1916-10-08 Cracovia - Pogoń "Cywilna" Lwów 8:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

w monografii Pogoni Lwów podano błędnie 7:0


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 8 października 1916, 15:00

Cracovia - Pogoń "Cywilna" Lwów

8
:
0Herb_Pogoń Lwów


Skład:
Przeworski
Kowalski
Grabowski
Mielech
Cikowski
Wykręt
Szeligowski
Kubiński
Kałuża
Dąbrowski I
Obalt

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wacław Wojakowski z Krakowa

bramki Bramki
Szeligowski
Kubiński
Kałuża x3
Dąbrowski I x3


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"Ze sportu" -
Głos Narodu

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
Podczas gdy gdzieindziej sport znajduje się w pełni rozwoju, u nas zaczyna dopiero upominać się o swe prawa. Te też zwolennicy sportowi z zadowoleniem witają zapowiedziane zawody „Cracovii“ z „Pogonią", które przyjdą do skutku 1 paźdz. we Lwowie, a 8 w Krakowie. Drużyna biało-czerwonych młoda, bez rutyny, którą dają matche i i konkurencya zapowiada mimo to materyał poważny. — I choć przeciwnik we Lwowie będzie tym razem wytrawniejszy, to jednak dzisiaj wyniku zawodów przeceniać nie można. We Wiedniu wre życie sportowe w całem tempie, matche o mistrzostwo ściągają tłumy widzów. Sensacyę wprost wywołało w świecie sportowym zwycięstwo „Rapidu“ nad „Wacem" w niebywałym dla tych klubów stosunku 4:0. Węgierski „M. T. K.“ pobił w Budapeszcie drużynę „Floridsdorfu" 6:0. Igrzyska olimpijskie w Holandyi dobiegają końca — bieg maratoński (40.200 m.), zdobył w 3 godz. 11 min. Wessel, a wyścig kołowy na przestrzeni 148 km. da! zwycięstwo van Kempenowi, który jechał z przeciętną szybkością 29 kin. na godzinę.
Źródło: Głos Narodu 23 września 1916


"Ze sportu" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Ze sportu

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym (ostatni akapit)
… Zwycięski klub krakowski otrzymał puhar, — Krakowianie zaś będą mieli możność widzieć rewanż Pogoni contra Cracovia w niedzielę dn. 8 b. m., na który przybędzie drużyna lwowska do grodu podwawelskiego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 274 z 4 października 1916


"Ze sportu" -
Nowa Reforma

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Po dłuższej przerwie odbędzie się w nadzielę, dnia 8 b. m.. ma ich footbalowy »Cracovii« z »Pogonią« ze Lwowa. W ubiegłą niedzielę odniosła »Cracovia« zwycięstwo nad »Pogonią« we Lwowie w stosunku 2 : 0. Walka była niezwykle zacięta, prowadzona w silnem tempie. Zwycięska drużyna krakowska otrzymała puhar, ofiarowany przez komendanta miasta Lwowa, generał- majora Rimla, który bawił na boisku do końca zawodów. Rewanż w Krakowie będzie zapewne niemniej interesujący, gdyż »Pogoń« przyjedzie w pełnym składzie w nadziei, iż uda się jej powetować porażkę lwowską.
Źródło: Nowa Reforma nr 501 z 5 października 1916


"Match »Cracovii« z »Pogonią«" -
Czas

Match »Cracovii« z »Pogonią«

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Po dłuższej przerwie odbędzie się W niedzielę, dn. 8 października match footbollowy. Spotkanie »Cracovii« z »Pogonią« ze Lwowa, będzie niewątpliwie sensacyą, która ściągnie tłumy .publiczności na boisko. W ubiegłą niedzielę odniosła »Cracovia« zwycięstwo nad »Pogonią« we Lwowie w stosunku 2:0. Walka była niezwykle zacięta. Obie drużyny kombinowały bardzo pięknie. Zwycięska drużyna krakowska otrzymała puhar, ofiarowany przez komendanta miasta Lwowa, y wtul - majora Rimla, który bawił na boisku do końca zawodów. Rewanż w Krakowie będzie zapewne nie mniej interesujący, gdyż »Pogoń« przyjedzie w pełnym składzie w nadziei, iż uda się jej powetować porażkę lwowską.
Źródło: Czas nr 502 z 5 października 1916


"Match footballowy „Cracovii“ z „Pogonią”" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Match footballowy „Cracovii“ z „Pogonią”

