Krok
Trojan

Start

Relacja z meczu w tygodniku Start
Trzecie z rzędu w tym roku spotkanie pomiędzy powyższymi drużynami przyniosło po dwóch nierozstrzygniętych wreszcie zwycięstwo Cracovii. Nie przyszło jej ono łatwo. I kto wie, jak potoczyłaby się dalsza gra, gdyby nie pierwsze pięć minut po przerwie, w których Groble straciły dwie bramki. One to właściwie rozstrzygnęły o wyniku spotkania. Utrata ich bowiem wpłynęła niekorzystnie na dobre samopoczucie graczy Grobli, którzy wyszli jak najlepszej myśli po przerwie po osiągniętym prowadzeniu, a jednocześnie zdopingowały zawodników Cracovii, która zaczęła grę coraz więcej opanowywać.

Cracovia do przerwy w stosunku do szybko i ostro grającej drużyny Grobli wypadła słabiej. Szybkie tempo gry niezbyt odpowiadało dość wolno poruszającej się pomocy i obrony biało-czerwonych, to też atak Grobli stosunkowo dość łatwo przechodził te linie i niepokoił poważnie Pokusę w bramce. Po przerwie dwie, w krótkich odstępach czasu, zdobyte bramki wpłynęły bardzo ożywczo na białoczerwonych, linie pomocy i ataku należycie się „rozkręciły” i gra potoczyła się, mimo częstych kontrataków Grobli, pod znakiem przewagi Cracovii. Groble w powyższym meczu w pełni potwierdziły opinię o sobie, jako o czwartej najlepszej drużynie Krakowa. Gracze jej technicznie stojący na dobrym poziomie, o dużej szybkości, wykazują odpowiednie zrozumienie dla gry zespołowej, co poparte dobrym strzałem, zawsze przynosi korzystny rezultat. Próbki tego mieliśmy właśnie w pierwszej połowie gry. Najlepiej zaprezentowała się w Groblach linia pomocy: Miksa, Kasprzycki, Kaleta. Nie przedstawiała się mote tak błyskotliwie, jak jej renomowana vis-a-vis w Cracovii, zadanie swe jednak tak w zasilaniu piłkami ataku, jak i w cofaniu się w krytycznych momentach pod własną bramkę, wypełniła w zupełności. Z tria obronnego zadowolił jedynie Krok, na którego spadł, wobec bardzo słabej gry Trojana, cały ciężar rozbijania ataków Cracovii. Trojan jest właściwie przyczyną przegranej swej drużyny. Jego błędy taktyczne oraz dopuszczanie napastników Cracovii do strzału, kosztowały Groble 3 bramki. Gołębiowski obok szeregu pięknie obronionych strzałów, miał jednak momenty słabsze, a niefortunny wybieg z bramki i nieporozumienie z Trojanem dały w rezultacie pierwszy punkt Cracovii. Przy dalszych bramkach winy nie ponosi. W ataku najjaśniejszym punktem był szybki i niebezpieczny strzelec Wandas; jego druga bramka, strzelona wspaniałą bombą z 20 m była w najlepszym wydaniu. Inni bardzo pracowici niewiele mu ustępowali, tworząc w całości przebojową linię.

W Cracovii najlepszym był Bobula w ataku. Swym żywiołowym cięgiem na bramkę stwarzał najwięcej zamieszania w tyłach Grobli. Jeden z własnych przebojów ukoronował zdobyciem bramki. Petrosi oraz bracia Różankowscy nie wykazują jeszcze należytego zgrania, niemniej jednak szereg przebojów oraz ostrych strzałów na bramkę bardzo się podobało. Pawlikiem grano bardzo mało, to tez niewiele wykazał swych umiejętności. Linia pomocy dopiero po przerwie przyszła do siebie. W obronie Gędłek najlepszy — a Major po przerwie z powodzeniem zastąpił Klimasa. Pokusa bramek puszczonych obronić nie mógł, poza tym szeregiem chwytów ostrych strzałów napastników Grobli przyczynił się walnie do utrzymania zwycięskiego wyniku.

Początek gry przynosi lekką przewagę Cracovii, która w 12 min., po dośrodkowaniu Pawlika oraz wybiegnięciu z bramki Gołębiowskiego i wspomnianym nieporozumieniem jego z Trojanem, uzyskuje pierwszy punkt przez Petrosi'ego, strzelającego do pustej bramki. Groble nie zrażają się tym, przeprowadzają szereg ataków, z których jeden, przeprowadzony lewą stroną, przynosi wyrównanie ze strzału Wandasa. W dwie minuty później, po wielokrotnym odbiciu się piłki od nóg obrońców Cracovii, dostaje ją Wandas i wspaniałym strzałem z pola karnego uzyskuje prowadzenie. Szereg nowych ataków Grobli kończy się na polu bramkowym, przy czym napastnicy tej drużyny spóźniają się z oddaniem strzału.

