1912-02-04 Cracovia - AKH Kraków 5:7

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwszy na ziemiach polskich mecz hokeja na lodzie w wersji kanadyjskiej (z krążkiem).
grano 60 minut


Cracovia - hokej mężczyzn herb.png


Hokej.png
mecz towarzyski
lodowisko Cracovii w Parku Krakowskim, niedziela, 4 lutego 1912, 14:30

Cracovia - AKH Kraków

5
:
7Sędzia: Mroczek


AKH Kraków - hokej mężczyzn herb.png


Ciekawostka

Hokej na lodzie z krążkiem był wówczas nowością na ziemiach polskich i w związku z tym w dniu meczu dziennik Czas opublikował przepisy tej gry. To najstarsze znane zasady gry w hokeja wydane w języku polskim.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Koncert "Cracovii" na ślizgawce w Parku krakowskim wczoraj po południu nie odbył się z powodu niestawienia się muzyki. Natomiast odbył się match hockeyowy Cracovii z amatorskim klubem hockeyowym z wynikiem 7:5 na niekorzyść "Cracovii". Udział gości był dość liczny.
Źródło: Nowa Reforma nr 55 z 5 lutego 1912


Wędrowiec

Relacja z meczu w lwowskim dwutygodniku Wędrowiec
Z Krakowa donosi nasz korespondent (B): Rozegrany tu 4 bm. match hockeyowy między „Amatorskim Klubem Hockeyowym" a „Cracovią", ściągnął mniej widzów aniżeli się należało spodziewać. Zebrała się przeważnie publiczność bierna sportowo lub ci łyżwiarze, którzy raczej oczekiwali końca matchu, mniej zaś nim się interesowali. Match ten jednak miko krótkiego trainingu i braku wzorów, wykazał znaczną stosunkowo umiejętność, zapewne dzięki temu, że współzawodnicy rekrutują się z footballistów, co, rzecz prosta, znacznie wpływa na zdolność kombinowania. Drużyna amatorów, zorganizowana z członków paru towarzystw, wykazała większe zgranie i więcej grze nadawała tempa aniżeli „Cracovia", która też wskutek tego przegrała w stosunku 7:5. Sędzią był p. Mroczek.
Źródło: Wędrowiec nr 08 z 20 lutego 1912