drużyna Cracovii
drużyna Wisły
moment z gry

Wynik

Według książki "Pierwsze mecze, pierwsze bramki..." J. Kukulskiego wynik to 3:2. Taki sam podają wszystkie opracowania z wynikami derbów oraz "Ilustrowany Kuryer Codzienny". W relacji w "Czasie" napisano jednak 4:3.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę, dnia 22 b. r., rozegra »Cracovia« match footbalowy z Towarzystwem sportowem »Wisła«  z Krakowa. Za¬wody z »Wisłą«  odznaczały się zaciętością, cechującą spotkania miejscowych rywali i stanowiły dla publiczności atrakcyę, przenoszącą ton match niejednokrotnie nad spotkania z drużynami obcemi. »Wisła« jest dzisiaj w doskonałej formie, świadczy o tem zwycięstwo 3:0 nad lwowską »Pogonią«. Jest zatem nadzieja, że niedzielny match będzie na poziomie przedwojennych.
Źródło: Nowa Reforma nr 414 z 20 września 1918

"Ze sportu" -
Nowa Dziennik

Ze sportu

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Dziennik
W niedzielę 22. bm. o godz. 3-ciej odbędzie się na boisku Cracovii bez względu na pogodę match fotbalowy z klubem sportowym »Wisłą«. Klub ten grał w tym sezonie z rezerwą »Cracovii« z wynikiem 4 :0 na swą korzyść, oraz z klubem sportowym »Opava”- z wynikiem 10:1 na korzyść »Opawy«. Bilety wcześniej do nabycia u firmy Weissmann przy ul. Szewskiej i u Drobnera na pl. Szczepańskim.
Źródło: Nowa Dziennik nr 71 z 20 września 1918

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Po czteroletniej przerwie po raz pierwszy zmierzają się ze sobą dwa najsilniejsze kluby krakowskie „Cracovia“ i „Wisła". Zwolennicy sportu pamiętają, że w przedwojennych sezonach mecze tych dwóch drużyn były silną atrakcyą dla widzów krakowskich. Obecnie zjawi się „Cracovia” na boisku syta pierwszorzędnych zwycięstw z poważnymi przeciwnikami. — „Wisła“_zaś zarekomendowała sic jak najlepiej, odnosząc łatwe zwycięstwa nad najsilniejszą drużyną lwowską „Pogonią" (3:0).
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 21 września 1918

Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 21 września 1918

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas (drugi akapit)
W ostatnią niedzielę odbyło się spotkanie „Cracovii” z jej dawną współzawodniczką „Wisłą”, która dopiero w tym roku zorganizowała się na nowo. Mimo to osiągnęła rezultat bardzo obiecujący, uzyskują 3 goale przeciwko 4. Jeżeli się zważy, że „Wisła” pracuje w warunkach trudnych, gdyż nie posiada własnego boiska, trzeba przyznać, że jej sportowy wysiłek jest wyjątkowo poważny. Istnienie drugiego silnego Stowarzyszenia sportowego ożywi niezawodnie ruch sportowy Krakowa.
Źródło: Czas nr 420 z 23 września 1918

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Cracovia-Wisła 3:2.

Można powinszować wczorajszego sukcesu Wiśle. Wynik 3:2 jest dla niej bardzo zaszczytny. Nie mając możności spotkać się z drużynami (tekst nieczytelny - WikiPasy.pl) ani nie mając własnego boiska celem trenowania, zdołała mimo to nietylko stawić czoło Cracovii, ale nawet poważnie jej sławie zagrozić.

W pierwszej połowie dopiero w 23 minucie strzelił Mielech pierwszy punkt dla Cracovii. Kilka kornerów przeciw Wisłe niwyzyskanych.

W drugiej połowie atak Wisły, który zbytnio bawił się poprzednio pod bramką Cracovii, strzela z każdej pozycyi. Dzięki temu już w 2 m. wyrównuje partyę jej lewy skrzydłowy pięknym strzałem, w 5 minut później pada strzał drugi w bramkę Cracovii.

Dopiero teraz zaczyna grać Cracovia, jakby jej było potrzeba bodźca. W 18 m. strzela Kałuża punkt drugi, w minutę później piłkę wypuszczoną przez bramkarza skutkiem strzału armatniego (nazwisko nieczytelne – WikiPasy.pl) posyła Mielech w siatkę. Kilka wspaniałych strzałów dalszych nie weszło w bramkę Wisły.

Cracovia grała znacznie słabiej niż zwykle. Zawodziła pomoc, obrona. Mielech zbyt często stał na offside, zawodziło skrzydło lewe.

Nie wątpimy, że Wisła przyczyni się odtąd do ożywienia ruchu sportowego u nas.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 170 z 24 września 1918

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 256 z 24 września 1918

Nowości Ilustrowane

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.2
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.3
Po całym szeregu matchów rozegranych w Krakowie z pierwszorzędnymi klubami zamiejscowymi, których udział w zawodach na terenie krakowskim budził zrozumiałe zainteresowanie, przyszła kolej na niemniej interesujące dla świata sportowego zawody klubów tutejszych: Cracovii i Wisły.

Spotkanie to było tem ciekawsze, że do walki z okrytą już laurami Cracovią stanęła drużyna, która dotychczas nie miała możności spotykać się z pierwszorzędnymi klubami i nie posiada nawet własnego boiska do trenowania. To też wynik mathu 3:2 na korzyść Cracovii należy uznać za bardzo zaszczytny dla Wisły, która zdołała nietylko stawić czoło Cracovii, ale nawet poważnie jej sławie zagrozić. Przebieg mathu był bardzo zajmujący.

