1948-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 3:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Skocz do: nawigacja, szukaj

Herb_Garbarnia Kraków


pilka_ico
I liga , 6 kolejka
stadion Garbarni, sobota, 22 maja 1948, 18:00

Garbarnia Kraków - Cracovia

3
:
2

(0:2)Herb_Cracovia

Trener:
Karel Průha
Skład:
Jakubik
Śliwa
Rakoczy
Górecki
Lasiewicz
Bieniek
L. Parpan
Sołek
Nowak
Foryszewski
Ignaczak

Ustawienie:
3-2-5

Sędzia: Edward Sperling z Łodzi
Widzów: 8 000

bramki Bramki


L. Parpan (71')
Nowak (74')
Górecki (77' karny)
0:1
0:2
1:2
2:2
3:2
Szewczyk (4')
S. Różankowski (41')
Skład:
Hymczak
W. Gędłek
Parpan
Glimas
E. Jabłoński
M. Jabłoński
E. Różankowski
S. Różankowski
Szewczyk
L. Poświat
Bobula

Ustawienie:
3-2-5
Mecz następnego dnia:

1948-05-23 Cracovia II - Podgórze 8:2Ciekawostki

Na boisku zagrali przeciwko sobie bracia Parpanowie. W Cracovii zaprezentował się starszy Tadeusz, natomiast w barwach drużyny z Ludwinowa wystąpił Leopold.

Informacje dodatkowe

Mecz był pierwszym spotkaniem z cyklu rozgrywek lokalnych o puchar "Echa Krakowa" im. red. M. Tolińskiego. Przed zawodami uczczono pamięć Zmarłego niedawno dziennikarza sportowego minutą ciszy, a Cracovia, której Zmarły był członkiem, wystąpiła z czarnymi opaskami na rękach.

Opis meczu

Przegląd Sportowy

Dwie nieliche sensacje Krakowa. Garbarnia - Cracovia 3:2! Rymer - Wisła 7:2!

KRAKÓW, 23.5. (Tel. wł.). Gród podwawelski przeżył dwie potężne sensacje ligowe. W sobotę Garbarnia pokonała niespodziewanie Cracovię 3:2, w niedzielę Rymer rozgromił Wisłę 7:2!! Kraków zgorzał, ale oto relacja:

Garbarnia - Cracovia 3:2 (0:2). Początek gry nie zapowiadał większych emocji. Cracovia, choć grająca na obcym boisku, była faworytem spotkania. Jej wysoka lokata w tabeli pozwalała oczekiwać zwycięstwa biało-czerwonych . Już 4-ta m. przynosi Cracovii świetną bramkę, zdobytą przez Szewczyka z podania Bobuli, który w tych dniach został szczęśliwym ojcem drugiego tęgiego chłopaka, podobno... w przyszłości prawoskrzydłowego Cracovii. Wśród zmiennych ataków padła druga bramka dla Cracovii na 4 m. przed pauzą. Strzelcem jest Różankowski II, który przytomnie dobił strzał Bobuli. Na tym kończą się jednak bramki Cracovii.


GARBARNIA DUSI

Druga połowa przynosi zupełnie zmieniony obraz gry. Garbarnia wychodzi na boisko z silną wolą zwycięstwa. Już po pierwszych pociągnięciach piłki widać, że zwycięstwo nie pozostanie przy Cracovii. Cracovia, mając w nogach ciężki turniej w Żylinie, opadła wyraźnie na siłach. Drużyna zupełnie się rozkleja. Zawodzi nawet Parpan (zresztą nic dziwnego, skoro tego dnia rano powrócił dopiero z Francji). Garbarnia opanowuje zupełnie sytuację i boisko. Nadchodzą krytyczne dla Cracovii minuty 26 i 29, w których Garbarnia przez Parpana II i Nowaka doprowadza do wyrównania, niwecząc cały dotychczasowy dorobek Cracovii. 22-ga m. jest kulminacyjnym punktem meczu. Górecki z karnego zdobywa zwycięską bramkę dla Garbarni. W przeciągu 6 m. Garbarnia rozstrzygnęła wynik zawodów na swoją korzyść. Zdeprymowana Cracovia nie potrafiła się zdobyć na żadną kontrakcję.


