1932-11-06 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4

"Cracovia traci punkt w Siedlcach
lecz zajmuje czoło tabeli dzięki porażce Warty w stolicy" -

Cracovia traci punkt w Siedlcach
lecz zajmuje czoło tabeli dzięki porażce Warty w stolicy

Bramki dla 22 p. p. strzelili Gwoździński i Rusinek, dla Cracovii Malczyk i Kubiński z karnego. Sędzia p. Wardęszkiewicz.

22 p. p. pozbył się wreszcie pecha, który go prześladował przez dłuższy czas i dziś jest drużyną, której prawa pozostania w Lidze nikt zaprzeczyć nie może. Nabiera on z każdym meczem rutyny ligowej i jest w chwili obecnej drużyną bardzo groźną, nawet dla najlepszego zespołu ligowego. Wojskowi przeciwstawili dobrej technicznie Cracovii wielką ambicję, chwilami nawet niezłą technikę, taktycznie zaś nie byli gorsi od białoczerwonych. Na ogół zasłużyli oni na wygraną.

W ataku wojskowych lepsza była lewa strona – Marcinkowski, Rusinek, którzy stale niepokoili Lasotę i Otfinowskiego. Prawa strona Sadalski, Bilewicz do przerwy grała słabo. Po przerwie już się rozegrała i kombinacje szły składniej. Biegański jako kierownik ataku wywiązuje się lepiej ze swego zadania, niż na prawym łączniku.

Czajka ogrywał bez trudu Sperlinga. Sroczyński przytomnie likwidował akcje trójki białoczerwonych. Jakubowski unieszkodliwił starego wygę Kubińskiego.

Pawlak z Gwoździńskim grali bardzo dobrze, chociaż mają na sumieniu pierwszą bramkę. Koszowski przychodzi do formy wiosennej, kilka razy bardzo przytomnie interweniował.

Cracovia zademonstrowała grę na wysokim poziomie technicznym, chociaż jej tricki niezawsze się udawały. W ataku najlepszy był Malczyk, który przebojami niemało sprawiał kłopotu wojskowym. Pozatem białoczerwoni grali więcej lewą stroną, lecz ze względu na zupełne unieszkodliwienie Sperlinga, akcje gości szybko były likwidowane.

W pomocy najsłabszy Kwieciński, który nie mógł utrzymać trójki wojskowych. Mysiak i Seichter stanęli na wysokości zadania.

Z obrońców lepszy Pająk, który umiejętnie niejednokrotnie interwenjował i ratował beznadziejne sytuacje. Otfinowski dobry, chwilami chwytał niepewnie piłki.

Drużyny wystąpiły w składach: 22 p. p.: Koszowski; Pawlak, Gwoździński; Czajka, Sroczyński, Jakubowski; Sadalski, Bilewicz, Biegański, Rusinek, Marcinkowski.

Cracovia: Otfinowski; Pająk, Lasota; Seichter, Kwieciński, Mysiak; Kubiński, Zieliński, Malczyk, Ciszewski, Sperling.

Boisko jest oślizgłe. Co chwila jakiś gracz leży na ziemi. Drużyny badają się wzajemnie. W 5 min. Bilewicz ogrywa kilku graczy i staje oko w oko z Otfinowskim. Nadbiega Pająk i ratuje beznadziejną sytuację. W 9 min. okazję do zdobycia bramki mają goście: strzał Sperlinga piąstkuje Koszowski, wybiegając z bramki, piłkę dostaje Kubiński i z 5 mtr. strzela w poprzeczkę. Za chwilę znowu ten że gracz strzela z bliskiej odległości: Koszowski przytomnie broni.

Wojskowi otrząsają się z chwilowej przewagi biało-czerwonych i zaczynają energicznie atakować. W 12 min. Marcinkowski ładnie zagrywa z Rusinkiem, który idzie na przebój. Interwencja Pająka zatrzymuje go foulem. Wolnego z 16 mtr. strzela Gwoździński i piłka trzepocze się w siatce. 22 p. p. prowadzi 1:0.

Goście momentalnie rewanżują się zdobyciem bramki ręką, której sędzia, naturalnie, nie uznaje. W 18 min. z winy obrony Malczyk z odległości 2 metrów strzela nieuchronnie.

