"MATCH FOOTBALLOWY" -
Nowa Reforma

MATCH FOOTBALLOWY

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę dnia 1 września b. r. rozegra „Cracovia“ na rozpoczęcie sezonu jesiennego matek footballowy z klubem opawskim. „Cracovia“ potykała się już z tym przeciwnikiem 11 sierpnia b. r. w Opawie, a wynik mnichu był 3:3. Opawczycy pobili w tym sezonie kombinowaną drużynę wiedeńską w stosunku 1:0, a ubiegłej niedzieli odnieśli zwycięstwo nad krakowską „Wisłą“.
Źródło: Nowa Reforma nr 378 z 30 sierpnia 1918

"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W niedzielę dnia 1 września rozegra »Cracovia« na rozpoczęcie sezonu jesiennego match footballowy z klubem opawskim. Opawa to jeden z pierwszych przeciwników krakowskiego klubu, a spotkania z z nią należały zawsze do nadzwyczaj interesujących. »Cracovia« potykała się z tym zaciętym przeciwnikiem 11 sierpnia br. w Opawie, a wynik matchu był 3:3. Opawczycy pobili w tym sezonie kombinowną drużynę wiedeńską 1:0,a ubiegłej niedzieli odnieśli zwycięstwo nad krakowską »Wisłą«. Daje to najlepsze świadectwo o klasie gości którzy według wiadomości z Opawy są pewni zwycięstwa w Krakowie.
Źródło: Czas 30 sierpnia 1918

"MATCH „CRACOVII” Z KLUBEM OPAWSKIM" -

MATCH „CRACOVII” Z KLUBEM OPAWSKIM

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W niedzielę rozegra „Cracovia” na rozpoczęcie sezonu jesiennego match foofballowy z klubem opawskim. Opawa to jeden z pierwszych przeciwników krakowskiego klubu, a spotkanie z nią należały zawsze do nadzwyczaj, interesujących. „Cracovia" potykała się z tym zaciętym przeciwnikiem 11 sierpnia b. r. w Opawie, a wynik matchu był 3:3. Opawczycy pobili w tym sezonie kombinowaną drużynę wiedeńską 1:0 a ubiegłej niedzieli odnieśli zwycięstwo nad krakowską ”Wisłą”. Daje to najlepsze świadectwo o klasie gości, którzy według wiadomości z Opawy są pewni zwycięstwa w Krakowie.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 146 z 31 sierpnia 1918

Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 31 sierpnia 1918

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Klub opawski przedstawił się bardzo dodatnio publiczności krakowskiej. Gra fair, atak ma szybki, sprawny, niebezpieczny, pomoc ruchliwą, wyszkoloną, obronę odbijającą pewnie, daleko. Najsłabiej zaprezentował się bramkarz, ale to może dlatego, że w drugiej połowie mniej miał sposobności do wykazania swej klasy, w pierwszej zaś połowie słońce mogło istotnie paraliżować jego umiejętności.

Zaczęli pod słońce Opawczycy: Przez 10 minut ostro i niebezpiecznie atakowali. Wreszcie "Cracovia" odbiera piłkę i w 15 minucie Poznański strzela wspaniale z podania Prochowskiego. W 18 minucie uzyskuje Mielech punkt drugi, wreszcie z korneru w 40 minucie po kilku pasażach błyskawiczny strzał Wykręta z pomocy dezoryentuje bramkarza zdobywając gol trzeci dla klubu krakowskiego.

W drugiej połowie w 15 min. Poznański strzela z karnego. W 25 m. zdobywa Mielech (który lubi trochę się bawić i niepotrzebnie popełnia foule), punkt piąty.

Opawski klub gra jednak dalej zaciekle i w 27 min. uzyskuje punkt pierwszy, w 35 m. punkt drugi, wreszcie "Cracovia" z karnego zdobywa punkt szósty i ostatni przez Poznańskiego. Kowalski pilnowany i obstawiany pracował z poświęceniem dla klubu, nie mogąc wyrobić dobrej pozycyi dla siebie.

Ostateczny wynik 6:2 na korzyść "Cracovii" powiększa tryumfy naszego klubu mistrzowskiego. Podnieść trzeba świetną obronę zwłaszcza Grabowskiego i w pomocy grę Kotapki, który zwrócił na siebie ogólną uwagę.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 149 z 3 września 1918

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Niedzielny match, rozegrany między "Cracovią" a "Opawą", przyniósł temu pierwszemu klubowi zupełne zwycięstwo. Pierwsza połowa gry sprzyjała "Cracovii", gdyż goście musieli grać pod słońce. Krakowianie wykorzystali tę sytuacyę, zagrażając często bramce przeciwników i wreszcie w piętnastej minucie zdobywają pierwszą bramkę. W cztery minuty później zdobywają drugą bramkę i wreszcie w 43 minucie dwie dalsze bramki, wykorzystując sytuacyę, powstałą z kornerów. Po pauzie sytuacja zmieniła się na niekorzyść "Cracovii", wskutek czego "Opawa" ma chwilami przewagę. Mimo to "Cracovia" wskutek błyskawicznej oryentacyi uzyskuje wkrótce piątą bramkę, poczem "Opawa" przypuściwszy kilka świetnych ataków, uzyskuje w kilku minutach dwa goale. Na zakończenie z rzutu karnego "Cracovia"; robi szóstą bramkę, czem zaokrągla swoje zwycięstwo. Gra była żywa, interesująca, a dyscyplina sportowa wzorowa.
Źródło: Czas nr 385 z 3 września 1918

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Rewanż nierozstrzygniętego matchu między temi dwoma drużynami, sprowadził kilkutysięczne tłumy amatorów footballu. W pierwszej połowie gry mają goście przeciw sobie najpoważniejszego przeciwnika - słońce. Krakowianie wykorzystują te sytuacyę oraz szczególna zdenerwowanie bramkarza opawskiego. Gra toczy się bardzo żywo, Cracovia zagraża często bramce gości i wreszcie centruje Prochowski wspaniale nadbiegającemu Poznańskiemu wprost na nogę, który też z powierza pięknym strzałem uzyskuje w 15-tej minucie I-szą bramkę. Już w 4 minuty później udaje się znowu Wieruskiemu, a w 43-tej Wykrętowi wykorzystać sytuacyę powstałą z kornerów i uzyskać dwa goala (bramki). Po pauzie ma Opawa nawet przewagą, a kombinacya ich i szybkie tempo stwarzają nieraz bardzo groźne położenie przed bramką Cracovii. Mimoto ta ostatnia swoją rzutkością i błyskawiczną oryentacyą swego ataku użytkuje jeszcze 2 bramki, jedna z rzutu karnego. Już wydaje się klęska gości zupełną, gdy ci nabywają animuszu i świetnymi atakami naciskając Cracovię, zdobywają w kilku minutach 2 bramki. Tę ilość pod koniec gry zaokrągla Cracovia przy pomocy rzutu karnego do 6-ciu. Naogół gra była wcale interesującą, tempo bardzo żywe a dyscyplina sportowa, a nawet pewnego rodzaju kurtuazya widoczna.
Źródło: Nowy Dziennik nr 56 z 02 września 1918