Najbliższe spotkania ligowe wykażą, czy Garbarnia zwycięstwem nad Cracovią przerwała passę dotychczasowych niepowodzeń ligowych, czy też odniosła tylko szczęśliwe zwycięstwo, natrafiwszy na bardzo wyjątkowo słaby dzień Cracovii.

Składy drużyn: Cracovia - Hymczak, Gędłek, Glimas, Jabłoński, I, Parpan, Jabłoński II, Poświat, Różankowski II, Szewczyk, Różankowski I, Bobula. Garbarnia - Jakubik, Śliwa, Rakoczy, Górecki, Lasiewicz, Bieniek, Parpan II, Sołek, Foryszewski, Ignaczak.

Mecz Cracovia - Garbarnia był pierwszym spotkaniem z cyklu rozgrywek lokalnych o puchar "Echa Krakowa" im. red. M. Tolińskiego. Przed zawodami uczczono pamięć Zmarłego niedawno dziennikarza sportowego minutą milczenia, a Cracovia, której Zmarły był członkiem, wystąpiła z czarnymi opaskami na rękach.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 42 z 24 maja 1948 [1]


"Świetny zryw Garbarni przynosi jej zwycięstwo" -
Piłkarz

Świetny zryw Garbarni przynosi jej zwycięstwo

Opis meczu w tygodniku Piłkarz cz.1
Opis meczu w tygodniku Piłkarz cz.2
Opis meczu w tygodniku Piłkarz cz.3
W „bratobójczej” walce lokalnych rywali o punkty mistrzowskie Klasy państwowej i do pucharu przechodniego im. .red M. Tolińskiego, Garbarnia odniosła cenne i całkowicie zasłużone zwycięstwo.

