Kraków, lodowisko Cracovii, al. Focha, piątek, 2 stycznia 1948, 19:00

7

(1:3; 3:3; 2:1)

Opis zawodów

Ostatni Galop hokeistów

Plan wyjazdu olimpijskiej drużyny hokejowej już w dniu 31 grudnia do Morawskiej Ostrawy nie udał się to też w piątek dn. 2 stycznia br. Rozegrany został w Krakowie pierwszy w tym sezonie mecz hokejowy między kombinowanymi drużynami Cracovii i Wisły z udziałem 11 olimpijczyków.

Skład drużyn był następujący:
Cracovia: Maciejko, Kasprzycki, Roch Kowalski, Więcek; pierwszy atak – Marchewczyk, Burda, Lewacki (KTH), drugi atak: Popiel, Starzewski (ŁKS), Kopczyński II.
Wisła: Bieniek, Peter, Sokołowski; pierwszy atak – inż. Jasiński, Skarżyński (Siemianowiczanka), Bromer (Siemianowiczanka); drugi atak: Cisowski, Dziubiński, Piekarz.

Cracovia grała bez Wołkowskiego, Wisła bez Palusa, który zgłosił wystąpienie z tego klubu. Zawody, które przyniosły nieznaczne zwycięstwo kombinowanej Wiśle 7:6 (3:1, 3:3, 1:2), rozegrane zostały w fatalnych warunkach atmosferycznych. Przez pierwszą tercję padał deszcz, a temperatura 0 stopni na początku zawodów, podniosła się do plus 4, gdy mecz dobiegł końca. W tych okolicznościach przegląd olimpijczyków wypadł blado, poza obfitym plonem bramek.
(...)
Dwie bramki dla Wisły padły z samobójczych strzałów obrony Cracovii (Kasprzycki). Po jednej bramce zdobyli z dalekich strzałów obrońcy – Kowalski i Sokołowski, dalsze bramki dla Cracovii uzyskali: Lewacki, Starzewski, Kopczyński i Więcek. Dla Wisły gros bramek strzelili: Skarżyński i Jasiński. Cracovia miała w ostatniej minucie szansę zdobycia wyrównującej bramki, strzał Lewackiego odbił się jednak od słupka bramkowego.
Sędziowali: Michalik i mgr Przewięda.