1931-08-16 Legia Warszawa - Cracovia 3:1

Herb_Legia Warszawa

(bez trenera)
Liga , 13 kolejka
Warszawa, Stadion D.O.K. Legii, ul. Łazienkowska, niedziela, 16 sierpnia 1931, 17:00

Informacje dodatkowe

Mecz według terminarza planowany był na 11 października, lecz na początku lipca po ustaleniu terminu towarzyskiej potyczki reprezentacji Polski z Belgią w Brukseli (przegrana Polaków 1:2 prowadzonych przez kapitana związkowego Kałużę z Mysiakiem w składzie), podjęto decyzję o rozegraniu go we wcześniejszym terminie. [1]

Afisz reklamujący mecz
Otfinowski piąstkuje. Na lewo Nawrot, na prawo Zahemski i Ciszewski.
Pod bramką Cracovii. Otfinowski atakowany przez Nawrota i Ciszewskiego, z trudem interwenjuje [pis. oryg. - przyp. FA]. Na pomoc biegną mu Mysiak, Filipkiewicz i Chruściński.
Wspaniała parada Otfinowskiego. Bramkarz Cracovii broni w porywającym stylu. Obok Nawrot - gotów do walki.

"Piękny mecz Legja - Cracovia 3:1 (0:1)
Stylowa gra obu drużyn. Udatny debjut nowego ataku Cracovii. Legja zwycięża przez więkczą tężyznę" -

Piękny mecz Legja - Cracovia 3:1 (0:1)

„Ona ma coś” – możnaby powiedzieć o Cracovii słowami popularnej piosenki. Nietylko dobrą sławę, wielkie zasługi, całą scenę piłkarską za sobą, nietylko wreszcie pokaźną kolonię klubową w Warszawie, - Cracovia ma jeszcze coś, co elektryzuje tłumy i z każdego jej występu czyni atrakcję.

Atrakcją był też mecz ubiegłej niedzieli z Legją. Atrakcją pierwszej klasy i w najlepszym gatunku.

Oba zespoły reprezentowały (...) styl gry kombinacyjnej, znaczną wysokość techniki, płynne, barwne, bogate w motywy akcje i rozwijały piękny repertuar swych umiejętności solidnej, rozumnej gry piłkarskiej.

A że walka toczyła się fair, objektywny widz musiał złożyć ręce do oklasku i dać gromkie brawo zarówno zwycięzcom jak i pokonanym.

Oto nazwiska, pod których adresem skierować należy uznanie:

Cracovia: Otfinowski (Malczyk); Zachemski, Filipkiewicz; Seichter, Chruściński, Mysiak; Wójcik, Zieliński, Zbroja, Poświat, Marjan.

Legja: Żukowski; Martyna, Ziemian; Brożek, Cebulak, Nowakowski; Rostkowski, Przeździecki, Nawrot, Ciszewski, Wypijewski.

W składach tych z góry wyróżnić należy jedną linję, na której przedewszystkiem spoczywały oczy widowni. Atak Cracovii – piątka graczy, o których doniedawna nikt nie słyszał, którzy dziś z dumą noszą barwy mistrza Polski – atak bodaj był tem „czemś”, co kryje w sobie sekret popularności i serdeczności otaczającej imię Cracovii.

Wychować taką piątkę, nie szukać jej pod cudzym dachem, dać jej wzory najlepszych własnych mistrzów, wpoić w nią wiedzę techniczną i inteligencję footballu, a potem pozwolić jej grać i wygrywać z niezawodną wiarą w rozwój i dalsze dokształcanie – oto wyraz mądrej, przewidującej polityki klubu i starej jego kultury.

Piątka, a zwłaszcza tercet środkowy, przedstawia się nadwyraz sympatycznie, posiada technikę, gra rozumnie i kombinuje, jakby nad boiskiem unosił się duch mistrza Kałuży. Słabe strony tej linji – to lekka waga graczy, miękkość w walce i brak strzału, którego poza Poświatem nikt ani razu nie pokazał.

Nad tem trzeba pracować, to może być piętą achillesową drużyny.

