mistrzostwa Polski

"Mistrzostwo Polski w pływaniu." -

Mistrzostwo Polski w pływaniu.

Relacja z zawodów w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Wyniki zawodów pływackich; W biegu na 100 m. dla kobiet stylem dowolnym zwyciężyła pani Tratlowa z klubu Polonia w czacie 1 min. 48’5 sekundy, bijąc rekord polski o 1'2 sekundy.

W biegu na 100 m. na wznak o mistrzostwo armii zwyciężył plutonowy Smolka z 20 p. p. w czasie 1 min. 35 sek.
W finałowym biegu na 100 m stylem dowolnym dla panów zwyciężył Kuncewicz (Warszawski klub wioślarski). Czas 1 min. 17'5 sek.
W finałowym biegu na 200 m. stylem klasycznym dla panów zwyciężył Jurkowski K. U. W Czas 3 min. 27’3 sek.
W biegu na 200 m. stylem klasycznym dla pań zwyciężyła Keiserówna (Klub Giszowiec) 3 min. 57’3 sek.
W biegu na 200 m. stylem dowolnym o mistrzostwo armji zwyciężył Jurkowski (1 pułk szwoleżerów) w 3 min. 32’5 sek.
Skoki:
A) Z trampoliny dla pań: zwyciężyła p. Hegieds (Warszawski Klub Wioślarski).
B) Z trampoliny dla panów: zwyciężył Sieńkowski (Cracovia).

W ogólnej klasyfikacji zwyciężyła krakowska Jutrzenka, zdobywając ogółem 128 punktów, cztery pierwsza i drugie oraz trzy trzecie i dwie czwarte nagrody, drugie miejsce przypadłe Warszawskiemu Klubowi Wioślarskiemu, który zdobył 98 punktów.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 232 z 25 sierpnia 1925

"Mistrzostwa Polski w pływaniu." -

Mistrzostwa Polski w pływaniu.

W uzupełnieniu sprawozdania częściowego z zawodów pływackich o mistrzostwo Polski w Warszawie, zamieszczonego we wczorajszym numerze naszego pisma, podajemy wynik; tychże zawodów z dn. 22 b. m. i ogólną ich klasyfikację.

Pierwszy dzień rozgrywanych w Warszawie w porcie praskim czwartych państwowych mistrzostw pływackich, o ile pod względem sportowym przyniósł tylko dwa rekordy polskie, o tyle pod względem organizacyjnym odniósł sukces całkowity. Imponujący rozmach organizacji uczynił z tych zawodów wielką manifestację propagandową sportu pływackiego w stolicy. Nadzwyczaj silna konkurencja klubów małopolskich, śląskich, wielkopolskich i, stołecznych wywołała ogromne zainteresowanie naszych sfer sportowych.
Wyniki: 100 mtr. nawznak dla pań: 1) Schӧnfeldówna (Jutrzenka, Kraków) 1.52'8, pierwszy rekord polski; 2) Sobolewska (Unja, Poznań); 3) Laksówna (Jutrz.). 106 mtr. nawznak dla panów: 1) Schӧnfeld (Jutrz.) 1.85'6; 2) Smolka (Crac); 3) Trafi (Koło W. W.). Skoki wieżowe panów: 1) Schunfeki; 2) Lipiński (A. Z. S. warsz.); 3) Sieńkowski (Crac.). Stoki wieżowe pań: 1) Segeda (W. K W. Warsz.); 2) Frydmanówna; 3) Tyrmundówna (obie Makabi Warszawa). 400 mtr. st. dow. pań: 1) Trottowa (Polonja Warsz.) 8.31'8, rekord polski (własny) pobiły o 8 sek.; 2) Schraiberówna (Jutra.); 3) Huschbergerówna (Schwimmesrein, Poznań); 400 mtr. st. dow. panów: 1) Kuncewicz (W. K. W.) 7.05; 2) Jurkowski (Koło W. W.) 7.22'6; 3) Siwicki II (W. T. W.). 1.500 mtr. st dow. 1) Siwicki II (W. T. W.) 30.11'9; 2) Jurkow¬ska 80.12. Niespodziewana porażka rekordmana Pol¬ski, który dał się minąć o długość ręki na ostatnich pociągnięciach. Przedbiegi na 200 mtr. st. klas, panów: I serja: 1) Siwicki I (W. W. W.) 3.46'4; 2) Hukaczek (Crac.); 3) Imich Warta-Częstochowa). II serja: zgromadziła wszystkich lepszych zawodników: 1) Jurkowski 3.29; 2) Rittermn (Jutra) 3.43; 3) Semadeni (A. Z. S. Warsz.) 3.44'5. Przedbiegi na. 100 mtr. st. dow. panów: 1 serja: 1) Sieńkowski (Crac.) 1.82'4; 2) Schӧnfeld; 8) Joffe (Mak. Warsz.). II serja: 1) Kuncewicz 1.17X5; 2) Bętkowski (X. W. W.) 159; 3) Matyszek (A. Z. S.) 1.34.
Ogólna klasyfikacja dotychczasowa zawodów, jest nasi.: 1) Jutrzenka—Kraków 128 pkt; 2) W. K. W. —Warszawa 77 pkt.; 3) Makabi—Warszawa 61 pkt.; 4) K. W. W. — 57 pkt.; 5) Cracovia — 45 pkt.; 6) Polonja. — 36 pkt.; 7) A. Z. S. — 24, pkt; 8) W. T. W. — 22 pkt.; 9) Giszowiec — 21 pkt; 10) JL. S. Kraków — 21 pkt.; 11) S. V. Poznań — 17; 12) Unja —Poznań — 9.

Rozdania nagród dokonał prez. m. st. Warszawy, a w uroczystej mewie zaznaczył, że magistrat w najbliższej przyszłości przystąpi do budowania pływalni.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 233 z 26 sierpnia 1925

"Zakończenie zawodów pływackich o mistrzostwo Polski i W. P." -

Zakończenie zawodów pływackich o mistrzostwo Polski i W. P.

Trzeci dzień zawodów pływackich w Warszawie, przyniósł następujące wyniki: finał 100 m. st. dow. o mistrzostwo w armji: po dwu przedbiegach wygrywa Kuncewicz 1:18,2; 2) Bętkowski; 3) Nowa¬kowski- 400 m. o mistrzostwo armji: 1) Kuncewicz 6:55.5 (rekord polski), 2) Smolka, 3) Nowakowski. 1000 m. o mistrzostwo armji: 1) Jurkowski 19:27,3, (rekord polski), 2) Mazurek. 3) Jurkowski.

Poza tom odbyły się próby pobicia rekordów polskich, wszystkie udano: 50 m. st dow. dla pań: Nowakówna (AZS. Kraków) 48.4; 100 m. st klas. — Kajzarówna (Giszowiec — G6my Śląsk) 1:48,1 — rekord polski, st dow. również pobity. 400 m. st. klaa dla pań: Kajzerówna (Cisz.) 8:22,0 — rekord st. dow. pobity. 500 m. st dow. dla pań: Trattowa (Pol.) 11:19,4.

W klasyfikacji kręgowej w zawodach o mistrzostwo Polski, zwyciężyła Warszawa (277 pkt.) przed Krakowem (195 pkt.). Puhar M. S. Wojsk zdobyła K. S. Jutrzenka (Kraków).
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 235 z 28 sierpnia 1925