Peterek
Sobota
K. Frost

2-3-5

Zawodnicy Ruchu przed meczem. Widoczni: Herman Kremer, Stefan Katzy, Augustyn Kiełbasa, Jan Badura, Wincenty Gensior, Franciszek Zorzycki, Wilhelm Kałuża, Paweł Buchwald, Teodor Peterek, Józef Sobota, Karol Frost. "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [1]
Podczas meczu. "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [2]
podczas meczu
Kałuża (C) walczy z Katzym

"RUCH NA CZELE TABELI LIGOWEJ" -

RUCH NA CZELE TABELI LIGOWEJ

Ruch: Kremer; Katzy, Kiełbasa; Badura, Gąsior, Zorzycki; Kałuża, Buchwald, Peterek, Sobota, Frost.

Cracovia: Szumiec; Zastawniak I, II; Ptak, Chruściński, Mysiak; Kubiński, Malczyk II, Kałuża, Kempiński, Sperling.

Sensacyjna seria zwycięstw Ruchu nie doznała przerwy, jak się tego spodziewano. Przeciwnie, wynik spotkania z Cracovią, do tego na ich boisku, zdawałby się pozornie świadczyć o wysokiej klasie Ruchu. Tak jednak nie jest. Nie wysoka klasa Ruchu, lecz nieefektywna w napadzie, a lekkomyślna w tyłach, specjalnie w obronie gra Cracovii, umożliwiła Ruchowi sukces.

Ślązacy imponowali zapałem, pracowitością i przedewszystkim ??? wykorzystywaniem błędów przeciwnika, czego klasycznym przykładem były wszystkie bramki.

Gra ich ataku opiera się na szybkiem przenoszeniu piłki długiemi rzutami, co ułatwiała Ruchowi bezmyślna, po przerwie, gra tyłów Cracovii.

Pomoc gości bardzo pracowita. Najlepszym graczem Ruchu był bezsprzecznie bramkarz, Kremer, oraz obrońca Katzy.

Cracovia miała jeden z ??? dni w swej historii. Do pauzy prowadziła grę piękną, kombinacyjną polu, zawodziła zaś zupełnie pod bramką. Brak strzału, miekość aż skandaliczna, nie pozwoliła na wyzyskanie 3-4 doskonałych pozycyj.

O ile pierwsze 45 minut nazwać możemy pięknemi dla oka, to po pauzie gra Cracovii miała braki wprost elementarne. Atak, specjalnie młodzi łącznicy, nie zdołali przystosować się do szybkości przeciwnika. Nawet do pustej bramki nie potrafiono strzelić.

Znacznie gorzej było w tyłach. Lekkomyślne ustawianie się, podawanie przed swą bramką, chodzenie po dwu do piłki, wogóle cały szereg zasadniczych błędów, cechowały tę grę. W tych warunkach Szumiec w bramce niemniej niebezpieczeństw musiał oczekiwać od swych współgraczy, niż od Ruchu.

Pierwsza minuta przynosi atak Sperlinga, broni Kremer. Inicjatywa pozostaje ciągle u Cracovii. Ruch rzadko inscenizuje przeboje. Seria ataków Cracovii nie może znaleźć egzekutora najłatwiejszych pozycyj. Pozatem doskonały Kremer ratuje szczęśliwie centrę Kubińskiego i korner; w chwilę potem przenosi głową Kałuża. Znów Malczyk czy Kempiński zwlekają ze strzałem i tracą piłkę. Mimo wielkiej przewagi nie potrafi Cracovia strzelić ani jednej bramki.

po przerwie znów atakuje Cracovia podobnie bezowocnie jak dotąd. Nadomiar złego obrona wysuwa się zbyt naprzód, pomocnik prawy wózkuje, co ułatwia napastnikom Ruchu akcje. Wkradające się w grę Cracovii zamieszanie wykorzystuje Ruch. Pierwsza piłka wpada do pustej bramki, gdy Szumiec wybiegł wskutek ???. Podobnie, dzięki pomocy graczy Cracovii uzyskuje Ruch dalsze 2 bramki i mimo przewagi Cracovii w polu wygrywa. Sędzia p. Usarz ze Lwowa.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 17 z 20 kwietnia 1929 [3]

Stadjon

W Krakowie Ruch - Cracovia 3:0 (0:0) był wynikiem jednak dosyć niespodziewanym, Cracovia bowiem na własnem boisku rzadko w tak wysokim stosunku przegrywa.

