1918-06-29 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, sobota, 29 czerwca 1918, 17:00

Cracovia - Simmeringer Wiedeń

4
:
3

(3:1)



Herb_Simmeringer Wiedeń


Skład:
Mikosz
Dąbrowski II
Grabowski
Wykręt
Cikowski
Majcherczyk
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Prochowski I
Dudek I

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Adam Obrubański z Krakowa

bramki Bramki
Poznański
Kałuża x2
Prochowski I

Mecz następnego dnia:

1918-06-30 Cracovia - Simmeringer Wiedeń 4:2


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W sobotę 29 i w niedzielę 30 b.m. rozegra »Cracovia« dwa matche footballowe z klu¬bem sportowym »Simmering« z Wiednia.
Źródło: Nowa Reforma nr 271 z 26 czerwca 1918


"Cracovia-Simmering" -
Czas

Cracovia-Simmering

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W sobotę 29 i w niedzielę 30 bm. rozegra »Cracovia« dwa matche footballowe z klubem sportowym »Simmering« z Wiednia. »Cracovia«  ostastnie w tych dwóch dniach przed ciężkiem zadaniem. »Simmering« zajmuje coprawda w mistrzostwie austryackiam niezbyt wybitne stanowisko, ale znany jest w Wiedniu z lego, że drużyna jego jest najmniej obliczalny. To też niejeden kandydat o mistrzostwo obalił się w matchu z »Simmeringiem«. »Rapid« np., w najlepszych swych czasach tradycyjnie przegrywał z »Simmeringiem«. Na ogół jednak reprezentuje drużyna wiedeńska wybitną pierwszą klasę. Wystarcza wspomnieć, że przed dwoma tygodniami pobili doskonałych» Rudolfshűglerów « w stosunku 2:1. »Simmering« gra w nadzwyczajnem tempie, a napastnicy, szczególnie zaś groźni są strzelec lewy łącznik Gӧtz i wielokrotny internacyonał prawy skrzydłowy Rhrtich.
Źródło: Czas nr 272 z 26 czerwca 1918


"ZE SPORTU" -
Głos Narodu

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
W sobotę, 29 i w niedzielę SO b. m. rozegra „Cracovia“ dwa matche footballowe z klubem sportowym „Simmering“ z Wiednia. Drużyna wiedeńska reprezentuje wybitną pierwszą klasę.
Źródło: Głos Narodu 26 czerwca 1918


"„CRACOVIA“—„SIMMERING"." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

„CRACOVIA“—„SIMMERING".

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W sobotę 29 i w niedzielę 30 b. m. rozegra „Cracovia“ dwa matche footballowe z klubem sportowym „Simmering" z Wiednia. „Simmering" będzie groźnym przeciwnikiem „Cracovii“. „Rapid” np. w najlepszych swych czasach tradycyjnie przegrywał z „Simmeringiem". Naogół jednak reprezentuje drużyna wiedeńska wybitną pierwszą klasę. Przed dwoma tygodniami „Simmering" pobił doskonałych „Rudolfshueglerów” w stosunku 7:1. „Simmmering" gra w nadzwyczajnem tempie, a napastnicy, szczególnie zaś niebezpieczny strzelec lewy łącznik, Goetz, i wielokrotny internacyonał prawy skrzydłowy Ehrlich, są niezrównani.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 82 z 28 czerwca 1918


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 29 czerwca 1918


"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Zapowiedziane na sobotę i niedzielę matche »Cracovii« z wiedeńskim »Simmeringiem«  obudziły bardzo żywe zainteresowanie. »Simmering« znany jest już krakowskiej publiczności z dwu krotnych występów w ręku 1911 i 1913 w Krakowie, w których wyszedł obydwa razy zwycięsko. — W drużynie »Simmeringu« grają wybitni gracze, którzy, jak na przykład Kűrner, Lukesch, Ehrlich, Gӧtz i Baner niejednokrotnie bywali »internacyonałami«.
Źródło: Nowa Reforma nr 276 z 29 czerwca 1918


