1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Herb_Makkabi Kraków


pilka_ico
krakowska Klasa A , 4 kolejka
boisko Makkabi, czwartek, 26 maja 1921

Makkabi Kraków - Cracovia

0
:
5

(0:3)Herb_Cracovia


Skład:
Osiek
Silberspitz
Schneider II
Tislowitz
Kleinman
Weiss
Tigner
Heim
Perlmutter
Schneider I
Klein

Sędzia: Obrubański

bramki Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
0:5
Kałuża (11')
Kałuża (14')
Kogut (18')
Kogut (72')
Kałuża
Skład:
Popiel
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Mielech
Kotapka
Kałuża
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1921-05-25 Cracovia II - Korona Kraków 8:1Zapowiedź meczu

Opis meczu

Kałuża (Cracovia) robi głową pierwszą bramkę po kornerze

Czas

Kraków. Dnia 26 bm. odbyły się następujące zawody: (…)

„Cracovia” - „Makkabi” 5:0 o mistrzostwo. W zawodach tak ważnych jak o mistrzostwo duży wpływ na rezultat końcowy ma niewątpliwie oprócz wyszkolenia taktycznego i technicznego także usposobienie graczy. Dowodem tego była czwartkowa gra „Cracovii”, która, po kazdym przykrym incydencie na boisku, szczególnie zaś po pauzie, traciła na swej precyzyjności żywiołowem tempie, pod znakiem którego rozpoczęto zawody. Gra „Makkabi” polegała na dość udatnem przeszkadzaniu w kombinacyi ataku „Cracovii”, natomiast miała bardzo mało inicyatywy w przeprowadzaniu planowych ataków - i każda przerwa w grze była pożądanem dlań wypoczynkiem, po którym „Makkabi” nowej nabierała energii. - Gra prowadzona była bardzo ostro a mimo to zupełnie fair, a przykre wypadki, wywołane zderzeniem się graczy, w głównej mierze przypisaćby należało nieostrożności i zbytniemu temperamentowi poszkodowanych. Grę zaczęła „Cracovia” i przeprowadzając błyskawiczne ataki tak stylowo, że „Makkabi” wydaje się być tem zupełnie zdezoryentowaną. Jeden z takich ataków paruje bardzo ładnie Osiek z „Makkabi”. Wreszcie „Cracovia” uzyskuje kornera, z którego Kałuża strzela, wśród niemilknących oklasków, głową pierwszą bramkę. W cztery minuty później dobra centra Mielecha daje sposobność znowu Kałuży do zrobienia drugiej bramki. Parę minut potem kombinacya Kałuża-Kogut prowadzi przez tego ostatniego do trzeciego goala. Gra zapowiada się imponująco, gdy wtem Fryc z „Cracovii”, skacząc do piłki, przewrócił się tak nieszczęśliwie, że omdlał i dopiero po paru minutach zdołano mu przywrócić przytomność.

Ten moment wpłynął deprymująco na dalszą grę „Cracovii” tak, że dotychczasowy stosunek bramek utrzymał się do pauzy. Po pauzie gra nie jest już tak piękną. „Cracovia” gra gorzej, a „Makkabi” gra w 10 ludzi, gdyż lewy jej skrzydłowy, zderzywszy się z backiem Cracovii, poszwankowany musi opuścić boisko - „Makkabi” niezrażona tem atakuje bramkę „Cracovii” jednak bezskutecznie. „Cracovia” ożywia się nieco i Kogut z podania Kotapki strzela czwartą bramkę. Pod koniec gry center Mielecha ułatwia Kałuży zrobienie piątego i ostatniego goala. Sędziował wybornie i flegmatycznie p. Obrubański.