Po przerwie już pierwsza minuta przynosi wyrównanie dla Cracovii. Trojan dopuszcza do strzału z bliska Różankowskiego II i ten skierowuje piłkę w róg. Nowe ataki Cracovii kończą się w 5 minucie strzeleniem bramki przez Różankowskiego I, któremu Trojan niezbyt energicznie przeszkadzał w oddaniu strzału. Z tym momentem Cracovia narzuciła dość ostre tempo gry i utrzymuje przewagę. Kontrataki Grobli nie przynoszą jednak zmiany wyniku. W 29 min. gry wynik ustala Bobula, który po minięciu pomocnika i obrońcy Grobli strzela w róg. Mimo obustronnych ataków wynik do końca nie ulega zmianie. Sędziował ob. Pryk.
at.
Źródło: Start nr 18 z 30 października 1945

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Rozegrane na boisko Wisły wobec 7 tysięcy widzów zawody towarzyskie powyższych drużyn, zakończyły się zasłużonym zwycięstwem biało-czerwonych, którzy po pauzie zdecydowanie górowali w tej fazie gry rozstrzygnął mecz na swoją korzyć. Do pauzy ambitnie i ofiarnie grające Groble zdołały strzelić dwie bramki przez Wandasa (25 i 28 min.) przeciw jednej Cracovii (Petrosi W 13 min.). Po pauzie obraz gry się zmienił. Już po 5 min. Cracovia prowadzi 3:2 (Różankowski II i I), a w 29 min. Bobula ustanawia wynik zawodów. Groblom nie starczyło sił ofensywnych na 90 min. gry. Rutyna Cracovii musiała przynieść zwycięstwo biało-czerwonym. Gołębiewski w bramce uchronił Groble od znacznie wyższej porażki, mając w drugiej połowie istotnie „pełne ręce." roboty. Rogów 7:6 (3:2) dla Grobli. Sędziował dobrze p. Pryk.
Źródło: Dziennik Polski nr 265 z 29 października 1945

Mecze sezonu 1945

Wisła Kraków 1945-01-28 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Garbarnia Kraków 1945-03-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 6:3  Łobzowianka Kraków 1945-03-18 Cracovia - Łobzowianka 4:1  Olsza Kraków 1945-03-25 Olsza - Cracovia 0:3  Dąbski Kraków 1945-04-02 Cracovia - Dąbski KS 2:1  Zwierzyniecki Kraków 1945-04-08 Cracovia - Zwierzyniecki 2:0  Zakrzowianka Kraków 1945-04-08 Cracovia II - Zakrzowianka 1:1  Wieliczanka Wieliczka 1945-04-15 Cracovia - Wieliczanka Wieliczka 5:2  Krowodrza Kraków 1945-04-20 Cracovia - Krowodrza Kraków 9:0  Nadwiślan Kraków 1945-04-21 Cracovia - Nadwiślan Kraków 5:1  Nadwiślan Kraków 1945-04-29 Cracovia - Nadwiślan Kraków 10:1  Łobzowianka Kraków 1945-05-10 Cracovia - Łobzowianka Kraków 2:0  Zakrzowianka Kraków 1945-05-13 Cracovia - Zakrzowianka Kraków 4:1  Groble Kraków 1945-05-21 Cracovia - Groble Kraków 3:3  Garbarnia Kraków 1945-05-27 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:2  Korona Kraków 1945-06-03 Cracovia - Korona Kraków 4:2  Tarnovia Tarnów 1945-06-10 Cracovia - Tarnovia Tarnów 1:1  Wieczysta Kraków 1945-06-24 Cracovia - Wieczysta Kraków 5:3  Polonia Bytom 1945-07-01 Cracovia - Polonia Bytom 3:1  Rymer Niedobczyce 1945-07-08 Cracovia - Rymer Rybnik 15:0  Bloki Kraków 1945-07-12 Cracovia - Bloki Kraków 7:2  Wisła Kraków 1945-07-15 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Polonia Warszawa 1945-07-22 Cracovia - Polonia Warszawa 1:0  Kinowiec Kraków 1945-07-29 Kinowiec Kraków - Cracovia 0:13  Puszcza Niepołomice 1945-08-05 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:0  ŁKS Łódź 1945-08-05 Cracovia - ŁKS Łódź 5:1  Garbarnia Kraków 1945-08-12 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Czarni Kraków (1923) 1945-08-12 Czarni Kraków - Cracovia 1:0  Pogoń Katowice 1945-08-14 Pogoń Katowice - Cracovia 0:3  Rymer Niedobczyce 1945-08-16 Rymer Rybnik - Cracovia 2:2  AKS Czyżyny 1945-08-26 Cracovia - AKS Czyżyny 4:2  Wisła Kraków 1945-08-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Slavia Praga 1945-09-01 Cracovia - Slavia Praga 1:4  Skawinka Skawina 1945-09-02 Cracovia - Skawinka Skawina 7:0  Lech Poznań 1945-09-09 KKS Poznań - Cracovia 2:3  Milicyjny Kraków 1945-09-16 Cracovia - Milicyjny Kraków 4:2  Grzegórzecki Kraków 1945-09-23 Cracovia - Grzegórzecki Kraków 4:0  KS Zabrze 1945-09-30 Cracovia - KS Zabrze 10:0  Podgórze Kraków 1945-10-14 Cracovia - Podgórze Kraków 3:1  Borek Kraków 1945-10-21 Cracovia - Borek Kraków 3:1  Wisła Kraków 1945-10-21 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Groble Kraków 1945-10-28 Cracovia - Groble Kraków 4:2  Nadwiślan Kraków 1945-11-04 Cracovia - Nadwiślan Kraków 5:0  Armatura Kraków 1945-11-11 Cracovia - Łagiewianka Kraków 3:3  Zwierzyniecki Kraków 1945-11-18 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 2:1  Łobzowianka Kraków 1945-11-25 Łobzowianka Kraków - Cracovia 0:4  Polonia Świdnica 1945-12-02 Cracovia - Polonia Świdnica 14:1