"„CRACOVIA“-„SIMMERING“" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

„CRACOVIA“-„SIMMERING“

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zapowiedziane na sobotę i niedzielę matche „Cracovii“ a wiedeńsk. „Simmeringiem” obudziły bardzo żywe zainteresowanie. Simmering znany jest już krakowskiej publiczności z dwukrotnych występów w r. 1911 i 1913 w Krakowie, w których wyszedł obydwa razy zwycięsko. Za każdym razem były te matche nadzwyczaj interesujące i stanowiły przez swą zaciętość i nadzwyczajne tempo wielką emocyę. W drużynie „Simmering" grają wybitni gracze, jak: Kuerner, Lukesch, Ehrlich, Goetz i Bauer. ZE SPORTU. Dziś w sobotę i w niedzielę rozegra mecz piłki nożnej najlepszy klub warszawski „Polonia“ we Lwowie z tamtejszą „Pogonią”. Może „Cracovii“ udałoby się gości ściągnąć do Krakowa, choćby nawet na dzień powszedni, przed powrotem klubu do Warszawy?
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 84 z 30 czerwca 1918



Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajsze zawody były pod każdym względem emocyonujące. Przyjechała drużyna pierwszoklasowa wiedeńska, dobrawszy sobie do pomocy najlepszego centrowego z ataku Rudolfshuegel, z bramkarzem wielkoludem, który oprócz wysokiej techniki w obronie wykazał nadto niezwykłą śmiałość i inicyatywę w uprzedzaniu ataków na bramkę. Wbrew zwykłym regułom wybiegał często, nieraz aż do końca pola karnego, ale za każdym razem okazywało się, że obliczył swe szanse trafnie, gdyż wychodził zwycięsko ze swoich kontrataków...

Cracovia podnosi się z każdym meczem w grze, zdobywa tempo błyskawiczne i umie w niem wytrwać. Widzieliśmy to przedewszystkiem w pierwszej połowie.

Atak Simmeringu, który rozpoczął grę pod słońce, był odrazu zdecydowany i silny. Pomoc drużyny wiedeńskiej doskonale współdziała w tej pierwszej fazie z atakiem, dzięki czemu goście kilkakrotnie przypuścili szturm niebezpieczny pod bramkę Cracovii. Wreszcie udało się centrowemu ataku piłkę dobrze mu podaną momentalnie wpakować w bramkę Cracovii.

Drużyna krakowska z tym większem ogniem podjęła pracę, uwieńczoną całym szeregiem wzorowych ataków, prowadzonych w szalonem tempie. W 20 minucie po mistrzowsku odpartych atakach przez bramkarza Simmeringu, Kowalski stoczywszy błyskawiczny pojedynek z obroną, zdobywa pierwszy punkt dla swego klubu. Gra nie traci nic ani na chwilę ze swego tempa.

Wiedeńczycy wytężają wszystkie siły, aby zdobyć drugi goal. Jednakowoż klub krakowski ma bezwzględną przewagę w ataku, przy min jest inicyatywa, brawurowo pracuje centrowy z łącznikami, doskonale spisują się oba skrzydła, zwłaszcza prawe. W tych warunkach Poznański strzela piorunująco drugiego goala. Kowalski w ośm minut później trzeciego. Wynik do pauzy 3:1 na korzyść Cracovii.

Po pauzie tempo trwa jeszcze czas dłuższy. Drużyna nasza „gniecie” Wiedeńczyków. Bramkarz gości ma możność rozwinięcia gry swej mistrzowskiej. Pewność chwytów, niezwykła przytomność i śmiałość towarzyszą mu stale przy odpieraniu nieustannych ataków. Mimo to Prochowski w dziesięć minut p rozpoczęciu gry zdobywa czwarty punkt dla swego klubu strzałem armatnim.

Od tej chwili tempo wolnieje. Wiedeńczycy przypuszczają kilka niebezpiecznych ataków pod bramkę Cracovii. Z kilku uzyskanych kornerów bardzo pięknie wyzyskują dwa, jeden głową, drugi celnym strzałem centrowego ataku. W ten sposób uzyskali goście trzy bramki.