Wreszcie apel pod adresem klubów, urządzających zawody: Na każdy match powinien klub postarać się o dyżurnego lekarza. A powtóre wskazanemby było, aby graczy poszwankowanych usuwano zaraz z boiska, gdyż to wpływa nader ujemnie na tempo gry i wywiera przykre wrażenie na widzach.
Źródło: Czas nr 121 z 30 maja 1921 [1]


Przegląd Sportowy
(relacja)

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy
Kraków 26 maja. Mistrzostwo klasy A. Gra obu drużyn stała na wysokim poziomie przy nadzwyczajnym tempie. Mimo, że znaczna wyższość ataku Cracovii przyniosła tejże wydatne zwycięstwo, jednak gra nie była nigdy jednostronną. Z uznaniem podnieść należy, że Makkabi widząc swoją nieuchronną porażkę, nie ograniczyła się jedynie do obrony, przeciwnie ataki jej utrzymywały widzów w napięciu do samego ostatniej chwili. Cracovia - głównie w pierwszej połowie - pokazała piękną grę kombinacyjną. Atak i pomoc pracują doskonale. Z przebiegu gry powiedzieć możemy, iż w 11 minucie strzela Kałuża po rzucie narożnym pierwszego, a w 14 min. z ładnego podania Mielecha drugiego goala. Z kombinacji Kotapka - Kałuża - Kogut uzyskuje ten ostatni trzecią bramkę z rzędu w 18 min. Wkrótce potem upada Fryc tak ciężko na ziemię, iż musiano go znieść z boiska. Wypadek ten - aczkolwiek Fryc wkrótce wraca - deprymuje widocznie obie drużyny, i tempo znacznie słabnie. Po pauzie uzyskuje Kogut czwartą bramkę w 27 minucie, w parę minut potem przebija się Kałuża przez obronę, strzelając ostatniego gola. Zbyt energiczna gra Gintela po przerwie przyprawia Schneidera I o upadek, wskutek którego musiał on opuścić boisko. Makkabi jest zmuszone zakończyć zawody w 10 ludzi. Sędziował p. Obrubański.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 3 z 4 czerwca 1921


Bramkarz Makkabi Osiek Chwyta piłę odbitą od słupka.

Przegląd Sportowy
(uwagi)

Uwagi o meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.1
Uwagi o meczu w tygodniku Przegląd Sportowy cz.2
Między poziomem gry w zawodach Jutrzenka (Kraków) - Makkabi (Warszawa) a Cracovia - Makkabi (Kraków) istniała różnica conajmniej trzech klas. Wyścig fiakrów krakowskich na Zakrzówku, w porównaniu z derby angielskiemi!!
Makkabi (Kraków) okazała się w zawodach z Cracovią drużyną znakomicie trenowaną. Szalone tempo gry wytrzymała Makkabi do ostatniej minuty.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 3 z 4 czerwca 1921


Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.3
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.4
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.5
Cracovia - Makkabi 5:0 (3:0) mistrzostwo.

Match ten zgromadził cały świat sportowy Krakowa na po brzegi wypełnionym placu Makkabi i zgotował prawdziwą biesiadę sportową niezliczonym widzom. Takiego tempa, takiej ambitnej, pełnej poświęcenia i zapału walki, już Kraków dawno nie widział.

Przed sędzią p. Obrubańskim stanęły drużyny w następującym składzie:
C r a c o v i a: Popiel, Gintel, Fryc, Styczeń, Cikowski, Synowiec, Mielech, Kotapka, Kałuża, Kogut, Szperling.
M a k k a b i: Osiek, Silberspitz, Schneider II, Tislowitz, Kleinman, Weiss, Tigner, Heim, Perlmutter, Schneider I, Klein.

