"Piłkarze Wisły i Cracovii wyszli już na boisko." -

Piłkarze Wisły i Cracovii wyszli już na boisko.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Do meczu powyższego wystąpiła przeciw Cracovii właściwie drużyna Garbarni, której skład był nast.: Włodek, Pazurek II, Stankusz, Soldan, Wilczkiewicz Lesiak, Habowski (Wisła), Woźniak. Zaremba. Pazurek I i Riesner. Skład Cracovii był płynny, gdyż do pauzy grała inna drużyna, a inna po pauzie. W szczegółności brakło Dońca. Góry i Stempienia. Do przerwy grał słabszy skład bez Korbasa. Kossoka i Malczyka, którzy wystąpili dopiero po pauzie. Poza tem Kossok grał tylko przez pewien czas, gdyż szybko zeszedł z boiska.

Jest to pierwsza porażka białoczerwonych w tym sezonie, gdyż dotąd nie zostali ani razu pokonani. Na wyróżnienie zasługuje dobrze grający na nad zwycięzców, zwłaszcza Zaremba (grajacy już przedpołudniem mecz w drużynie T B). Pazurek I, Habowski i Riesner, w defensywie dobry Soldan. Cracovia miała naogół słabszy dzień, a w szczególności Pawłowski.

Gra była naogół równorzędna, okresami miała raz jedna, to druga strona przewagę. Więcej jednak orjentacji miał pod bramką i groźniejszym był atak Garbarni, który strzelił pięć bramek przez Pazurka I (2), Zarembę (2) i Riesnera Dla Cracovii bramki strzelili Majeran Żiżka i Malczyk. Sędzia p. Heitner. Widzów ponad 2.000.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 257 z 15 września 1936

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Zawody powyższe zorganizowane zostały przez KOZPN jako mecz koalicji ligowej Krako¬wa przeciw Reprezentacji A Krakowa. Tymczasem na boisku stanęły do walki: Garbarnia wzmóc mona Habowskim z Wisły (zamiast Teamu Wis la - Garbarnia przeciw Cracovii osłabionej brakiem Góry i Dońca). Mecz zgromadził sporo widzów ale me byt wcale interesującym, obie bowiem drużyny nie stały na zwyczajnym poziomie, były to przecież zawody towarzyskie kasowe i to dla KOZPN-u. Do przerwy lepszą byli bezsprzecznie Garbarnia, która wygrała 1.1. Po pauzie atoli, gdy atak Cracovii wzmocniony został Malczykiem, Kossokiem i Korbasem, wygrali ten okres białoczerwoni 2:1 tak, że ogólny rożni tal meczu opiewał 5:3 dla gości. Bramki zdobyli dla Garbarni: Riesner (z karnego) Pazurek (2), Zaremba (2) dla Cracovii Majeran, Żiżka Malczyk Sędziował dobrze p. Heitner.
Oczywiście meczu tego nie można uważać za sprawdzian umiejętności Liga — A klasa, lub nawet Cracovia, jak tego chciała reklama.
Źródło: Nowy Dziennik nr 255 z 14 września 1936

"Sensacja piłkarska Krakowa Garbarnia + Habowski zwyciężają Cracovię" -

Sensacja piłkarska Krakowa Garbarnia + Habowski zwyciężają Cracovię

Relacja z zawodów w tygodniku Przegląd Sportowy
Reprezentacja klubów litowych — Cracovia 5:3 (4:1). Bramki dla. Reprezentacji Pazurek I i Zaremba po dwie. Riesner I. Dla Cracovii; Majeran. Żiszka i Malczyk.

