1934-07-27 Cracovia/Wisła K - Libertas 2:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mecz kombinowanej drużyny złożonej z graczy Cracovii i Wisły Kraków


Herb_Kraków


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, piątek, 27 lipca 1934, 18:00

Kraków - Libertas

2
:
3

(0:1)



Herb_Libertas


Skład:
Wisła Kraków herb.pngKoźmin
Wisła Kraków herb.png Pychowski
Cracovia herb.png Doniec
Wisła Kraków herb.png Kotlarczyk II
Cracovia herb.png Cebulak
Cracovia herb.png Żiżka
Cracovia herb.png Rusinek
Wisła Kraków herb.pngArtur
Cracovia herb.png Stebnicki
Wisła Kraków herb.png Sołtysik (Cracovia herb.png Kisieliński)
Wisła Kraków herb.pngŁyko(Wisła Kraków herb.pngHabowski)

Sędzia: Gumplowicz
Widzów: 2000

bramki Bramki
Kisieliński
Habowski
Vitax2
Schoenwetter
Skład:
Klimosch
Artes
Gottwald
Lebeda
Kundrat
Fruehwirth
Brousek
Semp
Schneider
Vita
Schoenwetter



Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Niepotrzebna porażka" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Niepotrzebna porażka

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Pierwsza próba złożenia reprezentacji Krakowa z graczy Cracovii i Wisły nie wypadła pomyślnie, głównie ze względu na to, iż skutkiem niezależnych od obu klubów okoliczności, brakło w teamie krakowskim kilku dobrych zawodników. Przez to nie był to najpilniejszy team, na jaki stać było jeszcze Cracovię i Wisłę. Pomimo to jednak drużyna krakowska zasługiwała na zwycięstwo, gdyby nie kilka punktów, wybitnie słabych, które zawiodły na całej linji.

Do nich należy fatalnie puszczający dwie bramki Koźmin, dalej obydwaj kierownicy napadu Stebnicki i Artur, ani o wiele odbiegali od nich też i Sołtysik na łączniku oraz Rusin.
Wogóle mecz wczorajszy oznaczał, iż obie drużyny ule mają obecnie chwilowo rasowego" napastnika, podczas gdy limie defensywne są tam dobrze obsadzone. Że gra wypadała częstokroć niemile dla oka i że nazbyt często widziało się „kiksy” u dobrych rutynowanych graczy, to winu w tem częściowo i lekkiej piłki i nierówności terenu.
Pomimo to i przy tej grze mecz był do wygrania, gdyby atak dał więcej z siebie i włożył więcej ambicji w grę lub gdyby nie widziało się tam dość częstego egoistycznego „polatywania” na bramkę (w czem celował Łyko) i gdyby nie fatalna obrona bramki przez Koźmina W momentach, nie przedstawiających żadnego niebezpieczeństwa, a zatem świadczących o braku treningu i przygotowania do poważnych zawodów ze strony tego zawodnika.
Libertas nie usprawiedliwił w całej mierze ewej dobrej marki. Była to choć może lepsza nieco od po przednich, ale jedna w dalszym ciągu z tych typowych drużyn wiedeńskich, które gościły u na« i wykazały w porównaniu do dawniejszych lat.
pewien spadek w formie,
który wyraził się dosadnie w ostatnich czasach w austriackiej piłce nożnej.
Drużyny wystąpiły w nast. składach: Libertas — Klimosch, Artes, Gottwald, Lebeda, Kundrat, Fruehwirth, Brousek, Semp, Schneider, Vita i Schoenwetter.
Team Cracovii i Wisły: Koźmin, Pychowski, Doniec, Kotlarczyk II, Cebulak, Żiżka, Rusin, Artur, Stebnicki, Sołtysik i Łyko. Przechodząc do przebiegu gry podkreślić należy, iż początkowo gra team krakowski chaotycznie, a to głównie na skutek słabego kierownictwa w napadzie (Stebnicki). Wiedeńczycy grają zato znacznie lepiej, zyskując niejednokrotnie za ładne kombinacje i strzały oklaski u widowni. Wynikiem ich pewnej przewagi w tym okrawie i lepszej gry, jest bramka strzelona w 7 min. przez lewego łącznika Vita w zamieszaniu pod bramkowem, w czem dopomogła mu slabu orientacja i złe ustawienie we w formacjach defensywnych gospodarzy. Team rozgrywa się eona bardziej i gra staje się nawet równorzędną. Jest ona jednak mało skuteczną, jeśli nie liczyć kilku dobrych zagrań miedzy Arturem i Rusinem. Lewa stroma zawodzi w licznych sytuacjach podbramkowych i pojedynkach.
Po przerwie następuje przegrupowanie atak gra w nast, zestawieniu: Habowski, Rusin, Artur, Sołtysik (po kilku minutach Kisieliński) i Łyko, zmiana ta pod pewnymi względami wyszła na dobre. Artur grał nieco lepiej na środku, jak jego poprzednik, ale w dalszym ciągu nieskutecznie, zatracił strzał, a pod koniec osłabł zupełnie, Rusin wykazał, iż na pozycję łącznika nie nadaje się, zato dopisał Habowski na skrzydle, choć z jego contrami jest jeszcze słabiutko, nieco życia wniósł Kisieliński, zdobywca pięknej bramki, który jednak w kombinacji niewiele reprezentuje.
Gra obecnie jest początkowo wyrównana, a pod koniec są całe okresy, kiedy gospodarze przeważają i wielokrotnie goszczą na polu karnetu przeciwnika. Bramka dla gości pada znów w 7 min. ze strzału Vita po fatalnym błędzie Koźmina, w 20 mim. zdobywa Kisieliński pierwszego goala dla teamu z podania Kotlarczyka II po rzucie wolnym, następnie Koźmin ułatwia jeszcze w 40 min. prawemu łącznikowi Schoenwetterowi zdobycie trzeciej bramki.
Przewaga teamu coraz większa. Łyko oddaje dwa strzały tuż obok słupka, Kisielińska trafia w poprzeczkę. Kiedy już widzowie opuszczają boisko, pada niespodziewanie drugi goal dla teamu z dalekiej centry Habowskiego, przyczem słabo orientujący się w danym momencie bramkarz gości wpuszcza piłkę do siatki.
Sędzia p. Gumplowicz. widzów 2000.

