1947-05-06 Kraków - Sofia 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Kraków


pilka_ico
mecze towarzyskie Kraków
Kraków, Stadion Cracovii, wtorek, 6 maja 1947, 17:30

Reprezentacja Krakowa - Reprezentacja Sofii

2
:
1

(1:1)



Herb_Sofia


Skład:
Wisła Kraków herb.png Jurewicz
Tarnovia Tarnów herb.png Barwiński
Wisła Kraków herb.png Flanek
Cracovia herb.png Jabłoński I
Cracovia herb.png Parpan
Cracovia herb.png Jabłoński II
Cracovia herb.png Bobula
Wisła Kraków herb.png Gracz
Garbarnia Kraków herb.png Nowak

Wisła Kraków herb.png Kohut
Cracovia herb.png Różankowski
Wisła Kraków herb.png Giergiel


Skład:
Kostof (Sokołof)
Ormandiet
Dimtsche
Nedelkof
Christof
Petrof
Glorgief
Bochkof
Laskof
Spasof
Stanko



Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Kraków zwyciężą Sofię 2:1 (1:1)" -
Dziennik Polski

Kraków zwyciężą Sofię 2:1 (1:1)

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Wynik uzyskany w niedzielę przez Bułgarów w Warszawie spowodował, że na stadionie Cracovii na pół godziny przed rozpoczęciem meczu wielotysięczne tłumy widzów zaległy widownie, a niemal do ostatniego momentu przed gra płynęła nieprzerwana fala ludzka.

Świat piłkarski Krakowa był wynikiem w Warszawie zaniepokojony, zwolennicy piłki nożnej liczyli na to. że reprezentacja Krakowa uzyska wynik odpowiadający ambicjom najsilniejszego okręgu piłkarskiego w Polsce.

Składy drużyn Sofia: Kostof (Sokołof), Ormandiet, Dimtsche, Nedelkof, Christof, Petrof, Glorgief, Bochkof, Laskof, Spasof, Stankof.

Kraków: Jurewicz, Barwiński, Flanek, Jabłoński I. Parpan, Jabłoński II, Bobula, Gracz, Nowak, Kohut, Różankowski.

Po przerwie miejsce Nowaka zajął Kohut na prawym skrzydle grał Giergiel a Bobula przeszedł na lewe skrzydło.

Mgr Zastawniak, kapitan związkowy, zestawił drużynę niezwykle szczęśliwie. Wyrównana, bez specjalnie słabych punktów, grała ambitnie j w pełni zasłużyła na zwycięstwo, które odniosła właściwie o jedną bramkę wyższe, gdyż sędzia zawodów Michalik nie uznał bramki zdobytej przez drużynę Krakowa z nutu karnego, i zarządził powtórzenie tego rzutu za przewinienie bramkarza w czasie wykonywania rzutu karnego. Karny strzelany powtórnie przez Flanka zesłał obroniony. przez doskonałego bramkarza gości. Zawody rozgrywane przez obie drużyny z niezwykłą ambicją od pierwszych minut były niezmiernie emocjonujące. Goście posiadający wysokie walory piłkarskie za mało panowali nad sobą w wielu w momentach, które chwilami przypominały nieprzyjemny mecz rozegrany w ubiegłym roku w Krakowie z drużyną angielskę. Niezdyscyplinowanie w stosunku do Gadziego oraz często próby wymierzania sobie sprawiedliwości przez zawodnik 5vr spotkały cię ze słusznym potanieniem publiczności, Było to zachowanie często uje licujące z godnością sportowca.

Sędzia zawodów szeregiem rozsyrzygnięć spowodował, że zawody w drugiej połowie straciły wiele z piękna gry.

Przebieg gry. Od pierwszych minut inicjatywę przejmuje Kraków i już w pierwszych kilku minutach przeprowadza kilka wspaniałych ataków wobec których szybka obrona gości jest bezradna. Kohutowi udaje się wspaniały przebój w 3 min. gry i zdawało się, że bramka padnie, niestety nadbiegający Gracz uprzedził go w strzale i piłka poszła obok słupka. Goście dysponujący doskonalą techniką. wspaniałym, startem i zwrotnością rozegrali się atopowo, ale ataki krakowian były niebezpieczniejsze. Zwłaszcza Kohut i Gracz stwarzali wiele niebezpiecznych sytuacji pod bramką Sofii. Piękny atak lewą stroną ataku Krakowa kończy Graca silnym strzałem nie do obrony i zdawało ślę, że bramka zdobyta, do piłka trafia w dolną krawędź poprzeczki i odbijając się na linii bramkowej wraca na boisko. Po okresie przewagi Krakowa dochodzą do głosu Bułgarzy i przeprowadzają szereg pięknych akcji, które są likwidowane przez dobrze grającą pomoc i obronę, w której na pierwszy plan wybija się Barwiński.

Niezwykle cotre tempo gry słabnie po 30 min. gry, która utrzymuje się w środowej części boiska i postępuje okres wzmożonych ataków Krakowa. W 35 min. gry Gracz w momencie oddawania strzału pada zaatakowany nieprzepisowo w odległości kilku metrów od bramki, za co sędzia zarządza rzut karny zamieniony przez Giergiela w bramkę. Podnieceni stracą bramki atakują goście energicznie ale bezskutecznie i dopiero na dwie minuty przed przerwą, po rzucie z rogu zdobywają niespodziewanie wyrównanie przez Laskofa. Po przerwie Kraków z miejsca atakuje. W 2 min. obrońca gości zatrzymuje piłkę ręką na polu karnym. Rzut karny wykonał pewnie Giergiel dobijając piłkę w siatkę, obroniona przez bramkarza. Sędzia zarządził nie wiadomo no jakiej podstawie powtórzenie rzutu karnego. Niestety słaby strzał Flanka obronił Kostof i nasza trzecia szansa zdobycia bramki przepadła. Wpłynęło to podniecająco na Bułgarów, którzy atakują teraz coraz więcej. Gra nabierając zanadto ostrości, staje się chwilami nieprzyjemna. Bobula grający po przerwie na lewym skrzydle, dobrze zagrywa z Różankowskim i w 19 minucie wypuszczony skośnie w kierunku bramki ubiega bramkarza Kostofa, który wybiegiem z bramki próbuje wyjaśnić sytuację i przerzuca piłkę górą, która wysokim łukiem wpada do pustej bramki. Kraków prowadzi 2.1. Publiczność, która dopingowała gorąco zawodników krakowskich entuzjazmuje się sukcesem w pełni zasłużonym a odebranym nieuzasadnionym rozstrzygnięciem sędziego.

Pozostały czas upływa pod znakiem niezmiernie ostrej i nieefektownej gry bezbramkowo. (jot)
Źródło: Dziennik Polski nr 124 z 7 maja 1947


Mecze sezonu 1947 (Kraków)