Rusin
Kula

1938-10-23 Cracovia II - Fablok Chrzanów 6:1

Relacja z meczu w tygodniku Sportowiec Krakowski

Cracovia wystąpiła bez Lasoty, Góry, Majerana, Skalskiego, Korbasa i Zembaczyńskiego, grała jednak bardzo dobrze i wygrała bez większego trudu, chociaż w za wysokim stosunku. Początkowo wprawdzie goście grali wcale dobrze, stawiając dość zacięty opór, ale trwało to tylko do 30 minut gry, kiedy to na boisko wszedł Szeliga, zastępując bardzo słabego Seigła. Atak Cracovii nabrał siły i wyrazu i niepokoił często słabego zresztą bramkarza Fabloku.

W 32 minucie pada pierwsza bramka. Obrońca Fabloku "urywa się" co wykorzystuje Płachta strzelając przytomnie. Następne dwie bramki padają w 43 i 44 m. przy czym pierwsza jest dziełem doskonałego strzelca Młynarka, a drugą strzela Szeliga po rzucie z rogu.

Po przerwie Cracovia ma znaczną przewagę. Już w 2 minucie podwyższa wynik Płachta, po czym w 16 min. Młynarek ładnym strzałem poprawia na 5:0.

W 34 min. dobrze wystawiony Bartyzel strzela ostatnią bramkę dla Cracovii.

Fablok dąży teraz do poprawienia wyniku, jednak napastnicy jego nie wykorzystują najdogodniejszych pozycyj. Dopiero w 40 minucie Riesner pięknym strzałem uzyskuje chonorowy punkt.

Sędziował objektywnie p. Michalik.

Źródło: Sportowiec Krakowski

"Cracovia i Garbarnia w walce z czołowemi drużynami Ligi Okręgowej." -

Cracovia i Garbarnia w walce z czołowemi drużynami Ligi Okręgowej.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
W Krakowie rozegrane zostały w niedzielę dwa towarzyskie spotkania na dochód K. O. Z. P. N.-u, w których się ligowe zespoły Cracovii i Garbarni, gdyż za taki należy uważać ostatnia po co dopiero uzyskanym awansie,spotkały się Z najlepszemi oboma drużynami Ligi Okręgowej,

Garbarni damo za przeciwnika bardzo silną ostatnio Olszą, Cracovia zaś umożliwiono ewentualna rehabilitacje po niedawno poniesionej porażce w Chrzanowie. Białoczerwoni wykorzystali okazją do rewanżu niemal w stu procentach i pokonali Fablok w identycznym stosunku w jakim przegrali t. zn. 6:1 (3:0).
Ukazanie się drużyny zwycięzców w mocno osłabionym składnie bo bez Lasoty, Góry, Majerana, Skalskiego i Zembaczyńskiego nie wróżyło im łatwego sukcesu, tembardziej, że goście wystąpiwszy do gry jedynie bez Chełczyńskiego, a w składzie Radosz, Bromboszcz, Claputa, Moczko, Głowacki, Chełczyński II. Riesner, Klimsza, Wójtowicz, Rusin i Kula, przewalali przez pierwsza pół godziny, grając bardzo dobrze zwłaszcza w linji ataku, a że w tym okresie nie uzyskali przewagi cyfrowej mimo doskonałych strzałów Klimszy i Wójtowicza zapisać należy to na konto zupełnego braku szczęścia.
Z chwilą wejścia na boisko Szeligi, który dotąd nie brał udziału w grze zastępowany przez Seidela, Cracovia uzyskuje przewagę i w krótkich odstępach czasu zdobywa aż trzy bramki. Pierwszą strzela Płachta po fatalnym kiksie Bromboszcza, drugą Młynarek po dalekim podaniu Szeligi i wreszcie ten ostatni strzela głową ładną bramkę po rzucie rożnym bitym przez Ziębą.
Drużyna chrzanowska straciwszy niespodziewanie tak dużą ilość bramek zupełnie się załamuje po przerwie Cracovia uzyskuje kolosalną przewagą, która powiększa się jeszcze dzięki śliskiemu terenowi, na którym uwydatnia się wyższość techniczna białoczerwonych, a który widocznie nie odpowiada gościom.