Nie wątpimy, że Wisła będzie przyczyniać się odtąd stale do ożywiania ruchu sportowego u nas.
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 39 z 5 października 1918

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Pięć lat waśnie upływa od czasu, kłady odbyły się ostatnie zawody między tymi dwoma klubami sportowymi, zakończone wówczas wygrana Wisły w stosunku 1:0. Wybuchła wojna. Cześć graczy pozabierano do wojska, reszta wstąpiła do Legionów, a kluby pozawieszały swe czynności, lub porozwiązywały się. Z czasem dopiero, dzięki niestrudzonym wysiłkom jednostek, grupujących się około klubu sportowego Cracovia, życie sportowe tego klubu zaczęło ożywiać się na nowo, a jakiego poziomo dosięgło, świadczą wyniki, osiągnięto z pierwszorzędnymi klubami wiedeńskimi. Dziś z zadowoleniem zaś podnieść należy zawiązanie się na nowo tak sympatycznego klubu sportowego Wisła, która po występach w Opawie i Lwowie, wczoraj zmierzyła, siły swe z Cracovią. Skład Wisły— to prawie wszyscy przedwojenni jej gracze; brak im jeszcze zgrania się, lecz na ogół, jako drużyna, robią bardzo korzystne wrażenie. Napad, zwłaszcza środek i prawe skrzydło, bardzo dobry, to samo pomoc i obrona, a bramkarz — znany p. Schubert. Ataki przeprowadza Wisła szybko, przyziemnie, często bardzo ładnie kombinując.
Cracovia wystawiła swój skład najlepszy, lecz gra tego składu — nie najlepsza. Zawodził napad, zawodziła nawet tak świetna pomoc, jak również i obrona nie dopisywała; chwilami zdawało się, iż gracze przygotowują się — do zawodów z jakimś drugorzędnym klubem. Match, zapowiadający się dosyć interesująco, interesującym był na początku zawodów, a również po pauzie gra momentami była zupełnie poprawna, lecz naogół tempo przybierało przebieg leniwy, a gra przemieniała się na¬wet w bezmyślne kopanie piłki. — Sędziował bardzo przytomnie wiedeński sędzia, p. Fleissig. Wynik cornerów 5:1 na korzyść Cracovii.
Źródło: Nowa Reforma nr 419 z 23 września 1918

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.3
Po czteroletniej przeszło przerwie stanęły znowu w niedziele, 22 b. m. dwa od zarania zorganizowanego sportu footballowego krakowskiego rywalizujące ze sobą kluby sportowe naszego miasta do walki o pierwszeństwo. Przyjemnie uderzał niewidziany od dawna zespól jednolity czysto krakowski u obydwu drużyn, w przeciwstawieniu do pstrokacizny polsko-czesko-niemiecko-angielskiej w przedwojennych składach, na porządku dziennym będącej, walka była zacięta, ostra, prowadzona szlachetnie, stosunkowo spokojnie, tempo żywe, starcia i wysiłki obustronnie usilne prawie że równowaga sił w opanowaniu terenu gry. Obie drużyny występują w swoim najlepszym zespole.

— W pierwszej połowie »Cracovia« gra przeciw słońcu, »Wisła« żywo atakuje, drużyny »obstawiają się« znakomicie, poznawają się powoli, szukają luk i braków, dokonuje się próba sił, a wreszcie w 21 minucie z podania Wykręta udaje się stale niekrytemu Mielechowi pięknym rzutem głowy uzyskać 1 bramkę dla »Cracovii«. Wynik ten do pauzy przy zupełnie równej grze pozostaje niezmienionym.

— Po pauzie »Wisła«, mimo iż gra przeciw słońcu, zdołała w 2. i 10. minucie przez swego środkowego napastnika Reymanna, znakomitego i pewnego strzelca, uzyskać dwa goale, czem, nietylko wyrównuje szanse, ale nawet na swoją korzyść sytuacye poprawia. Teraz dopiero zrywa się »Cracovia« jak odnowiona do walk. Atak jej cudowną i pierwszorzędną kombinacyą pionową, płaskimi dolnymi, trójkątowymi »sznurkami« raz po raz dochodzi do bramki czerwonych i w 20. min. silnym strzałem niezrównanego Kowalskiego, a w 31. min. Mlelecha z klasycznej »centry« Dąbrowskiego nie tylko odzyskuje równowagą, ale zwycięstwo na swoją przechyla stroną. Mimo całego uznania dla starań i gry »Wisła« musi się bezwarunkowo przyznać wyższość techniki, rutyny matchowej oraz shutecznej celowej i ruchliwej kombinacyi u »Cracovii«. Hyperkombinacyi ataku »Wisły«, doprowadzona wprost do absurdu swoją statyką, znalazła swoją antytezą w żywiołowej, progressywnej i dynamicznej sile ataku »Cracovii«, której nieprzeparta wola zwycięstwa, stanowi charakterystyczną jej zaletą, wprost kategoryczny imperatyw we wszelkich walkach. Klęska »Wisły« nie jest wcale dowodem niższości klasowej gry, a tylko skutkiem braku fundamentalnych podstaw trainingu. — Sędziował zupełnie bezstronnie, sumiennie i dokładnie sądzie z Wiednia.
Źródło: Nowy Dziennik nr 76 z 25 września 1918