Pomoc nie inicjowała niestety żadnych ofensywnych akcyj, pozatem grała dostatecznie wydatnie, obrona była lepsza. Otfinowski w bramce najlepszy, ofiarny, pewny, o porywającym stylu.

Legja zwyciężyła przez rutynę, przez twardszy kręgosłup moralny i fizyczny.

Żukowskiego nie fatygowano, przez obronę trudno było się przebić. Martyna w 2-ej połowie uzyskał swą formę. Ziemian był dobry.

W pomocy Nowakowski grał najlepiej, z napadu Nawrot i Wypijewski byli najbardziej wydatni. [reszta opisu nieczytelna – przyp. WikiPasy]
Źródło: Przegląd Sportowy nr 66 (659) z 19 sierpnia 1931 [2]

"Rezerwowy napad biało-czerwonych przyczyną porażki." -
Raz, dwa, trzy

Rezerwowy napad biało-czerwonych przyczyną porażki.

Legja wystąpiła w składzie: Żukowski, Martyna, Ziemian, Brożek, Cebulak, Nowakowski, Rostkowski, Przeździecki, Nawrot, Ciszewski, Wypijewski.

Cracovia: Otfinowski, Zachemski, Filipkiewicz, Seichter, Chruściński, Mysiak, Wójcik, Zieliński, Zbroja, Poświat, Marjan.
Zawody stały na znacznie wyższym poziomie, niż sobotnie zawody Warszawianki z Ł.K.S-em. Zwłaszcza Legja nadawała ton spotkaniu, mając jeden ze swych najlepszych dni.
Linja napadu Legji była przynajmniej o 2 klasy lepsza od ataku przeciwnika, pokazała piękną grę taktycznie, doskonałe biegi skrzydłowych i liczne bardzo groźno strzały wyłapywane wspaniale przez Otfinowskiego. W napadzie Legji należy wyróżnić Nawrota, który za wiele się tylko bawił piłką. Ze skrzydłowych lepszy był Wypijewski, znacznie groźniejszy wybiegach i w ciągu na bramkę, natomiast Rostkowski centrował daleko dokładniej. Ciszewski lepszy był od Przeździeckiego.
W linji pomocy wyróżnił się Cebulak, ale i Nowakowski stał na wysokości zadania. W obronie brylował Martyna, który obecnie znalazł się znowu u szczytu formy. Jego dalekie wykopy, nieskazitelny „takling“ stawiają go znowu na czele polskich obrońców. Żukowski w bramce miał bardzo mało do roboty.
Mówiąc o Cracovii, należy wspomnieć tylko o jej tyłach, podczas gdy napad zawiódł kompletnie. Jedynie może Zbroja i Wójcik sprawiali się lepiej nieco niż inni koledzy. Otfinowski w bramce był bodaj że najlepszym graczem tej drużyny, chwytał wspaniale piłki i doskonale stosował wybiegi. Z obrońców Zachemski przewyższał swego kolegę on jeden potrafił jako tako dawać sobie radę z groźnym napadem przeciwników. W linji pomocy, która pracowała bardzo ambitnie wyróżnił się Mysiak.
Zawody były bardzo ciekawe i emocjonujące, tempo gry niezwykle ostre, poziom dzięki pięknej grze Legji wysoki. Pierwsze minuty gry bez specjalnych momentów podbramkowych głównie pojedynki linji pomocy z napadami przeciwników. W 6-tej minucie bardzo ładna akcja napadu Legji, kończy się strzałem obronionym przez Otfinowskiego. W 15-tej minucie Zbroja marnuje pewną niemal szansę, strzelając obok bramki. W 16-tej minucie Nawrot z podania Ciszewskiego strzela tuż nad bramką. W 20-tej minucie słaby strzał Przeździeckiego chwyta Otfinowski. W 26-tej minucie dwa strzały Poświata chybiają celu. W 35-tej minucie za „faul“ Martyny sędzia dyktuje rzut wolny, który Zachemski umieszcza w bramce. Legja nadal atakuje, jednak wyrównania przed przerwą nie osiąga.
Za to tuż w minucie po zaczęciu gry w drugiej jej części Nawrot z centry Wypijewskiego zdobywa głową pierwszą bramkę. Legja atakuje coraz mocniej. W 5-tej minucie Nowakowski dalekim niespodziewanym strzałem osiąga prowadzenie dla Legji. W 13-tej minucie piękny strzał Ciszewskiego chwyta Otfinowski, ale w kilka minut później Ciszewski dobija strzał Przeździeckiego i ustala wynik meczu.
Pozostałe 20 minut gry to już formalność, gdyż Cracovia nie jest w stanie przebić się przez silne tyły Legji. W 40-tej minucie Wypijewski ma szanse podwyższenia wyniku, jednak strzela tuż nad bramką.