GARBARNIA
Jedenastka drużyny ludwinowskiej rozporządza walorami, dzięki którym może być zespołem groźnym dla silniejszego nawet przeciwnika — pod warunkiem — że zawodnicy jej doceniają wagę spotkania i starannie się do niego przygotują.
Cechy charakterystyczne ludwinowskiej drużyny robotniczej to — imponująca odporność psychiczna i niezłomna wola walki i zwycięstwa. Te walory poparte szybkością, błyska wiernym startem i kondycją były w dniu wczorajszym fundamentem pięknego i pełnego sukcesu. W meczu tym górowała Garbarnia nad swym przeciwnikiem także lepszą współpracą poszczególnych za¬wodników i formacji.
W s z y s c y zawodnicy Garbarni w miarę rozporządzanch umiejętności — dali ze siebie maximum wysiłku, konkurując ze sobą ambicją i ofiarnością.
Nie sposób jednak nie wyróżnić Parpana II, którego szybkie rajdy i niebezpieczne centry ze skrzydła były ciągłą groźbą dla bramki białoczerwonych, a równocześnie przyczyną nerwowej i chaotycznej reakcji w ich liniach obronnych.
Parpana II można nazwać „ojcem zwycięstwa” drużyny ludwinowskiej w dniu wczorajszym.
CRACOVIA
Kierownictwo Cracovii dobrze zrobi, jeśli miast szukać przyczyn porażki na zewnątrz, a m. in. w si¬łach nadprzyrodzonych — poszuka ich wewnątrz drużyny.
Błędem oczywistym i nie podlegającym dyskusji było przerzucenie Poświata na skrzydło. Niewątpliwie utalentowany ten junior zaaklimatyzował się na pozycji lewego łącznika, wykazywał stałe postępy, a w Żilinie, według relacji kolegów, był najlepszym napastnikiem białoczerwonych. Na nowej pozycji czuł się źle — a wartość jego spadla niemal do zera.
Podobne eksperymentowanie to najprostsza droga do wykończenia zawodnika.
Generalną jednak przyczyną porażki Cracovii było aż nazbyt widoczne przemęczenie drużyny ciężkimi, w ciąż u trzech dni pod rząd rozegranymi meczami w Żilinie.
Już po kilku minutach gry biało- czerwoni opadli z sił, zatracili szybkość i start, a w drużynie zapanował chaos i rozprzężenie. Dość powiedzieć, że na normalnym poziomie zagrało zaledwie 4-ch zawodników:
Hymczak w bramce, który bronił dobrze, a zaniepokojony słabą grą obrońców, wybiegał z bramki aż poza pole karne, interweniując z powodzeniem w ciężkich sytuacjach.
Jabłoński II w pomocy, pracujący za siebie i kolegów, oraz Bobula i Rożankowski II w ataku Hymczak (do przerwy).
Było to o wiele za mało na twardo walczącego i mającego swój dzień przeciwnika.
PRZEBIEG GRY:
Cracovia z miejsca inicjuje szereg szybkich ataków, raz po raz przerywając się na przedpole bramki Jakubika. W 4 min. Różankowski główkuje idealnie na nogę Szewczyka, który z bliskiej odległości strzela nieuchronnie.
Cracovia prowadzi 1:0:
Gra powoli się wyrównuje, jednak zmienne ataki nie przynoszą rezultatu.
Przedziera się z piłką Bobula, ale ostry jego strzał broni Jakubik na róg.
Po przeciwnej stronie ..wolny" Nowaka z 15 m. trafia w mur graczy, a niebezpieczny strzał Foryszewskiego przechodzi tuż nad poprzeczką. Gra zaostrza się coraz bardziej, — i coraz częściej słychać gwizdek sędziego p. Sperlinga z Łodzi, który z całkowicie zrozumiałą drobiazgowością wyłapuje najmniejsze nawet faule.
W miarę upływających minut krystalizuje się lekka przewaga „garbarzy". którzy coraz częściej goszczą i pod bramką gości. W 38 m. notujemy gorącą sytuację pod bramką Cracovii, ale kolejno trzech napastników Garbarni nie potrafi się zdecydować na strzał. W 41 m. Bobula ucieka Śliwie - podciąga, — strzela ostro, a odbitą przez Jakubika piłkę.
NADBIEGAJĄCY RÓZANKOWSKI II POSYŁA DO SIATKI
Po zmianie pól, obydwie drużyny grają nerwowo. Po obu stronach omal że nie padają bramki z obronnych podań do bramkarzy. Cracovia ogranicza się raczej do obrony a indywidualne wysiłki poszczególnych jej zawodników z łatwością likwiduje defenzywa gospodarzy.
Garbarnia natomiast narzuca ostre tempo i przechodzi do generalnego ataku.
Piękny strzał Nowaka przechodzi tuż obok słupka, „wolny“ Góreckiego odbija się od muru graczy, — dobrze bity róg Ignaczaka wyłapuje Hymczak a już za chwilę Foryszewski w 100% pozycji nie trafia do bramki.
Dopiero w 36 m. następuje zasadniczy zwrot w grze: nieobstawiony Parpan II otrzymuje piłkę, — podciąga i
SILNYM DOLNYM STRZAŁEM, UZYSKUJE PIERWSZĄ BRAMKĘ
DLA. GARBARNI
Poderwana sukcesem drużyna „garbarz^" wpada w zapał i przez kilka minut deklasuje całkowicie przeciwnika.
Bramka „wisi w powietrzu” i istotnie w zamieszaniu podbramkowym dochodzi do piłki Foryszewski, — kilka kroków
STRZELA BEZAPELACYJNIE i wyrównuje wśród głośnego aplauzu zwolenników Garbarni.
Gospodarze atakują w dalszym ciągu, w 33 m. za rękę Parpana sędzia dyktuje rzut karny, który — Górecki
ZAMIENIA W TRZECIĄ BRAMKĘ DLA GARBARNI
Tak w przeciągu zaledwie ośmiu minut Garbarnia oddaliła od siebie widmo klęski, wywalczając równocześnie cenne zwycięstwo. Końcowy, spóźniony już zryw Cracovii nie przynosi zmiany wyniku i doskonały sędzia p. Sperling z Łodzi kończy zawody.
Rogów 8:3 dla Garbarni.
Widzów około 8.000.
P. S. Niejednokrotnie już zwracaliśmy się do Zarządu RKS Garbarni z prośbą o oddzielenie miejsc dla prasy.

