Stadjon

Cracovia - I.F.C. 1:1 (1:1).

Drużyna katowicka wystąpiła bez Tischauera (grał Sośnica), Cracovia zaś w pełnym składzie.

Gra prowadzona była w niezbyt silnem tempie i przedstawiała się zupełnie równorzędnie.

Publiczność, zgromadzona w liczbie 9 tysięcy, nie miała pełnego zadowolenia, gdyż mecz nie należał do interesujących. Obfitował on natomiast w szereg momentów brutalnych.

Zaody rozstrzygnięte zostały już w pierwszej połowie. W 30 min. Görlitz głową uzyskuje prowadzenie dla gospodarzy. Cracovia wyrównywa przez najlepszego z napadu Kałużę w 35 min. z przeboju. Przewagę w polu miał IFC, natomiast akcje Cracovii były groźniejsze.

Sędzia p. Rettig z Łodzi spełnił trudne zadanie bardzo dobrze.
Źródło: Stadjon nr 28 z 10 lipca 1928 [1]

Po sensacyjnej porażce Cracovii z Ruchem poniesionej w maju w Królewskiej Hucie (4:1) przypuszczano na Śląsku że Cracovia należy do słabszych w lidze, tymczasem niedzielne zawody wykazały, że potrafi ona jeszcze pokazać swój dawny lwi pazur i stać się groźnym przeciwnikiem.

W czasie ostatnich zawodów w Cracovii wyróżnili się przed innymi: Zastawniak na lewej pomocy, Calder w obronie, Kałuża przypominając swoją grą dawne świetne czasy Cracovii. Ale i przeciwnicy stali na wysokości zadania Spałek jako bramkarz uratował swoje barwy od niejednego goala. Heidenreich znowu pokazał że jest żelaznym obrońcą, a Görlitz ofiarnością w ataku starał się poprawić wynik dla I.F.C.

Atak Cracovii częściej gości na polu karnem gospodarzy, lecz Spałek i Heidenreich wyjaśniają pewnie najgroźniejsze sytuacje. W 30 min z kornera zdobywa IFC przez Goerlitza 1 jedyny punkt. Od tej chwili gra staje się bardzo żywa i niezwykle zajmująca Cracovia narzuciła gospodarzom swój styl i system gry, przyczem wychodziła z ciężkich sytuacyj zwycięsko. Wyrównała w 37 minucie po przyziemnej centrze Sperlinga, którą chwycił Kałuża, a minąwszy po mistrzowsku Wieczorka, usadowił piłkę lekkim strzałem w lewy róg bramki.

Po zmianie pól I.F.C ma lepszą część boiska mimo to Cracovia nadal jest drużyną groźniejszą. Na ogół była gra do końca wyrównana.

Sędziował p. Rettig z Łodzi bardzo słabo i niezdecydowanie, nadto przetrzymywał zbytecznie grę i wdawał się w argumentację z graczami. Widzów ponad 6000.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 28 z 14 lipca 1927 [2]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Dzisiejsze zawody zgromadziły z górą 8 tysięcy widzów. Gra naogół przeszła spokojnie, aczkolwiek obustronnie prowadzona była bardzo ostro, a miejscami nawet brutalnie. Gdyby nie energja sędziego Raettiga z Łodzi, doszłoby niewątpliwie do awantury, nietylko między graczami, ale i między publicznością, manifestującą żywo swoje sympatje dla jednej względnie drugiej strony. Wyjątek od karnego naogół zachowania się obu drużyn, stanowiło tylko wykroczę nie Kałuży, który minutę przed końcem opuścił demonstracyjnie boisko. Drużyna Cracovii wystąpiła w składzie normalnym, drużyna 1. F. C. zaś osłabiona brakiem środkowego pomocnika Tichauera, którego zastąpił Sośnica.

