1929-10-20 Cracovia II -Garbarnia II Kraków 2:1

podczas meczu

"Rewelacyjna gra zespołu łódzkiego" -

Rewelacyjna gra zespołu łódzkiego

Było to jedno z najciekawszych spotkań ligowych, jakie odbyły się dotąd w Łodzi. Jeśli jednak z jednej strony Turyści pokazali wspaniałą formę, grę niemal koncertową, stojącą na bardzo wysokim szczeblu sztuki piłkarskiej, to z drugiej strony los okrutnie ich skrzywdził. Fioletowi mile rozczarowali. Będąc u szczytu formy, górowali nad przeciwnikiem przez całe 90 min. a niedopuszczając go do głosu, uzyskali wynik remioswy dzięki problematycznym rozstrzygnięciom sędziego p. Krukowskiego. Cracovia sama przyznała niedzielną wyższość fioletowych, którzy winni byli wyjść ze spotkania z różnicą przynajmniej 3 - 4 bramek. W poprzednich sprawozdaniach pisaliśmy o niezasłużonem zwycięstwie fioletowych nad Wartą, zbyt małej przegranej do Garbarni, ale chyba nikt, największy wróg Turystów nie powie, że Cracovia rzetelnie zasłużyła na punkt. W pierwszej połowie gry nie uznał p. Krukowski dla nieznanych widowni powodów, bramki dla Turystów, zdobytej ze strzału p. Chojnackiego. Po przerwie po wykopie Michalskiego p. Krukowski dyktuje rzut karny dla Cracovii, która w tani sposób wyrównuje.

Bomba pękła: publiczności nie można było już do końca uspokoić. Lecz kulminacyjny punkt zawodów miał miejsce w 25 min. Za rękę Zastawniaka na polu karnem sędzia dyktuje jedenastkę dla Turystów, na sekundę jednak przed wykonaniem zwraca się do sędziego Bulowego i po krótkiej z nim orzmowie ku ogólnemu oburzeniu widowni dyktuje... rzut neutralny. Gwizdom i krzykom nie było konca. Nieczem trąby jeryhońskie do końca zawodów trwają krzyki wzburzonej widowni.
Po pięciu minutach sędzia oświadcza kapitanom drużyn, że w wypadku kontynuowania hałasu przerwie zawody. Równocześnie sędzia linjowy Cichocki rzuca chorągiewkę i przy akompaniamencie kociej muzyki opuszcza boisko.
P. Krukowski opuścił po skończonych zawodach boisko pod silną eskortą policji i członków klubu Turystów, wśród krzyków i wywijań laskami.
Przechodząc do sportowej części zawodów zaznaczyć należy, że Turyści grali swój najlepszy mecz ligowy, górowali we wszystkich linjach nad białoczerwonymi i [..?..] tylko superasa i to tylko do przerwy, a mianowicie Kozoka, gracza o wielkim talencie.
Z drużyny gospodarzy trudno kogoś wyróżnić. Wszyscy grali nadzwyczajnie. Atak, składający się z graczy lekkiej wagi, nieustannie zagrażał bramce Cracovii, gdzie Otfinowski dokonywał cudów, broniąc wiele celnych strzałów. Tyły fioletowych grały bez zarzutu. Jako całość Turyści zdając sobie sprawę z fatalnej pozycji w tabeli ligowej, dali ze siebie wszystko, co mogli walczyli od pierwszej do ostatniej chwili, z niezwykłą ambicją, lecz nie brutalnie. Cracovia przyjechała bez Mysiaka i Kałuży. W ostatniem spotkaniu Cracovia była słabsza o pół klasy. Gdyby nie Otfinowski w bramce, fenomenalnie broniący swej świątyni, kto wie, czy Cracovia nie wywiozłaby czterech przynajmniej bramek z Łodzi. W polu świetnym był Kozok, gracz o europejskiej klasie, niezły Malczyk II, zupełnie słabi obrońcy.
Drużyny wystąpiły w następujących składach:[...]
Turyści od początku mają przewagę, od czasu do czasu przepuszczają tylko gości na swoją połowę. Trzy wolne dla fioletowych chwyta bramkarz. Piękny strzał Kozoka przytomnie broni Michalski. Bramki Chojnackiego sędzi anie uznaje. W 28 min. Michalski utryzmuje piłkę góra od Frankusa, momentalnie stopuje, pasuje do Kulawiaka i po chwili piłka trzepocze w siatce. Piękny moment meczu.
Wolny Kozoka z 30 min. trafia w słupek. Szereg groźnych momentów pod bamką Cracovii - bez rezultatu.
Po przerwie w 5 min. wyrównująca bramka, pada dla Cracovii z rzutu karnego. Przewaga gości trwa teraz 5 minut, poczem inicjatywę przejmują Turyści, którzy utrzymują ją do końca. Pech i szczęście Otfinowskiego ratują Cracovię, nawet Frankus stojąc w samej bramce - trzykrotnie przenosi.

