1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Viktor Hierländer
pilka_ico
Liga , 6 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 19 maja 1929, 17:30

Cracovia - Warta Poznań

5
:
0

(2:0)



Herb_Warta Poznań

Trener:
Bela Fürst
Skład:
Szumiec
Lasota
T. Zastawniak
Ptak
Chruściński
Mysiak
Kubiński
Rusin
Kałuża
Kossok
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Emil Niedźwirski ze Lwowa
Widzów: 4 000

bramki Bramki
Kałuża (23')
Kossok (30')
Kałuża (63')
Rusin (67')
Kossok (75')
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
Skład:
Fontowicz
Śmiglak
Flieger
Wojciechowski
Spojda
Przykucki
Radojewski
Knioła
Staliński
Przybysz
Scherfke

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0
1929-05-19 Legia Kraków - Cracovia II 3:0



Zapowiedź meczu

Opis meczu

K. S. Cracovia odniosła swe pierwsze zwycięstwo ligowe, bijąc w imponującym stylu vicemistrza [tak w oryginale - przyp. FA] Polski Wartę

Przegląd Sportowy

Triumf Cracovii nad Wartą
Trwający już kilka dni bezustanny deszcz nie odstraszył entuzjastów do przybycia na boisko Cracovii, by oglądać tradycyjnie piękne spotkanie gospodarzy z wicemistrzem Ligi.
Cracovia z obecnym atakiem, uzupełnionym Kozokiem, graczem wyjątkowo predysponowanym do dawnej stylowej gry tej drużyny, wraca obecnie do tego stylu, a przedewszystkim do zdolności strzału, których wielką ilość obronił świetny Fontowicz. Bajeczne pociągnięcia między Sperlingiem, Kozokiem i Kałużą z lewej strony, uzupełniają doskonałemi biegami Rusinek i Kubiński. Poprawa gry ataku odbiła się korzystnie na grze pomocy, odciążonej teraz znacznie. Wynikiem tego jest celowe wspomaganie ataku przez wszystkich pomocników, będących w bardzo dobrej formie. W obronie młody Lasota poprawił się znacznie. Zastawniak II doskonały. Szumiec w bramce naogół bezrobotny grał bardzo pewnie.
Warta najlepszego gracza miała w Fontowiczu, którego gra stała na wysokim poziomie, mimo śliskiego terenu. Obrońcy obaj pracowici, nie mogli podołać naporowi ofenzywy ataku biało-czerwonych, którzy grając początkowo środkiem, wypompowali zupełnie Spojdę. Tę lukę następnie dobrze forsował Kałuża. Ofiarna gra skrajnych pomocników, szczególnie Wojciechowskiego, nie zdołała temu zaradzić.
Atak Warty miał tylko dobre momenty. Gra obliczona na wypady Stalińskiego czy Przybysza nie była skuteczna, zwłaszcza, gdy wycofano Kniołę na czwartego pomocnika.
Pierwsza minuta przynosi atak i strzał Sperlinga. Odpowiedzią jest wypad Przybysza, wstrzymany przez Zastawniaka. Tempo gry rośnie z każdą minutą. U obu drużyn są widoczne usiłowania opanowania przeciwnika. Z każdą chwilą widać, iż uczyni to raczej Cracovia, prowadząc krótką, przyziemną grę środkiem i wyzyskując niespodzianie swe skrzydła.
Z nacisku tego atak Warty uwalnia się dość często, jednak akcji tej brak wykończenia. Natomiast Fontowicz broni 2 główki Kałuży wspaniale, z pod nogi wybiera piłki Kozokowi i Rusinkowi. Jeden z wybiegów Fontowicza wyzyskuje Kałuża i strzela bramkę górą. Wypad Przybysza broni Szumiec wybiegiem. Po chwili centrę Kubińskiego wyzyskuje Kozok z kilku metrów. Przy stanie 2:0 wycofuje Warta Kniołę na czwartego pomocnika, co jeszcze więcej odbija się na grze ataku.
Po przerwie przewaga Cracovii na krótki czas znika, by potem zapanować zupełnie na boisku. Spojda, wymęczony dostatecznie idzie na skrzydło, jego miejsce zajmuje Szerfke. Sperling z Kozokiem ustawicznie podchodzą pod bramkę, mimo dobrej gry Wojciechowskiego. Ciągłe, piękne ataki Cracovii przerywa Warta tylko dorywczo.
Trzecia bramka jest wynikiem ślicznego ataku lewej strony Sperling - Kozok - Kałuża, który strzela w róg.
Kombinacja Kałuży z Kozokiem prowadzi do świetnej sytuacji, jednak przytomny bramkarz chwyta piłkę z nogi Kozoka. To samo po chwili czyni Kubińskiemu.
Nie może zato uchronić bramki po kombinacji Kozok - Kałuża - Rusinek, wyzyskanej przez ostatniego. Serję bramek kończy wzorowa kombinacja Kałuży z Kozokiem i nieuchronny strzał Kozoka. Ostatnie minuty, to niepoprawna wada Cracovii, podawanie od nogi do nogi z celem umęczenia przeciwnika, ale bez myśli o bramce.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 25 z 22 maja 1929 [1]


