Zawodnicy krakowscy lepsi od warszawskich i śliskich." -

Krakowska Legia w pracy nad odrodzeniem

Zawodnicy krakowscy lepsi od warszawskich i śliskich.

Relacja z zawodów w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Zaniedbane od wielu lal w Krakowie kolarstwo torowe zawdzięcza swój renesans RKS Legji. Sekcja kolarska tego klubu, mając w swojem łonie dwóch wicemistrzów Polski, urządza często wyścigi torowe, wychowując u siebie młody narybek i dźwigając kolarstwo torowe wzwyż. Młodzi zawodnicy spisują sic dzielnic i krocza śladami starych mistrzów, jak Łazarski. Barzycki i in.

Niedzielne wyścigi, które zgromadziły ponad 2000 publiczności, dały doskonałe przegląd sił i dowodziły jeszcze raz, że tylko usilną pracą i treningiem można dojść do rezultatów.
Zawodnicy krakowscy, mimo silnej konkurencji czołowych zawodników, warszawskich i śląskich, wygrywali wszystkie biegi jak chcieli. Zarówno w biegach sprinterowskich. jako też w biegu amerykańskim przewaga Krakowian była druzgocąca.
Klasą dla siebie był Kupczak, zwycięzca biegu lotności. Groźnym przeciwnikiem okazał się Frączkowski z Warszawy, który pokonał Kupczaka w ćwierćfinale, ulegając mu jednakże w finale w bardzo dobrym. a rzadko w Polsce uzyskanym czasie 12.5.
Drugi zawodnik warszawski Włodarczyk okazał sic bardzo dobrym długodystansowcem. W biegu amerykańskim na 68 okr. toru, gdy partner jego z powodu nie dyspozycji zeszedł z toru na 21 okrążeniu, Włodarczyk samotnie wyścig ukończył. — Spotkały go za to huczne brawa.
Ślązak Weber, znany na terze krakowskim. naogół wypadł nieźle. Partner jego Schwarzer był najsłabszym wśród gości zawodnikiem. Kolarze krakowscy z Wandorem na czele są w bardzo dobrej kondycji fizycznej, szwankuje natomiast u nich taktyka. Zauważyliśmy to np. w biegu amerykańskim, idzie ich zmiany wychodziły fatalnie. Pozostali zawodnicy, jak Frankowski, Łazar, Kluger i Duda spisywali się bardzo dobrze.
Organizacja wyścigu doskonała, spoczy¬wała w ręku p. wiceprezesa Kotarby i organizatora RKS Legia.
Życzyłby sobie tylko należało, by i pozostałe kluby krakowskie poszły w ślady Legji i również urządzały zawody torowe, a wówczas punkt ciężkości kolarstwa torowego w Polsce przeniesie się do Krakowa.
Szczcgólowe wyniku
Bieg lotności na 3 okr. toru. Ćwierćfinały wygrali: Wandor w czasie 12.5, przed Włodarczykiem i Klugerem. Weber 13,2 przed Łazarem i Halastrą, Frankowski 14 sek. przed Dudą i Kruczkowskim oraz Kupczak 12.6 przed Frączkowskim i Dąbrowieckim. Repasaże wygrał Dąbrowiecki 13.0.
Zwycięzcami ćwierćfinałów zostali: Frankowski przed Włodarczykiem 13.2, Weber przed Wandorem 13.8 oraz Frączkowski przed Kupczakiem (!) 13.2.
W pierwszym półfinale Kupczak Frankowskiego i Wandora w czasie jak na wicemistrza Polski niezywkłem 16 sekund! W drugim półfinale Frączkowski pokonał Webera i Włodarczyka.
Bieg premiowy na 10 okr. Stał się łatwym łupem Klugera, który pokonał Halastrę Mieczyńskiego Schwarzera.
Finał biegu lotności wygrał Kupczak 12.5 o ćwierć koła przed Frączkowskim.

Bieg gości 2 okr. Toru wygrał Frączkowski przed Weberem i Włodarczykiem w czasie 13 sek. Wyścig amerykański parami wygrała bezkonkurencyjna para Kupczak –Wandor , która na 68 okr. Toru zdystansowała drugą parę Łazar-Frankowski o 2 okr. Toru, trzecie miejsce o 2 okr. W tyle Frączkowski-Włodarczyk , czwarte miejsce również o 2 okr. W tyle para śląska Weber-Schwarzer. Czas zwycięzców na 68 okr. Toku około 30 km. 42 min. 24 sek..
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 247 z 7 września 1937