W 20 min. goście znów mają okazję do zdobycia bramki, lecz przebój Malczyka broni wybiegiem Koszowski. Kilka groźnych wypadów ratują obie strony, przyczem stroną bardziej atakującą są wojskowi. W 39 min. Rusinek przedostaje się na pole karne i z odległości 10 metrów strzela nieuchronnie.

Po przerwie, po rozpoczęciu gry Pająk omal nie strzela samobójczej bramki. Kilka minut przewagi biało-czerwonych, którzy dążą do wyrównania, poczem 22 p. p. energicznie atakuje i co chwila bombarduje bramkę biało-czerwonych, którzy bronią się tylko wypadami. W 16 min. zamieszanie pod bramką 22 p. p. Do piłki biegnie Gwoździński, Sroczyński i Malczyk, przyczem ten ostatni poślizguje się i pada na nogi Gowoździńskiego. Sędzia dyktuje rzut karny, z którego Kubiński zdobywa wyrównującą bramkę.

Sędzia p. Wardęszkiewicz, poza kilkoma przeoczeniami, bardzo dobry.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 90 (787) z 9 listopada 1932 [1]

"Cracovia o krok od mistrzostwa ligi" -
Raz,dwa,trzy

Cracovia o krok od mistrzostwa ligi

Występ Cracovii wywołał w Siedlcach olbrzymią sensację i kolosalne zainteresowanie. Po ostatnich sukcesach 22 p. p. wszyscy przekonali się. że drużyna ta nie jest jednosezonową. Cracovii chodziło o tytuł mistrza, miejscowym zaś o egzystencję w lidze. Faktycznie gra od początku do końca była niezwykle zacięta i nic nie zaryzykujemy, jeżeli powiemy. że 22 p. p. powinien byt mecz ten wygrać, gdyż wykazał znacznie większy zapał do gry. Był to najpiękniejszy mecz sezonu.

