1916-10-01 Pogoń "Cywilna" Lwów - Cracovia 0:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Pogoń Lwów


pilka_ico
mecz towarzyski
Lwów, niedziela, 1 października 1916

Pogoń "Cywilna" Lwów - Cracovia

0
:
2

(0:1)Herb_Cracovia


Skład:
Nadel
Hawling
Ropas
Schneider
Terlecki
Prugar
Słonecki
A.Zemanek II
Batsch
H.Birnbach I
Błahuta

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Włodek

bramki Bramki
0:1
0:2
Obalt
Lustgarten
Skład:
Przeworski
Gintel
Grabowski
Mielech
Cikowski
Wykręt
Szeligowski
Schneider
Kubiński
Lustgarten
Obalt

Ustawienie:
2-3-5"Cracovia" po raz pierwszy podczas wojny w gościnie u "Pogoni"
(stoją od lewej) Obalt, Lustgarten, Mielech, Wykręt, Szeligowski (z pucharem ofiarowanym przez "Pogoń"), Terlecki, Gintel, Birnbach I, Schneider, Grabowski, Zemanek II, Cikowski, Kubiński, Błahuta, Słonecki, Batsch
(siedzą) Hawling, Przeworski, Nadel, Prugar, Schneider
moment z meczu

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Wynik meczu

"Czas" podał wynik 3-1 dla Cracovii. "IKC" oraz kroniki klubowe podają wynik 2:0.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Podczas gdy gdzieindziej sport znajduje się w pełni rozwoju, u nas zaczyna dopiero upominać się o swe prawa. Te też zwolennicy sportowi z zadowoleniem witają zapowiedziane zawody „Cracovii“ z „Pogonią", które przyjdą do skutku 1 paźdz. we Lwowie, a 8 w Krakowie. Drużyna biało-czerwonych młoda, bez rutyny, którą dają matche i i konkurencya zapowiada mimo to materyał poważny. — I choć przeciwnik we Lwowie będzie tym razem wytrawniejszy, to jednak dzisiaj wyniku zawodów przeceniać nie można. We Wiedniu wre życie sportowe w całem tempie, matche o mistrzostwo ściągają tłumy widzów. Sensacyę wprost wywołało w świecie sportowym zwycięstwo „Rapidu“ nad „Wacem" w niebywałym dla tych klubów stosunku 4:0. Węgierski „M. T. K.“ pobił w Budapeszcie drużynę „Floridsdorfu" 6:0. Igrzyska olimpijskie w Holandyi dobiegają końca — bieg maratoński (40.200 m.), zdobył w 3 godz. 11 min. Wessel, a wyścig kołowy na przestrzeni 148 km. da! zwycięstwo van Kempenowi, który jechał z przeciętną szybkością 29 kin. na godzinę.
Źródło: Głos Narodu 23 września 1916


Opis meczu

Czas

Notka o meczu w dzienniku Czas (z błędnym wynikiem)
Drużyna "Cracovii", która w niedzielę potykała się we Lwowie z tamtejszą "Pogonią", wygrała match w stosunku 3-1.
Źródło: Czas nr 499 z 3 października 1916


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas

W ubiegłą niedzielę odniosła »Cracovia« zwycięstwo nad »Pogonią« we Lwowie w stosunku 2:0. Walka była niezwykle zacięła. Obie drużyny kombinowały bardzo pięknie. Zwycięska drużyna krakowska otrzymała puhar, ofiarowany przez komendanta miasta Lwowa, jenerał - majora Rimla, który bawił na boisku do końca zawodów.

….
Źródło: Czas nr 502 z 5 października 1916


Ilustrowany Kuryer Codzienny
(relacja)

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Dziesięć lat temu przybył do Lwowa klub Biało-Czerwonych (Cracovia) pod przewodnictwem dra Tadeusza Konczyńskiego, który zapoczątkował u nas związki klubowe gry w piłkę nożna. Wówczas to Cracovia pokonała czarnych w stosunku 1:0.

Jak tamten match miał pierwszorzędne znaczenie dla naszego życia sportowego dopiero budzącego się, tak obecny przyjazd drużyny Cracovii do Lwowa i jej match z Pogonią zainauguruje nowy okres w życiu sportowem naszych drużyn footballowych i przyczyni się do ożywienia ogólnego ruchu sportowego w Galicyi.

Na boisku zebrało się mnóstwo widzów. Wśród nich widzieliśmy komendanta Lwowa JE. generała Rimla, który bardzo żywo zajmuje się życiem sportowem we Lwowie.

(...)

Match prowadzony był początkowo bardzo nieśmiało. Obie drużyny, nie znając się, badały swój skład i swoją oporność. Wkrótce Cracovia, nabrawszy tempa, zdobywa pierwszego goala, świetnie strzelonego przez lewego skrzydłowego, p. Obolta, zdaleka w róg przeciwny bramki Pogoni.

Sympatyczna drużyna lwowska energicznie atakując, próbowała wyrównać różnicę, ale do pauzy nie zdołała złamać oporu Cracovii. Z drugiej strony bramkarz Pogoni z wielką przytomnością i zręcznością chwyta piłkę wielokrotnie zagrażającą jego bramce.

Po pauzie lewy łącznik Cracovii p. Lustgarten zdobywa drugiego goala dla swej drużyny i już odtąd przewaga klubu krakowskiego nie pozwala Pogoni na wyrównanie porażki.

Zwycięski klub krakowski otrzymał puhar, - Krakowianie zaś będą mieli możność widzieć rewanż Pogoni contra Cracovia w niedzielę dn. 8 b. m., na który przybędzie drużyna lwowska do grodu podwawelskiego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 274 z 4 października 1916


Ilustrowany Kuryer Codzienny
(notka o pucharze)

Notka o pucharze za mecz w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Cenny puhar, zdobyty w ostatnich zawodach footballowych we Lwowie przez zwycięską drużynę "Cracovii", jest darem komendanta miasta Lwowa generała Rimmla. Srebrny puhar, ofiarowany przez Redakcyę "Ilustr. Kuryera Codz." mistrzowskiej drużynie Galicyi, znajduje się w posiadaniu "Cracovii".
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 275 z 5 października 1916


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma

W ubiegłą niedzielę odniosła »Cracovia« zwycięstwo nad »Pogonią« we Lwowie w stosunku 2:0. Walka była niezwykle zacięła. Obie drużyny kombinowały bardzo pięknie. Zwycięska drużyna krakowska otrzymała puhar, ofiarowany przez komendanta miasta Lwowa, jenerał - majora Rimla, który bawił na boisku do końca zawodów.

….
Źródło: Nowa Reforma nr 501 z 5 października 1916Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 278 z 6 października 1916