1914-03-25 Cracovia - Makkabi Kraków 6:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, środa, 25 marca 1914, 15.45

Cracovia - Makkabi Kraków

6
:
0

(4:0)Herb_Makkabi Kraków


Skład:
Woyna
Traub I
Fryc
Traub II
Ziemiański
Synowiec
Mielech
Luska
Kałuża
Dąbrowski I
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Franciszek Jachieć z Krakowa
Widzów: 400

bramki Bramki
Ziemiański
Luska
Kałuża x2
Dąbrowski I
Prochowski


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Ze sportu. We środę dnia 25 b. m. otwiera Cracovia oficjalnie wiosenny sezon. footbalowy. Na zrestaurowanym wielkiem boisku odbędą się zawody pierwszej drużyny biało-czarnych z pierwszą drużyną Z. K. S. Makkabi. Biało-czarni wystąpią w tym samym składzie, co w jesieni roku ubiegłego, można więc spodziewać się, że z czekających na nich ciężkich matchów wyjdą z honorem. Zawody z lokalnym przeciwnikiem, do których publiczność zresztą zupełnie niesłusznie przykłada małą wagę, mają postawić drużynę w najlepszej formie. Zawody takie wykazują w całej pełni wszystkie wady i zalety drużyny i poszczególnych graczy, a ze względu na to, iż przeciwnicy znają się dokładnie i znakomicie się nawzajem pilnują, bywa przebieg matchu nadzwyczaj interesujący. Match ten poprzedzą zawody Rezerwy Cracovii z Zielonymi. Początek matchu pierwszego o godz. 2 1/4 drugiego o godz. 3 3/4 po poł.
Źródło: Głos Narodu nr 69 z 25 marca 1914Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Wczoraj rozpoczęła "Cracovia" sezon wiosenny matchem z "Makkabi". Zawody ściągnęły wcale liczną publiczność, która z zainteresowaniem obserwowała przebieg gry. Po krótkiej utarczce w środku pola przeniosła się gra pod bramkę "Makkabi", ale biało-czerwoni dłuższy czas musieli się mozolić, zanim uzyskali pierwszy punkt z rzutu karnego przez p. Ziemiańskiego. Do pauzy zdobyła "Cracovia" jeszcze trzy bramki, które przeważnie były wynikiem wcale pięknej, jak na początku sezonu, kombinacyi. Po pauzie przeniosła się gra w zupełności na połowę niebieskich, którzy dzięki szczęściu bramkarza i energicznej grze obrońców tracą tylko dwie bramki. Ostateczny więc rezultat 6:0 na korzyść Cracovii. Zawody wczorajsze wykazały, że drużyna biało-czerwonych postąpiła w formie. Uderzała tylko niepewność techniczna, wada dawniej graczom białoczerwonych nieznana. Niemiły był epizod przy końcu gry, spowodowany niesfornością jednego z graczy "Cracovii". Na ogół wyniosła publiczność z matchu wrażenie, że po usunięciu drobnych usterek technicznych, drużyna "Cracovii" z powodzeniem stawiać będzie mogła czoło nawet silnym przeciwnikom.
Źródło: Czas nr 100 z 26 marca 1914


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W środę rozegrała „Cracovia” na boisku sportowem match z drużyną młodego klubu „Makkabia”. Drużyna ta rozporządza wśród graczy materyałem dobrym, widocznie w lekkiej atletyce, szczególnie bieganiu, racyonalnie trenowanym. Jednakże w piłce nożnej, zwłaszcza w grze zbiorowej, wykazała ona braki zarówno techniki, jak i oryentacyi. Biało-czerwoni też pokonali ją bez trudu, grając z pewnością i brawurą. Rezultat 6:0 na korzyść Cracovii do pauzy 4:0).
Źródło: Nowa Reforma nr 101 z 27 marca 1914


Ilustrowany Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Tygodniku Sportowym cz.2
We środę dnia 25 marca b. r. rozpoczęła „Cracovia” sezon zawodami z miejscowym klubem „Makkabi”. Skład drużyny „Cracovia” został ten sam, co w poprzednim sezonie, jedynie bramkarz został zmieniony, a mianowicie W., bramkarz – Wiktor, Modzewski, obrona – Traub, Ziemiański, Synowiec, pomoc – Wieruski, Luska, Kowalski, Dąbrowski, Borowski, napad.

W pierwszych zawodach, po spoczynku zimowym, nie można dokładnie ocenić wartości całej drużyny. Napad ruchliwy nadzwyczaj, kombinuje dobrze, pomoc b. dobra (może jedyna z drużyn pierwszoklasowych w Galicyi), obrona dobra.

Skład drużyny „Makkabi” uległ pewnej zmianie. mianowicie uzupełnioną została kilku graczami z „Jutrzenki”. Napad biega dobrze i kombinuje nieźle, lecz mało zdecydowany, pomoc, jak na drużynę drugoklasową dość dobra,, obrona i bramkarz przedstawiają materyał na dobrych graczy.

