1927-04-17 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 17 kwietnia 1927

Cracovia - Vasas Budapeszt

0
:
0

(0:0)Herb_Vasas Budapeszt


Skład:
Wiśniewski
Bill
Zastawniak I
Kahane
Chruściński
Zastawniak II
Kubiński
Nawrot
Kałuża
Gintel
Ptak

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Jakub Seidner z Krakowa
Widzów: 3 200

Skład:
Nyerges
Kövego
Klein
Reiner
Purczeld
Krajcsovics
Brunecker
Takács
Jelinek
Szentmiklóssy
Himmer

Ustawienie:
2-3-5
Mecz następnego dnia:

1927-04-18 Cracovia - Vasas Budapeszt 2:2


Opis meczu

Stadjon

Vasas – Cracovia 0 : 0. Vasas nie pokazał tej gry, jaką widzieliśmy w zeszłym roku, pozatem osłabiony był brakiem kilku pierwszorzędnych graczy. Do przerwy Cracovia demonstrowała „dawne czasu”, po przerwie tempo osłabło, gdyż obie drużyny oszczędzały się przed następnym meczem. Gra toczyła się bez wyraźnej przewagi którejkolwiek z drużyn. Z Cracovii zasłużyli na uznanie Kałuża, który doskonale prowadził atak i Zastawniak w obronie. W Vasasie Brumeker (pr. skrzydł.), zawiódł natomiast Takacs, który był widocznie nie w formie. W ogóle u Vasasu najbardziej zastanawiała powolna, bodaj nawet hyperkombinacyjna gra, tak rzadko spotykana i biegunowo przeciwna temperamentowi Węgrów. Sędzia p. Seidner dosyć dobry.
Źródło: Stadjon nr 16 z 19 kwietnia 1927 [1]

"CRACOVIA w WALCE z VASASEM (BUDAPESZT)
dwukrotnie uzyskuje wynik nierozstrzygnięty" -
Przegląd Sportowy

CRACOVIA w WALCE z VASASEM (BUDAPESZT)
dwukrotnie uzyskuje wynik nierozstrzygnięty

Zgodnie z wieloletnią tradycją gościł u Cracovii w czasie ostatnich Świąt znany i szczególnie popularny w Krakowie Vasas. Pobyt Vasasu w Krakowie – jako pierwszej zawodowej drużyny węgierskiej – dał możność pewnego porównania naszych piłkarzy amatorskich z zawodowcami. Porównanie to wypadło dla nas korzystnie. Już w pierwszym dniu zawodów, na trudnym, oślizgłym terenie, drużyna krakowska wykazała swe niepoślednie umiejętności techniczne, nieustępujące w niczem Vasasowi. To też inicjatywa należała przeważnie do Cracovii.

Piękna pogoda drugiego dnia dała widzom jeszcze więcej emocji. Klasyczne pociągnięcia kombinacyjne Vasasu dawały wiele pracy tyłom Cracovii, pracującym wyśmienicie. Gra obustronnie znacznie ostrzejsza, niż dnia poprzedniego. Zapowiadali to zresztą w pierwszym dniu goście, zagrożeni ze strony swego zarządu utratą djet – co ich i tak spotkało.

Vasas przedstawił się jako drużyna grająca nadzwyczaj fair. Gracze technicznie doskonali, specjalnie Takacs i Himmer. Kombinacyjnie bez zarzutu. Uderza przytem ciągłość kontaktu między pomocą i atakiem.

Cracovia, ciągle niestety bez Sperlinga, odpowiedziała swemu trudnemu zadaniu. Drużyna pracowała b. dobrze, Wiśniewski na mokrym terenie (słaba jego strona) grał jak za swych najlepszych czasów. Obrońcy i pomoc szachowali skutecznie groźny atak Vasasu, przyczem Kahan „zatkał” dosłownie Himmera. Atak pozbawiony Sperlinga i skazany wskutek tego na prowadzenie gry więcej środkiem czy prawą stroną funkcjonował dobrze, choć mało skutecznie.

Vasas: Nyerges – Kövego, Klein – Rommes, Puredol, Krajscovicz – Brunnecker, Takacs, Jellinek, Szentmiklosy, Himmer.

Cracovia: Wiśniewski – Bill, Zastawniak I – Kahan , Chruściński, Zastawniak II – Kubiński, Nawrot, Kałuża, Gintel, Ptak.

17 IV. Z deszczem i śniegiem rozpoczęły się te zawody, 9-te między obiema drużynami. Mimo śliskiego gruntu gra z miejsca przybiera ostre tempo. W 4 min. wyrabia Kałuża pozycję Nawrotowi, którego strzał broni bramkarz na korner. Następują 3 wolne przeciw Węgrom, z których drugi skierowuje Nawrot głową ponad bramką. Kombinacja Bill – Chruściński – Gintel – Kałuża kończy się strzałem Kałuży w ręce bramkarza. Podobnie strzela Takacs. Po krótkiej grze w środku boiska i spalonym Gintla, atak Vasasu unicestwia wybiegiem Wiśniewski. W 20 i 21 min. strzały Kałuży i Kubińskiego bez rezultatu. Koniec połowy należy wyłącznie do Cracovii, niewyzyskującej ani 3 wolnych, ani kornerów.

Po przerwie wzmagający się wiatr utrudnia grę, specjalnie Cracovii. Strzały Jellinka i Takacsa chwyta Wiśniewski. W 5 min. przeprowadza atak Kubiński i solowy bieg kończy strzałem w aut. W 12 min. offside ratuje niebezpieczną sytuację pod bramką Cracovii. 16 min. przynosi zwarty atak Cracovii, który pudłuje Ptak. W 24 min. piękny bieg pr. skrzydła Vasasu, centrę strzela w powietrze Szentmiklosy tuż obok. Strzały Takacsa i Jellinka broni Wiśniewski.

Zawody mimo fatalnej pogody ściągnęły na boisko Cracovii 3.200 osób.

Sędzia p. Seidner dobry.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 16 (309) z 23 kwietnia 1927 [2]