1915-09-19 Cracovia - Żółto-Czerwoni Kraków 0:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

rozegrany pod patronatem generałowej Amalii Kukowej na rzecz Funduszu Wdów i Sierot


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 19 września 1915

Cracovia - Żółto-Czerwoni Kraków

0
:
0Herb_Żółto-Czerwoni Kraków


Skład:
m.in.
Ziemiański
Kowalski

Sędzia: major HalmSkład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii pominięty w kronikach klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Zawody sportowe" -
Czas

Zawody sportowe

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Z klubu sportowego „Cracovia” donoszą: Pod protektoratem JE. Amalii Klukowej odbędą się w niedzielę 19 b. m. wielkie zawody sportowe i gimnastyczne. Urządzeniem ich zajęli się oficerowie i załoga garnizonu, K. S. Cracovia i uczniowie III gimnazyum. Program zawodów, jest obfity i interesujący. W skład programu wchodzą; biegi na 100, 400, 1000 mtr., jako też sztafeta 4100 getrów. Publiczność krakowska będzie minia sposobność obok skoku w dal i w z wyż, obserwować skok ó tyczce. Jeden z panów oficerów osiągnął w tym skoku wysokość przeszło 3 metrową. Prócz efektownych rzutów dyskiem i oszczepem zobaczą widzowie sport w rowie strzeleckim t. j. rzucanie granatami ręcznymi. Znani w mieście szermierze wystąpią przeciw sobie. Wyćwiczona drużyna popisywać się będzie w ćwiczeniach gimnastycznych na drążku. W zawodach błoni udział oficerowie, żołnierze i członkowie „Cracovii”. O matchu, który będzie stanowił „clou” zawodów doniesiemy wkrótce. Czysty dochód przeznaczony na wdowy i sieroty po poległych z Galicyi. Przypuszczać należy, że odrestaurowane umyślnie trybuny na boisku „Cracovii” z uwagi na cel i program zawodów, wypełnią się szczelnie. Bilety są już do nabycia u R. Drobnera Plac Szczepański i w „Kimonie” ul. Karmelicka.
Źródło: Czas 14 września 1915


"Wielkie zawody sportowe" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Wielkie zawody sportowe

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Pod protektorem Jej Eksc. JWPani Amalii Kukowej odbędą się w niedzielę 19 b. m. wielkie zawody sportowe i gimnastyczne. Urządzeniem ich zajęli się oficerowie i załoga garnizonu, K. S. „Cracovia" i uczniowie III gimnazyum. Program zawodów jest nadzwyczajnie obfity i interesujący. W skład programu wchodzą biegi na 100, 400, 1000 m., jakoteż bieg rozstawny 4X100 m. Obok skoku w dal i wwyż zobaczy publiczność przepiękny skok o tyczce. Zdradzając tajemnicę treningową, możemy donieść, że jeden z panów oficerów osiągnął w tym skoku wysokość przeszło 3-metrową. Prócz efektownych rzutów dyskiem i oszczepem czeka publiczność nadzwyczajna aktualność, sport rowu strzeleckiego tj. rzucanie granatami ręcznymi. Znani szermierze wystąpią przeciw sobie. Znakomicie wyćwiczona drużyna popisywać się będzie w ćwiczeniach gimnastycznych na drążku. W zawodach biorą udział pp. oficerowie, żołnierze, studenci i członkowie „Cracovii“. O matchu footballowym, który kończąc zawody, będzie prawdopodobnie najbardziej interesującym punktem, doniesiemy wkrótce szczegółowiej. Czysty dochód przeznaczony jest na fundusz wdów i sierót po poległych bohaterach z Galicyi. Przypuszczać należy, że odrestaurowane trybuny na boisku „Cracovii" wypełnią się szczelnie z u- wagi na cel i program zawodów. Bilety można już nabywać w firmie R. Drobner, plac Szczepański i w „Kimonie1' przy ul. Karmelickiej.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 15 września 1915


"Zawody sportowe" -
Głos Narodu

Zawody sportowe

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu cz.1
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu cz.2
Pod protektoratem Ekse. p. Amalii Kultowej odbędą się w niedzielę 10 b. m. zawody sportowe i gimnastyczne. Przędzeniom ich zajęli się oficerowie i załoga garnizonu, K. S. Cracovia i uczniowie III gimn. W skład programu wchodzą: biegi na 100. 400. 1000 metr., jakoteż sztafeta 4 x 100 metr. Publiczność krakowska będzie miała sposobność obserwowania obok w skoku w dal i w zwyż, przepiękny skok o tyczce. Prócz efektownych rzutów dyskiem i oszczepem, czeka widzów nadzwyczajna aktualność: sport w rowie strzeleckim t. j. rzucanie granatami ręczny mi. Znani w mieście szermierze wystąpię przeciw sobie. Znakomicie wyćwiczona drużyna popisywać się będzie w ćwiczeniach na drążku. W zawodach biotę udział oficerowie. żołnierze i członkowie Cracovii. O matchu, który stanowił „clou” doniesiemy wkrótce. Czysty dochód przeznaczony na. wdowy i sieroty po poległych bohaterach z Galicji - Bilety już do nabycia u R. Drobnera pl. Szczepański i w Kimonie ul. Karmelicka.
Źródło: Głos Narodu nr 467 z 15 września 1915


