1929-10-06 Łódź - Kraków 2:0

Zapowiedż meczu

CRACOVIA, MISTRZ GIER MIĘDZYNARODOWYCH

zwycięża w porywającym stylu Židenice (Brno) 6:2 (2:1)

Dawno już nie doznała publiczność krakowska tylu emocyj i takiego zadowolenia, co na ostatnich zawodach Cracovii.

Prawdziwy football, pozbawiony pierwiastka nienawistnej wrogości, zwycięstwa bez względu na środki i jego konsekwencje cieszył tłumną publiczność, żądną jak dawniej sportu i złączonego z niem piękna. Wyrazem tego był żywy kontakt publiczności z drużynami przez nagradzanie oklaskami pięknych akcyj obu stron, których było naprawdę dużo.

Zawody te wykazały w całej pełni wartość i konieczność kontaktu międzynarodowego, którego drużyny polskie są dziś właściwie zupełnie pozbawione. Tylko takie spotkania mogą nam być pomocą w osiągnięciu wyższego poziomu gry.

Chcąc porównać dzisiejsze spotkanie z zawodami ligowemi, trzebaby je określić porównaniem gry z walką. Brak zmory 2 punktów pozwala graczom prowadzić grę , w której środkiem zwycięstwa jest sztuka nie sama walka, będąca zwykle początkiem wykolejenia sportu.

Drużyna czechosłowacka zaprezentowała się znakomicie. Technicznie na wysokim poziomie, prowadzi grę krótką, przyziemną, może jednak za dużo wszerz, co nie pozwala na wykorzystanie sytuacyj podbramkowych. Doskonały dribling napastników i opanowanie ciała pozwalają na różne tricki.

Najlepszym graczem był bezsprzecznie środkowy pomocnik Smolka, gracz wysokiej klasy. Jego podania do ataku i ciągły kontakt z nim były zadziwiające. W ataku najniebezpieczniejszy był szybki technik Rohlicek, były gracz Amatorów (Austrja). Trójka środkowa doskonała w polu, pod bramką jest mało zdecydowana. Obaj obrońcy o pewnym wykopie. Bramkarz obronił dużo.

Cracovia - znalazłszy się w swym żywiole, na zawodach przyjacielskich i międzynarodowych - grała jak za dawnych czasów. Po pierwszej połowie (przeciw niskiemu słońcu) oswoiwszy się, a raczej przypomniawszy sobie trzyletnią tradycję gier międzynarodowych, sztuką swą opanowała zupełnie boisko.

Znowu atak był ostoją drużyny. Jego akcje czy to środkiem, czy skrzydłami były zawsze groźne.

Najlepszym graczem drużyny był Rusinek, imponujący szybkością swą i ofiarnością. Lecz i reszta ataku była doskonała. Wypracowania pozycyj i pasingi Kałuży, strzały Kosoka, czy biegi Kubińskiego radowały oko. Słabszym był Suchoń, zastąpiony po przerwie przez dobrego Malczyka.

Pomoc bez Mysiaka nie mogła w pierwszej połowie przystosować się do gry gości, natomiast w drugiej była zupełnie na wysokości - przedewszystkim Chruściński, a także grający za Ptaka Zastawniak II. Młody rezerwowy obrońca Piekarz zapowiada się dobrze. Otfinowski w bramce - nadzwyczajny.

Cracovia: Otfinowski, Lasota, Piekarz, Ptak (Seichter), Chruściński, Seichter (Zastawniak II), Kubiński, Suchoń (Malczyk), Kałuża, Kozok, Rusinek.

Żidenice: Hodacek, Doleżal, Lastowicka, Vrtil, Smolka, Chlup, Rohlicek, Klima, Vidlak, Kolouch, Friedl.

Wykorzystując wiatr i słońce z miejsca atakują Żidenice. Piękne kombinacje ataku szybko dochodzą do bramki, gdzie Otfinowski dobrze inerwenjuje. Cracovia początkowo przystosowuje się z trudem do gry. Tyły niepewne.