Reprezentacja: Włodek; Pazurek II, Stankusz; Lesiak. Wilczkiewicz, Soldan; Chabowski, Zaremba, Wożniak, Pazurek I. Riesner. Cracovia: Pawłowski; Lasota, Pająk; Żiżka, Gruenberg. Bialik; Zembaczyński. Chudzik, Madryga. Majeran. Zieliński.
Ligowcy zabrali się do roboty i zrewanżowali sic za dwie kolejne porażki. Mieli na koncie dwie przegrane—Wisła i Garbarnia — ze swym lokalnym rywalem. Za jednym zamachem znaleźli sposobność do rewanżu, gdy KZOPN zorganizował mecz reprezentacji ligowej przeciw Cracovii.
Liga nie stanęła w komplecie, gdyż kilku wiślaków nadesłało usprawiedliwienia i z różnych przyczyn nie stanęło na boisku. W efekcie przeciw Cracovii niepokonanej w tym roku przez żaden zespól krajowy, stanęła drużyna Garbarni, wzmocniona Habowskim z Wisły na skrzydle.
Oczekiwane z dużym zainteresowaniem zawody nie przyniosły rozczarowania licznie zebrane} publiczności. Naogół wychodzono z meczu z uczuciem zadowolenia. Nie było wysokich wzlotów, ale zato dobra przeciętna gra I co najważniejsze pełno emocjonujących pozycji, a wreszcie osiem bramek. To też nie jest bez znaczenia.
Team, a właściwie Garbarnia ruszy la do boju z całym impetem. Przez pełnych 90 minut pracowała jedenastka z całym zaparciem, mając silną pod stawę w doskonałym bramkarzu twardych obrońcach, Świetnym Lesiaku i niewiele mu ustępujących pomocnikach. Najważniejszą role odegrał jednak atak, który zasadniczo wygrał spotkanie, przewyższając decydująco ofenzywę przeciwnika. Przy dobrze grających skrzydłach Pazurek odgrywał główną rolę w polu środkowym.
Inaczej, niż ostatnio zagrała Cracovia. Do przerwy z osłabionym atakiem. niewiele mogła poradzić pod bramką przeciwnika, jakkolwiek gości i tam dość często- Akcjom brak było wykończenia- Również gra pomocy za wyjątkiem Żiżki była słabsza, niż zwykle. Po pauzie wyszły na boisko trzy wielkie nazwiska, ale nie zaważyło to na szali.
Malczyk po przebytej kontuzji szanował się, Kossok zeszedł z powrotem niezadługo, a Korbas osamotniony na skrzydle nie miał pola do popisu. W sumie zawiódł więc atak, zawiniając pierwsza w tym sezonie przegraną.
Serię bramek rozpoczął Riesner, egzekwując w 9-ej minucie karnego. Nic długo później wyrównał jednak Majeran. Zmienna gra pod koniec pierwszej połowy przynosi przewagę ligowców. Bramki padają: dwie przez Pazurka, jedna przez Zarembę. Po pauzie Cracovia zmienia atak, przeważając przez pierwsze 10 minut. Później ligowcy dochodzą znów do głosu, a niepewność Pawłowskiego przynosi piąty punkt uzyskany przez Zarembę.

Żiżka i Malczyk ustalają wynik dnia. Sędzia p. Eitner.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 79 z 14 września 1936

"Pasmo zwycięstw Cracovii przerwane" -
Raz Dwa Trzy

Pasmo zwycięstw Cracovii przerwane

Relacja z meczu w tygodniku Raz Dwa Trzy
Proklamowany na wczoraj dzień KOZPN-u nie udał się Mecz pomiędzy reprezentacją krakowskich klubów Ligowych a niepokonaną w tym roku Cracovią, rozegrane został w skromniejszych ramach. Udział ze strony Ligi wzięła tylko Garbarnia, wyjątkiem był z Wisły Habowski który też przyczynił się w dużej mierze do sukcesu odniesionego zasłużenie przez Garbarnię.

Również i Cracovia nie dysponowała w tym dniu swoim normalnym składem, to też mecz nie przedstawiał ciekawego widowiska.

Drużyny wystąpiły w nast. składach: Liga: Włodek, Stankusz—Pazurek II, Lesiak—Wilczkiewicz—Soldan, Riesner—Pazurek I—Woźniak—Zaręba—Habowski. Cracovia: Pawłowski, Lasota—Pająk, Bialik—Gruenberg—Ziżka, Zieliński-Chudzik—Madryga—Majeran— Zembaczyński.

Pierwsze minuty gry stoją pod znakiem przewagi Garbarni, która żywiołowo atakuje. Pierwsza bramka pada już w 10 min. po rzucie karnym, egzekwowanym przez Riesnera. Cracovia w kilka minut potem uzyskuje pry równającą .Bramkę z pięknego strzału Majerana. Lepiej pracuje napad Garbarni, której w wielu wypadkach pomaga Pawłowski grający dla trybun. Liczne ataki przeprowadzono prawą stroną, przynoszą Garbarni 3 bramki, strzelone w krótkich odstępach czasu przez Pazurka (2) i Zarębę.