Ostateczny wynik 1:1 krzywdzi mocno drużynę gospodarzy.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 69 z 23 października 1929 [1]

Stadjon

Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Stadjon cz.2
W Łodzi rozegrano mecz Cracovia— Turyści na remis 1:1 (0:1). Turyści odmłodzili skład, a szczególnie środkową trójkę, wstawiając na środek starego wygę Kulawiaka, obok młodych łączników Chojnackiego i Stolarskiego. Kubika natomiast cofniętą do obrony. Zmontowana w ten sposób drużyna wykazała ciąg na bramkę a przedewszystkiem dobre zgranie.

Przebieg gry bardzo interesujący, względu na szybką akcję. Pierwszy goal padł w 28 minucie po błyskawicznej kombinacji Michalskiego z Kulawiakiem i ostrym strzale ostatniego w róg. Do przerwy Turyści zaprzepaścili jeszcze cały szereg dogodnych pozycyj, dając sobie przytem łatwo radę w polu z Cracovią.

Po zmianie stron nadal Cracovia ulega w pojedynkach Turystom, jedynie Kozok staje się coraz groźniejszy. Akcje obu drużyn psuje sędzia Krukowski, rozstrzygając często mylnie. Nerwy obu drużyn nie wytrzymują i rozpoczyna się gra ostra. W 10 min. Michalski po odbiciu piłki w pole fauluje ostro Kozoka. Rzut karny wykorzystuje Kozok. Stan 1:1. doprowadza obie drużyny a przedewszystkiem publiczność do ciągłych krzyków. Sędzia nie panuje nad sobą dyktuje rzut karny przeciw Cracovii, jednak za chwilę go odwołuje, przerywa grę. wysyła kapitana drużyny łódzkiej, by uspokoił widzów; rozpoczynają się mowy do trybun i wreszcie gra zostaje na nowo podjęta, wynik jednak nie ulega zmianie. Publiczności 2 000 osób.
Źródło: Stadjon nr 43 z 24 października 1929

Mecze sezonu 1929

Legia Kraków 1929-03-10 Legia Kraków - Cracovia 0:2  Garbarnia Kraków 1929-03-17 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:4  BBSV Bielsko 1929-03-24 Cracovia - BBSV Bielsko 7:1  Austria Wiedeń 1929-04-01 Cracovia - Austria Wiedeń 2:6  Czarni Lwów 1929-04-07 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  Ruch Chorzów 1929-04-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  1.FC Katowice 1929-04-21 1.FC Katowice - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1929-04-28 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Legia Warszawa 1929-05-05 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Korona Kraków 1929-05-09 Cracovia - Korona Kraków 7:0  Wisła Kraków 1929-05-12 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Warta Poznań 1929-05-19 Cracovia - Warta Poznań 5:0  ŁKS Łódź 1929-05-26 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1929-06-09 Cracovia - Wisła Kraków 3:1  Garbarnia Kraków 1929-06-16 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  Pogoń Lwów 1929-06-23 Cracovia - Pogoń Lwów 4:3  Warszawianka Warszawa 1929-06-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:2  Klub Turystów Łódź 1929-07-07 Cracovia - Klub Turystów Łódź 2:1  Warszawianka Warszawa 1929-08-15 Cracovia - Warszawianka Warszawa 2:0  ŁKS Łódź 1929-08-18 Cracovia - ŁKS Łódź 8:0  Śląsk Świętochłowice 1929-08-25 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 6:2  Pogoń Lwów 1929-09-01 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  Warta Poznań 1929-09-08 Warta Poznań - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1929-09-15 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Wisła Kraków 1929-09-22 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Legia Warszawa 1929-09-29 Cracovia - Legia Warszawa 3:3  Zbrojovka Brno 1929-10-06 Cracovia - Židenice Brno 6:2  1.FC Katowice 1929-10-13 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1  Klub Turystów Łódź 1929-10-20 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1929-10-27 Cracovia - Polonia Warszawa 5:2  Czarni Lwów 1929-11-01 Cracovia - Czarni Lwów 8:0  BBSV Bielsko 1929-11-10 BBSV - Cracovia 2:4  Warta Poznań 1929-11-11 Cracovia - Warta Poznań 2:4  Ruch Chorzów 1929-11-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:0  Kolejowy Katowice 1929-11-24 Cracovia - Kolejowy Katowice 5:0  Podgórze Kraków 1929-12-01 Cracovia - Podgórze Kraków 13:2  Wawel Kraków 1929-12-08 Cracovia - Wawel Kraków 7:1  Legia Kraków 1929-12-15 Cracovia - Legia Kraków 9:2