Cracovia chwyta odrazu maksymalne tempo, chcąc z miejsca zapewnić sobie zwycięstwo. Zdemontowanym nieco tyłom Makkabi, nie udaje się bronić dłużej ponad 8 minut, po których w ciągu kliku minut następują trzy piękne z najprecyzyjniejszej kombinacji i najforsowniejszego tempa zdobyte bramki, a to przez nieobstawionego Kałużę "główką" z rzutu kornerowego w 8 min., w 11 przez tegoż samego gracze z podania Mielecha i w 15 min. celnym strzałem Koguta. W następnej półgodzinie gra się nieco wyrównuje. Cracovia na stało takiego gwałtownego tempa prowadzić nie może. Makkabi przytomnieje i rozwijać poczyna ataki, rozbijające się o znakomitą w tym dniu obronę Cracovii. Kilka niebezpiecznych sytuacji broni Popiel. Atak Makkabi nie umie się zdobyć na odwagę strzału. Do pauzy 3:0 na korzyść Cracovii. Po pauzie grę prowadzi Makkabi. Zmiana Schneidera I na lewe skrzydło posuwa atak nieustannie naprzód. Cała drużyna gra z niewidzianą dotąd w Krakowie ambicją i poświęceniem. Makkabi nieprzerwanie atakuje. Tyły białoczerwonych zaczynają grać niepewnie. Wytrzymałość Makkabi i jej tradycja gry po pauzie, wywołują wrażenie możności zdobycia pewnych punktów. W tej sytuacji pada Schneider I po minięciu w gwałtownym biegu Stycznia i Gintla w haniebny sposób na trawnik i doznaje ciężkiej kontuzji lewego ramienia, tak, że musi z gry się wycofać. Makkabi gra w dziesiątkę i mimo to ma stanowczo przez jakich 20 min. nawet przewagę nad Cracovią, która zmęczona nieco własnem początkowem tempem, od pauzy chwytała się często środków zbyt brutalnych, jakich już dawno u Cracovii nie widzieliśmy i której jej wcale zaszczytu nie przynoszą, tembardziej, że wykazała niejednokrotnie niezbicie, iż swoją nadzwyczajną formą i przepiękną kombinacją potrafi bez nielojalnej i niesportowej metody brutalizowania gry, także zwyciężać i przodować. -- Ku końcowi gry nad zmęczonymi graczami Makkabi uzyskuje Cracovia jeszcze 2 goale strzelone przez Koguta i Kałużę.

Powyższym matchem wykazały obie drużyny wysoki poziom gry, jakiej już dawno w Krakowie nie widziano wśród drużyn polskich. Cracovia koncertowała tak jako całość, jak i indywidualnie. takiej gry, jak w dniu czwartkowym Cracovia dotąd jeszcze nie pokazała. Ale i Makkabi, mimo dotkliwej klęski i mimo osłabienia drużyny grała szczególnie po pauzie tak pięknie i z takie poświęceniem, jakiego jeszcze dotąd u tej drużyny nie widzieliśmy. -- Najlepszym na placu, był pomocnik Makkabi Kleinman, który, mając przeciw sobie niezrównaną trójkę środkową Cracovii, przewyższał wszystkich pomocników mimo to swoją inteligencją, swoim zapałem i ruchliwością. Gra jego czwartkowa stawia tego gracza stanowczo w rząd z najlepszych naszych pomocników. -- O graczach Cracovii zbyteczem jest się rozwodzić. Wszyscy byli znakomitymi. Wśród Makkabi szwankowały pewne pozycje, szczególnie nieuchwycenie systemu gry Cracovii, która do pauzy grała kombinacją "Innentrio", po pauzie skrzydłami i niezastosowanie defenzywnej akcji do tego systemu zdradzało brak orjentacji taktycznej, nadto jeszcze ciągle brak psychicznego nastroju i woli do zwyciężenia nawet niepokonanej Cracovii. -- Dla Makkambi jest natychmiastowym problemem i conditio sine qua non (przyp. z łac. warunek niezbędny), trener i to pierwszorzędny, gdyż bez wyższego i systematyczniejszego treningu, drużyna ta, posiadająca dobry i inteligentny materjał, naprzód się własnymi wysiłkami nie zdoła posunąć. A kto nie idzie naprzód, cofa się. -- Cracovia zaś wspaniałą grą swą, abstrahując od uwag wyżej wyłuszczonych, wykazała tak wysoką klasę, że możemy z zupełnym spokojem wyczekiwać jej spotkania z drużynami zagranicznemi.

