1948-06-06 wyścig motocyklowy

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

wyścigi motocykloweRelacje z zawodów

"Uliczny wyścig motocyklowy w Krakowie" -
Piłkarz

Uliczny wyścig motocyklowy w Krakowie

Relacja z meczu w tygodniku Piłkarz cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Piłkarz cz.2
Motocykliści Krakowa nie maja szczęścia do pogody. Tamtego roku większość za. w od ów przerywała ulewa 3ieqo roku sytuacja nie poprawiła się.

Pierwsze w tym roku ulicznemzawody, organizowane przez sekcje motocyklowe 2 klubów KS Gwardia i RKS „Związkowiec" z okazji „Dni Krakowa” były eliminacja do mistrzostw okręgowych.
Na starcie stanęło 42 zawodników z 10 klubów krakowskich i 2 tarnowskich.
Trasa prowadziła Alejami Krasińskiego i Mickiewicza z startem i metą pod Bibl.Jagiellońską.
W kat. do 130 ccm na 5 okrążeń toru milą niespodziankę sprawił naj. młodszy zawodnik wyścigu — Gola, szewski z Moto-YMCA. zajmując na 7 zawodników pierwsze miejsce z czasem 11.43 min. Daleko w tyle zna¬lazł się Zlemnik i Szczerbateńko z Olszy (13,09 min.).
W kat. do 250 ccm na 10 okrążeń startowało 14 zawodników. Numer startowy trzynasty przyniósł szczęście zawodnikowi Cracovii Blachaczkowi, który w tej konkurencji był pierwsza zarazem stanowił NAJLEPSZY CZAS DNIA 18.59 MIN.
Jechał on na wyścigowej maszynie DKW i mimo deszczu a z tym owiązanej mokrej nawierzchni osiągnął przeciętną 82 km/godz., a na prostych szybkość dochodzić do 100 km/godz.
Za najlepszy czas. dnia otrzymał po zawodach piękną papierośnicę, dar prezydenta m. Krakowa.
W tej kategorii drugie miejsce zajął Nowak z Gwardii (19.39 mtn.), trzecie Płoszczyna z Olszy.
W klasie R to jest do 350 ccm startowało 8 zawodników i kolejne miejsca zdobyli: 1) Rechul Wisłaj 20.22 min., 2) Frankowski (Tramwaj) 20.28 min.. 3) Drabik (Garbarnia) 20.49. Różnice osiągniętych czasów nie były wielkie.
Najciekawszy wyścig dnia był w kategorii motocykli ponad 350 ccm.
Startowało 12 zawodników. Od samego startu prowadził przez 9 okrążeń toru Gluszkowski z Gwardii, któreqo doganiał ulubieniec krakowskiej publiczności Bębenek z Garbarni.

Tymczasem na 9tvm okrążeniu kiedy Bębenek siedział już na kole Głuszkowskiemu , różnica stanowiła 20—40 m.. zawodnikowi Gwardii do¬stała się woda do gaźnika i był zmuszony zrezygnować z dalszej jazdy. Bębenek więc zajmuje pierwsze miejsce z czasem 20,06 min. Drugi przybywa Jenkot (Gwardia) 20,18 min, który ze startu z powodu defektu motoru wyruszył z 1-minutowym o. późnieniem i musiał nadrabiać stracony czas. 3
Źródło: Piłkarz nr 14 z 8 czerwca 1948