Na wyróżnienie zasługują z teamu: Doniec, Kotlarczyk II, Cebulak, Żiżka i Habowski. Z Wiedeńczyków najlepsi: Klimosch, Gottwald, Brousek, Semp i Vita.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 207 z 28 lipca 1934


"Liebertas (Wiedeń)—Team Cracovii i Wisły 3:2 (1:0)" -
Nowy Dziennik

Liebertas (Wiedeń)—Team Cracovii i Wisły 3:2 (1:0)

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Wczorajszy mecz Liebertasu, jednej z najsłabszych drużyn ligi austrjackiej z teamem Cracovii i Wisły zakończył się niezasłużoną klęską gospo¬darzy, dyskredytującą poziom polskiej ekstraklasy. Goście słabsi technicznie od innych zespołów wiedeńskich — oglądanych na boiskach krakowskich w tym sezonie — grali bardzo ambitnie, co rzad¬ko zauważyć można w zespołach zawodowych. każdym razie górowali oni nad teamom grą kombinacyjną i opanowaniem piłki.

Krakowianie grali do przerwy bardzo słabo, a w linji ataku wprost kompromitujące.
W drugiej części po zmianie Sołtyska i Sebnickiego, których miejsca zajęli Kisielewski i Chudzicki (zdobywcy bramek) uzyskał team przewagę, nie zdołał jednak uwidocznić jej cyfrowo.
U zwycięzców wyróżniał się atak i doskonały bramkarz oraz obrońca Artes. Miejscowi mieli najlepszego gracza w Żiżce. Kotlarczyk II i Cebulak spełnili swe zadanie w zupełności. W obro¬nie Doniec lepszy był od Pychowskiego. Koźmin ma na sumieniu dwie fatalnie przepuszczone bramki.

Sędziował całkiem dobrze p. Gumplowicz. Publiczności mimo powszedniego dnia około 2500.
Źródło: Nowy Dziennik nr 202 z 23 lipca 1934


"Team Cracovia-Wisła pokonany 2:3" -
Przegląd Sportowy

Team Cracovia-Wisła pokonany 2:3

Relacja z meczu w tygodniku Przegląd Sportowy
Dla urozmaicenia przerwy wa¬kacyjnej sprowadzono do Krakowa zespól wiedeński Libertas, który spotkał się z kombinowanym teamem Cracovii i Wisły. Goście austriaccy nie wykraczali i tym razem ponad i poziom poprawnej przeciętności. Zespól wiedeński rozwija grę opartą o system krótkich podań, odbiegająca daleko od pierwowzorów klasy austriackiej.