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Po dłuższej przerwie odbędzie się w niedzielę d. 8 października match footbalowy. Spotkanie „Cracovii” z „Pogonią” ze Lwowa będzie niewątpliwie sensacyą, która ściągnie tłumy publiczności na boisko. W ubiegłą niedzielę odniosła „Cracovia" zwycięstwo nad „Pogonią" we Lwowie w stosunku 2:0. Walka była niezwykle za cięta, prowadzona w ogromnem tempie. Obie drużyny kombinowały bardzo pięknie Zwycięska drużyna otrzymała puhar, ofiarowany przez komendanta miasta Lwowa, genferał-majora Rimla, który bawił na boisku do końca zawodów. Re-wanż w Krakowie będzie zapewne niemniej interesujący, gdyż „Pogoń" przyjedzie w pełnym składzie w nadziei, iż uda się jej powetować porażkę lwowską.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 276 z 6 października 1916


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung 6 października 1916


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Trzecia zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zapowiedź matchu „Cracovii” z „Pogonią” lwowską, wzbudziła w Krakowie niezwykłe zainteresowanie. Zawody te miały i w czasie pokoju niezwykłą siłę przyciągającą. Dzisiaj, w okresie ubogim w wydarzenia sportowe stanowią rzadką sensacyę. Pamiętne tempo przedwojenne i gra pełna temperamentu gości lwowskich nie uległy żadnej zmianie. Toteż „Cracovia” będzie musiała wytężyć całą swą umiejętność i siły, aby odnieść powtórne zwycięstwo. Początek matchu, który odbędzie się bez względu na pogodę, punktualnie o godz. 3 popoł.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 279 z 9 października 1916


Wynik

O wyniku 7:0 informuje dziennik "Krakauer Zeitung". Wynik 8:0 podaje "Ilustrowany Kuryer Codzienny", taki też widnieje w kronikach Cracovii (z podaniem nazwisk strzelców ośmiu bramek).

Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Srebrny puhar, ofiarowany przez komendanta m. Lwowa, generała Rimmla na zawody footballistyczne we Lwowie - zdobyła tamże w ubiegłym tygodniu drużyna krakowska, bijąc przeciwnika 2:0. Wobec tego wczoraj zawitała do naszego miasta lwowska "Pogoń", by jeszcze raz spróbować swych sił z zwycięską "Cracovią" - na jej własnem boisku.

Niestety - rewanż wczorajszy na krakowskim placu sportowym nie przyniósł rehabilitacyi Lwowianom - przeciwnie wykazał w całej pełni nie tylko brak formy u drużyny lwowskiej, ale zarysował nawet olbrzymią przepaść, jaka dzieli te kluby pod względem klasyfikacyi. Wymownym dowodem tego był ostateczny rezultat matchu, który się streścił w 8:0 na korzyść "Cracovii".

Wobec takiego wyniku, wobec tego, że cały rozmach, tempo gry i atak miały miejsce od początku do końca wyłącznie po stronie "Cracovii" i wreszcie wobec braku elementarnych podstaw zgrania się i kombinowania u lwowskiej "Pogoni", odpada wszelkie kryteryum szczegółowej oceny ze strony sprawozdawcy sportowego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 280 z 10 października 1916


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W dniu wczorajszym odbyły się na boisku klubu sportowego „Cracovii“ zawody piłką nożną z lwowską „Pogonią”. Goście przyjechała w składzie znacznie słabszym niż w czasie przedwojennym. Nie dziw zatem, że gra chwilami wpadała w tempo ospałe ku umartwieniu żądnych emocyi widzów. Wśród silnego wichru i niepewnej pogody grę rozpoczęła „Cracovia“ energicznym atakiem w stronę bramki „Pogonii”. W przeciągu pierwszych pięciu minut p. Kałuża (środkowy) wbija trzech- krotnie piłkę w bramkę przeciwnika. Niepowodzenia nie zrażają jednak „Pogoni” która broni się rozpaczliwie, dzięki czemu też rezultat gry do pauzy wynosił tylko 0:3 na korzyść „Cracovii“.
Po pauzie usiłuje „Pogoń” kilkakrotnie przeprowadzić atak, który jednak rozbija się o znacznie wyżej wyszkolonego technicznie przeciwnika. Biało-czerwoni, mając silną obroną, dobre skrzydła, oraz niezrównanego w ataku środkowego p. Kałużę, unicestwiali za, każdym razem atak, przechodząc natychmiast do śmiałych rzutów naprzód. Druga potowa gry przyniosła „Cracovii“ jeszcze dalszych pięć „goalów“; razom 0:8 na niekorzyść „Pogoni”.
Źródło: Nowa Reforma nr 508 z 9 października 1916Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 282 z 10 października 1916