Sędziował p. Obrubański stanowczo za łagodnie, nie umiejąc utrzymać w karbach brutalnej części gry.
Źródło: Tygodnik Sportowy nr 3 z 3 czerwca 1921


Dwutygodnik Sportowy

Relacja z meczu w poznańskim Dwutygodniku Sportowym
Drugie spotkanie "Cracovji" z "Makkabi" o mistrzostwo klasy A. okręgu krakowskiego, kończy się przegraną "Makkabi" 5:0 (3:0), która równocześnie zasługuje na ostrą naganę, ponieważ grała zbyt ostro i brutalnie.
Źródło: Dwutygodnik Sportowy nr 6 z 2 lipca 1921Mecze sezonu 1921

Wawel Kraków 1921-03-13 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Bielsko 1921-03-20 Cracovia - Bielsko 8:1  Sturm Bielsko 1921-04-03 Cracovia - Sturm Bielsko 6:0  Naprzód Lipiny 1921-04-04 Cracovia - Naprzód Lipiny 10:0  Wisła Kraków 1921-04-10 Wisła Kraków - Cracovia 0:3  Makkabi Kraków 1921-04-16 Cracovia - Makkabi Kraków 6:2  Jutrzenka Kraków 1921-04-24 Jutrzenka Kraków - Cracovia 1:10  Polonia Warszawa 1921-05-01 Cracovia - Polonia Warszawa 7:1  Jutrzenka Kraków 1921-05-05 Cracovia - Jutrzenka Kraków 6:0  Czarni Lwów 1921-05-22 Cracovia - Czarni Lwów 6:1  Makkabi Kraków 1921-05-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Polonia Warszawa 1921-05-29 Polonia Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1921-06-05 Cracovia - Wisła Kraków 5:0  Jutrzenka Kraków 1921-06-11 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Czarni Lwów 1921-06-12 Czarni Lwów - Cracovia 0:2  Honvéd Budapeszt 1921-06-18 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:0  Honvéd Budapeszt 1921-06-19 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:4  Makkabi Kraków 1921-06-25 Cracovia - Makkabi Kraków 5:0  Warta Poznań 1921-06-26 Cracovia - Warta Poznań 6:2  Újpest Budapeszt 1921-07-03 Cracovia - Újpesti Budapeszt 2:1  Wacker Wiedeń 1921-08-07 Cracovia - Wacker Wiedeń 0:1  Terézvárosi Budapeszt 1921-08-14 Cracovia - Terézvárosi Budapeszt 1:1  Pogoń Lwów 1921-08-21 Cracovia - Pogoń Lwów 2:0  ŁKS Łódź 1921-08-28 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Polonia Warszawa 1921-09-04 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Jutrzenka Kraków 1921-09-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Makkabi Kraków 1921-09-10 Cracovia - Makkabi Kraków 11:0  BBSV Bielsko 1921-09-11 Cracovia - BBSV Bielsko 2:1  Warta Poznań 1921-09-18 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1921-09-25 Polonia Warszawa - Cracovia 1:2  Ferencváros Budapeszt 1921-10-01 Ferencváros Budapeszt - Cracovia 1:0  MTK Budapeszt 1921-10-02 MTK Budapeszt - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1921-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Slovan Ostrawa 1921-10-13 Cracovia - Slovan Ostrawa 4:0  ŁKS Łódź 1921-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 0:4  Warta Poznań 1921-10-23 Cracovia - Warta Poznań 6:1  Pogoń Lwów 1921-10-30 Pogoń Lwów - Cracovia 2:5  Makkabi Kraków 1921-11-06 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Kluby Klasy B 1921-11-20 Cracovia - kluby Klasy B 2:1