1938-09-17 mistrzostwa okręgu krakowskiego

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mistrzostwa okręgu krakowskiego
Relacje z zawodów

"Dzisiaj finały mistrzostw tenisowych Krakowa." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Dzisiaj finały mistrzostw tenisowych Krakowa.

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
W sobotę odbyło się na kortach K. K. T. kilka ciekawych spotkań, przyczem zawód sprawił publiczności Łabużek (Cracovia), który najpierw uległ w grze junjorów Buchalikowi (Rybnik), a w ćwierć¬finale mistrzostw pozwolił się wyeliminować młodemu talentowi Cracovii Drozdowskiemu.

Wyniki poszczególnych partyj były nast.: gra pojedyncza: 1/4 finału: Buchalik—Feldman 2:6. £:4, 6:4, Drozdowski—Łabużek 7:5, 6:8. Gra pojedyncza pań (półfinał) Potuczkowa—Sławikowska 6:3, 4:6, 6:3.
Gra mieszana: Parafińska i Horain—Potuczkowa i Nawratil 6:1, 6:1, Słowikowska i Ogrodziński— Babirecka i Eder 6:3, 6:2.
Gra Juniorów (półfinał): Buchalik—Łabużek 6:2. 6:4.
Gra podwójna panów Lechner i Ogrodzlński—Pytel i Zieliński 6:3, 9:7.
Dzisiaj rano o godz. 9.30 zakończenie mistrzostw przyczem odbędą się spotkania pomiędzy Harainem a Drozdowskim, oraz Schifta z Ederem i ew. z Buchalikiem. (Pięciosetowy finał rozpocznie się zapewne o godzinie 3-ciej po południu.

Program uzupełnią dzisiaj na kortach przy ulicy Czarnowiejskiej dalsze gry podwójne, finał junjorów i finał mirta pomiędzy Parafińską i Horainem a Sławikowską i Ogrodzińskim.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 259 z 19 września 1938


"Zakończenie mistrzostw tenisowych okręgu krakowskiego." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zakończenie mistrzostw tenisowych okręgu krakowskiego.

Druga relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Druga relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Mistrzostwa tenispwe okręgu krakowskiego zostały już zakończone. Miejscowi zawodnicy nie potrafili jednak odebrać tytułów mistrzowskich gościom z Bielska (w grze poj. panów), wzgl. z Katowic (w grze pań).

W ćwierćfinale gry pojedynczej panów Schlif miał ciężką przeprawe ze znakomicie grającym Ederem, który po zdobyciu pierwszego seta nie wyzyskał pliki gemowej przy stanie 4:3. W trzecim secie ule mógł już Eder stawić poważniejszego oporu.
W pólfinałach Horain załatwił się z Drozdowskim łatwo w pierwszym secie, ale musiał napracować się, zanim nadrobił stan 0:3 w drugim, Schiff natomiast nie pozwolił przez cały czas Buchalikowi uzyskać prowadzenia.
W finale Schiff bije Horaina 5:7, 6:4, 5:7, 6:2, 6:3.
Finał był spotkaniem, jak na miejscowe stosunki, nadzwyczajnie emocjonującem, bo przez dwie godziny rezultat końcowy był niepewny. Pierwszy start Horaina w mistrzostwach okręgowych zakończył się niepowodzeniem, przy końcu meczu zadecydować mawiały młodsze nogi i oczy bardzo spokojnie i ostro grającego Schiffa. Złe oświetlenie i nierówny kort obniżyły względnie poziom gry, ale w każdym razie od czasów Tarłowskiego nie widzieliśmy tak dobrej gry między miejscowy graczami.
W pierwszym secie Schiff nie umie wyzyskać pro. wadzenia 4:1, w drugim przy 4:4 i 40:0 dla Horain na, ten ostatni przegrywa 8 piłek po kolei. W trzecim Schiff wyrównuje z 4:5 na 5:5, ale gdy w czwartym i z początkiem 5 seta wychodzą mu doskonało mijania i skróty, wprawa wydaje ale załatwiona. Jeszcze przy 8:5 Horain może wyrównać, ale psuje łatwe piłki.
W grze pojedynczej pań.
Wśród pań Gotonkewa (Pogoń Kotwica) grała bez porównania lepiej taktycznie od Paraflńskiej, a także i Potuczkowej we finale, tak że zdobyła tym razem już na własność puhar przechodni.
Rozgrywane jut w zupełnych ciemnościach pierwsze sety finału doubla były właściwie pojedynkiem Nawratila a przeciwnikami i partnerem, który nie mógł wogóle biegać.
Wyniki:
ćwierćfinał: Schiff — Eder 8:6 6:4 6:4, półfinały: Schiff — Buchalik (Rybnik) 6:2 6:4. Horain — Drozdowski 6:0 6:4, finał Schiff — Horain 5:7 6:4 5:7 6:2 6:8.
Gra pań: Golonkowa — Parafińska 6:3 6:8 (półfinał), finał: Golonkowa — Potuczkowa 2:6 6:3 6:4.
Gra podwójna panów: półfinały: Lechner i Ogrodziński Drozdowski i Gajewski 8:6 6:8 6:8. Horain i Newratil — Eder i Zysman 7:5 6:0, finał: Lechner i Ogrodzlński — Horain i Nawratil przerwano przy stanie 56:3 2:8.

W poniedziałek miały się odbyć ostatnie spotkania mistrzostw okręgowych, jednak wobec wyjazdu Nawratila para Cracovii Lechner i Ogrodziński zdobyła pierwsze miejsce bez gry w doublu.
AZS zdobył jedyne mistrzostwo w grze mieszanej gdyż Parafińska i Horain zwyciężyli we finale z największą łatwością Sławikowska i Ogrodzińskiego 6:2 6:0.

W konkurencji senjorów we wszystkich 4 konkurencjach tytuły mistrzowskie pozostały więc w tych samych rękach, co w ub. roku, a tylko Buchalik został mistrzem juniorów po wygranej nad Hoffmanem (Bielsko) 6:3, 6:4.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 261 z 21 września 1938