W normalnych warunkach pokonanie takiej drużyny nie winno przedstawiać poważniejszych trudności dla wybrańców krakowskich, reprezentujących elitę Cracovii i Wisły. Że stało się jednak inaczej, przyczyn należy szukać w dwóch formacjach: słabym bramkarzu krakowskim, oraz rywalizującej z nim lnii ataku. Dwa biedy Kozimina przyniosły w rezultacie dwie bramki dla gości. Niezliczone błędy napastników krakowskich uniemożliwiły powetowanie tego.
Drużyny wystąpiły w składach: Libertas: Klimosch: Arlez, Gotwald; Lebeda. Kundrat. Frűhwirth: Brousek. Semp, Schneider. Vita. Schӧnwetter.
Team: Koźmin; Pychowski. Doniec; Kotlarczyk IL Cebulak, Żiżka, Rusinek; Artur, Stebnicki, Sołtysik, Łyko.
Pierwsza połowa spotkania to okres bezwzględnie lepszej gry gości. Piątką napastników krakowskich wykazuje zupełny brak zrozumienia i łączności. W tym okresie gry uzyskują goście prowadzenie w 7 minucie ze strzału lewego łącznika Vita.
Zmiana składu napadu krakowskiego przynosi po przerwie nie tylko wyrównanie sił, ale daje na-wet gospodarkom wiele możliwości do zmiany wyniku. Grający obecnie na prawem skrzydle Habowski oraz Kisieliński na łączniku przyczyniają się do ożywienia akcji gospodarzy. Pomimo to Vita podwyższa w 7 min przy wybitnym współudziale Koźmina stan do 2:0, a dopiero Kisieliński w 20 minucie uzyskuje pierwszy punkt Schenwetter w 40 minucie i Habowski w 44 ustalają wynik dnia.

Sędzia p. Gumplowicz.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 61 z 1 sierpnia 1934


Mecze sezonu 1934

PPW Katowice 1934-01-01 Cracovia - PPW Katowice 2:4  Zwierzyniecki Kraków 1934-01-14 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:2  Stadion Królewska Huta 1934-01-21 Cracovia - Stadion Królewska Huta 8:1  KPW Katowice 1934-01-28 Cracovia - KPW Katowice 2:1  KS 20 Rybnik 1934-02-11 Cracovia - KS 20 Rybnik 6:1  AKS Chorzów 1934-02-18 AKS Królewska Huta - Cracovia 7:0  Odra Wodzisław Śląski 1934-02-25 Cracovia - Młodzież Powstańcza Wodzisław Śląski 3:0  Policyjny Katowice 1934-03-04 Cracovia - Policyjny Katowice 1:3  Pogoń Katowice 1934-03-11 Cracovia - Pogoń Katowice 3:1  Garbarnia Kraków 1934-03-18 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  AKS Chorzów 1934-03-25 Cracovia - AKS Królewska Huta 1:0  Wacker Wiedeń 1934-04-02 Cracovia - Wacker Wiedeń 2:2  Ruch Chorzów 1934-04-08 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 0:3  Pogoń Lwów 1934-04-22 Pogoń Lwów - Cracovia 1:4  ŁKS Łódź 1934-04-29 Cracovia - ŁKS Łódź 4:3  Garbarnia Kraków 1934-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Warta Poznań 1934-05-27 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Polonia Warszawa 1934-06-03 Polonia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 1934-06-10 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1934-06-17 Cracovia - Warszawianka Warszawa 4:0  Podgórze Kraków 1934-06-24 Podgórze Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1934-07-01 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  22 Strzelec Siedlce 1934-07-08 Cracovia - 22 Strzelec Siedlce 7:0  FC Wien 1934-07-14 Cracovia - FC Wien 0:1  Ruch Chorzów 1934-07-22 Ruch Wielkie Hajdugi- Cracovia 4:3  Grzegórzecki Kraków 1934-07-29 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 4:0  Podgórze Kraków 1934-08-05 Cracovia - Podgórze Kraków 3:1  Emigracja francuska 1934-08-12 Cracovia - emigracja francuska 3:2  Hapoel Tel Aviv 1934-08-15 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 3:2  Garbarnia Kraków 1934-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:1  22 Strzelec Siedlce 1934-09-02 22 Strzelec Siedlce - Cracovia 0:3  AC Milan 1934-09-16 Cracovia - AC Milan 3:4  ŁKS Łódź 1934-09-23 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Unia Sosnowiec 1934-09-27 Unia Sosnowiec - Cracovia 1:1  Warszawianka Warszawa 1934-09-30 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:2  BBSV Bielsko 1934-10-07 BBSV Bielsko - Cracovia 1:6  Ruch Chorzów 1934-10-21 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:1  Pogoń Lwów 1934-10-28 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1934-11-01 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Wisła Kraków 1934-11-04 Wisła Kraków - Cracovia 5:0  Warta Poznań 1934-11-11 Cracovia - Warta Poznań 1:2  Polonia Warszawa 1934-11-18 Cracovia - Polonia Warszawa 5:0  Garbarnia Kraków 1934-12-02 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:2  Garbarnia Kraków 1934-12-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 1934-12-09 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 3:0