1939-04-19 Kraków - Polska 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, Stadion Cracovii, wtorek, 18 kwietnia 1939, 16:45

Reprezentacja Krakowa - Reprezentacja Polski

1
:
1



Herb_Polska


Skład:
Wisła Kraków herb.pngKoczwara
Garbarnia Kraków herb.png Piątek
Wisła Kraków herb.png Szumilas
Wisła Kraków herb.png Liszka (Garbarnia Kraków herb.pngNowak) (Wisła Kraków herb.png Filek I)
Cracovia herb.png Grűnberg
Cracovia herb.png Jabłoński
Wisła Kraków herb.png Giergiel
Klimza
Garbarnia Kraków herb.png Nowak
Wisła Kraków herb.png Artur
Cracovia herb.png Zembaczyński

Sędzia: Skowroński

bramki Bramki
Klimza 1:0
1:1

Giemza
Skład:
Krzyk
Giemza
Twórz
Lis
Nyc
Dytko
Piec I
Piątek
Cebula (Wilimowski)
Pytel
Pochopin



Fragment meczu. Akcja pod bramką Krakowa. Od lewej widoczni: Leonard Piontek, Grinberg, skacze Ernest Wilimowski, Aleksander (?) Piątek (reprezentacja Krakowa), Franciszek Pytel, Edward Jabłoński. W tle widoczne reklamy m.in. Moto Krischer., "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [1]
Fragment meczu. Akcja pod bramką Krakowa. Widoczni od lewej: Leonard Piontek, Mieczysław Koczwara, Edward Jabłoński., "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [2]
Drużyna Polski. Od lewej widoczni: Franciszek Pytel, Ryszard Piec, Alfred Pochopin, Edmund Twórz, Kazimierz Lis, Leonard Piontek, Edmund Giemza, Erwin Nytz, Adolf Krzyk, Ewald Cebula, Ewald Dytko., "Materiał pochodzi z serwisu www.szukajwarchiwach.gov.pl ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego” [3]

Zapowiedź meczu

"Dziś walczą asy piłkarstwa na boisku Cracovii." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Dziś walczą asy piłkarstwa na boisku Cracovii.

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Początek meczu reprezentacja Polski — Kraków o godz. 4.45 popołudniu.

Po nieudałych widowiskowo pierwszych imprezach wiosennego sezonu piłkarskiego nareszcie Zobaczymy dobry mecz. Takie się słyszy ogólnie zdanie o dzisiejszych zawodach piłkarskich reprezentacji Polski z reprezentacją Krakowa. Nareszcie będziemy mieć dokładny sprawdzian wartości naszych piłkarzy z jedenastki narodowej oraz czołowych graczy grodu Podwawelskiego. Dzisiejszy mocz będzie także i najpoważniejsi próba przed tegorocznemi spotkaniami międzypaństwowemi zadecyduje w niejednym wypadku o wyborze tego, czy Innego gracza do reprezentacji Polski Stąd leż można spodziewać gżę walki ambitnej zwłaszcza, iż w grę wchodzi obrona barw Krakowa, którego reprezentacja nie lubi przegrywać.

Początek tych Interesujących zawodów dzisiaj we środę o godz. 4.45 popołudniu na boisku Cracovii, poprzedzi mecz drużyny Pocztowego Przysposobienia Wojskowego a Cracovią II. Pozostałe, nieliczne jeszcze bilety po tańszych cenach są do nabycia w przedsprzedaży.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 108 z 20 kwietnia 1939


Opis meczu

"Sukces piłkarzy krakowskich." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Sukces piłkarzy krakowskich.

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Reprezentacja piłkarska Krakowa uzyskuje wynik remisowy 1:1 (0:0) z naszą Jedenastką narodową.

Kraków, 20 kwietnia. Przebieg wczorajszych zawodów ugruntował jeszcze bardziej opinię sportowców Krakowa, ii reprezentacja tego miasta nie ustępuje ostatnio zupełnie naszej jedenastce narodowej, o ile nawet jej nie przewyższa W każdym razie spotkanie wczorajsze obnażyło słabe strony naszej reprezentacyjnej drużyny, która gra zupełnie bez systemu I nie przedstawia zgranej jednostki.

Pod tym względem drużyna krakowska grała o wiele lepiej, aczkolwiek nie tak. jakbyśmy pragnęli. „Koronkowa" praca w napadzie mało skuteczni, miła dla oka gra wszerz bez siły przebojowej — to cechy, które dziś nie dają wyniku. Cepra wda Kraków grał w osłabionym zespole bez kontuzjonowanych ostatnio Gracza, Góry i in. Drużyny wystąpiły w nast składzie: reprezentacja Polski — Krzyk, Giemza i Twórz, Lis, Nyc i Dytko, Piec I, Piątek, Cebula (Wilimowski). Pytel i Pochopin. Kraków: Koczwara. Piątek i Szumilas, Liszka (Nowak i Filek I), Grűnberg i Jabłoński, Giergiel, Klimza, Nowak, Artur i Zembaczyński.

Od razu pierwsze minuty zapowiadają lekką przewagę drużyny krakowskiej, która utrzymuje się niemal do końca zawodów. Obie drużyny grają mało energicznie i lepiej w defensywnych formacjach, aniżeli ofensywnych. Lepiej podoba się gra napadu krakowskiego, który zdobywa się na pomysłowe nierzadko kombinacje, ale tylko do pola karnego. W drużynie reprezentacyjnej razi natomiast brak zgrania, a piłka rzadko tylko osiąga swój cel. Na wysokości zadania jest zawsze trio obronne w obu zespołach, które powstrzymuje zawsze akcje ofensywne przeciwnika. Po pewnym czasie w grze pomocy krakowskiej następuje zmiana, kiedy w miejsce Liszki wchodzi Nowak. Napad reprezentacji polskiej gra bez stylu, zaś krakowski szwankuje, jeśli idzie o skuteczność, za dużo kombinacji tam między Arturem a Nowakiem, podczas gdy Klimza nie może początkowo zgrać się z resztą drużyny. Po pauzie gra ma podobny obraz, z tą tylko różnicą, że wreszcie padają upragnione bramki. Pierwszą strzela Klimza w 9 min., poprawiając strzał Artura, zaś druga jest dziełem Giemzy, który wykonał precyzyjnie rzut wolny w 26 min. za „faul" przeciwnika. Pod koniec tempo gry się ożywiło; pozycyj podbramkowych było nieco więcej, ale bramkarze zawsze byli na stanowisko. W tej części gry Wilimowskl był kierownikiem napadu w miejsce Cebuli, zaś w drużynie krakowskiej na bocznej pozycji zagrał Filek I w miejsce Nowaka. Wrażenie ogólne z meczu jest nie nadzwyczajne. Brak nam przedewszystkiem strzelców w napadzie. Najlepiej pod tym względem wypadli prawi łącznicy Klimza i Piątek. Kombinacyjnie z napastników dobry byt Artur, choć za dużo wózkował, nieźle wypadł Giergiel na prawem skrzydle. Reszta napastników przeciętna. W pomocy najlepszym był Grűnberg, który miał tylko krótki okres słabości po przerwie, z innych zasługują na wyróżnienie Jabłoński, Liszka. Zato obrońcy i bramkarze wypadli stosunkowo najlepiej. Brylował tu Koczwara w bramce oraz Giemza w obronie Nieźle spisali się Twórz i Piątek, podczas gdy Szumilas dopisał, jeśli idzie o wykop, ale za to był mało agresywny.

Sędziował dobrze p. Skowroński.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 109 z 21 kwietnia 1939



Mecze sezonu 1939 (Kraków)