Mecze poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1930-06-08 Polonia Karwina - Cracovia II 3:6

1930-06-09 Polonia Karwina - Cracovia II 2:3

Podczas meczu: Otfinowski (C) chwyta piłkę

"Cracovia bije Sportclub 4:1" -

Cracovia bije Sportclub 4:1

Cracovia: Otfinowski; Lasota, Zastawniak; Ptak, Seichter (Chruściński); Mysiak, Czarnik, Tokar, Mitusiński, Kossok, Marjan.

Skład Sportklubu analogiczny jak w sobotnich zawodach przeciw Makabi. [Zwolsky; Purz, Brzezina; Schreiber, Kellinger, Mahal; Eckenhofer, Gneisel, Kettner, Skoumal, Pillwein – przyp. WikiPasy]

Jak często dotychczas, Cracovia i tym razem udowodniła, że potrafi w meczach reprezentacyjnych dojść do swej najwyższej formy. Mimo że w drużynie biało-czerwonych grało 4 (od pauzy 3) graczy rezerwowych, zaprodukowała się Cracovia w tych zawodach pod każdym względem pierwszorzędnie. Jej dzisiejsza gra stała o klasę wyżej od niedzielnych zawodów ligowych z Wisłą i dawała wiele emocji i zadowolenia, niestety stosunkowo nielicznej (około 2500) ilości widzów.

Gracze rezerwowi spisali się dobrze, a głównie Czarnik, na którego stały awans do pierwszej drużyny niedługo zapewne czekać będziemy. Dobrze dostroił się do reszty Tokar, strzelec 2 bramek, natomiast nader słabo wypadł Marjan. Seichter grający do pauzy, był więcej pracowity jak skuteczny, to też objęcie jego pozycji po pauzie przez Chruścińskiego, poprawiło siłę drużyny znacznie.

Wprost rewelacyjnie grał Kossok. Grając przeciw rutynowanym i technicznie dobrze wyszkolonym zawodnikom wiedeńskim, potrafił on swemi dribblingami zmylić niejednokrotnie obstawiających go przeciwników.

Sytuacje stwarzane przez Kossoka, gdyby były lepiej wykorzystywane, mogły doprowadzić do pogromu wiedeńczyków, aczkolwiek i wynik 4:1 jest dla nich ciężką nader klęską.

Pracowitością wybijał się Mitusiński i Ptak w pomocy, zaś obrona energją swą unieruchomiła atak przeciwnika. Prym dzierżył tutaj Zastawniak. Obronę bramki przez Otfinowskiego określić należy i tym razem jako pierwszorzędną.

Wiedeńczycy grali nie gorzej jak w zawodach z Makabi, lecz znacznie lepszy przeciwnik nie pozwolił im na wykazanie swych wszystkich walorów.

Początek gry i przebieg pierwszej połowy nie zapowiadały końcowego wyniku. Rezerwowi gracze Cracovii jakby onieśmieleni, czynią szereg błędów. Jedynie obrona miejscowych energicznie broni swej bramki. Parę pięknych strzałów Kettnera przechodzi tuż ponad bramką lub pewnie wyłapuje Otfinowski. Przy równorzędnej grze drużyn, kończy się pierwsza połowa bezbramkowo i mało interesująco.

Po przerwie wstępuje Chruściński i tempo gry znacznie się ożywia. W ?-ej minucie uzyskują wiedeńczycy róg wyłapany przez Otfinowskiego, lecz natychmiastowy kontratak Cracovii przynosi jej również pierwszy rzut rożny. Powoli uwidacznia się przewaga Cracovii, Śliczny strzał Kossoka trafia w poprzeczkę. W 18 min. strzela Czernik ostro, strzał odbija Zwolsky pod nogi Tokara, którego strzał nieuchronnie „siedzi”. Strzał Mitusińskiego z trudem bronił robinsonujący bramkarz, gdy niespodziewanie z winy obrony otrzymuje piłkę Eckenhofer i znalazłszy się sam przed bramką wyrównuje. Stan 1:1.

Już w następnej jednak minucie przebija się Kossok i ukośnym strzałem uzyskuje prowadzenie. Cracovia bezwzględnie dominuje. Kossok przejeżdża ciągle przeciwników.

