1937-09-12 Cracovia II - Zwierzyniecki Kraków 5:1

O puhar P. Prezydenta R.P

Relazcja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relazcja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Kraków-Wilno 2:1 (1:1).

Wilno, 12 września (N). W meczu piłkarskim o puhar P. Prezydenta R. P. rozegranym między Krakowem a Wilnem, zwycięstwo nieznaczne, ale zasłużone odniosła reprezentacja Krakowa w stosunku 2:1 (1:1). Reprezentacja Krakowa wystąpiła w następującym składzie: Waktor (Podgórze), Mróz (Tarnovia), Guzda (Podgórze), Gerwa (Podgórze), Kammer (Wisła), Haliszka (Chełmek), Uznański (Podgórze), Rubel (Wawel). Hauzner (Podgórze), Kochański (Korona), Antosiewicz (Podgórze).

Wilno reprezentowane było przez WKS Śmigły, zasilany jednym graczem Ogniska Ballosskiem, który zajął miejsce nieobecnego w Wilnie Pawłowskiego, który w dniu tym grał przeciwko Danji w Warszawie. Mecz nie był zbyt ciekawy i nie zgromadził zbyt dużo publiczności. Kraków miał nieznaczną przewagę techniczną i grał bardziej zespołowo. W 13 min. Antosiewicz z kilkunastu kroków zdobywa prowadzenie dla Krakowa. — Dopiero w 22 min. z zamieszania podbramkowego do pustej bramki Ossesik po otrzymaniu piłki od Drąga zdobywa bramkę dla Wilna. W 31 mim. Ballossek niechcący kontuzjuje obrońcę Krakowa Guzdę, który upadł na boisko i zemdlał.

Od tej chwili aż do końca pierwszej połowy gry Kraków gra w dziesiątkę. — Do przerwy wynik 1:1. Przez cały czas w drugiej połowie gry zanosiło się na to, że wynik będzie remisowy i będą potrzebne dogrywki po 15 min. Jednak w 43 min. już przed samym końcem meczu Hauzner zdobył decydującego gola, ustanawiając wynik dnia 2:1 na korzyść Krakowa. Sędziował bardzo słabo p. Pichelski z Warszawy.

Przed meczem nastąpiła część oficjalna. Gracze powitali publiczność, a następnie wznieśli okrzyk, na cześć P. Prezydenta R. P. Orkiestra zaś odegrała hymn narodowy. Gości powitał prezes WiL OZPN mjr. Jaxa, wręczając przedstawicielowi drużyny krakowskiej inż. Dobrowolskiemu ryngraf.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 254 z 14 września 1937