Stadjon

W Krakowie Warta uległa Cracovii 0:5 (0:2). (…) Momentem decydującym w niedzielnym meczu było podłoże psychiczne, to też nie wiem, czy znalazłaby się w Polsce dzisiaj drużyna, która mogłaby była oprzeć się szleńczemu naporowi białoczerwonych. Świadomość, że szeregi ich zasilił gracz niepośledniej miary - Kozok, olbrzymie brawa, któremi dawno już zwolennicy nie obdarzyli Cracovii, wszystko to złożyło się na nastrój bojowy, pełen furji, wyładowujący się w ciągłych atakach i nie dający poza pierwszym kwadransem cienia akcji swojej obronie, albo atakowi przeciwnika. Pomoc miała najlepszy swój mecz w sezonie, atak szedł doskonale, Kałuża na meczu z Wisłą, a Kałuża na meczu wczorajszym, to dwaj różni gracze. Najaktywniejszym graczem Cracovii był bezsprzecznie Kozok, który pracował wszędzie, w napadzie, w pomocy, w obronie i którego zasługą była lwia część ataków i bramek.
Inna rzecz, że Warty tak słabo grającej Kraków nie pamięta. Drużyna ta straciła wczoraj dużo zwolenników. Pierwszy kwadrans zapowiadał się coprawda dobrze, razem z nim skończyła się jednak i gra Warty, która skupiła się cała pod swoją bramką, stwarzając z trzech członków drużyny jeden: obronę. Jednostkami wybijającemi się wysoko ponad przeciętność to Fontowicz i Śmiglak, pomoc nie wygrywała żadnej stawki, a ataku nie było. Bramki padły w 23 min., w 30min., po przerwie w 18 min., przy pomocy graczy Warty, w 22 min. i w 30 minucie, a były dziełem Kałuży (2), Kozoka (2) i Kubińskiego. Kornerów 11:3 dla Cracovii. Sędziował dr. Niedźwirski. Składy drużyn: Warta: Fontowicz, Flieger, Śmiglak, Przykucki, Spojda, Wojciechowski, Radojewski, Knioła, Staliński, Przybysz, Szerfke; Cracovia: Szumiec Lassota, Zastawniak II, Ptak, Chruściński, Mysiak, Kubiński, Rusinek, Kałuża, Kozok, Szperling. (…)
Źródło: Stadjon nr 21 z 23 maja 1929 [2]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Nieszczęśliwy wybór terminów zawodów Ligowych przez kierownictwo Warty, które kazano drużynie rozegrać pod rząd dwoje ciężkich zawodów — zemścił się. Warta wy wiozła dwie dotkliwe porażki z Krakowa, straciła cztery punkty, co może spowodować, że jej aspiracje do tytułu mistrza Polski pozostaną w roku obecnym zupełnie przekreślone.