"Cracovia" -
Czas

Cracovia

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Z klubu sportowego „Cracovia” komunikują nam: Jedną z głównych atrakcyj zawodów sportowych i gimnastycznych, urządzanych d. 19 b. m. pod protektoratem J. E. p. Amalii Hukowej, będzie match footbalowy, w którym spotka się drużyna wojskowa z drużyną „Cracovii“. Wnioskując z zawodów, które odbyły się przed niedawnym czasem, będzie to spotkanie obfitujące w zajmujące momenty. Drużyna wojskowa składa się przeważnie z pierwszoklasowych graczy wiedeńskich, praskich i budapeszteńskich. Do-skonały jest jej atak, w którym wybija się środkowy i prawa strona ; w pomocy wyróżnia się środkowy, nad-zwyczaj pracowity gracz; lewy obrońca imponuje długiemi rzutami; w bramce gra były bramkarz słynnego Ferenczvarosi T. C. z Budapesztu. Całość jest wcale dobrze zgrana; gracze biegają znakomicie; to też oczekiwać należy szybkiego tempa gry. „Cracovia“ wystąpi w składzie odmiennym wprawdzie od ustawienia pokojowego, reprezentować będzie jednakże poziom pierwszoklasowy. Luki wypełnili z gotowością członkowie klubów krakowskich. Siła drużyny leży w ataku, w którym czynny będzie na swem miejscu stały środkowy napastnik „biało-czerwonych-. Dobra jest po moc z p. Ziemiańskim w środku; lewego obrońcę i bramkarzu grają doskonali członkowie „Wisły”. Rezultat zawodów trudno przewidzieć; gra będzie prawdo-podobnie bardzo ostra. Zapowiedź matchu wzbudziła żywe zainteresowanie nie tylko w kołach sportowych lecz także wśród szerszej publiczności.
Źródło: Czas nr 489 z 18 września 1915


"Zawody sportowe i gimnastyczne" -
Nowa Reforma

Zawody sportowe i gimnastyczne

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Jedną z głównych atrakcyi zawodów sportowych i gimnastycznych urządzanych dnia 19 b. m. pod protektoratem Jej Eksc. Amalii Klikowej, będzie match footballowy. Spotka się drużyna. wojskowa z drużyną "Cracovii“. Wnioskując z zawodów. które niedawno się odbyły, będzie to spotkanie obfitujące w ciekawe i emocjonujące momenty. Drużyna wojskowa składa się przeważnie z pierwszoklasowych graczy, wiedeńskich, praskich i budapeszteńskich. Doskonały jest atak, w którym wybija się środkowy i prawa strona. W pomocy wyróżnia się pracowity środkowy. Lewy obrońca imponuje długimi rzutami. W bramce gra były bramkarz słynnego Feroncvarosi T. C. z Budapesztu. Całość jest wcale dobrze zgrana, gracze fizycznie świetnie rozwinięci, biegają znakomicie, to też oczekiwać nałoży nadzwyczaj szybkiego tempa gry. „Cracovia” wystąpi w składzie odmiennym wprawdzie od ustawienia ,,pokojowego”, reprezentować będzie jednakże poziom pierwszoklasowy. Luki wypełnili z całą gotowością członkowie klubów krakowskich. Siła drużyny leży w ataku, w którym czynny będzie na swem miejscu stały środkowy napastnik „biało-czerwonych”. Bardzo dobra jest pomoc z Ziemiańskim w środku. Lewego obrońcę i bramkarza grają doskonali członkowie „Wisły“. Rezultat zawodów trudno przewidzieć.— Gra będzie prawdopodobnie bardzo ostra i prowadzona z ogromną ambicyą. — Zapowiedź matchu wzbudziła też wielkie zainteresowaniu i to nietylko w kołach sportowych.
Źródło: Nowa Reforma nr 473 z 18 września 1915


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zawody sportowe, jedną z głównych atrakcyi zawodów sportowych i gimnastycznych, które odbędą się dnia 10 b. m. pod protektoratem Jej Eksc. JW. Panii Amallii Kukowej, będzie match footballowy. Spotka się drużyna wojskowa z „Cracovią“. Wnioskując z zawodów, które odbyły się przed niedługim czasem, będzie to spotkanie obfitujące w ciekawe i emocyonujące momenty. Drużyna wojskowa składa się przeważnie z pierwszoklasowych graczy wiedeńskich, praskich i budapeszteńskich. Doskonały jest atak w którym wybija się środkowy i prawa strona. W pomocy wyróżnia się pracowity środkowy. Lewy obrońca imponuje długimi rzutami. W bramce gra były bramkarz słynnego Ferenczoarosi P. C. z Budapesztu. Całość jest wcale dobrze zgrana, gracze fizycznie świetnie rozwinięci biegają znakomicie, toteż oczekiwać należy nadzwyczajnie szybkiego tempa gry.