Dalszy przebieg zawodów nie przyniósł żadnej stronie rezultatu, kończąc się wygraną Cracovii w stosunku 4:3.

Sędziował spokojnie i dobrze p. Obrubański. Kilka tysięcy widzów oklaskiwało gorąco ważniejsze punkty gry. Nie skąpiono również uznania znakomitemu bramkarzowi wiedeńskiemu.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 30 czerwca 1918


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W sobotę i niedzielę odbyły się na Błoniach zawody piłką nożną pomiędzy wiedeńskim klubem „Simering” a „Cracovią”. Rezultat był bardzo chlubny dla krakowskiej drużyny, która zwyciężyła w pierwszym dniu w stosunku 3 do 4, w drugim 4 do 2. Te cyfry nie określają dostatecznie przewagi „Cracovii”, która górowała stale nad Wiedeńczykami techniką, tempem i sprawnością graczy. Od zupełnej klęski ochronił „Simering” bramkarz, który kilkanaście bardzo niebezpiecznych rzutów zręcznie i śmiało zatrzymał. Po stronie „Cracovii” wszystkie linie pracowały zgodnie, a podawanie piłki odbywało się z błyskawiczną szybkością i trafną oceną odległości. Kowalski, Poznański i Dybowski stanowią w napadzie trójkę, która może mierzyć się z pierwszorzędnymi graczami Wiednia i Pragi. Pomoc współdziałała z mini w każdej sytuacyi. Wogóle cała gra była niezmiernie interesująca i żywa, niekiedy nawet nazbyt ostra, co doprowadziło w drugim dniu do wykluczenia po jednym graczu z każdej drużyny. Wojenny charakter spotkania zaznaczył się tem, że w obu klubach uczestniczyło w zawodach po jednym graczu jednorękim.
Źródło: Czas nr 278 z 1 lipca 1918


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Zawody sportowe się potrzebą mieszkańców naszego miastu, co wykazały sobotnie i niedzielne matche footballowe „Cracovii“ z wiedeńskim „Simmeringiem”.

Tysięczne tłumy okalały plac footballowy w Parku ,,Cracovii” w oba dni świąteczne, nie dając się odstraszyć niepewnej pogodzie. Obydwa matche z „Simmeringiem” zdołała „Cracovia” wygrać, a to w sobotę w stosunku 4:3. w niedzielę 4:2. Z góry zastrzec należy, że rezultaty te, jakkolwiek dla Krakowa chlubne, dla Wiedeńczyków są zbyt korzystna. Tak w pierwszy jak zwłaszcza w drugi dzień Wiedeńczycy powinni byli odnieść znacznie dotkliwszą porażkę. Ze tak idę nie stało, to w pierwszym rzędzie szczęście bramkarza wiedeńskiego, któremu parokrotnie w pomoc przychodziły słupki bramkowe, jako też zbytnia krewkość lewego obrońcy „Cracovii” w drugi dzień, który zbyt odruchowo zareagował na „foul” Wiedeńczyka i musiał na rozkaz sędziego opuścić boisko.

Znakomita jest obecnie trójka środkowa napadu „Cracovii”, którą znakomicie uzupełnia prawy skrzydłowy p. Jałowiecki. Lewemu łącznikowi życzyć należy szybszego startu i jak najrychlejszego przyswojenia gry głową Środkowy pomocnik bardzo słaby w sobotę, grał w niedzielę znacznie lepiej. Lewy pomocnik bardzo dobry zresztą, musi nauczyć się grać przyziemnie. Obrońcy bez zarzutu.. Słaby i niepewny bramkarz, któremu widocznie zbywa na treningu. Całość jednak bardzo dobra, która w racyonalnie prowadzonym treningu osiągnie jeszcze piękniejsze sukcesy.
Źródło: Nowa Reforma nr 280 z 3 lipca 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 171 z 1 lipca 1918