Pierwszym przeciwnikiem Warty była drużyna Cracovii, która po całym szeregu porażek, pragnęła wszelką cenę zrehabilitować się w oczach swych zwolenników Ten fakt, jakoteż zasilenie jej ataków przez byłego gra¬cza klubu I. F. C. z Katowic, Kozoka, spowodował w zespole białoczerwonych korzystną zmianę nastroju. Toteż nie łatwo było na meczu z Wartą poznać, iż grał to stary zespól biało-czerwonych, który przypomniał jednak swą grą dawne, dobre czasy. Linja ataku, gdzie miejsca łączników zajęli Kozok II i Rusinek, stała się obecnie jednolitą, może najlepszą częścią drużyny, która może obecnie zmienić w wielkim stopniu złą pozycję, jaką zajmują biało-czerwoni w tabeli ligowej.
Warta zato zawiodła na całej linji. Nie widzieliśmy u sympatycznej drużyny poznańskiej tych pięknych, precyzyjnych pociągnięć twardości i zaciętości w walce o piłkę, szybkiej decyzji w sytuacjach podbramkowych, króremi to zaletami potrafiła sobie zjednać sympatję krakowian. Jedynie bramkarz Fontowicz stanął na wysokości zadania i poza pierwszą, łatwą do obrony bramkę, zadanie swe wypełnił w całości, ratując drużynę od klęski jeszcze większej. Dobra do przerwy po¬moc, w drugiej fazie gry opada na silach, od¬dając inicjatywę w ręce przeciwnika. O ataku śmiało powiedzieć można, że był najgorszą częścią zespołu.
Bramki dla Cracovii padały w nast. sposób: W 29 min. bramkarz Fontowicz przepuszcza fatalnie łatwy do obrony strzał Kałuży. W 5 min. później Kozok wyzyskuje padanie Kubińskiego i zdobywa drugi punkt dla białoczerwonych. — Utrata 2 bramek działa deprymująco na gości, którzy też aż do przerwy ograniczają się jedynie do zaciętej obrony.
Po pauzie owocem ofenzywy Cracovii są dalszy trzy bramki, uzyskane, pierwsza przez Kałużę w podaniu Kozoka, następna przez Rusinka w zamieszaniu podbrmkowem, powstałem po rzucie z rogu, wynik ustala Kozok w 35 min. po ładnym solowym biegu. strzałem w prawy róg bramki.

Sędzia: D. dr Niedźwirski ze Lwowa.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 137 z 21 maja 1929


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Ostatni występ Cracovii przyniósł nielicznej (z powodu niepogody) publiczności wielką niespodziankę. Niespodzianka też był dla ogółu niewtajemniczonych debjut Kozoka (z IFC) w barwach, białoczerwonych (nogół b. udany). Powszechnie nie liczono się poważnie. — po ostatnich porażkach — z sukcesem Cracovii, a byli nawet tacy którzy zwątpili w to, czy uda się jej wogóle z nizin tabeli wywindować. Z samego początku gry obejmuje Cracovia inicjatywę w swe ręce. Znać jakiś zupełnie inny duch w szeregach czerwonych, Kozok zaś wnosi z sobą do ataku białoczerwonych pewność siebie, ciąg na bramkę i ochotę do strzału. Jego nabytek oznacza pewnego rodzaju transfuzję świeżej krwi dla ataku Cracovii. Pozatem ożywił on znacznie też i Szperlinga. który od dłuższego czasu nie miał szczęścia do odpowiednego łącznika. Nie do poznania też był Kałuża, który ruchliwością swą, jakoteż i roztropnym dyrygowaniem ataku przypominał swe najlepsze czasy. Jednem słowem, Cracovia miała dobry dzień. . Bramki zdobyli Kozok (2), Kałuża (1), Rusinek (1), jedna samobójcza. Sędzia p. Niedźwirski ze Lwowa. Widzów około 1500.
Źródło: Nowy Dziennik nr 135 z 22 maja 1929


Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2