1914-06-29 Cracovia - DFC Praga 0:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ostatni mecz Cracovii przed wybuchem I wojny światowej


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, poniedziałek, 29 czerwca 1914

Cracovia - DFC Praga

0
:
0Herb_DFC Praga


Skład:
Popiel
Traub I
Fryc
Styczeń
Ziemiański
Synowiec
Mielech
Poznański
Kałuża
Dąbrowski I
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Rosenstock


Mecz poprzedniego dnia:

1914-06-28 Cracovia - DFC Praga 1:3


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Zapowiedź meczu

"„Cracovia“" -
Czas

„Cracovia“

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Ostatnie zawody, które rozegra „Cracovia” w tym sezonie w niedzielę 28 i w poniedziałek 29 b. m. będą stanowić zarazem „clou“ sezonu. Przeciwnikiem „Cracovii“ będ.ie „Deutscher Fussballclub" z Pragi. D. F. C. uchodzi za jedną z najlepszych drużyn kontynentalnych; przez długi czas miał nawet opinię nieoficyalnego mistrza w footballu austryackim. Podczas tournée w ubiegłym roku do Danii wykazał D. F. C, że osiągnął poziom drużyn duńskich, sławionych na równi z drużynami angielskiemu „Deutsches Fussballclub" znany jest już publiczności krakowskiej, goszcząc w Krakowie, w sezonie, w którym grał „Nemzeti", „Waf”, „Sportclub“. To też spotkanie „Cracovii“ z takim przeciwnikiem budzi wśród publiczności krakowskiej żywo zaintesowanie.
Źródło: Czas nr 245 z 25 czerwca 1914


"Ze sportu" -
Nowa Reforma

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Ostatnie zawody, które rozegra „Cracovia“ w tym sezonie w niedzielę 28 i w poniedziałek 29 b. m., będą stanowić zarazem i „clou“ sezonu. Przeciwnikiem „Cracovii“ będzie „Deutscher Fussballclub“ z Pragi. D. F. C. uchodzi za jedną z najlepszych drużyn kontynentalnych.
Źródło: Nowa Reforma 25 czerwca 1914


"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Ostatnie zawody, które rozegra »Cracovia« w tym sezonie w niedzielę 28 i w poniedziałek 29 b. m. stanowić zarazem będą i »clou« sezonu. Przeciwnikiem »Cracovii« będzie »Deutscher Fussballclub« z Pragi. »D. F. C.« uchodzi za jedną z najlepszych drużyn kontynentalnych. Reputacya jest w zupełności zasłużoną. Przez długi bowiem czas uchodził »D. F. C.« za nieoficyalnego mistrza w fotballu austryackim. Podczas tournee w ubiegłym roku w Danii wykazał »D. F. C «, że osiągnął poziom drużyn duńskich, stawianych na równi z drużynami angielskimi. »Deutscher Fussballdub« znany jest już publiczności krakowskiej. Goszcząc w Krakowie w sezonie, w którym grał »Nemzeti«, »Waf«, »Sportclub«, »Reprezentacya Auslryi« wywarł swą grą niezatarte jeszcze do dziś wrażenie. To też spotkanie »Cracovii« z takim przeciwnikiem wzbudziło wśród publiczności krakowskiej niebywałe zainteresowanie.
Źródło: Głos Narodu nr 144 z 27 czerwca 1914


Naprzód

Zapowiedź meczu w dzienniku Naprzód
Zawody w piłkę nożną, rozegrać się mające w niedzielę i poniedziałek między „Cracovią“ a „Deutscher Fussballklub” z Pragi, budzą wielkie zainteresowanie wśród miłośników tego sportu. Goście z Pragi przyjeżdżają w najsilniejszym składzie, razem z bramkarzem Nollem, znanym z gier olimpijskich w Sztokholmie.
Źródło: Naprzód 28 czerwca 1914


Czas

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas

Zawody „Cracovii” z „Deutscher Fussballclub” z Pragi.

Źródło: Czas 28 czerwca 1914Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Czas cz.2
„Cracovia” na zakończenie sezonu rozegrała przez oba dni świąt match’e z głośnym D. F. C. z Pragi, który do Krakowa przybył po pewne zwycięstwo. Klub praski jest bezsprzecznie jednym z najgroźniejszych klubów w monarchii dla każdej drużyny tak austryackiej, jak i węgierskiej. (...)