Gra została rozpoczętą przez „Cracovię” (biało-czerwoni), która ładną kombinacyą przeprowadza atak za atakiem. Ale obrona „Makkabi” (niebiescy) skutecznie odpiera przeciwnika, a bramkarz chwyta kilka ładnych, a celnych rzutów. Lecz w 10 minucie następuje rzut karny na korzyść „Cracovii”, który zostaje strzelony przez Ziemiańskiego. Po rzucie karnym biało-czerwoni przeprowadzają ataki, lecz bezskutecznie. W tym czasie napad niebieskich przeprowadza kilka ładnych ataków, lecz strzały chybiają. W 31 m. robi lewe skrzydło, Borowski, bramkę, a w odstępach kilkuminutowych, prawy łącznik Luska, jakoteż środek napadu Kowalski po jednej bramce. Stosunek do pauzy 4:0.

Po pauzie gra staje się trochę nudniejszą. Wprawdzie tak jedna jakoteż druga strona przeprowadza ataki, lecz przewagę mają biało-czerwoni i gra toczy się około bramki niebieskich. W 10 m. strzela lewy łącznik Dąbrowski jedną bramkę, a w pięć minut później środek Kowalski drugą. Do końca utrzymuje się ten stosunek. Przed samym zakończeniem niebiescy próbują coś wyzyskać i strzelają kilka razy, lecz obrona biało-czerwonych przeważnie je odbija. Tempo, szczególniej przed pauzą było żywe.

Stosunek kornerów 11:1 na korzyść „Cracovii”.

Sędziował b. dobrze p. Jecheć.

Publiczności zebrało się około 400 osób.
r.
Źródło: Ilustrowany Tygodnik Sportowy nr 1 z 4 kwietnia 1914


Tygodnik Zagłoba

Relacja z meczu w tygodniku Zagłoba cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Zagłoba cz.2
We środę dnia 25 marca b. r. rozpoczęła „Cracovia“ sezon zawodami z miejscowym klubem „Makkabi". Skład drużyny „Cracovia“ został ten sam, co w poprzednim sezonie, jedynie bramkarz został zmieniony, a mianowicie W., bramkarz - Wiktor, Modzewski, obrona — Traub, Ziemiański, Synowiec, pomoc - Wieruski, Łuska, Kowalski, Dąbrowski, Borowski, napad.

W pierwszych zawodach, po spoczynku zimowym, nie można dokładnie ocenić wartości całej drużyny. Napad ruchliwy nadzwyczaj, kombinuje dobrze, pomoc b. dobra (może jedyna z drużyn pierwszoklasowych w Galicyi), obrona dobra.
Skład drużyn „Makkabi" uległ pewnej zmianie, mianowicie uzupełnioną została kilku graczami z „Jutrzenki". Napad biega dobrze i kombinuje nieźle, lecz mało zdecydowany, pomoc, jak na drużynę drugoklasową dość dobra, obrona i bramkarz przedstawiają materyał na dobrych graczy. Gra została rozpoczętą przez „Cracovię“ (biało-czerwoni), która ładną kombinacyą przeprowadza atak za atakiem. Ale obrona „Makkabi" (niebiescy) skutecznie odpiera przeciwnika, a bramkarz chwyta kilka ładnych, a celnych rzutów. Lecz w 10 minucie następuje rzut karny na korzyść „Cracovii", który zostaje strzelony przez Ziemiańskiego. Po rzucie karnym biało-czerwoni przeprowadzają ataki, lecz bezskutecznie. W tym czasie napad niebieskich przeprowadza kilka ładnych ataków, lecz strzały chybiają. W 31 in. robi lewe skrzydło, Borowski, bramkę, a w odstępach kilkuminutowych, prawy łącznik Łuska, jakoteż środek napadu Kowalski po jednej bramce. Stosunek do pauzy 4:0.
Po pauzie gra staje się trochę nudniejszą. Wprawdzie tak jedna jako też druga strona przeprowadza ataki, lecz przewagę mają biało-czerwoni i gra toczy się około bramki niebieskich. W 10 m. strzela lewy łącznik Dąbrowski jednę bramkę, a w pięć minut później środek Kowalski drugą. Do końca utrzymuje się ten stosunek. Przed samym zakończeniem niebiescy próbują coś wyzyskać i strzelają kilka razy, lecz obrona biało-czerwonych przeważnie je odbija. Tempo, szczególniej przed pauzą było żywe. Stosunek kornerów 11:1 na korzyść „Cracovii“. Sędziował b. dobrze p. Jacheć.

Publiczności zebrało się około 400 osób.
Źródło: Tygodnik Zagłoba nr 1 z 4 kwietnia 1914