1912-06-30 Cracovia - Monori Budapeszt 4:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

pierwotnie w tym terminie planowano mecz z Grazer AK - zobacz zapowiedź w dzienniku "Nowiny"


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 30 czerwca 1912

Cracovia - Monori Budapeszt

4
:
0

(2:0)Herb_Monori Budapeszt


Skład:
Rogalski
Traub I
Obert
Traub II
Singer
Synowiec
Dąbrowski I
Luska
Kałuża
Dobrzański
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Max Reichsfeld z Wiednia

bramki Bramki
Singer
Luska x2
Kałuża

Mecze poprzedniego dnia:

1912-06-29 Cracovia - Monori Budapeszt 2:0
1912-06-29 Cracovia II - Polonia Kraków 4:0


Ciekawostki

Fragmenty tego lub granego poprzedniego dnia meczu znalazły się w kronice filmowej Pathe Marconi pokazywanej w kinach całej Europy.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W oba dni świąteczne na zakończenie sezonu wiosennego rozegrała "Cracovia" dwa matche z budapeszteńskim klubem sportowym "Monor". Drużyna węgierska zaprezentowała się krakowskiej publiczności, jako klub, dbający nadewszystko o grę poprawną. Pod względem składu, obrońcy i bramkarz, jak również i środkowy pomocnik przewyższają o klasę napad. Z napastników jedynie prawy skrzydłowy wyróżniał się korzystnie, reszta grzeszyła brakiem szybkiej decyzyi i celności w strzelaniu do bramki. "Cracovia" w oba dni górowała nad swym przeciwnikiem. W pierwszym dniu ta przewaga wyraziła się dwoma punktami, w drugim czterema, zdobytymi przez "Cracovię". Ostateczny rezultat zawodów dwudniowych: 6:0 na korzyść białoczerwonych. W upominku od gości budapeszteńskich otrzymała "Cracovia" pięknie haftowany proporzec.
Źródło: Czas nr 293 z 1 lipca 1912


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Przez dwa dni ubiegłych świąt rozegrała "Cracovia" dwa zwycięskie matche z przybyłą z Budapesztu drużyną "Monori". - Pierwszy dzień przyniósł rezultat 2:0 na korzyść "Cracovii". Dzień drugi 4:0. Przez oba dwa dni gra tak "Cracovii" jak i "Monori" była niemal wytworna. W dniu drugim wręczyli goście "Cracovii" pięknie haftowany proporzec. Sędziował poprawnie p. Reichsfeld z Wiednia.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 147 z 2 lipca 1912


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
W sobotę i niedzielę, 29 i 30 poprzedniego miesiąca, zakończyła Cracovia sezon wiosenny zawodami w obu dniach przeciwko Monor z Budapesztu, który zalicza się do najlepszych węgierskich klubów prowincjonalnych. Oba mecze pokazały nieoczekiwaną grę, również ze strony Monoru, posiadającego naprawdę dobrą drużynę, która nie chciała się bez oporu zgiąć przed bardzo dobrze grającą Cracovią.

Przebieg gry w oba dni wyśmienity. Monor rozporządzał bardzo dobrą obroną, szczególnie zauważalni byli Mandl i bramkarz Riedl. Cracovia grała w oba dni pierwszoklasowo i nie jest to przesadzone, ponieważ każdy zawodnik wypełniał całkowicie obowiązki swojej pozycji.

Do odnotowania byłby jeszcze dobry przebieg sezonu w przypadku Cracovii. Grała ona między innymi z BEAC Budapeszt 5:0, 3:2, BBSV Bielsko 3:0, Kassai AC 1:1, Nemzeti Budapeszt 1:1, Floridsdorfer AC 1:1, Amateure AC 1:4 (przy bardzo złym stanie boiska) i 1:1 i DSB Praga 3:1, 3:1, Czarni we Lwowie 1:0.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 28 z 6 lipca 1912


"Sport w Krakowie." -
Sport Powszechny

Sport w Krakowie.

Relacja z meczu w tygodniku Sport Powszechny
Przez dwa dni ubiegłych świąt rozegrała Cracovia dwa zwycięskie matche z przybyłą z Budapesztu drużyną „Monori". Pierwszy dzień przyniósł rezultat 2:0 na korzyść Cracovii. Dzień drugi 4:0. Przez oba dni gra tak Cracovia, jak i Monori niemal wytwornie. W dniu drugim wręczyli goście Cracovii pięknie haftowany proporzec.
Pasikonik
Źródło: Sport Powszechny nr 29 z 14 lipca 1912