Po pauzie Cracovia zmienia skład, wzmacniając go widocznie. Wychodzą Malczyk. Korbas i Kossok. który jednak wkrótce opuszcza boisko po odniesionej kontuzji. Teraz Cracovia ma więcej z gry, lecz wypad Garbarni zwiększa jej stan posiadania przez Zarębę. Cracovia dąży z ambicją do zmniejszenia porażki i uzyskuje bramki przez Malczyka i Ziżkę z rzutu wolnego z 25 m.

Na wyróżnienie zasługuje w Garbarni cała linja ataku i w pomocy. W Cracovii nie było tym razem jaśniejszych punktów Sedziował p. Heitner.
Źródło: Raz Dwa Trzy nr 37 z 15 września 1936

Mecze sezonu 1936

ZFG Kraków 1936-02-23 Cracovia - ZSG Kraków 7:1  Zwierzyniecki Kraków 1936-03-01 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 6:4  KS Roździeń 1936-03-08 Cracovia - KS Roździeń 4:0  06 Kleofas Katowice 1936-03-15 Cracovia - 06 Katowice 4:0  Garbarnia Kraków 1936-03-22 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Fablok Chrzanów 1936-03-29 Cracovia - Fablok Chrzanów 4:0  Krowodrza Kraków 1936-04-05 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:2  Budai Budapeszt 1936-04-12 Cracovia - Budai Budapeszt 1:1  Makkabi Kraków 1936-04-13 Makkabi Kraków - Cracovia 0:0  Legia Kraków 1936-04-19 Legia Kraków - Cracovia 0:4  Policyjny Katowice 1936-04-26 Cracovia - Policyjny Katowice 9:2  Olsza Kraków 1936-05-03 Olsza Kraków - Cracovia 1:3  Korona Kraków 1936-05-10 Korona Kraków - Cracovia 0:6  Wisła II Kraków 1936-05-17 Cracovia - Wisła II Kraków 3:0  Zwierzyniecki Kraków 1936-05-31 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 4:2  Podgórze Kraków 1936-06-04 Podgórze Kraków - Cracovia 1:2  Nadwiślan Kraków 1936-06-07 Cracovia - Nadwiślan Kraków 3:0  Grzegórzecki Kraków 1936-06-11 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 3:1  Garbarnia II Kraków 1936-06-18 Cracovia - Garbarnia II Kraków 4:1  Wawel Kraków 1936-06-21 Cracovia - Wawel Kraków 8:0  Unia Kraków 1936-06-28 Cracovia - Unia Kraków 5:2  Ruch Chorzów 1936-06-29 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 9:0  Skawa Wadowice 1936-07-05 Skawa Wadowice - Cracovia 2:4  Pogoń Stryj 1936-07-19 Pogoń Stryj - Cracovia 0:3  Polonia Przemyśl 1936-07-26 Polonia Przemyśl - Cracovia 1:3  Rapid Wiedeń 1936-08-05 Cracovia - Rapid Wiedeń 5:3  RKS Hajduki 1936-08-09 Cracovia - RKS Hajduki 13:0  Polonia Przemyśl 1936-08-15 Cracovia - Polonia Przemyśl 6:0  Pogoń Stryj 1936-08-23 Cracovia - Pogoń Stryj 11:0  RKS Hajduki 1936-08-30 RKS Hajduki - Cracovia 0:0  Wisła Kraków 1936-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 2:0  06 Kleofas Katowice 1936-09-06 06 Katowice - Cracovia 2:4  PZPN 1936-09-13 Cracovia - Team Klubów Ligii 3:5  Śmigły Wilno 1936-09-20 Śmigły Wilno - Cracovia 0:0  AKS Chorzów 1936-09-27 Cracovia - AKS Chorzów 1:1  Brygada Częstochowa 1936-10-11 Brygada Częstochowa - Cracovia 0:2  AKS Chorzów 1936-10-18 AKS Chorzów - Cracovia 2:3  Śmigły Wilno 1936-10-25 Cracovia - Śmigły Wilno 5:0  Brygada Częstochowa 1936-11-01 Cracovia - Brygada Częstochowa 4:1  Wisła Kraków 1936-11-08 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Garbarnia Kraków 1936-12-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 7:6  Tarnovia Tarnów 1936-12-13 Cracovia - Tarnovia 4:0