W 28 min. Czernik ładnie „kiwa” obrońcę, podjeżdża ku bramce i dobrym strzałem uzyskuje punkt trzeci.

W 35 min. po rzucie wolnym piłkę otrzymuje Tokar i strzela obok późno wylatującego bramkarza czwartą bramkę. Wśród głośnych owacyj widzów schodzi Cracovia jako zasłużony zwycięzca. Sędziował p. Schneider.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 47 (536) z 11 czerwca 1930 [1]

"Zwycięstwo Cracovii nad Wiedeńczykami" -
Sport

Zwycięstwo Cracovii nad Wiedeńczykami

Relacja z meczu w katowickim tygodniku Sport
Do zawodów tych wystąpiła Cracovia w mocno zdekompletowanym składzie, w pomocy zastąpił Chruścińskiego — Seichter (do przerwy) w ataku brakło Sperlinga, Kubińskiego i Gintla. To też do przerwy nic się w Cracovii nie kleiło, a goście górowali we wszystkich linjach nad biało czerwonymi. Wiedeńczycy zrobili b. dobre wrażenie spokojną i doskonałą grą.

Atak ich wspomagamy przez dobrą pomoc i świetną parę obrońców parł ciągle naprzód, przeprowadzając atak za atakiem, cóż z tego, kiedy brakło egzekutorów w najdogodniejszych nawet sytuacjach podbramkowych.
A że Łaskowiak i Lasota do leniwych i kiepskich obrońców nie należą, Otfinowski zaś stale był na stanowisku, więc też goście ostrzeliwujący zresztą namiętnie i z pasją — linję autową nie potrafili swej silnej przewagi cyfrowo uwydatnić.
Po przerwie Cracovia zasilona Chruścińskim przechodzi do ataku. Z minuty na minutę rośnie jej przewaga. Dopiero 20-ta minuta przynosi pierwszą bramkę uzyskaną przez Tokara z podania Marjana. W chwile potem wyrównują goście przez Eckendoffera na to by w minutę później oddać Cracovii pro¬wadzenie z pięknego strzału Kossaka.
3-cia bramka padła ze strzału Czarnika po przeboju, serje zaś bramek zakończył Tokar.
Raz jeszcze miał Kossok sposobność podwyższenia wyników, gdy przejechał pomoc, obrońców i bramkarza, lecz strzelił na aut. U gości wszyscy grali na jednym poziomie, specjalnie zaś od¬znaczyli się obaj obrońcy. Z Cracovii doskonała trójka defenzywna, dobry Chrusiński w pomocy, w ataku zaś Mitusiński. Na całej drużynie znać było zmęczenie po zawodach z Wisłą.

Widzów przeszło 2 tysiące, sędziował pan Schneider.
Źródło: Sport nr 19 z 10 czerwca 1930

"Zaszczytne zwycięstwa Cracovii i Legji nad wiedeńskimi piłkarzami." -

Zaszczytne zwycięstwa Cracovii i Legji nad wiedeńskimi piłkarzami.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
W drugi dzień Zielonych świąt rozegrała Cracovia mecz z drużyną wiedeńską „Wiener Sportclub” która w sobotę pokonała krakowską „Makkabi“ w stosunku 6:2 Drużyna wiedeńska, stojąca na ostatniem miejscu w I Lidze wiedeńskiej (dwa bowiem jeszcze niżej stojące kluby Hakoah i Hertha, spadły do II Ligi), okazała się całkiem słabym zespołem, na które¬go sprowadzanie szkoda tylko grosza; żadnej bowiem korzyści z wczorajszego spotkania nikt wynieść nie potrafił.