Na plan pierwszy wybijają się teraz wśród gospodarzy pomocnik Hiżyk oraz doskonały pod każdym względem prawy łącznik Młynarek, dobrze rozdający piłkę oraz śmiało i zdecydowanie strzelający z każdej pozycji. Jest on też strzelcem piątej bramki, podczas gdy pozostałe zdobywają Płachta tuż po przerwie i Bartyzel. Honorowy punka dla gości zdobył strzałem nie do obrony najlepszy ich graca Riesner obok którego należy wyróżnić Moczkę w pomocy. Sędziował p. Michalik.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 295 z 25 października 1938

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Towarzyskie zawody piłkarskie pomiędzy białoczerwonymi, a czołową drużyną krakowskiej ligi okręgowej Fablokiem z Chrzanowa zakończyły się gładkim zwycięstwem gospodarzy na własnym terenie mimo że wystąpił: oni w bardzo słabym składzie, gdyż z pierwszej drużyny grali tylko Radwański, Pająk Grűnberg, Szeliga i Młynarek. Bramki zdobyli dla Cracovii Płachta i Młynarek po dwie Szeliga i Bartyzel, dla Fabloku dawniejszy gracz Garbami Riesner. Sędziował dobrze p Michalik.
Mecz stał na przeciętnym poziomie, dotkliwe zimno zgromadziło nieliczną publiczność. Fablok jest drużyną szybką i ambitną, ale jej umiejętność nie nadzwyczajna.
Źródło: Nowy Dziennik nr 291 wydanie poranne z 24 października 1938

Mecze sezonu 1938

Cracovia_herb 1938-01-30 Cracovia - Cracovia II 4:3  Cracovia_herb 1938-02-02 Cracovia - Cracovia II 2:5  Zwierzyniecki Kraków 1938-02-06 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 7:1  Krowodrza Kraków 1938-02-13 Cracovia - Krowodrza Kraków 9:1  KS Chełmek 1938-02-20 Cracovia - ZS Chełmek 4:3  Plik:Błyskawica Rybnik herb.png 1938-02-27 Cracovia - Błyskawica Rybnik 7:1  Pogoń Katowice 1938-03-06 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Azoty Chorzów 1938-03-13 Cracovia - KS Chorzów 5:1  Dąb Katowice 1938-03-20 Cracovia - Dąb Katowice 3:1  Śląsk Świętochłowice 1938-03-27 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 1:4  Garbarnia Kraków 1938-04-03 Liga PZPN - Liga okręgowa 2:0  Pogoń Lwów 1938-04-10 Pogoń Lwów - Cracovia 2:1  Honvéd Budapeszt 1938-04-17 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:2  Warta Poznań 1938-04-24 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Wisła Kraków 1938-05-01 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Śmigły Wilno 1938-05-08 Cracovia - Śmigły Wilno 3:0  AKS Chorzów 1938-05-15 AKS Chorzów - Cracovia 5:1  Polonia Warszawa 1938-05-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:2  Ikar Kraków 1938-05-29 Cracovia - Ikar Kraków 4:3  Bocskay Debreczyn 1938-06-02 Cracovia - Bocskay Debreczyn 1:1  Rewera Stanisławów 1938-06-05 Rewera Stanisławów - Cracovia 5:4  Stanisławowski OZPN 1938-06-05 Stanisławowski OZPN - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 1938-06-12 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1938-06-19 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 1938-06-26 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 3:2  Warszawianka Warszawa 1938-07-03 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:3  Fablok Chrzanów 1938-07-27 Fablok Chrzanów - Cracovia 6:1  Makkabi Kraków 1938-07-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:3  Hasmonea Lwów 1938-08-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 1:5  Junak Drohobycz 1938-08-15 Junak Drohobycz - Cracovia 3:4  ŁKS Łódź 1938-08-21 Cracovia - ŁKS Łódź 6:2  Polonia Warszawa 1938-08-28 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1938-09-04 Cracovia - AKS Chorzów 4:2  Śmigły Wilno 1938-09-11 Śmigły Wilno - Cracovia 1:3  Kielce 1938-09-24 Kielce - Cracovia 3:6  Wisła Kraków 1938-10-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1938-10-09 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:0  Pogoń Lwów 1938-10-16 Cracovia - Pogoń Lwów 2:3  Fablok Chrzanów 1938-10-23 Cracovia - Fablok Chrzanów 6:1  Warta Poznań 1938-10-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1  Polonia Warszawa 1938-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Garbarnia Kraków 1938-11-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  Warta Zawiercie 1938-11-20 Warta Zawiercie - Cracovia 1:2