Goście przedstawili nam drużynę doskonalą, wyszkolona technicznie, prawie bez słabych punktów, pięknie strzałowo wykończoną akcję napadu, zgranie z pomocą i szybkie tempo. Ustawicznie zmieniający się obraz gry dał widzom dużo emocji i zadowolenia.
Bramkarz Otfinowski kilka razy dobrze obronił i nie zawinił pierwszej bramki. Obrona dobra, przy tem specjalnie wyróżniał się Pająk. W pomocy najlepszy Mysiak, Seichter trochę za ciężki. W ataku najlepszy Malczyk, który wciąż stwarza niebezpieczne sytuacje pod bramką gospodarzy.
22 p. p. przeciwstawił drużynie krakowskiej zespól prawie bez słabych punktów, może jedynie Sadalski był w niektórych momentach niepewny. Bramkarz doskonały, obrona jak zwykle dobra, środkowy pomocnik Sroczyński doskonale szachował trójkę ataku gości, skrajna pomoc dobrze sobie radziła z lotnemi skrzydłami Cracovii. W ataku najlepsi Marcinkowski i Rusinek. Boisko śliskie, o rafinowanych więc kombinacjach mowy być nie mogło.
Składy drużyn:
Cracovia: Otfinowski, Lasota. Pająk, Seichter, Kwieciński, Mysiak, Kubiński. Zieliński, Malczyk, Ciszewski, Sperling.
22 p. p.: Kossowski, Pawlak. Gwoździ liski. Czajka, Sroczyński. Jakubowski .Sadalski, Bilewicz, Biegański, Rusinek, Marcinkowski. Na rozmiękłem boisku rozpoczynają grę gospodarze. Cracovia prezentująca się dobrze technicznie. szybko przejmuje inicjatywę i już w pierwszej minucie poważnie zagraża bramce 22 p. p. Benjaminek ligi prezentuje się dobrze pod względem kondycji fizycznej, braki taktyczne nadrabia, szybkością i dobrym startem do piłki. Wystarczyło to aby oprzeć się technicznie lepszej Cracovii.
Mecz od pierwszej oliwili zapowiada się bardzo ciekawie. Po kilku minutach gry Sadalski ostro strzela, Otfinowski odbija, a Lasota „główką" ratuje groźną sytuację. W piątej minucie rzut wolny do gości bije Gwoździński. strzela ostro, ale przenosi ponad bramkę. Wskutek śliskości piłki, często trafiają się groźne momenty. Jeden z nich zachodzi po strzale Kubińskiego. Odbitą piłkę chwyta Ciszewski i strzela, ale ponad poprzeczkę.
W II minucie zdobywa Gwoździński prowadzenie dla 22 p. p. z rzutu wolnego. Otfinowski broni, lecz piłka wymyka mu się z rąk i grzęźnie w siatce. Cracovia już w kilka sekund potem jest przy bramce 22 p. p. i Malczyk wbija piłkę do bramki... ale ręką. Bramki tej oczywiście sędzia nie uznaje.
Wreszcie w 18 minucie Malczyk odbiera gospodarzom prowadzenie, strzelając po podaniu Seichtera nieuchronny bramkę.
Malczyk przez cały czas pracuje groźnie i ofiarnie. i stanowczo jest najlepszym graczem na boisku. W 20 minucie, w dwie minuty po zdobyciu perwszej bramki Malczyk przebija się przez obronę 22 p. p. i goal zdaje się być pewny. Jednak przytomny Kossowski ratuje wybiegiem odbierając piłkę z pod nóg w odległości kilku kroków od bramki.
Groźna sytuacja wynika z kombinacji Kubiński-Zieliński, likwiduje ją jednak przytomnie Kossowski. W 40 minucie korner do gospodarzy. Piłkę chwyta Kossowski i wybija do Marcinkowskiego, który w ostrem tempie podciąga do bramki przeciwnika i podaje Rusinkowi, który strzela nieuchronnie w róg.
Prowadzenie obejmuje znowu 22 p. p.
Sperling otrzymuje piłkę i strzela śliczną bombę, którą jednak broni, będący zawsze na miejscu Kossowski. Wynik 2:1 dla 22 p. p. utrzymuje się do przerwy.
Po przerwie gra spokojniejsza, Cracovia wydaje się być zdeprymowana wynikiem. Odbija się to na grze poszczególnych graczy. Ciekawy moment następuje w 10 min. Po wykopie Otfinowskiego, piłka odbita przez gracza 22 p. p., zdaje się toczyć do pustej bramki Cracovii, mija ją jednak o kilka metrów. W 13 tej minucie Gwoździński bije wolnego, piłka jednak grzęźnie w rękach Otfinowskiego.
Dalsza gra staje się mniej ciekawa. W Ifi minucie Malczykowi udaje się przebić, przez mur gospodarzy, ale zostaje sfaulowany przez Gwoździńskiego, za co sędzia dyktuje rzut karny. Kubiński pewnym strzałem zdobywa wyrównanie.
Gra znowu się ożywia i nabiera rozmachu. Cracovia przechodzi do wyraźnej ofensywy, gospodarze stawiają jednak pełny opór, w wyniku czego są obustronne kornery. kończące się bez efektu.

Cracovia umiała być zawsze groźna. 22 _p. p. przeciwstawiał jej wielką ambicję i ogromną chęć zdobycia przynajmniej jednego punktu, co mu się według przebiegu gry, może należało. Doskonałym sędzią był p. Wardęszkiewiez z Lodzi. Widzów 2.000 osób.
Źródło: Raz,dwa,trzy nr 45 z 8 listopada 1932

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Powyższe spotkanie ligowe należało do najpiękniejszych meczów, rozegranych w Siedlcach. Drużyny wystąpiły w swoich normalnych składach. Cracovia przedstawiała się bardzo korzystnie, tempo gry, pomimo rozmokłego boiska, było bardzo szybkie. 22 p. p. grał z wielką ambicją i zasłużył nawet na zwycięstwo.

