1912-06-23 Czarni Lwów - Cracovia 0:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

czasem błędnie określany jako mecz zapasów kwalifikacyjnych o I klasę


Herb_Czarni Lwów


pilka_ico
mecz towarzyski
Lwów, boisko T.Z.R., niedziela, 23 czerwca 1912

Czarni Lwów - Cracovia

0
:
1

(0:0)Herb_Cracovia


Skład:
gracze m.in.
Piller

Sędzia: Daubeck z Wiednia

bramki Bramki
0:1 Dobrzański
Skład:
Rogalski
Fryc
Traub I
Traub II
Singer
Synowiec
Dąbrowski I
Luska
Kałuża
Dobrzański
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1912-06-23 Cracovia II - San Przemyśl 7:1
1912-06-23 Czarni Lwów - Cracovia 0:1Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Nowiny

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny

„Związek Polski P. N.”, którego siedzibą jest Kraków, wydaje dla należących do niego klubów zawiadomienia Pierwszy numer tych zawiadomień zapowiada ukazanie się pouczenia o zgłaszania, uwalnianiu i wymeldowywaniu graczy. Z list terminów krakowskich klubów ustaloną jest już lista „Cracovii” przedstawia się ona następująco : 7 i 8 kwietnia „Budapesti Egyetemi (klub uniwersytecki z Budapesztu). 14. kwietnia Bielsko, 21. kw. Koszyce, 12. maja „Nemzeti“ z Budapesztu, 19. „Crystall Pałace”, „I liga południowa* (Southern League) 26. I 27. „Amatorzy” (byli już w Krakowie jako „Krykieterzy” w 1910 r.) 16. czerwca „Deutsche Sportsbrűer“ z Pragi, 29. i 30. czerwca „Klub Atletyczny” z Grazu.

Po za Krakowem gra „Cracovia“ dwa razy, 6. czerwca w Opawie, 22. we Lwowie z „Czarnymi”.
Źródło: Nowiny 30 marca 1912Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
We Lwowie rozegrała "Cracovia" match z "Czarnymi", zwyciężając 1:0.
Źródło: Czas nr 282 z 24 czerwca 1912


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Zawody "Cracovia" - "Czarni" odbyły się w niedzielę we Lwowie i dały wynik 1:0 (0:0) i to przy proteście co do tej bramki, albowiem zrobiona była z "off-side'u. Czy protest ten będzie uwzględniony wątpić należy.
Źródło: Nowa Reforma nr 284 z 25 czerwca 1912


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Małą stosunkowo przegraną mają „Czarni” do zawdzięczenia głównie ulewnemu deszczowi, który paraliżował normalną grę i wykluczał wszelką kombinacyę. Zwycięzki goal dla Cracovii zdobył przy końcu p. Dobrzański. O przewadze biało-czerwonych mówi najlepiej stosunek kornerów 7:2 dla Krakowian. Należy jeszcze dodać, że od pauzy zmuszona była „Cracovia” grać tylko w dziesięciu, gdyż p. Kowalski z powodu wypadku musiał z boiska ustąpić.
Źródło: Nowiny nr 142 z 26 czerwca 1912


"Cracovia we Lwowie" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Cracovia we Lwowie

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Rozegrany we Lwowie match „Cracovii” z „Czarnymi” przyniósł zwycięstwo „Cracovii” 1 : 0 (0 : 0). „Cracovia” grała słabiej niż zwykle. Bramkę strzelił p. Dobrzański.
Od jednego z widzów matchu otrzymujemy trafne uwagi: W niedzielę byłem na matchu „Cracovii” z „Czarnymi” we Lwowie. Zdawało mi się faktycznie, że nie znajduję się między cywilizowanymi ludźmi, zajmującymi się lub też będącymi tylko zwolennikami sportu. Zaproszono do Lwowa klub krakowski i tu przyjmowano poszczególnych graczy takimi epitetami, jak nigdzie, rozdrażniano ich, wyśmiewając każde mniej udane kopnięcia, że faktycznie dziwić się należy, że „Cracovia” w ogóle grać mogła.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 144 z 27 czerwca 1912


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
Czarni wystąpili z rezerwowymi i Cracovia musiała się wiele namęczyć, aby rozstrzygnąć zawody na swoją korzyść. Jedyne trafienie mogła uzyskać Cracovia dopiero na krótko przed końcem. Dobry był Piller i lewy obrońca z Czarnych, a z Cracovii lewy pomocnik i obaj obrońcy. Środkowy pomocnik Cracovii Singer zwracał na siebie uwagę swoją zbyt ostrą grą. Sędzia p. Daubek. Widzów dużo.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 27 z 28 czerwca 1912


Wędrowiec

Relacja z meczu w lwowskim dwutygodniku Wędrowiec
Dnia 23 czerwca b. r. odbył się na boisku T. Z. R. match między temi dwoma drużynami. Cracovia zawiodła zupełnie nadzieje i opinię, jaką sobie w kraju i zagranicą zdobyła. Czarni, przeciwnie pozbawieni najlepszych graczy, dorywczo wypełnili luki w swoich szeregach graczami z drugiej drużyny i grali doskonale, co więcej, nawet w pierwszej połowie byli groźnymi przeciwnikami Cracovii. Dopiero po pauzie zdołała Cracovia strzelić jedną bramkę i na tym marnym wyniku musiała poprzestać.
Na ociężałą, nieruchliwą grę Cracovii wpłynęły bardzo nieżyczliwe, zbyt głośne okrzyki publiczności lwowskiej, która może z powodu patryotyzmu lokalnego, lub partyjności wprost niegościnnie gości przyjęła. Wszelkie okrzyki i uwagi dawane graczom w formie nieprzyzwoitej ze strony publiczności są nie na miejscu; od tego jest sędzia a w tym wypadku był nim umyślnie z Wiednia sprowadzony p. Daubek.
Źródło: Wędrowiec nr 17 z 5 lipca 1912