W dniu wczorajszym „Cracovia” zgotowała tak swym zwolennikom, jak i szerokim kołom sportowym miłą niespodziankę. Wytrzymuje tempo gry do końca i mimo, że od pauzy gra toczy się, po ustąpieniu p. Dąbrowskiego z placu, w dziesięciu, nie pozwala przeciwnikom zdobyć punktu i nawet dość często zagraża pięknymi atakami bramce gości. Rezultat dnia wczorajszego 0:0. Dowodem, jak wielkie zainteresowanie przykładano do tego spotkania „Cracovii” z D. F. C. te liczne telegramy, które w dniu wczorajszym z Pragi i Wiednia przyszły do Krakowa z żądaniem podania rezultatu.

Wspaniały sezon tego sympatycznego klubu, zamknięty tak pięknym rezultatem, jak wczorajsza nierozegrana z D. F. C., zdradza umiejętną rękę kierownictwa klubem. Wprowadzenie lekkiej atletyki i urządzeń do ćwiczeń w lekkiej atletyce sprawiło, że gracze i członkowie drużyny reprezentatywnej zyskali wiele pod względem kondycyi i wytrzymałości, Jest to zasługą ofiarnego i z poświęceniem dla idei pracującego prezesa klubu p. Kaz. Jurjewicza, na którego rachunek należy w pierwszym rzędzie zapisać wczorajszy zaszczytny rezultat, jaki drużyna osiągnęła w matchu z D. F. C.
Źródło: Czas nr 253 z 30 czerwca 1914


"Zapasy w piłkę nożną." -
Nowa Reforma

Zapasy w piłkę nożną.

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
(...) Zawody poniedziałkowe co do wyniku były dla „Cracovii” w części rehabilitacyą, natomiast gra wczorajsza obu walczących drużyn nie ukazała się ze strony najlepszej. Foule’ów było sporo z obu stron, trzeba jednak przyznać, że goście pod tym względem górowali, niepotrzebną okazując brutalność. Publiczność zachowywała się wobec nich wrogo, demonstracyjnie wznosząc nieprzyjazne okrzyki. Prażanie zachowywali pozornie zimną krew, śmiali się nawet i grali z umyślnem lekceważeniem dla biało-czerwonych przeciwników, na których jednak ani jednego punktu zdobyć nie mogli. Pod koniec gry rozwinęli nadzwyczajną energię i silnie cisnęli „Cracovię”, lecz kilka ich celnych strzałów do bramki odbił bardzo zręcznie i przytomnie biało-czerwony bramkarz. Ponieważ „Cracovii” również nie udało się zdobyć ani jednego punktu, więc match wczorajszy zakończony został nierozegraną 0:0.
Źródło: Nowa Reforma nr 253 z 30 czerwca 1914


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W drugim dniu zawodów Cracovii z D. F. C. drużyna krakowska zrehabilitowała się w zupełności. Wprawdzie z zawodów nie wyszła zwycięska, to jednak swoją grą okazała, że może sprostać każdemu klubowi austryackiemu. Od początku aż do końca zawodów górowała Cracovia nad gośćmi, przeprowadzała mnóstwo ataków, dobra jednak gra backów i bramkarza nie pozwoliła biało-czerwonym wyzyskać wielu znakomitych pozycyi. Z uznaniem podnieść należy pracowitą grę pomocy i obrony. Napad Prażan był tak „obstawiony” (szczególnie Lees), że formalnie dojść nie mógł do strzału.

Bramkarz biało-czerwonych grał daleko lepiej niż dnia poprzedniego. Z napadu wybijali się na czoło Kowalski, Poznański i Prochowski.

Zawodami więc tymi chlubnie zakończyła Cracovia sezon footballowy.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 150 z 1 lipca 1914


Naprzód

Relacja z meczu w dzienniku Naprzód
Zapasy w piłkę nożną rozegrane w niedzielę i poniedziałek między „Cracovią” a D.F.C. z Pragi, zakończyły się pięknym sukcesem „Cracovii”. W pierwszym dniu stosunek był 3:1 na rzecz klubu praskiego, w drugim „Cracovia” nie dopuściła gości ani do jednej bramki.
Źródło: Naprzód nr 145 z 1 lipca 1914