Zembaczyński

2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1938-09-10 Makkabi Kraków - Cracovia II 3:1

Fragment meczu. Widoczni piłkarze Cracovii Wilhelm Góra (C), bramakrz Andrzej Radwański (C). "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [1]
Bramkarz Cracovii Radwański oczekuje klęcząc na wynik pojedynku Góry(C) z Tumaszem
podczas meczu: bramkarz Radwański(C)

"Technika zwycięża żywioł
Cracovia wygrywa w Wilnie" -

Technika zwycięża żywioł
Cracovia wygrywa w Wilnie

Relacja z meczu w warszawskim tygodniku Przegląd Sportowy
Bramki dla Cracovii zdobyli Góra z wolnego, Korbas i Zembaczyński, dla Śmigłego Zawieja. Widzów ok. 6.000, sędziował p. Walczak.

Cracovia: Radwański; Lasota, Pająk; Góra, Grünberg, Hiżyk; Skalski, Młynarek, Korbas, Szeliga, Zembaczyński.

Śmigły: Czarski; Paszkiewicz, Zawieja; Grządziel, Bukowski, Puzyna; Marzec, Pawłowski, Balosek, Tumarz, Hajdul.

W grodzie Gedymina liczono się, że werwa temperamentu i kondycji fizycznej wezmą i tym razem górę nad techniką. Niestety, Cracovia wykazała, że gra techniczna jest ciągle najprostszą drogą do zwycięstwa. Goście wprawdzie nie mieli wyraźnej przewagi, a jednak potrafili wywieźć z Wilna zwycięstwo, które nie było przekonywujące ani nie przyszło łatwo.

Śmigły od pierwszego gwizdka rzucił się z nadzwyczajną werwą do ataku i raz po raz lotnymi wypadami niepokoił bramkę Cracovii. Cracovia umiała przetrzymać tę furję ataków wileńskich i wyrównała grę spokojną przyziemną kombinacją.

Po przerwie Cracovia ograniczyła się do obrony, cofając do pomocy na zmianę raz Młynarza i Szeligę. Śmigły nie mając nic do stracenia rzucił niemal całą drużynę do ataku i w 60 proc. miał przewagę, której jednak nie potrafił odzwierciedlić cyfrowo.

Cracovia zawdzięcza zwycięstwo Górze, Grünbergowi, Pająkowi i Radwańskiemu.. Ponadto dobrze grał do przerwy Korbas. Skalski od 30-ej minuty pierwszej połowy jedynie statystował na swojej pozycji, ponieważ został kontuzjowany przez Zawieję.

W drużynie Śmigłego najlepiej zagrała tym razem trójka pomocy Grządziel, Bukowski i Puzyna. Trójce tej dzielnie sekundował w obronie Zawieja, który jednak niepotrzebnie grał ostro. W ataku nie można nikogo wyróżnić ponieważ wszyscy grali poniżej swej formy.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 73 z 12 września 1938

Dziennik Poranny

W Wilnie Cracovia pokonała drużynę Śmigłego 3:1 (3:0). Mecz do przerwy prowadzony był w żywym tempie i na wysokim poziomie, odnosi się to przede wszystkim do gości, którzy zademonstrowali piękną i skuteczną grę. Śmigły wystąpił do tego meczu z postanowieniem odniesienia za wszelką cenę zwycięstwa. Ambitna gra drużyny wileńskiej często niestety przeradzała się w brutalność. Cracovia początkowo ograniczyła się do obrony. Śmigły atakował gwałtownie, ale strzały jego napastników były niecelne i akcje jego napadu zostały zlikwidowane skutecznie przez obronę Cracovii. Mimo przewagi Śmigłego Cracovia strzela w pierwszej połowie trzy bramki przez Górę, Korbasa i Zembaczyńskiego. Po przerwie Śmigły gra w dalszym ciągu bardzo ostro, usiłując za wszelką cenę rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść. Cracovia mając 3 bramki przewagi, wycofała do defensywy dwuch (sic!) graczy z ataku i w ten sposób uniemożliwiła wojskowym wyzyskanie swej przewagi cyfrowo. Jedyną bramkę dla Śmigłego zdobył Pawłowski w 13 minucie drugiej połowy.
Źródło: Dziennik Poranny nr 209 z 13 września 1938 [2]

"Cracovia zwycięża w Wilnie." -

Cracovia zwycięża w Wilnie.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Przybycia piłka¬rzy Cracovii oczekiwano tu z wielkiem za¬interesowaniem. Piłkarze WKS Śmigły zdawali sobie sprawę z tego, że jeżeli nie zdobędą punktów na Cracovii, los ich będzie poważnie zagrożony spadkiem z Ligi. Niestety jednak drużyna śmigłego na całej linji zawiodła, choć grała bardzo ambi¬tnie, nie potrafiła wygrać z Cracovią. — Mecz po ciekawej i żywej grze zakończył się zwycięstwem graczy krakowskich 3:1 (2:0).

