Kępiński
Sperling

2-3-5

1929-04-07 Cracovia II - Krowodrza Kraków 2:1

Inauguracja sezonu ligowego we Lwowie wypadła pod złemi auspicjami. W sobotę zaczął padać intensywnie śnieg. W niedzielę rano pojawiło się wprawdzie słońce, jednak już po południu zrobiło się znów szaro i zimno i drugą część meczu przeprowadzono wśród silnej zawiei śnieżnej.

Pierwsze zawody – jeśli uwzględnimy ciężkie warunki i początek sezonu, stały na stosunkowo nienajgorszym poziomie.

Oceniając całokształt gry stwierdzić należy, że wynik remisowy 2:2 był słuszny. Cracovii należał się jeden punkt za jej piękną i stylową grę w pierwszej połowie. Czarni zasłużyli sobie na nagrodę za zapał i ambicję, którą wykazali po przerwie, szachując całkowicie groźnego przeciwnika.

Cracovia, stojąc technicznie znacznie wyżej od Czarnych, przyzwyczaiła się do swego boiska i po pierwszych już cięgach opanowała grę. Najlepsze jednak centry Sperlinga czy Kubińskiego szły na marne, ponieważ trójce środkowej brakło energji i strzału. Kałuża był zawsze jeszcze niedoścignionym kierownikiem napadu. Malczyk i Kempiński technicznie dobrzy, w polu odpowiadają zadaniu, pod bramką gdy zachodzi potrzeba indywidualnej akcji, kończy się ich wartość. Sperling i Kubiński reprezentują wciąż jeszcze wysoką klasę techniczną. W pomocy najlepiej prezentował się Mysiak. Chruściński przypominał jak zwykle raczej obrońcę, niż środkowego pomocnika. Ptak miał sporo słabych momentów. W obronie Zastawniak II znacznie lepszy od brata. Po przerwie obydwaj grali gorzej. Szumiec nie miał wprawdzie wiele do roboty, jednak to co pokazał wystarczyło, by mieć co do gry jego pewne zastrzeżenia.

Wydać krytykę o Czarnych jest dzisiaj rzeczą trudną. Faktem jest, że trójka obronna trzymała się b. dobrze, a Chmielowski był jednym z najlepszych graczy. W pomocy zwracał uwagę Piłat II. Olejniczak b. pracowity popadał w manierę obrońcy. Witkowski słaby. Napad nie kleił się. Bramki były zasługą błędów przeciwnika i specjalisty w ich wykorzystywaniu – Nastuli. Debiut Reymana wypadł słabo. ze skrzydłowych Piłat I lepszy od Harasymowicza.

Gra w pierwszej połowie należy do Cracovii, demonstrującej pokazowy futbol, pozbawiony jednak realnego efektu. Dopiero w 22-ej minucie udaje się Kałuży umieścić piłkę dalekim strzałem w siatce.

Po przerwie obraz się zmienia. Czarni przejmują inicjatywę i w 10-ej minucie, wykorzystując nieporozumienie obrony, strzela Nastula wyrównującą bramkę. W 33-ej minucie Zastawniak II zamiast piłkę wykopać podaje do tyłu, Nastula jest na miejscu i Czarni prowadzą 2:1. Napór gospodarzy zwolna słabnie, atak Cracovii w 35-ej minucie kończy się rzutem karnym, który stanowi dla widzów tajemnicę. Sperling wyrównuje. Ostatnie minuty gry należą do Cracovii, której napastnicy nie umieją wykorzystać najprostszych sytuacyj.

Sędzia p. Krukowski z Warszawy słabo się orjentował.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 16 z 13 kwietnia 1929 [1]

Stadjon

We Lwowie. Cracovia i Czarni grali na remis 2:2 (1:0). Pierwsze kroki tegorocznych mistrzostw ligi we Lwowie zostały postawione, jednak ani wynikiem, ani też grą nie można być zbudowanym, najmniej zaś pierwszym tym strzałom dopisała pogoda, bo przez cały czas zawodów sypał śnieg jak za dobrych listopadowych lub grudniowych czasów.
Gra w pierwszej połowie była nawet nudna, bo Cracovia grając z wiatrem miała tak rażącą przewagę, że bez skrupułów można by to nazwać gnieceniem. Dopiero pod koniec w ostatnich trzech minutach Czarni przeprowadzili kilka ataków oczywiście niewykorzystanych. Zanosiło się więc na klęskę Czarnych, jednak już po przerwie obraz gry zmienił się zupełnie, bo Czarni zaczęli grać rozumnie. Nastula dobrze kierował napadem, Reyman i Sawka nieźle współpracowali, to też Czarni przez pierwszych 25 minut byli stałymi gośćmi pod bramką Cracovii, zagrażając bardzo poważnie. W tej więc części gry Czarni nie tylko zdołali wyrównać ale i uzyskali prowadzenie. Po drugiej jednak bramce zerwała się Cracovia i już do końca gra była wyrównana, przyczem ataki obu stron były niebezpieczne, jednak kończyły się w najlepszym razie rogami, dopiero ręka Chmielowskiego na polu karnem rozstrzyga o wyniku, bo Kubiński karnego pewnie wykorzystuje.
Źródło: Stadjon nr 15 z 11 kwietnia 1929 [2]

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Drużyna Cracovii zjechała w następującym składzie: Szumieć, Zastawniak I., Zastawniak II., Ptak, Chruściński, Mysiak, Kubiński, Malczyk II., Kałuża, Kępiński, Sperling. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, mimo, że ani warunki atmosferyczne, ustawiczny śnieg i zamarzłe boisko ku temu się nie nadawały. Cracovia taktycznie i technicznie lepsza od Czarnych przewyższała ich również pod względem startu.

W pierwszej połowie gry Czarni, grając swój pierwszy mecz w sezonie, ustępowali przeciwnikowi, który przy lepszej dyspozycji strzałowej mógł uzyskać 3—4 bramki. W rzeczywistości uzyskała Cracovia tylko 1 bramkę, której strzelcem w 22 minucie był Kałuża, zyskując ją pięknym strzałem w prawy róg.

Po przerwie obraz gry zmienia. Czarni energicznie nacierają w 10 minucie Nastula zdobywa pierwszą bramką z winy Zastawaiaka I a następnie drugą. „Wyrównanie" uzyskuje Cracovia z wątpliwego rantu karnego, którego strzelcem był Kubiński Z drużyny Cracovii najlepszy Kałuża i Sperling. W obronie Zastawniak młodszy. U Czarnych najlepsza trójka obronna, tudzież Nastula. Występujący w barwach Czarnych gracz Wisły Rejman III nie zgrał się jeszcze z nowym ze¬społem wniósł jednak dużo zmysłu taktycznego do gry. Sędziował p. Krukowski z Warszawy. Widzów około 1.600.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 96 z 9 kwietnia 1929

Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2