Cracovia rozpoczęła inicjatywę i już w pierwszej minucie zagroziła bramce miejscowych, jednak pomoc z Sadalskim odparła atak. Pierwszy goal zdobywa Gwoździński w 11 minucie dla 22 p. p. W kilka sekund później Malczyk uzyskuje bramkę dla Cracovii, ale — ręką, czego oczywiście sędzia nie uznaje.
Dopiero w 18 minucie Malczyk odbiera gospodarzom prowadzenie, uzyskując bramką dla Cracovii. Gra toczy się w szybkiem tempie, przyczem Cracovia oddaje kilka niebezpiecznych strzałów, likwidowanych przytomnie przez bramkarza 22 p. p. Wreszcie w 40 minucie po kornerze do gospodarzy, piłka przenosi się momentalnie pod bramką Cracovii i niespodziewanie Rusinek strzela drugą bramkę dla 22 p. p. Po pauzie goście grają nerwowo, zdeprymowani wynikiem, przyczem gra przybiera na ostrości, jednak energiczny sędzia nie dopuszcza do faulowania. Ciężkie boisko osłabia tempo gry. W 16 minucie Malczykowi, bezsprzecznie, najlepszemu graczowi na boisku, udaje się przebić przez graczy 22 p. p.. zostaje jednak sfaulowany przez Gwoździ takiego. Sędzia dyktuje rzut karny, który Kubiński zamienia na bramkę. Rezultat 2:2 do końca nie ulega zmianie.

Sędziował doskonale p. Wardeszkiewicz. Widzów 2.000 osób.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 310 z 8 listopada 1932

Mecze sezonu 1932

Legia Kraków 1932-01-06 Cracovia - Legia Kraków 5:3  Wisła Zakopane 1932-02-27 Wisła Zakopane - Cracovia 1:7  Wisła Kraków 1932-02-28 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  KS Roździeń 1932-03-06 Cracovia - KS Roździeń 8:2  Zbrojovka Brno 1932-03-12 Židenice Brno - Cracovia 4:2  Slovan Bratysława 1932-03-13 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 7:2  Chorzów 1932-03-20 Cracovia - Chorzów 2:0  Slovan Bratysława 1932-03-28 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 1:0  Warta Poznań 1932-04-03 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Pogoń Lwów 1932-04-10 Cracovia - Pogoń Lwów 2:1  Ruch Chorzów 1932-04-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:1  Makkabi Kraków 1932-04-21 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Czarni Lwów 1932-04-24 Czarni Lwów - Cracovia 0:3  Vienna 1932-05-01 Cracovia - Vienna 0:5  Wisła Kraków 1932-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1932-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 5:0  Czarni Radom 1932-05-16 Czarni Radom - Cracovia 0:6  Radom 1932-05-17 Radom - Cracovia 0:2  22 Strzelec Siedlce 1932-05-22 Cracovia - 22 p.p. Siedlce 3:1  Warszawianka Warszawa 1932-05-26 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1932-06-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Rapid Wiedeń 1932-06-22 Cracovia - Rapid Wiedeń 2:2  Polonia Warszawa 1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2  ŁKS Łódź 1932-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:1  Hakoah Bielsko 1932-07-03 Hakoah - Cracovia 2-2  Wacker Wiedeń 1932-07-16 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:3  Czarni Lwów 1932-07-24 Cracovia - Czarni Lwów 4:1  Legia Warszawa 1932-08-07 Legia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1932-08-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:3  Metal Tarnów 1932-08-15 Metal - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1932-08-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Warszawianka Warszawa 1932-08-28 Cracovia - Warszawianka Warszawa 5:1  Wisła Kraków 1932-09-04 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Lechia Lwów 1932-09-04 Cracovia II - Lechja lwów 3:0  Garbarnia Kraków 1932-09-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Pogoń Lwów 1932-09-18 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1932-09-25 BBSV - Cracovia 0:4  Podgórze Kraków 1932-10-08 Cracovia -Podgórze Kraków 3:3  ŁKS Łódź 1932-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1932-10-23 Cracovia - Warta Poznań 0:1  Śląsk Świętochłowice 1932-10-30 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 0:3  22 Strzelec Siedlce 1932-11-06 22 p.p. Siedlce - Cracovia 2:2  Wawel Kraków 1932-11-06 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4  Makkabi Kraków 1932-11-12 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1932-11-20 Cracovia - Legia Warszawa 2:0