O Ruchu można powiedzieć, że wygrał fuksem, o Cracovii, że przegrała dzięki słabym łącznikom i wybitnemu pechowi strzałowemu. Takie jest streszczenie meczu w dwóch słowach. W pierwszej połowie Cracovia miała wielką przewagę, gra wykazała kilka doskonałych posunięć Kałuży i kilka równie doskonałych momentów obrony Kremera. Dopiero w drugim kwadransie Ruch przychodzi do siebie i przeprowadza kilka ataków, wybijanych przez beków Cracovii na aut.

Przerwa 0:0. Po przerwie Cracovia znacznie mniej naciera, wykorzystuje to Ruch, strzelając przez Peterka pierwszą bramkę, nie bez winy Zastawniaka II. Okrzyki na boisku, a zwłaszcza wśród publiczności, auty i t.d. „psują” nastrój. Potęguje się to coraz bardziej, zwłaszcza, że w 28 minucie Peterek, a w 31 minucie Frost strzelają 2 i 3 bramkę. Mecz kończy się zupełną rezygnacją Cracovii, w które[j] jedyny Kubiński nie traci do ostatniej chwili nadziei.

Gra na tym meczu była bardzo chaotyczna na ogół. Lepsze i ładniejsze pociągnięcia należy zapisać na konto Cracovii, jednak drużynie tej daleko jeszcze do jej zwykłej formy. Najlepsze jej siły poza Szumcem, to trójka napadu, t. zn. center i skrzydła. Mysiak najlepszy w pomocy, linja beków nie nadaje się do poważnych zawodów. Zwłaszcza młodszy Zastawniak, z natury pomocnik, nie umie zastąpić godnie Caldera, przytem wprowadza na boisko ton, który powinien zostawić innym drużynom. Szumiec dziś nie miał nic do roboty, trzy bramki strzelone były może do obrony, gdyż były wszystkie dziełem przypadku, a nie solidnej pracy, jednak wynik ten nie świadczy o jego jakoby słabej formie.

Po Ruchu spodziewano się na podstawie jego doskonałych wyników więcej. Napad rozczarował licznie zebranych widzów, pomoc przeciętna, natomiast doskonała obrona i bramkarz. Trójka ta rzeczywiście mecz ten wygrała dla swej drużyny. Prócz niej należałoby może jeszcze wymienić w napadzie Frosta.

Sędzia p. Usarz ze Lwowa.
Źródło: Stadjon nr 16 z 18 kwietnia 1929 [4]

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Mimo ostatnich sukcesów Górnoślązaków nie liczono jednak na ich zwycięstwo z Cracovią. Posiadając przez cały przeciąg gry bezsprzeczną przewago nad gośćmi, zeszła Cracovia z haska z przegrana, wzbogacając stan posiadania Ruchu o dalsze cenne dwa punkty. Do pauzy wybitna przewaga Cracovii: Gdyby nie jakiś niesamowity pech prześladujący biało-czerwonych pod bramką gości, powinnaby Cracovia w tym okresie gry prowadzić przynajmniej w stosunku 4:0. Po pauzie gra wyrównana. Goście rozegrali się trochę, częściej dochodzą pod bramkę biało czerwonych, przyczem trzykrotnie umieszczają piłkę w siatce Cracovii. Publiczności ponad 4.000 osób. Sędzia p. Uszcz ze Lwowa
Źródło: Nowy Dziennik nr 103 z 16 kwietnia 1929

Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2