Gra do pauzy ospała i monotonna, przyczem Wiedeńczycy robili wrażenie, jakby byli bardziej wyczerpani, jak Cracovia, która miała w nogach

wczorajszy ciężki mecz z Wisłą. Po przerwie jednak białoczerwoni grając z silną rezerwą, bez Gintla, Sperlinga, Kubińskiego i Chruścińskiego, przechodzili ustawiczne do ataku (począwszy od 15 min.) i strzelili przez Tokara (2), Kossoka i Czarnika cztery bramki; goście ograniczyli się natomiast do honorowego punktu, uzyskanego przez prawoskrzydłowego Piltweina. Widzów około 2.000. Sędzia p. Schneider.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 153 z 11 czerwca 1930

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Zmęczona Wisła i osłabiona brakiem Kubińskiego, Sperlinga i Chruścińskiego (do przerwy) zdobyła się Cracovia na drugi znakomity sukces, broniąc się zaciekle do pauzy i zwyciężając ambitnie i entuzjastycznie doskonałą w polu, ale hypperkombinujaca i pod bramką niezaradną drużyną wiedeńska. Naturalnie Kossok był znowu zasłużonym przedmiotem podziwu jego wrodzonego talentu piłkarskiego. Zwycięstwo jednak zdobyli tym razem młodzi gracze swym zapałem i ambicją, choć nie można ich nawet zestawić porównawczo z piłkarzami wiedeńskimi.
Źródło: Nowy Dziennik nr 150 z 11 czerwca 1930

Mecze sezonu 1930

Cracovia_herb 1930 Trening Noworoczny  Podgórze Kraków 1930-01-19 Cracovia - Podgórze Legia Kraków 8:3  Wawel Kraków 1930-01-26 Cracovia - Wawel Kraków 1:3  Zgoda Ruda Śląska - Bielszowice 1930-02-23 Cracovia - Zgoda Bielszowice 5:4  Diana Katowice 1930-03-02 Cracovia - Diana Katowice 9:0  06 Kleofas Katowice 1930-03-09 Cracovia - 06 Katowice 4:2  BBSV Bielsko 1930-03-16 Cracovia - BBSV Bielsko 6:0  ZPS Królewska Huta 1930-03-23 Cracovia - ZPS Królewska Huta 2:2  Polonia Warszawa 1930-03-30 Polonia Warszawa - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1930-04-06 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 3:0  Czarni Lwów 1930-04-13 Czarni Lwów - Cracovia 1:2  Wacker Wiedeń 1930-04-21 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:0  Garbarnia Kraków 1930-04-27 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1930-05-04 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:3  Legia Warszawa 1930-05-18 Cracovia - Legia Warszawa 2:3  Pogoń Lwów 1930-05-25 Pogoń Lwów - Cracovia 0:2  Wisła Kraków 1930-06-08 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Wiener Sport-Club 1930-06-09 Cracovia - Wiener Sport-Club 4:1  Warta Poznań 1930-06-22 Warta Poznań - Cracovia 1:0  ŁKS Łódź 1930-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 1:0  ŁTS-G Łódź 1930-07-06 Cracovia - ŁTS-G Łódź 3:1  Pogoń Katowice 1930-07-20 Cracovia - Pogoń Katowice 1:1  Podgórze Kraków 1930-07-27 Cracovia - Podgórze Kraków 2:1  ŁTS-G Łódź 1930-08-03 ŁTS-G Łódź - Cracovia 0:5  Giewont Zakopane 1930-08-09 Giewont Zakopane - Cracovia 0:21  Warszawianka Warszawa 1930-08-17 Cracovia - Warszawianka Warszawa 3:0  Warta Poznań 1930-08-24 Cracovia - Warta Poznań 1:4  Preussen Zabrze 1930-08-30 Cracovia - Preussen Zabrze 2:1  AKS Chorzów 1930-08-31 AKS Królewska Huta - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 1930-09-07 Legia Warszawa - Cracovia 2:2  BBSV Bielsko 1930-09-14 BBSV Bielsko - Cracovia 1:1  Garbarnia Kraków 1930-09-21 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:3  Wisła Kraków 1930-10-05 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Makkabi Kraków 1930-10-11 Makkabi Kraków - Cracovia 3:5  Ruch Chorzów 1930-10-18 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 1930-10-19 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 1930-11-02 Cracovia - Polonia Warszawa 3:2  Pogoń Lwów 1930-11-09 Cracovia - Pogoń Lwów 3:0  Czarni Lwów 1930-11-23 Cracovia - Czarni Lwów 2:1  ŁKS Łódź 1930-11-30 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 1930-12-07 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Legia Kraków 1930-12-14 Cracovia - Legia Kraków 3:0