ze Sportu. Na boisko pozlotowem odbyły się wczoraj zawody w piłkę nożną między lwowskim klubem sportowym „Czarni" a „Cracovią“. Na zawody przybyła niezwykle licznie publiczność, przeważnie młodzież i z zajęciem przypatrywała się interesującej grze obu klubów. Klub „Czarnych" przedstawia się jako drużyna sympatyczna o wybitnej klasie, gra w szybkim tempie i z temperamentem. Do pauzy ani „Czarni", ani „Cracovia" nie zdobyli ani jednej bramki; silniejszą była w ataku „Cracovia", to też gra przeważnie odbywała się przed bramką gości lwowskich.

Po pauzie gra stała się więcej zaciętą, „Cracovia" zaczęła atakować z rozmachem i temperamentem. Gra była czasem nawet brutalną. Pomimo żywej i pięknej obrony „Czarnych" widoczną była przewaga „Cracovii“. Gra skończyła się zwycięstwem „Cracovii" w stosunku 3 :0.

Publiczność stała widocznie po stronie „Cracovii“, każdy bowiem cokolwiek lepszy jej strzał był zawsze gorąco oklaskiwany. Sędzią był p. Holik z Wiednia; musiał często interweniować z powodu karnych rzutów. Doskonałym bramkarzem „Czarnych" był p. Harasymowicz; miał prawdziwe pole do popisu.
Źródło: Nowa Reforma nr 208 z 7 maja 1911


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Trzydniowy meeting plikowy na Błoniach urządzony przez „Cracovię" był rzeczywiście bardzo zajmujący i cieszył się pełnem powodzeniem. Pierwszy dzień (sobota) przyniósł spotkanie lwowskiego klubu „Czarnych" z „Cracovią“.
„Czarni44 nie mogą jeszcze konkurować z pierwszorzędnymi drużynami. Mają oni wyborną obronę, zwłaszcza p. Kowalski, i doskonałego bramkarza — ale za to ich napad nie posiada ani rączości ani techniki. Oprócz tego gra „Czarnych" jest brutalna i niesforna; rezultatem tego systemu były ciągle rzuty wolne i wykluczenie jednego z członków drużyny lwowskiej za nieposłuszeństwo wobec sędziego. To też po pauzie grali „Czarni"w 10 ciu, co ich szanse jeszcze bardziej zmniejszyło. Ostatecznie zdobyła „Cracovia" 3 bramki, z tych jedną z rzutu karnego — „Czarni" ani jednej.
Źródło: Głos Narodu nr 106 z 10 maja 1911