Dotychczasowy Stan rzeczy naraża naszych sprawozdawców na zupełnie niepotrzebne scysje z anarchizującymi osobnikami, chcącymi za wszelką cenę dostosować porządek na trybunie do swoich wyłącznie potrzeb.
Źródło: Piłkarz nr 11 z 18 maja 1948


Mecze sezonu 1948

Cracovia_herb 1948 Trening Noworoczny  Korona Kraków 1948-02-08 Cracovia - Korona Kraków 10:0  Wieczysta Kraków 1948-02-15 Cracovia - Wieczysta Kraków 8:0  Hejnał Kęty 1948-02-19 Hejnał Kęty - Cracovia 0:6  Dąbski Kraków 1948-02-24 Dąbski Kraków - Cracovia 0:9  KS Chełmek 1948-03-06 Cracovia - KS Chełmek 10:1  Warta Poznań 1948-03-14 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1948-03-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:5  Baník Ostrawa 1948-03-28 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Baník Ostrawa 1948-03-29 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Nusle Praga 1948-04-03 Cracovia - Nusle Praga 2:3  Ruch Chorzów 1948-04-11 Cracovia - Ruch Chorzów 0:4  Rymer Niedobczyce 1948-04-25 Rymer Niedobczyce - Cracovia 1:2  Widzew Łódź 1948-05-02 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  Hajduk Split 1948-05-15 Hajduk Split - Cracovia 2:0  MŠK Žilina 1948-05-16 ŠK Žilina - Cracovia 3:1  Viktoria Pilzno 1948-05-17 Viktoria Pilzno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1948-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 3:2  AKS Chorzów 1948-05-30 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  Tarnovia Tarnów 1948-06-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1948-06-06 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1948-06-19 Cracovia - ŁKS Łódź 6:1  Polonia Bytom 1948-07-03 Cracovia - Polonia Bytom 2:1  Lech Poznań 1948-07-07 Cracovia - ZZK Poznań 3:1  Legia Warszawa 1948-07-11 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Rymer Niedobczyce 1948-08-01 Cracovia - Rymer Niedobczyce 4:0  Widzew Łódź 1948-08-08 Cracovia - Widzew Łódź 7:0  Lech Poznań 1948-08-15 ZZK Poznań - Cracovia 1:0  Warta Poznań 1948-08-28 Cracovia - Warta Poznań 2:2  Polonia Warszawa 1948-09-05 Cracovia - Polonia Warszawa 3:1  Tarnovia Tarnów 1948-09-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 3:0  Polonia Bytom 1948-09-26 Polonia Bytom - Cracovia 2:3  Orzeł Ząbkowice 1948-10-02 Orzeł Ząbkowice - Cracovia 0:0  Burza Wrocław 1948-10-03 Burza Wrocław - Cracovia 2:6  ŁKS Łódź 1948-10-24 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1948-10-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2  AKS Chorzów 1948-11-14 AKS Chorzów - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1948-11-21 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1948-11-28 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Wisła Kraków 1948-12-05 Cracovia - Wisła Kraków 3:1