Cracovia przybyła w następującym składzie: Radwański, Lasota, Pająk, Góra, i Gruenberg. Hiżyk. Skalski, Młynarek. Korbas. Szeliga i Zembaczyński. — WKS śmigły wystąpił w identycznym składzie co na meczu z Warszawianką, a więc: Czarski, Zawieja, Paszkiewicz, Grządziel, Bukowski, Puzyna, Marzec, Pawłowski, Ballosek, Tomasa i Hajduk.
Od pierwszej minuty śmigły rozpoczął ostry atak, nie zawsze mu się udawał. W 4 minucie Hajdul bije pod bramką Cracovii kornera. Zbiera się tam cala drużyna krakowskich graczy, tworząc trudny do przebicia mur. Pawłowski przestrzelił zdaleką. Gra przerzuca się teraz pod bramkę Śmigłego. Atak Cracovii rozbija się o do¬brze grającą obronę Śmigłego: Zawieję I Paszkiewicza.
W 9 minucie Grządziel z 80 metrów strzela wolnego wprost na bramkę Cracovii. Piłka idzie górnym tukiem. Radwański jednak, mający swój dobry dzień, skutecznie interwcnjował. Gra jest teraz żywa i wyrównana. Cracovia tokuje czwórkę. Piąty gracz bowiem przeszedł do pomocy. Hajdul niepotrzebnie trzyma się tym razem na środku, zamiast być na stanowisku skrzydłowego. Przeszkadza to w dużej mierze w grze, tak Pawłowskiemu, jak i Balloskowi.
W 20 minucie Marzec strzela kornera, a po chwili Pawłówski zestrzeliwuje pił¬kę. To samo powtarza Tu masz ze Śmigłego. W 22 minucie za fau Zawieji sędzia dyktuje pod bramka Śmigłego raut wolny, który podany przez pomoc, został przestrzelony przez Zembaczyńskiego W pół minuty potem następnie drugi faul i drugi wolny. Strzela Góra Piłka idzie wprost na bramkę. Czarski dotyka ją. ale nie może złapać silnego strzału. 1:3 dla Cracowii, W ciągu kilkunastu sekund Korbas bije drugą bramką i podwyższa wynik do 2:0. Wszystko to dzieje się z błyskawiczną szybkością w jednej 22-ej minucie gry, śmigły zrywa ślą teraz do ataku i zaczyna zdobywać przewagę, ale niestety tylko w polu. W 80 minucie Skalski, kontuzjowany, zostaje zniesiony z boiska i Cracovia gra w dziesiątkę. Karny bity przez Zembaczyńskiego pięknie, chwyta bramkarz śmigłego Czarski W 41 minucie Góra bije Jeszcze Jeden rzut wolny. Ale i tym razem bramkarz Śmigłego skutecznie interweniuje, do przerwy utrzymuje się wynik 2:0.
Przed samym końcem na boisku znajduje się znów Skalski, kulejąc. Robi to przykre wrażenie.
Po zmianie stron Skalski gra lepiej. Kontuzja widocznie mija. — Śmigły za wszelką cenę chce wyrównać Zdobywa jeszcze większą przewagę w polu i przez cały czas jest pod bramka Cracovii. Nie¬stety doskonale grający Lasota i Pająk w obronie przy pomocy Góry odpierają wszystkie ataki napastników śmigłego.
W 8 minucie Ballosek bije wolnego. Piłka trafia na mur butów graczów podwawelskich. Odbija się. Strzela drugi raz Pawłowski. Piłka idzie wgórę. W 5 minucie, po podaniu piłki przez pomoc, Zembaczyński strzela do pustej bramki Śmigłego. Wynik brzmi 3:0.
Gracze wileńscy nie załamują się psychicznie i nadal starają się zdobyć choć jedną honorową bramkę, gra staje się bardzo ostra. Co chwila pada któryś z graczów na murawę. W 15 minucie po ciężko wypracowanej sytuacji i otrzymaniu piłki od Balloska Pawłowski strzela pierwszą, i jak się potem okazało, ostatnią bramkę dla swojej drużyny.
W 17 minucie powtarzają się ataki śmigłego. Graczy ogarnia jakaś apatja. Nie mogą sobie jednak poradzić z piłkarzami Cracovii pod jej bramką, gdzie akcja jest niebezpieczna i bardzo gorąca sytuacja. Gra jest nadal ostra. Śmigły ma teraz przewagę i do końca meczu ją utrzymuje. Lotny atak Cracovii od czasu do czasu podchodzi pod bramkę Śmigłego, lecz tu napotyka na dzielną obronę. Bramkarz Czarski toż nie pozwala graczom krakowskim podwyższyć zwycięstwa nad 3:1. Gracze Śmigłego przez cały czas siedzą pod bramką Cracovii, mogli więc wyzyskać niejedną sytuację podbramkową, jednak im się to nie udało. Mecz zakończył się zwycięstwem Cracovii 3:1.
W drużynie krakowskiej wyróżnić dałoby się obrońców , przytomnie grającego Radwańskiego, który miał trudne zadanie do rozwiązania i Korbasa. W drużynie wileńskiej na uwagę zasługuje przedewszystkiem obrona. Atak grał dość chaotycznie.