Poprawia się jej sytuacja, gdy atak zaczął pracować racjonalnie. Kałuża wysyła oba skrzydła. Jeden z ataków przynosi centrę Kubińskiego, z której Kałuża uzyskuje voleyem w róg prowadzenie.

Mimo dobrej gry ataku Cracovii, przewagę uzyskują goście. Wielu dogodnych sytuacyj nie mogą wykorzystać. Udaje im się to wreszcie przez prawego łącznika. Lecz Kubiński po biegu solowym, minąwszy obrońców i bramkarza strzela drugą bramkę.

Po przerwie śliczny atak Kałuża - Kozok - Kubiński przynosi trzeci punkt przez Kubińskiego. Atak Cracovii opanowuje coraz więcej boisko. To Rusinek, to Kubiński są wysyłani w bój. Centrę Rusinka przestrzeliwuje górą Kałuża, to znów Kozok strzela obok. Czwarty punkt uzyskuje Rusinek po biegu solowym. Rzadkie odwiedziny gości pod bramką Cracovii uwidaczniają doskonałą grę Otfinowskiego, który zmuszony jest skapitulować przed karnym strzelonym za faul Zastawniaka. Rewanżuje się bramką z wolnego Kozok, a dopełnia cyfrę Rusinek po nadzwyczajnym biegu, wymijając obrońców i bramkarza.

Sędzia p. Brzeziński.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 65 z 9 października 1929
Relacja z meczu w warszawskim tygodniku Przegląd Sportowy

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Amatorski mistrz Czechosłowacji przedstawił się mimo klęski z najlepszej strony. Technicznie drużyna gości przewyższała znacznie gospodarzy. Tytko hypenkombinacja i brak decyzji strzałowej uniemożiwiły gościom, grającym zresztą klasycznym śródkowo-europejsikim systemem, uzyskanie lepszego, zasłużonego wyniku.

Do przerwy przewaga Czechosłowaków nad grającymi przeciw słońcu całkiem prymitywnie z biało- czerwonymi. Zryw Kubińskiego i jego centra pozwoliły Kałuży zdobyć prowadzenie. Goście wkrótce wyrównują, atoli Kubiński jeszcze przed przerwą podwyższa stan na 2:1. W tym okresie rezerwo wy prawy łącznik Suchoń niedoświadczeniem swojem psuł ataki.
Po przerwie Malczyk II zasila atak. a Zastawniak pomoc. Cracovia jakby odrodzona wzmaga tempo wśród stałej prawie przewagi uzyskuje dalsze bramki przez Kubińskigeo i Kossoka z wolnego, oraz dwie z przeboju niebezpiecznego Rusinka, zastępującego z powodzeniem Sperlinga, — Goście przeciwstawiają tylko 1 gola z karnego.

Znakomitą siłą okazał się nowo pozyskany bram¬karz KS Podgórza, Otwinowska i wcale dobrym taktycznie i długim backowym wykopem dysponujący rezerwowy Piekarz. Z gości odznaczył się środek pomocy i lewy obrońca. Sędzia p. Brzeziński. Widzów około 2.000.
Źródło: Nowy Dziennik nr 271 z 8 października 1929

Stadjon

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.2
Mecz Cracovia — S. K. Żidenice (mistrz Czechosłowacji na lata 1927 i 23) zakończył się zwycięstwem Cracovii 6:2 (2:1). Cr a zaczyna się atakami Czechów; mimo w U minucie strzela Kałuża z podania lubińskiego, pierwszego goala. W 35 m. goście wyrównują, jednak tuż przed pauzą strzela Kubiński drugą bramkę. Pa pauzie Cracovia gniecie W 15 m. Kubiński, w 20 m. Rusinek, zdobywają 2 następne punkty 33 m. za faul Zastawniaka, sędzia dyktuje rzut karny, który przynosi gościom drugi punkt. W 2 minuty potem rewanżuje się Kozok z wolnego. Wreszcie w 40 m. pada ostatnia bramka ze strzału Rusinka. Kornetów 6:1 dla Czechów. Widzów ponad 3000.
Źródło: Stadjon nr 41 z 10 października 1929

Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2