Ten fakt wpłynął na całość gry, w ten sposób, że drużyna I. F. C. w polu doskonała, pod bramką załamywała się. Nit bez winy był tu i Goerlitz II, który aczkolwiek doskonale kierował atakiem, jednak źle kombinował, wskutek czego akcja I. F. C nie miała swojego normalnego wykończenia. Trio obronne, jak również pomocnicy wspomagali co prawda swój atak, jednak ten zupełnie nie strzelał i oddał przez cały czas najwyżej 5 strzałów, tylko od czasu do. Czasu zatrudniając Szumca, bramkarza Cracovii. Cierpiała na tern całość gry, zwłaszcza ze i Cracovia grała raczej defenzywnie. Widać było przez cały czas, że drużyny poprostu boją się siebie nawzajem i wolą raczej się bronić naogół Cracovia przez swoje skrzydła częściej zagrażała bramce miejscowych, niż ci ostatni gościom.

Pierwsza połowa gry była zupełnie niecie kawa wobec braku ofiarności i ambicji obu drużyn. W 30 minucie z rogu, dobrze strzelonego przez Joszkego. Goerlitz uzyskuje głową pierwszą bramkę. Po krótkiej konsternacji Cracovia przypuszcza atak, rezultatem które go Kałuża z ładnego przeboju strzela wyrównującą bramkę w sam róg. Druga połowa u pływa na obustronnych atakach, w których niebezpieczniejsi byli atoli Krakowianie pod dowództwem Kałuży. Bladziej natomiast grał dziś Gintel, który nie mógł się dostosować do całości drużyny. Obie drużyny, nie mogąc zdobyć decydującej bramki, uciekają się do gry bardzo ostrej, rezultatem czego była kontuzja Ptaka, którego zniesiono z boiska na przeciąg 10 minut.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 189 z 10 lipca 1928

Mecze sezonu 1928

Krowodrza Kraków 1928-02-26 Cracovia - Krowodrza Kraków 3:2  Podgórze Kraków 1928-03-04 Cracovia - Podgórze Kraków 4:1  Czarni Lwów 1928-03-25 Cracovia - Czarni Lwów 6:0  TKS Toruń 1928-04-01 TKS Toruń - Cracovia 2:3  Hertha Wiedeń 1928-04-08 Cracovia - Hertha Wiedeń 5:3  Hertha Wiedeń 1928-04-09 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:1  Śląsk Świętochłowice 1928-04-15 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 2:1  Ruch Chorzów 1928-04-22 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Warszawianka Warszawa 1928-04-29 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:1  Pogoń Lwów 1928-05-06 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  Legia Warszawa 1928-05-13 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Warta Poznań 1928-05-20 Warta Poznań - Cracovia 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1928-05-27 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 2:5  Wisła Kraków 1928-06-03 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Klub Turystów Łódź 1928-06-17 Cracovia - Klub Turystów Łódź 5:1  Polonia Warszawa 1928-06-24 Polonia Warszawa - Cracovia 1:3  Pogoń Lwów 1928-06-30 Pogoń Lwów - Cracovia 3:3  Czarni Lwów 1928-07-01 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  1.FC Katowice 1928-07-08 1.FC Katowice - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-07-15 Cracovia - Hasmonea Lwów 3:2  ŁKS Łódź 1928-07-22 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0  Śląsk Świętochłowice 1928-08-05 Śląsk Świętochłowice - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1928-08-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Warszawianka Warszawa 1928-08-19 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:1  TKS Toruń 1928-08-26 Cracovia - TKS Toruń 3:0  Ruch II Chorzów 1928-08-28 Cracovia - Ruch II Wielkie Hajduki 9:1  Pogoń Nowy Bytom 1928-09-02 Cracovia - Pogoń Nowy Bytom 2:0  Wisła Kraków 1928-09-09 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Pogoń Lwów 1928-09-16 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1928-09-23 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Warta Poznań 1928-09-30 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Klub Turystów Łódź 1928-10-07 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-10-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1928-10-21 Cracovia - Polonia Warszawa 0:1  Czarni Lwów 1928-11-01 Czarni Lwów - Cracovia 4:3  ŁKS Łódź 1928-11-04 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Makkabi Kraków 1928-11-17 Makakbi Kraków - Cracovia 3:1  SK Moravská Ostrava 1928-11-18 Cracovia - SK Moravská Ostrava 6:1  1.FC Katowice 1928-11-25 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1