Mecz sędziował niezbyt dobrze p. Walczak. Na boisku zebrało się około 6000 osób.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 253 z 13 września 1938

Kibic

Relacja z meczu w tygodniku katowickim Kibic
W Wilnie wobec 6.0(10 widzów Cracovia pokonała drużynę Śmigłego 3:1 (3:0) Mecz do przerwy prowadzony był w żywym tempie i na

I wysokim poziomie. Odnosi się to przede wszystkim do gości, którzy zademonstrowali piękną i skuteczną grę. śmigły wystąpił do tego meczu z postanowieniem odniesienia za wszelką cenę zwycięstwa. Ambitna gra drużyny wileńskiej często, niestety, przeradzała się w brutalność. Cracovia początkowo ograniczyła się do obrony. Śmigły atakował gwałtownie, ale strzały jego napastników były niecelne i akcje jego na¬padu zostawały likwidowane skutecznie przez obronę Cracovii. Mimo przewagi Śmigłego, Cracovia strzela w pierwszej połowie trzy bramki przez Górę, Korbasa i Zembaczyńskiego. Po przerwie Śmigły grał w dalszym ciągu bardzo ostro, usiłując za wszelką cenę rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść. Cracovia, mając trzy bramki przewagi, wycofała do defensywy dwóch graczy z ataku i w ten sposób uniemożliwiła wojskowym wyzyskanie swej przewagi cyfrowo. Jedyną bramkę dla śmigłego zdobył Pawłowski w 13 minucie drugiej połowy.

Zawody prowadził p. Walczak.
Źródło: Kibic nr 3 z 14 września 1938

Mecze sezonu 1938

Cracovia_herb 1938-01-30 Cracovia - Cracovia II 4:3  Cracovia_herb 1938-02-02 Cracovia - Cracovia II 2:5  Zwierzyniecki Kraków 1938-02-06 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 7:1  Krowodrza Kraków 1938-02-13 Cracovia - Krowodrza Kraków 9:1  KS Chełmek 1938-02-20 Cracovia - ZS Chełmek 4:3  Plik:Błyskawica Rybnik herb.png 1938-02-27 Cracovia - Błyskawica Rybnik 7:1  Pogoń Katowice 1938-03-06 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Azoty Chorzów 1938-03-13 Cracovia - KS Chorzów 5:1  Dąb Katowice 1938-03-20 Cracovia - Dąb Katowice 3:1  Śląsk Świętochłowice 1938-03-27 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 1:4  Garbarnia Kraków 1938-04-03 Liga PZPN - Liga okręgowa 2:0  Pogoń Lwów 1938-04-10 Pogoń Lwów - Cracovia 2:1  Honvéd Budapeszt 1938-04-17 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:2  Warta Poznań 1938-04-24 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Wisła Kraków 1938-05-01 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Śmigły Wilno 1938-05-08 Cracovia - Śmigły Wilno 3:0  AKS Chorzów 1938-05-15 AKS Chorzów - Cracovia 5:1  Polonia Warszawa 1938-05-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:2  Ikar Kraków 1938-05-29 Cracovia - Ikar Kraków 4:3  Bocskay Debreczyn 1938-06-02 Cracovia - Bocskay Debreczyn 1:1  Rewera Stanisławów 1938-06-05 Rewera Stanisławów - Cracovia 5:4  Stanisławowski OZPN 1938-06-05 Stanisławowski OZPN - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 1938-06-12 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1938-06-19 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 1938-06-26 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 3:2  Warszawianka Warszawa 1938-07-03 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:3  Fablok Chrzanów 1938-07-27 Fablok Chrzanów - Cracovia 6:1  Makkabi Kraków 1938-07-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:3  Hasmonea Lwów 1938-08-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 1:5  Junak Drohobycz 1938-08-15 Junak Drohobycz - Cracovia 3:4  ŁKS Łódź 1938-08-21 Cracovia - ŁKS Łódź 6:2  Polonia Warszawa 1938-08-28 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1938-09-04 Cracovia - AKS Chorzów 4:2  Śmigły Wilno 1938-09-11 Śmigły Wilno - Cracovia 1:3  Kielce 1938-09-24 Kielce - Cracovia 3:6  Wisła Kraków 1938-10-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1938-10-09 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:0  Pogoń Lwów 1938-10-16 Cracovia - Pogoń Lwów 2:3  Fablok Chrzanów 1938-10-23 Cracovia - Fablok Chrzanów 6:1  Warta Poznań 1938-10-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1  Polonia Warszawa 1938-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Garbarnia Kraków 1938-11-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  Warta Zawiercie 1938-11-20 Warta Zawiercie - Cracovia 1:2