Sędzia p. Lange z Łodzi bardzo dobry.
Źródło: Raz, dwa, trzy nr 18 z 18 sierpnia 1931

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Zawody Cracovii z Legją należały do jednych z najbardziej Interesujących w tym roku. Obydwie drużyny zademonstrowały grę, stojącą na bardzo wysokim poziomie względem technicznym 1 kombinacyjnym. O ile można się było tego spodziewać po Legji o tyle gra Cracovii wprowadziła widzów poprostu w zdumienie. Drużyna Cracovii, w której cały atak złożony był z graczy rezerwowych, trzymała się do przerwy bardzo dzielnie, prowadząc grę zupełnie otwartą. Dopiero po przerwie Cracovia opadła z sił i Legja uzyskała dużą przewagę. W drużynie Cracovii nie było słabych punktów, obrona i bramkarz wytrzymywali dobrze atak Legji. Pomoc pracowała dobrze, za¬równo ofensywnie jak i defenzywnie. W ataku jedynie brakło strzelców, którzyby mogli wyzyskać dobrze kombinacje.

Legja grała dobrze, aczkolwiek atakowi jej można zarzucić zbyt małą Ilość oddanych strzałów. Słabszymi punktami byli Rostkowskl i Ciszewski. Skład drużyny Legji: Żykowski, Martyna. Ziemian, Brożek, Cebulak, Nowakowski, Rostkowskl, Przeździeckl. Nawrot, Ciszewski i Wypijewski. Cracovia: Otfinowski, Zachemski. Seichter. Chruściński. Filipkiewicz. Mysiak, Wójcik. Zieliński Zbroja, Poświat. Marjan. W pierwszej połowie gra bardzo ładna zaznacza sin mała ilością sytuacji podbramkowych. W dziesiątej minucie strzał Nawrota chwyta Otfinowski, zaraz potem Poświat strzela nad poprzeczką. Cracovia demonstruje bardzo ładne podania w linji ataku, lecz nie może sobie dać rady z rutynowaną obroną Legji. W 20 minucie Przeździecki otrzymuje piłkę od Wypijewskiego, podciąga i oddaje strzał, który Otfinowski bardzo ładnie broni W 28 minucie Nowakowski strzela po rzucie różnym nad poprzeczką. W 25 minucie Poświat strzela z bliska w aut. W cztery minuty potem Seichter wybija piłkę w linji bramkowej.
W 32 minucie sędzia dyktuje wolny rzut dla Cracovii. Z linji pola karnego strzela Zachemski bardzo ładnie w górny róg bramki. Cracovia prowadzi 1:0.
Po przerwie Legja odrazu przypuszcza energiczny atak i już w pierwszej minucie Rostkowski centruje, Cisze weki „główkuje” i po zamieszaniu Nawrot zdobywa głową pierwszą bramkę. W czwartej minucie Nowakowski strzela z daleka po kornerze i Legja prowadzi w stosunku 2:1.