„Cracovia” wystąpi w składzie odmiennym wprawdzie od ustawienia pokojowego, reprezentować będzie jednakże poziom piewszoklasowy. Luki wypełnili z całą gotowością członkowie klubów krakowskich. Siła drużyny leży w ataku, w którym czynny, będzie na swem miejscu stały środkowy napastnik „biało-czerwonych". Bardzo dobra jest pomoc z Ziemiańskim w środku. Lewego obrońcę i bramkarza grają doskonali członkowie „Wisły".

Rezultat zawodów trudno przewidzieć. Ora będzie prawdopodobnie bardzo ostra i prowadzona z ogromną ambicyą. Zapowiedź też matchu wzbudziła wielkie zainteresowanie i to nietylko w kołach sportowych.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 19 września 1915


"Zawody sportowe" -
Głos Narodu

Zawody sportowe

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
. Jedną z głównych atrakcyi zawodów sportowych i gimnastycznych, które odbędą się dzisiaj popołudniu pod protektoratem Eksc. p. Amalii Kukowej, będzie match footballowy. Spotka się drużyna wojskowa z drużyną „Cracovii". Drużyna wojskowa składa się przeważnie z pierwszokl. graczy wiedeńskich, praskich, i budapeszteńskich. „Cracovia“ wystąpi w składzie odmiennym wprawdzie od ustawienia pokojowego, reprezentować będzie jednakże poziom pierwszo- klasowy. Luki wypełnili z całą gotowością członkowie klubów krakowskich.
Źródło: Głos Narodu nr 474 z 19 września 1915


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas (ostatni akapit)
Po zawodach odegrały match piłkowy drużyna wojskowa, żółtoczerwoni, z Cracovią. Obu stronom brakowało widocznie treningu i dlatego gra miała charakter cokolwiek chaotyczny i skończyła się bez rezultatu. Sędzią zawodów był jenerał major Halm, kierował popisami por. Engel.
Źródło: Czas nr 492 z 20 września 1915


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym (od przedostatniego akapitu)
Po popisach w lekkiej atletyce nastąpiły zawody footballowe Cracovii komb. z drużyna żołnierzy. Przebieg nie był zbyt interesujący. Graczom tak jednej jaki i drugiej brak było zgrania, wskutek czego wiele wcale żadnych kombinacyi poszczególnych graczy nie znalazło zrozumienia u drugich. Duszą zawodów tych był znakomity środek napadu Cracovii, Kowalski[1]. Zawody zakończyły się wynikiem 0:0. Mimo dość znacznego zimna i niepewnej pogody, zebrało się wiele publiczności, wśród której przeważali wojskowi. na zawodach obecni byli eks. Kuk i generał-major Hamm.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 242 z 21 września 1915


Nowości Ilustrowane

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane
Po popisach w lekkiej atletyce nastąpiły zawody footballowe Cracovii contra drużynie wojskowej. Przebieg nie był zbyt interesujący. Graczom tak jednej jak i drugiej brak było zgrania, wskutek czego wiele wcale ładnych kombinacyi poszczególnych graczy nie znalazło zrozumienia u drugich. Duszą zawodów tych był znakomity środek napadu Cracovii, Kowalski. Zawody zakończyły się wynikiem 0:0.
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 40 z 2 października 1915


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
....

W końcu odbyły się zawody w piłkę nożną między prowizoryczną drużyną »Cracovii« (biało-czerwoni) i drużyną wojskową (czarno-żółci). Zawody skończyły się w stosunku 0 : 0, nie zdobyła bowiem żadna strona ani jednej bramki. W drużynach widać było pewne braki w zgraniu, co się tłumaczy tym, że drużyny te, złożone »ad hoc«, nie miały jeszcze czasu nabrać należytej wprawy w zawodach.
Sędzią konkursowym na zawodach był generał-major p. Hamm, a kierował niemi nadpor. Enwin Engel, który oznajmiał publiczności po niemiecku wynik poszczególnych punktów programu.

Przygrywała muzyka wojskowa.
Źródło: Nowa Reforma nr 475 z 20 września 1915Przypisy

  1. "Kowalski" takiego pseudonimu używał środkowy napastnik Cracovii Józef Kałuża, prawdopodobnie zatem chodzi właśnie o niego.

Zobacz też