Od tej chwili Cracovia zdobywa się już tylko na nieliczne wypady, broni się jednak bardzo dobrze. W 19 minucie Ciszewski podwyższa wynik do 3:1, zdobywając niefortunnie broniony strzał przez Otfinowskiego, który kontuzjonowany schodzi z boiska, poczem zastępuje go Malczyk. W 83 minucie dwa rzuty wolne dot. Legji niewykorzystane. Wypad Wójcika w 34 minucje kończy się strzałem obronionym przez Żukowskiego. W 38 minucie Malczyk odbija strzał Przeździeckiego i Seichter wybija piłkę w pole. W 41 minucie Wypijewski strzela nad poprzeczkę. Sędziował dobrze p. Lange z Łodzi.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 227 z 18 sierpnia 1931

Mecze sezonu 1931

Podgórze Kraków 1931-01-11 Cracovia - Podgórze Kraków 4:4  Legia Kraków 1931-01-25 Cracovia - Legia Kraków 11:0  Zgoda Ruda Śląska - Bielszowice 1931-02-08 Cracovia - Zgoda Bielszowice 11:1  06 Kleofas Katowice 1931-02-22 Cracovia - 06 Załęże 7:4  Iskra Siemianowice 1931-03-01 Cracovia - Iskra Siemianowice 5:2  AKS Chorzów 1931-03-08 Cracovia - AKS Królewska Huta 5:2  Soła Oświęcim 1931-03-15 Cracovia - Soła Oświęcim 20:0  Polonia Kraków (1927) 1931-03-22 Cracovia II - Polonia Kraków 2:0  Polonia Warszawa 1931-03-22 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Czarni Lwów 1931-03-29 Cracovia - Czarni Lwów 3:1  Plik:Patria Kraków herb.png 1931-03-29 Cracovia II - Patria Kraków 9:5  III Kerület Budapeszt 1931-04-06 Cracovia - III Kerület Budapeszt 0:1  ŁKS Łódź 1931-04-12 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1  Polonia Karwina 1931-04-18 Polonia Karwina - Cracovia 1:10  SK Moravská Ostrava 1931-04-19 SK Moravská Ostrava - Cracovia 0:2  Legia Warszawa 1931-04-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:4  Garbarnia Kraków 1931-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1  Częstochowa 1931-05-10 Częstochowa - Cracovia 2:8  Wisła Kraków 1931-05-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:4  Pogoń Lwów 1931-05-24 Pogoń Lwów - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1931-05-25 Wisła Kraków - Cracovia 3:4  Warszawianka Warszawa 1931-05-31 Warszawianka Warszawa - Cracovia 6:1  Rymer Niedobczyce 1931-06-03 KS Rybnik - Cracovia 1:0  Warta Poznań 1931-06-07 Cracovia - Warta Poznań 1:2  Lechia Lwów 1931-06-21 Lechia Lwów - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 1931-06-28 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 4:1  Hakoah Wiedeń 1931-07-12 Cracovia - Hakoah Wiedeń 1:3  Soła Oświęcim 1931-08-02 Soła Oświęcim - Cracovia 4:4  Lechia Lwów 1931-08-08 Cracovia - Lechia Lwów 2:1  Legia Warszawa 1931-08-16 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Warta Poznań 1931-08-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1  Wisła Kraków 1931-09-06 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  17 p.p. Rzeszów 1931-09-17 17 pp - Cracovia 0:5  Warszawianka Warszawa 1931-09-20 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:0  Pogoń Lwów 1931-09-27 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1  Garbarnia Kraków 1931-10-04 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:4  Hakoah Bielsko 1931-10-10 Hakoah Bielsko - Cracovia 0:4  Walcownia Czechowice-Dziedzice 1931-10-11 RKS Czechowice - Cracovia 1:7  BBSV Bielsko 1931-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 4:2  Polonia Warszawa 1931-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 1:1  Ruch Chorzów 1931-11-08 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:2  Wawel Kraków 1931-11-11 Cracovia - Wawel Kraków 3:1  Wisła Kraków 1931-11-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:2  ŁKS Łódź 1931-11-22 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2  Olsza Kraków 1931-11-29 Cracovia II - Olsza 2:7  Czarni Lwów 1931-11-29 Czarni Lwów - Cracovia 2:0
Czarni Radom 1931 Czarni Radom - Cracovia 1:5